Ασθένειες Καναρίνι έχει ρόγχο στην αναπνοή του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pupette
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pupette

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
καλημερα! Ειμαι η Σοφια και εχω δυο παπαγαλακια και ενα καναρινι! Θελω τη συμβουλη σας ως πιο εμπειροι που ειστε! το καναρινι μου εδω κια δυο μηνες ειναι αρρωστο! αρχικα του επεσε το τριχωμα! το πηγα στο γιατρο και του εβαλε valaneq στο σβερκο λεγοντας μου οτι ειναι ακαρεα! Πηγε καλυτερα, επαναλαβαμε την θεραπεια μετα απο ενα μηνα ομως τωρα το πουλακι ειναι αδυνατο και τον ακουω σαν να εχει ρογχο στην αναπνοη του! τον πηρα τηλ. και μου ειπε να του δωσω vibramycin! Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κάνω; Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 
-Πρέπει να καταπολεμηθεί το αίτιο.Αν είναι ακάρεα
Αν έχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα και χρειάζεται αντιβίωση
πρέπει να το δεί ο γιατρός και να αποφασίσει για το είδος της.
 
καλημερα παιδια! Χτες απο pet shop μεγαλη αλυσιδα δεν καταφερα να βρω το φαρμακο vetermec . Μηπως ξερει κανεις στην Αθηνα που μπορω να το βρω η αν εχει καποιος να μου δωσει να το αγορασω!
το πουλακι σεν βελτιωνεται και νομιζω οτι το μονο που το κραταει στη ζωη ειναι το γεγονος οτι ακομα τρωειμ! σας ευχαριστω πολυ!
 
σοφια, αν δεν το ακουσει ο γιατρος μην του δωσεις τπτ.:)
διαγνωση απ το τηλεφωνο δεν γινεται, ουτε κ φυσικα απ το φορουμ.

αλλη αγωγη θα παρει για ακαρεα κ αλλη για αναπνευστικο.

κ γω την ειχα πατησει ετσι [πριν βρω γιατρο]κ ειχα δωσει Pulmosan

ειχαν τις ολες ενδειξεις απο ακαρεα τραχειας, αλλα τελικα ακαρεα δεν ειχαν.

ηδη απ οτι εγραψες ειναι αρρωστο 2 μηνες. Ειναι πολυ!
θα λεγα να μην κανεις πειραματα
 
σοφια, αν δεν το ακουσει ο γιατρος μην του δωσεις τπτ.:)
διαγνωση απ το τηλεφωνο δεν γινεται, ουτε κ φυσικα απ το φορουμ.

αλλη αγωγη θα παρει για ακαρεα κ αλλη για αναπνευστικο.

κ γω την ειχα πατησει ετσι [πριν βρω γιατρο]κ ειχα δωσει Pulmosan

ειχαν τις ολες ενδειξεις απο ακαρεα τραχειας, αλλα τελικα ακαρεα δεν ειχαν.

ηδη απ οτι εγραψες ειναι αρρωστο 2 μηνες. Ειναι πολυ!
θα λεγα να μην κανεις πειραματα

Ο γιατρός έδωσε ιβερμεκτίνη, απ' ότι διαβάζω στο πρώτο πόστ!
 
στο πρωτο ποστ λεει κ αλλα ομως μακη
πηγε καλυτερα, επαναλαβαμε την θεραπεια μετα απο ενα μηνα ομως τωρα το πουλακι ειναι αδυνατο και τον ακουω σαν να εχει ρογχο στην αναπνοη του! τον πηρα τηλ. και μου ειπε να του δωσω vibramycin!
=η θεραπεια δεν ηταν αποτελεσματικη.

