Γενικά Καναρινι τρωει τα καγκελα!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ad8742
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ad8742

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
24
Πόλη
Ξάνθη
Τωρα τελευταια που εβαλα το κλουβακι μεσα για να μην κρυωνει το πουλι παρατηρησα οτι τσιμπολογαει τα καγκελα και φαινεται να τα τρωει και μαλιστα να του αρεσει! Κατα τα αλλα ολα καλα, κελαηδαει συνεχεια, τρωει την τροφη του κανονικα... αλλα και τα καγκελα! Σημειωση οτι το κλουβι ειναι ξυλινο αυτοσχεδια κατασκευη δικη μου και τα καγκελα ειναι απο ξυλακια για σουβλακια... επισης το ειχα λουστραρει το καλοκαιρι για να μην σαπιζει το ξυλο. Εχετε ξαναδει κατι τετοιο ποτε;
 
Βάλε μέσα ένα σουπιοκόκαλο και άμμο απο κοχύλια του εμπορίου. (υπάρχει συσκευασμένη σταpet-shop)
Παρατήρησέ το και γράψε πάλι.
 
Aγγελε πολύ θα ήθελα να δώ το κλουβάκι σε φωτογραφία, γιατί δεν έχω δεί ποτέ κλουβάκι από καλαμάκια από σουβλάκι!
 
Μην ανησυχεις και τα δικα μου τρωνε το κλουβι και ειναι σιδερενιο.
Το καλαμακι ητανε απο κεμπαμπ μήπως;

Για να σοβαρολογησω τωρα και εγω ειμαι υπερ σουπιοκοκαλου

ΜΦΧ
Πανος
 
Εγώ θα έλεγα επίσης να αποφύγεις το ξύλινο κλουβί και να προτιμήσεις κάποιο από μέταλλο και πλαστικό. Το θεωρώ πολύ σημαντικό για λόγους υγιεινής.
 
Και εμενα γλειφει το κλουβι του! Απο σιδερο (χρυσο). Του εχω σουπιοκοκαλο και παντα εχω στον πατο αμμο.
Μηπως κινδινευουν να παθουν καμμια δηλητηριαση του ad8742 απο το λουστροκαι των υπολοιπων (ημων) απο κανενα μολυβδο; 😕
 
Πολύ σωστή η επισήμανσή σου Σίσση σχετικά με την τοξικότατα του λούστρου...

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά υπάλληλοι σε καταστήματα με τα σχετικά ειδη( χρώματα- βαφές) υποστηρίζουν οτι απο τη στιγμη που θα στεγνώσει δεν είναι τοξικό. Βέβαια με τόσες ανακρίβειες που ακούγονται και προκειμένου να πουλήσουν τα προιόντα τους, δεν μπορώ να εγγυηθώ για την αλήθεια των λόγων τους!
 
Από την στιγμή που έχει βαφτεί με βερνίκι το κλουβί και μάλιστα από το καλοκαίρι δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος για το πουλί. Άλλωστε το βερνίκι εισχωρεί στο ξύλο και δεν βγαίνει. Το βασικό πρόβλημα όμως με τα συγκεκριμένα κλουβιά δηλ. Ξύλινα με κάγκελα από καλαμάκι μπαμπού είναι ότι πιάνουν πολύ εύκολα ψείρα. Θέλει μεγάλη προσοχή. Τώρα τα μεταλλικά κλουβιά που είναι βαμμένα από το εργοστάσιο με ηλεκτροστατική βαφή συνήθως είναι ασφαλή αρκεί να μην σκουριάσουν
 
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Μολις γυρισω απο τις διακοπες θα βαλω φωτοργαφια!
Να ειστε ολοι καλα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
 
Aγγελε πολύ θα ήθελα να δώ το κλουβάκι σε φωτογραφία, γιατί δεν έχω δεί ποτέ κλουβάκι από καλαμάκια από σουβλάκι!
Φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι η κατασκευή του Άγγελου. Αυτό είναι ένα κλουβάκι που έχω κάνει εγώ πριν από 10 περίπου χρόνια. Δεν το χρησιμοποιώ πια αλλά το κρατώ σαν ενθύμιο.
 

Συνημμένα

  • xilino-klubi..webp
    xilino-klubi..webp
    52,4 KB · Προβολές: 800
Back
Top