Φροντίδα Καναρινια σε μεγαλο κλουβι μετα την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτο δεν το σκεφτηκα.. Μηπως να ανοιξω μεγαλυτερες τρυπες στο συρμα που πατανε; Να μην λερωνεται τοσο συχνα; Δεν ειχα λυση, επρεπε να μπει ξυλο για τους γατους.. Αν κανω το συρταρι πλαστικο και οταν το κανω με το λαστιχο με πιεσει να πεφτουν πανω του; Παντως το ξυλο απο κατω δεν ειναι ενα μεγαλο κομματι, ειναι ξυλα ενωμενα, εχουν αποσταση μεταξυ τους, το νερο θα μπορει να φευγει.
 
Μεγαλύτερες τρύπες όχι θα κινδυνεύουν τα πουλάκια.
Υπάρχει περίπτωση το σύρμα του πάτου να το προσαρμόσεις στο συρταράκι και όχι στο κυρίως κλουβί; ώστε όταν βγάζεις να πλύνεις το συρτάρι να πλένεις και το σύρμα
 
Ναι αλλα οταν το βγαζω τα πουλακια που θα πατανε; Στο ξυλο; Δεν θα το λερωσουν;
 
Πόσα λεπτά θα διαρκεί αυτό; Θα το καθαρίζεις τοπικά με wettex.
 
Θα το δω αυριο αν μπορω να το βγαζω και αυτο.. Ειναι νομιζω το καλυτερο που μπορω να κανω
 
Πολύ όμορφη κατασκευή! Γεια στα χέρια σου Αριάδνη μου!

Έχω μόνο μια παρατήρηση να κάνω... Πολύ ξύλο έχει και υπάρχει μεγάλος φόβος για ψείρες... Φωλιάζουν μέσα στο ξύλο... Οπότε πρέπει να κάνεις πολύ συχνά πρόληψη κατά των ψειρών...
 
Ολα τα κλουβια που εχω ειναι απο ξυλο.. Δεν μπορω να κανω με σιδερο.. Δεν εχω φτασει σε αυτο το επιπεδο ακομη :).. Αλλα ολα τα εχω κανονισμενα για τις ψειρες
 
Καλησπερα.. Την γνωμη σας παρακαλωωω. 30 καναρινια ποσες εξωτερικες ποτιστρες χρειαζονται;
 
Θα περασω αυριο τις τελικες διαστασεις.. αλλαξε το υψος και το πλατος του κλουβιου. εβαλα και πολλα κλαδακια για να εχουν επιλογες.. Το 30 σαν αριθμος ειναι ο μεγιστος.. Πρεπει να βαλω μικρα ξυλακια για τις ποτιστρες γι' αυτο σκεφτηκα τον μεγιστο αριθμο..
 
Κάθε μισό μέτρο και μία στην πρόσοψη.
 
Σταυρο με την ερωτηση σου με εβαλες σε ερωτηματα.. Μηπως ειναι μικρο το κλουβι για 30 το πολυ καναρινια; Ψαχνω το θεμα με τις διαστασεις που αντιστοιχουν με τοσα πουλια αλλα δεν το βρισκω
 
Σταυρο υπαρχει ενα θεμα στο φορουμ που υπολογιζεις ποσα πουλια χωρανε σε ενα κλουβι με βαση τις διαστασεις του... Το ψαχνω εδω και ωρα αλλα δεν το βρισκω..
 
Πολλαπλασιάζεις τις διαστάσεις σε μέτρα και μετά το αποτέλεσμα επί 30... Δλδ παράδειγμα: 0,6 Χ 0,9 Χ 1,6 = 0,864 Χ 30 = 25,92.
Ο τύπος είναι μεν αυτός αλλά παίζει ρόλο και ποια διάσταση είναι πιο μεγάλη.. Τα καναρίνια θέλουν μήκος.. Αν η πιο μεγάλη πλευρά είναι το ύψος τότε χωράνε πολύ λιγότερα καναρίνια καθώς θα μαζεύονται όλα στα πάνω πάνω κλαδάκια..
 
Ναι και εγω αυτο σκεφτηκα οταν το εκανα.. Να ειναι μεγαλυτερο το μηκος..
 
Back
Top