Ασθένειες Καναρινι ασχημα τραυματισμενο απο αρπακτικο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AGNES
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εύχομαι απλά να είναι τραυματισμένη και να ανακάμψει...
Αλλά αν δεν είναι και έχει πρόβλημα θα δεις εκπληκτική προσαρμογή...
Είχα ένα κότσυφα χωρίς τη μια φτερούγα του για πολλά χρόνια.
 
Και άλλη ερώτηση... Το πέτυχε ο άντρας μου κανά δυο φορές αναποδογυρισμένο γιατί προφανώς δε μπορεί να χρησιμοποιήσει τις φτερούγες του (αν έχει και δυο...) αλλά προφανώς τραυματίστηκαν και τα πόδια του..
Όλη αυτή η κατάσταση δε το στρεσάρει και δεν το επιβαρύνει περισσότερο;
Συγγνώμη αν γίνομαι φορτική, αλλά έχω τόσες πολλές ερωτήσεις...
 
Κατ' αρχήν εύχομαι και ελπίζω να έχει την καλύτερη εξέλιξη το πουλάκι σας!
Βάλε στον πάτο του κλουβιού κάτι μαλακό, όπως πολλές στρώσεις χαρτί κουζίνας για να μπορεί να μετακινείται έστω και με την κοιλιά προς το παρόν. Μην βάλεις πετσέτα και σκαλώνουν τα νύχια του.
 
Αγνή, σε πρώτη φάση και μάλιστα όσο το δυνατό συντομότερα θα πρέπει να το δει πτηνίατρος και οχι μονο γιατι μπορεί να μην είναι αρτιμελές, που το απεύχομαι, αλλά και διότι κατα τη γνώμη μου θα πρέπει να πάρει προληπτικά κάποια αντιβίωση, μια και μπορεί να εχει κολλήσει μικρόβιο απο τις πληγές του ή και απο τον ιδιο το θηρευτή του.
 
Βάλε δυο τρία φύλλα χαρτί κουζίνας κάτω ν απατάει... Προφανώς σκοντάφτει στα σίδερα του κλουβιού.. Θα σου πρότεινα καλύτερα να το βάλεις σε ένα κουτάκι.
 
Eυχαριστώ Γιάννη, έχεις δίκιο είναι καλύτερα να το περιορίσουμε λίγο περισσότερο.

Αγνή, σε πρώτη φάση και μάλιστα όσο το δυνατό συντομότερα θα πρέπει να το δει πτηνίατρος και οχι μονο γιατι μπορεί να μην είναι αρτιμελές, που το απεύχομαι, αλλά και διότι κατα τη γνώμη μου θα πρέπει να πάρει προληπτικά κάποια αντιβίωση, μια και μπορεί να εχει κολλήσει μικρόβιο απο τις πληγές του ή και απο τον ιδιο το θηρευτή του.
Ευχαριστώ, θα το δρομολογήσουμε

Εύχομαι απλά να είναι τραυματισμένη και να ανακάμψει...
Αλλά αν δεν είναι και έχει πρόβλημα θα δεις εκπληκτική προσαρμογή...
Είχα ένα κότσυφα χωρίς μια φτερούγα για πολλά χρόνια.
Να σου πω την αλήθεια, άκουσα και κάποιον να μου λέει, ''τι το αφήνετε να ταλαιπωριέται, γιατί δε κάνετε αυτό που πρέπει για να ησυχάσει;'' Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω...
 
Να σου πω την αλήθεια, άκουσα και κάποιον να μου λέει, ''τι το αφήνετε να ταλαιπωριέται, γιατί δε κάνετε αυτό που πρέπει για να ησυχάσει;'' Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω...
Καλά πες του... Θα τα πούμε άμα κόψεις το δάχτυλο...😀
 
Καλά μωρέ Αγνή, δεν μπορείτε να διακρίνετε τι του λείπει;... Τράβα μια δυο κοντινές φωτός και βάλτες στο φόρουμ.
 
Καλά μωρέ Αγνή, δεν μπορείτε να διακρίνετε τι του λείπει;... Τράβα μια δυο κοντινές φωτός και βάλτες στο φόρουμ.
Παιάνα, θα ανεβάσω φωτογραφίες το απόγευμα. Δε καταφέραμε μέχρι τώρα...
Πίστεψέ με, είναι τόσο πρωτόγνωρη όλη αυτή η κατάσταση για εμάς...
 
Δεν μπορεις να το πιασεις και να δεις τι του λειπει; (αν λειπει) και αφου δεν βρηκατε κομμενη φτερουγα, γιατι δεν σκεφτεστε και το ενδεχομενο οτι μπορει πολυ απλα κατι να εσπασε και για αυτο να μην μπορει να πεταξει;
 
Σε καταλαβαίνω. Έχω χάσει 2 από τα καλύτερά μου πουλιά από καρακάξα...Αλλά για να μην τρελλαίνεστε πρέπει πρώτα να βεβαιωθείτε για το μέγεθος και την έκταση της ζημιάς.
 
Με ένα πόδι μια χαρά θα την βγάλει.Αν λείπει φτερούγα όντως θα είναι πρόβλημα πιστεύω. Ευθανασία πες του γνωστού σου δεν κάνουμε. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Ελπίζω να ανακάμψει το καναρινάκι σου.
 
στη ζωη υπαρχουν και πολλα παιδακια χωρις ολα τα μελη τους και ομως μας περνανε στις πραξεις και μας διδασκουν καθε μερα για τη δυναμη που εμεις μπορει να μην εχουμε
 
Παιάνα, θα ανεβάσω φωτογραφίες το απόγευμα. Δε καταφέραμε μέχρι τώρα...
Πίστεψέ με, είναι τόσο πρωτόγνωρη όλη αυτή η κατάσταση για εμάς...
Πως είναι το καναρινάκι τώρα;,
στη ζωη υπαρχουν και πολλα παιδακια χωρις ολα τα μελη τους και ομως μας περνανε στις πραξεις και μας διδασκουν καθε μερα για τη δυναμη που εμεις μπορει να μην εχουμε
Ίσως χρειαστεί να δούμε δυο video, για να ενισχύσουμε περισσότερο όλα όσα μας κάνουν να φερόμαστε "ανθρώπινα"...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πως είναι το καναρινάκι τώρα;,

Ίσως χρειαστεί να δούμε δυο video, για να ενισχύσουμε περισσότερο όλα όσα μας κάνουν να φερόμαστε "ανθρώπινα"...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Συγκλονιστικά βίντεο. Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές. Δυστυχώς ο μικρούλης δεν τα κατάφερε και νωρίς το απόγευμα "πέταξε"... Μάλλον οι ζημίες που του προκάλεσε ο θηρευτής του ήταν ανεπανόρθωτες. Θα μας λείψει το κελάηδημά του.
 
Συγκλονιστικά βίντεο. Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές. Δυστυχώς ο μικρούλης δεν τα κατάφερε και νωρίς το απόγευμα "πέταξε"... Μάλλον οι ζημίες που του προκάλεσε ο θηρευτής του ήταν ανεπανόρθωτες. Θα μας λείψει το κελάηδημά του.
Κρίμα.. λυπάμαι.
 
Κρίμα για τα δυο πουλάκια. Και τα δυο αρσενικά ήτανε;
 
Back
Top