Ασθένειες Καναρινι με προβλημα στο ματι

Μα το θεμα ειναι οτι δεν ειχε συμπτωματα. Ολη αυτη η κατασταση εγινε μεσα σε 3 ωρες.Αρχικα φανηκε πως χτυπησε το ποδαρακι του και πονουσε και λεω θα το χτυπησε καπου και θα περαςει γιατι αυτο ειχε συμβει με το παπαγαλακι μου και μετα περαςε απο 5 ωρες. Μετα συνεβη αυτο με το ματι του... Το πουλακι αυτο ηταν απο παντα ομως ασθενικο.Βασικα απο τοτε που το πηρα δεν μπορουσε να πεταξει. Μετα αντιμετωπισα προβλημα με το δαχτυλιδι γυρω απο το ποδι του.Χωρις καμια αιτια το ποδαρακι του ματωσε και το πηγαμε στον κτηνιατρο και του εκοψε το δαχτυλιδι. Τελος παντων το πουλακι οπως ηταν αναμενομενο πεθανε και ειμαι πολυ στεναχωρημενη.☹
 
Κρίμα, λυπάμαι πάρα πολύ...
Είχε συμπτώματα απλά ήταν χρόνια και δεν φαντάστηκες πως εξ αιτίας τους θα έχανε την ζωή του.
 
Ακριβως και απο την αρχη εκανα ενα τεραστιο λαθος. Παραγγειλα απο το πετ σοπ να μου φερει ενα κοκκινο καναρινι χωρις να το διαλεξω εγω . Και μου εστειλαν ενα που διαλεξαν εκεινοι και αποδειχτηκε ασθενικο.
 
Αλλη φορα θα πρεπει να διαλεγεις μονη σου... Παντως κριμα... λυπαμαι πολυ... Τουλαχιστον ηρεμισε τωρα..
 
Θωμαή, λυπάμαι για το πουλακι σου. Θεωρω πάντως οτι θα πρεπει σε λίγες ημερες η κατάσταση να ισορροπήσει μέσα σου... Όπως είπες είχες στη φροντίδα σου ενα ασθενικό πουλακι, κι έτσι για το διάστημα που ζήσατε μαζί, φαντάζομαι οτι θα υπήρχαν δύσκολες στιγμές, οχι μονο αυτές που περιγράφεις στα μηνύματα σου πιο πάνω, αλλά και ενα ας που, ε χρόνιο άγχος απο πλευράς σου, για το ιδιο το πουλί, για το πόσο θα το εχεις κοντά σου κλπ, άγχος που μετά απο λίγο καιρό συχνα δεν γίνεται αντιληπτό, αλλά μας κατατρώει. Έτσι νομίζω, διότι κι εγώ έχω περάσει κάτι ανάλογο... Θα σου έλεγα λοιπόν, οτι σε ενα εύλογο χρονικό διάστημα, να παρεις απο έναν καλό εκτροφέα, ενα άλλο πουλακι, και καινούριο άνετο κλουβί και όλα τα σχετικά, τροφή, κλαράκια, ποτίστρα... Να τα παρεις εξαρχής, πετώντας τα προηγούμενα, ώστε να δώσεις οχι μονο μια καλα φροντισμένη ζωη σε ενα άλλο πουλακι, αλλά και για να ισορροπήσεις και η ίδια, απολαμβάνοντας επι καιρό, τη συντροφιά ενός εύρωστου φτερωτού φίλου. Θεωρω οτι αυτο θα σε βοηθήσει πολύ.
Φιλικά,
Γιάννης.
 
Εχεις δικιο Γιαννη. Παντα ειχα αγχος για το συγκεκριμενο καναρινι καθως μια φιλη μου εχει ενα και το δικο της οποτε το εβλεπα πεταγε απο κλαδακι σε κλαδακι πολυ γρηγορα ενω το δικο μου ποτε μα ποτε δεν ηταν ευκινητο.Αλλο καναρινι δεν σκοπευω να ξαναπαρω γιατι η εμπειρια μου ειναι τραυματικη αλλα για ενα θυληκο παπαγαλακι θα το συζητουσα για να ζευγαρωσει με το αρσενικο που ηδη εχω. Παντως οταν παρω θα το παρω σιγουρα απο εκτεοφεα που θα μου προτεινετε εσεις. 🙂
 
... Παντα ειχα αγχος για το συγκεκριμενο καναρινι καθως μια φιλη μου εχει ενα και το δικο της οποτε το εβλεπα πεταγε απο κλαδακι σε κλαδακι πολυ γρηγορα ενω το δικο μου ποτε μα ποτε δεν ηταν ευκινητο...
Κράτησε μέσα σου πως έζησε μαζί σου ένα πλάσμα που είχε ανάγκες κι εσύ τις κάλυψες πολύ περισσότερο από αν αυτό βρισκόταν σε κάποιο κατάστημα με άλλα πουλιά και υπέφερε... Έπαιξες σημαντικό ρόλο στην σύντομη ζωή του:)
 
Λυπάμαι πολύ για την κατάληξη της ιστορίας... είναι πραγματικότητα πως μέσα σε λίγες ώρες ένα καναρινακι μπορεί να πεθάνει... είναι πολύ ευαίσθητα και κρύβουν τα συμπτώματα τους. Να τον θυμάστε με αγάπη και να σκέφτεσαι πως έζησε μια όμορφη ζωή δίπλα σου! Καλό του ταξίδι... ☹
 
Back
Top