Ασθένειες Καναρινι με προβλημα σε δαχτυλο ποδιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dim74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dim74

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Αίγιο
μολις ειδα πως το ενα δαχτυλο απο το ποδι στο καναρινακι μου ειναι σαν πρησμενο και εχει ματωσει λιγο... Ειναι καποια ασθενεια η το εχει χτυπησει και εγινε ετσι;τι να κάνω;
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 040.webp
    Εικόνα 040.webp
    36 KB · Προβολές: 687
  • Εικόνα 041.webp
    Εικόνα 041.webp
    36 KB · Προβολές: 606
  • Εικόνα 042.webp
    Εικόνα 042.webp
    33,6 KB · Προβολές: 1.244
  • Εικόνα 045.webp
    Εικόνα 045.webp
    32,3 KB · Προβολές: 528
απο οτι βλεπω πρεπει να ειναι σπασμενο το δαχτυλο του χωρις να ειμαι σιγουρος.
 
Δημήτρη, φαίνεται για την ξηρή μορφή της ευλογιάς. (Dry Pox)
Απομόνωση, μπεταντίν κάθε βράδυ σε όλα τα δάκτυλα και στα δυό πόδια.
Σχολαστική καθαριότητα στις πατήθρες και στα σκεύη του.
Βάλε στον πάτο κόλλα Α4 για να παρακολουθείς την κουτσουλιά του.
Αν δείς οτι αλλάξει φόρμα ή χρώμα, γράψτο.
Θα κάνει τον κύκλο της, Υπομονή.
Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά
 
εβαζα μπεταντιν καθως και μια αλοιφη με αντιβιωση και κορτιζονη στο ποδαρακι του και εχει σχεδον φυγει αυτο...
σημερα το πρωι ομως ενω μεχρι χθες ηταν μια χαρα, το ειδα μαζεμενο στο κατω μερος του κλουβιου και κοιμοταν. Οταν το πλησιασα και με καταλαβε σηκωθηκε και ανεβηκε πανω στο κλαδακι του και εδειξε ζωηρος... Μετα απο λιγο ομως κοιμηθηκε παλι αυτη την φορα ομως πανω στο κλαδακι του. Κτηνιατρο εδω δεν εχει για πουλια... Τι μπορω να κάνω; Ειναι συνεπεια της ευλογιας αυτη;να του δωσω αντιβιωση και αν ναι ποια;
 
απο τη στιγμη που η αλοιφη μπηκε και δεν αλλζει αυτο, ας ελπισουμε οτι ειναι αντιδραση του ορργανισμου στην κορτιζονη της που δεν θα εχει χειροτερες συνεπειες και θα υποχωρησει. Δεν ειμαι ειδικος αλλα παο τι ξερω η κορτιζονη δεν προτεινεται για χρηση στα πουλακια.υποθετω οτι θα χρησιμοποιησες fucicort ή tobradex;

σε καθε αλλη περιπτωση ειναι ειτε συνεχεια της νοσου στην "υγρη" της μορφη που θα εκδηλωθει και με αλλα συμπτωματα(αυτο δεν φτανει) ή καποια αλλη βακτηριακη μολυνση που η διαγνωση της και η φαρμακευτικη αγωγη απαιτει γιατρο. Βαλε λευκη κολλα Α4 και παρατηρησε τις κουτσουλιες, χρωμ και μορφη
 
Tην fucicort.Tην εβαλα και γιατι μου την ειπε ανθρωπος που ξερει αλλα και γιατι διαβασα σε αρθρα πως... (Τοπικά πάνω στις φουσκάλες μπορούμε να χορηγούμε αλοιφές με αντιβιοτική, αντιμυκητιακή δράση καθώς και κορτιζονούχες ουσίες.)
 
γιατρος δεν ειμαι αλλα εδω εχω διαβασει οτι κορτιζονουχες δεν χρησιμοποιουμε. Οταν το διαβασα για το ματι. Για τα ποδια δεν ξερω. Παντως ετσι κι αλλιως η κορτιζονη περναει στο εσωτερικο του πουλιου. Ισως και να χω λαθος. Κανε τον ελεγχο παντως για τις κουτσουλιες
 
Καλησπέρα σε όλους. Σε΄ένα καναρίνι μου που τον τελευταίο καιρό το έχω στο μπαλκόνι εμφανίστηκε στο πόδι του ένα εξόγκωμα σαν μια καφέ μπαλίτσα. Του έβαλα αλοιφή κορτιζονούχα και το εξόγκωμα εξαφανίστηκε μέσα σε μερικές ημέρες. Το πουλί δεν έχει εμφανίσει κανένα σημάδι ότι η κορτιζόνη το έχει ενοχλήσει.
 
