Ασθένειες Καναρινι με προβλημα στα φτερα

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
καλημερα χθες που εκανα γενικη καθαριοτητα στο κλουβι σε ενα απο τα καναρινια μου ειδα τα φτερα στην αριστερη πλευρα να ειναι φαγωμενα υπαρχει μονο το στελεχος χωρις τα φτερα (τριχουλες) και δυο ειχαν στραβωση στις ακρες δυο απο τα φτερα πτησης υπαρχει περιπτωση να ειναι απο ψηρες
 
καλημερα χθες που εκανα γενικη καθαριοτητα στο κλουβι σε ενα απο τα καναρινια μου ειδα τα φτερα στην αριστερη πλευρα να ειναι φαγωμενα υπαρχει μονο το στελεχος χωρις τα φτερα (τριχουλες) και δυο ειχαν στραβωση στις ακρες δυο απο τα φτερα πτησης υπαρχει περιπτωση να ειναι απο ψηρες
Υπάρχουν ειδικά παράσιτα που τρώνε τα φτερά του πτηνού...
Ένα spray από κάποιο pet shop για να σταματήσουν να ενοχλούν και να χαλάνε την ομορφιά από το φίλο σου.
 
Μια φωτογραφία γενικά θα βοηθούσε στο μέλλον για ανθρώπους που ίσως αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Αν μπορείς και δεν σου είναι κόπος ανέβασε μια φώτο.. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ψεκάζεις και τα πουλάκια μ' αυτό. Προσοχή μόνο πρόσωπο, μάτια κτλ. Εστιάζεις, αμάρα, μασχάλες, πλάτη, στήθος, δηλαδή όλα τα υπόλοιπα :)
 
Το pinex από όσο ξέρω είναι μόνο για τα κλουβιά όχι για τα πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το pinex από όσο ξέρω είναι μόνο για τα κλουβιά όχι για τα πουλιά.
Αν το ξέρεις δεν θα επιμείνω εγώ τους παπαγάλους τους ψεκάζω. Βέβαια από απόσταση και προληπτικά γιατί δεν είχα περιστατικό ποτέ.
 
Υπάρχει το PINEX PUMP SPREY (φυτικό) που είναι κατάλληλο για άμεσο ψεκασμό πάνω στα πτηνά.
Υπάρχει και το PINEX SPREY που είναι κατάλληλο για ψεκασμό των κλουβιών και όχι άμεσα στα πτηνά
Όπως και να έχει πάντα διαβάζουμε τις οδηγίες πάνω στην συσκευασία!

PINEX Pump Spray:
Σύνθεση :
Neem oil, αιθέρια έλαια σιτρονέλας, μέντα, ευκαλύπτου.
Ενδείξεις : Ψείρες κόκκινες, τσιμπουράκια, ακάρεα, ζωύφια κ.λπ. Απωθεί όλα τα εξωπαράσιτα των ωδικών, καλλωπιστικών, εξωτικών πτηνών, παπαγάλων και περιστεριών.
Χρήση : Ανακινείστε καλά το φιαλίδιο πρίν από κάθε χρήση. Ψεκάστε τη ράχη του πτηνού μία ή δύο φορές από απόσταση περίπου 40cm. Επαναλάβετε κάθε 15 μέρες. Για καλύτερα αποτελέσματα βγάλτε το πτηνό καί τα νεογέννητα, τις ταϊστρες και τις ποτίστρες από το κλουβί και ψεκάστε τα καλαμάκια και τις σχισμές όπου κρίβονται τα εξωπαράσητα.
Προφυλάξεις : Αποφύγετε τον απευθείας ψεκασμό στο κεφάλι και το ράμφος του πτηνού, ψεκάστε στη ράχη προς αποφυγήν ασφυξίας. Μην ψεκάζετε τα πτηνά άρρωστα, ασθματικά, καχεκτικά και νεογέννητα χωρίς φτερά. Μη ψεκάζετε σε κλειστούς χώρους. Φυλάσσεται σε μέρος δροσερό, μακριά από τρόφιμα και σε θέση την οποία δε βλέπουν και δεν προσεγγίζουν παιδιά.
Προσοχή : Όταν υπάρχουν νεογέννητα στις φωλιές και οι γονείς τους έχουν εξωπαράσιτα ενδείκνυται η χρήση Pinex powder γύρο από τις φωλιές.


PINEX Spray
Σπρέι για εξωτερικά παράσιτα (ψείρες, τσιμπούρια)
Ιδανικό για τον ψεκασμό του κλουβιού και της στρωμνής των ωδικών και καλλωπιστικών πτηνών
ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ:

  1. Ανακινείστε καλά πριν από κάθε χρήση.
  2. Απομακρύνετε τα πτηνά, τις ποτίστρες και τις ταΐστρες πριν από κάθε εφαρμογή.
  3. Ψεκάστε από απόσταση 20cm το κλουβί, τη στρωμνή και τα διάφορα εξαρτήματα ψυχαγωγίας.
  4. Καλύψτε το κλουβί με ένα ύφασμα για 15 λεπτά ώστε να ενισχυθεί η δράση του Pinex spray.
Αποφύγετε την άσκοπη και υπερβολική χρήση στις γωνίες και σε διάφορες σχισμές όπου τα παράσιτα βρίσκουν καταφύγιο.
Μην ψεκάζετε σε κλειστούς χώρους η επάνω στο ράμφος των πτηνών.
Αερίστε στη συνέχεια το κλουβί και τοποθετείστε τα πτηνά και πάλι μέσα.
Να αποφεύγεται η χρήση του όταν στο χώρο διαβιούν άρρωστα ή ασθματικά πτηνά.
Επαναλάβετε μετά από 7 μέρες
 
Εχω αυτο το σπρευ που προφανως ειναι για ψειρες και αυτο. Γνωριζει καποιος αν εχει διαφορα απο
το ποιο πανω της beaphar?

rsz_dsc_0227.webp
 
Κάπου το έχει πάρει το μάτι μου. Νομίζω είναι πιο δυνατό αλλά δεν είμαι σίγουρος. Μπορείς επίσης να πάρεις frontline το spray που είναι για γάτες και σκύλους.Απλά με αυτό δεν θέλει ψέκασμα γιατί είναι πολύ δυνατό. Παίρνεις ένα σταγονόμετρο από το φαρμακείο και στάζεις 1 σταγόνα στο σβέρκο του πουλιού και είσαι καλυμμένος για 2 με 3 μήνες.
 
Back
Top