κ η 2η συνταγη ειναι απ το τηλεφωνο.
δεν το βρισκω κ πολυ συνεπες απ την μερια του γιατρου..🙄
 
Μετά από την ενδεδειγμένη θεραπεία για ακάρεα της τραχείας, συμβαίνει σε αρκετές δύσκολες περιπτώσεις, να επιμένουν κάποια συμπτώματα και να υπάρχουν επιπλοκές στην υγεία του πουλιού, οφειλόμενες κυρίως στο ότι τα ακάρεα είναι φορείς διαφόρων νόσων τις οποίες και μεταδίδουν στον φέροντα οργανισμό. Πολλοί εκτροφείς, παρότι ακολουθούν πιστά τις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου, θεωρούν αναποτελεσματική τη θεραπεία και καταφεύγουν στην επανάληψή της με το ίδιο ή με άλλο σκεύασμα και μάλιστα, πολλές φορές, με το ίδιο ενεργό συστατικό. Γι' αυτό, προς αποφυγή των επιπλοκών που προανέφερα, χορηγούνται αντιβιοτικά ευρέως φάσματος ή τριμεθοπρίμη και σουλφαμεθοξαζόνη στο πόσιμο νερό.
Βάσει των παραπάνω, η επιλογή του γιατρού για χρήση αντιβίωσης δείχνει δικαιολογημένη.
 
παιδια το πουλακι εχει παει 3 φορες στο γιατρο και φυσικα ο ανθρωπος εβαλε τη διαγνωση!
εχω ηδη χασει καναρινι απο αυτην την ιστορια, τοτε δεν ειχα ιντερνετ και δεν ειχα βρει ουτε καν πτηνιατρο, αφηστε τα! τωρα θα κανω οτι μπορω για να το γλυτωσω, ο,τι κι αν χρειαστει! αυριο ο κοσμος να χαλασει θα βρω το φαρμακο!
 
παιδια το πουλακι εχει παει 3 φορες στο γιατρο και φυσικα ο ανθρωπος εβαλε τη διαγνωση!
εχω ηδη χασει καναρινι απο αυτην την ιστορια, τοτε δεν ειχα ιντερνετ και δεν ειχα βρει ουτε καν πτηνιατρο, αφηστε τα! τωρα θα κανω οτι μπορω για να το γλυτωσω, ο,τι κι αν χρειαστει! αυριο ο κοσμος να χαλασει θα βρω το φαρμακο!
προφανως αναφερεσαι στο vetermec που εψαχνες.
καλημερα παιδια! Χτες απο pet shop μεγαλη αλυσιδα δεν καταφερα να βρω το φαρμακο vetermec . Μηπως ξερει κανεις στην Αθηνα που μπορω να το βρω η αν εχει καποιος να μου δωσει να το αγορασω!
στο προτεινε ο γιατρος;
 
Ντινο, στην οδο Σωκρατους αρ. 63 φαρμακειο "Γερολυματος" το ειχαν. Παρε ενα τηλεφωνο πρωτα μην τρεχεις αδικα: 210 5229265
 
Το post #5 είναι 10 post πριν, σε αυτό το θέμα :)
 
Το post #5 είναι 10 post πριν, σε αυτό το θέμα :)
κ γω το ψαξα στον κτηνιατρικο κυκλο κ δεν το βρηκα.

ειχε πολλα προιοντα σε κατηγοριες το "ετρεξα" λιγο εκει που ηταν πιθανο να βρισκεται κ μετα το ζητησα στην αναζητηση του σαιτ
αλλα πουθενα δεν το ειδα
 
Αγαπητε φιλε Μακη, απο την πειρα σου μπορεις να μας πεις σε ποσο καιρο περιπου φαινονται τα αποτελεσματα του φαρμακου, εαν βεβαια το πιασει...
 
Αγαπητε φιλε Μακη, απο την πειρα σου μπορεις να μας πεις σε ποσο καιρο περιπου φαινονται τα αποτελεσματα του φαρμακου, εαν βεβαια το πιασει...

Απο το πρώτο 36ωρο(1η θεραπεία), αρχίζει να είναι εμφανής η βελτίωση και μέχρι την συμπλήρωση της εβδομάδας πρέπει να έχουν εξοντωθεί τα υπάρχοντα ακάρεα. Η 36ωρη επανάληψη που γίνεται μετά απο 9 ημέρες, εξοντώνει και τα αυγά τους που πιθανών έχουν εκκολαφθεί εν τω μεταξύ.
 
Back
Top