το θεμα ειναι πως και να το παω σε κτηνιατρο διπλα στην πατρα δεν ξερω αν μπορουν και εχουν δυνατοτητα για αναλυσεις κτλ ωστε να δουν ακριβως τι εχει... Θα με αρχισουν στα πιθανον... και μια γενικη αντιβιωση που ειναι κατι που δεν προσθετει κατι...
 
εσυ ξερεις.. Παρε τουλαχιστον καποιο τηλεφωνο να ρωτησεις για την αλοιφη(αν και ο φιλος λεει οτι σε κεινον δε δημιουργησε προβλημα). Αν θες βοηθιτικα (δεν αντικαθιστα σε ηδη αρρωστο ζωο την αντιβιωση την οποια χρειαζεται) χορηγησε του στο νερο (1 προς 4 μερη νερου) το αφεψημα που θα φτιαξεις βραζοντας 1 κουταλι ριγανη,1κουταλι θυμαρι σε ενα μπρικι μεγαλο με νερο. Εννοειται αφου κρυωσει. Αν τυχον εχεις καποιο απο αυτα τα βοτανα σε γλαστρακι ή στον κηπο δωστου σε κλαρακι.

κοιτα τις κουτσουλιες του, μην το ξεχασεις και πες μας
 
τελικα το πουλακι δεν αντεξε... Τωρα μολις γυρισα σπιτι και το βρηκα... Παρολο που το ταιζα εγω και του εδινα νερο και αντιβιωση μεσα σε λιγες ωρες το καθαρισε οτι ηταν...ηταν ενας κουκλος κριμα... Ευχαριστώ ολους για το ενδιαφερον σας.
 
λυπαμαι φιλε μου☹ παντως δεν νομιζω να το προκαλεσε η ευλογια, εχει αλλα πιο οδυνηρα συμπτωματα η υγρη μορφη της:Con/sed:
 
αυτο που θελω να πω μηπως βοηθησω καποιον αλλον, ειναι πως ενω το πρηξιμο αυτο στο ποδι του ειχε φυγει, απο την μεση και κατω το δαχτυλο του ηταν μαυρο, σαν νεκρο...
 
Το ιδιο συνεβη και σε μενα σε δυο απο τα καναρινια μου τα οποια για αρκετο καιρο τα ειχα εξω στο μπαλκονι. Στο υψος της κλειδωσης αλλα και στα δαχτυλα εβγαλαν καποια κοκκινα αρχικα και μετεπειτα καφε εξογκωματα. Τα βαζω καθημερινα betadine πανω απο τα εξογκωματα και στο νερο που κανουν μπανιο.Λετε να υποχωρησει;
 
μια ερωτηση και απο εμενα. αν ενα καναρινι εκδηλωσει την δερματικη ευλογια και δεν εμφανισει τιποτα αλλα συμπτωματα και του φυγουν τα εξογκωματα στα ποδια θα εχει πληρη ιαση η θα ειναι για παντα φορεας;
 
Το ιδιο συνεβη και σε μενα σε δυο απο τα καναρινια μου τα οποια για αρκετο καιρο τα ειχα εξω στο μπαλκονι. Στο υψος της κλειδωσης αλλα και στα δαχτυλα εβγαλαν καποια κοκκινα αρχικα και μετεπειτα καφε εξογκωματα. Τα βαζω καθημερινα betadine πανω απο τα εξογκωματα και στο νερο που κανουν μπανιο.Λετε να υποχωρησει;
Νεκτάριε μη βάζεις betadine στη μπανιέρα γιατί το πουλί πίνει και νερό από κει...


μια ερωτηση και απο εμενα. αν ενα καναρινι εκδηλωσει την δερματικη ευλογια και δεν εμφανισει τιποτα αλλα συμπτωματα και του φυγουν τα εξογκωματα στα ποδια θα εχει πληρη ιαση η θα ειναι για παντα φορεας;
Θα είναι φορέας για πάντα.
 
Back
Top