Γενικά Καναρινι 10 μηνων κελαηδα χαμηλοφωνα

kanarinia-one-love

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2016
Μηνύματα
52
Πόλη
Κοζάνη
Εχω ενα καναρινι αρσενικο το οποιο ειναι 10 μηνων εχω το εξης προβλημα κελαιδα πολυ χαμηλοφωνα(οχι λογω ρατσας) γιατι συμβαινει αυτο;
 
Mε λιγα λογια δεν το ζευγαρωνω;το να κελαιδισει κανονικα αργοτερα δεν παιζει;δηλαδη αν κλεισει χρονο;
 
Εχω ενα καναρινι αρσενικο το οποιο ειναι 10 μηνων εχω το εξης προβλημα κελαιδα πολυ χαμηλοφωνα(οχι λογω ρατσας) γιατι συμβαινει αυτο;
Τι καναρίνι είναι; Γνωρίζεις τη ράτσα, την καταγωγή του; Πώς έφτασε στα χέρια σου, στην κατοχή σου;
 
Απο εναν φιλο μου, ντοπιο ειναι το καναρινι, το πηρα 3 μηνων περιπου, στουσ 6 μηνες αρχισε να κελαηδα αλλα ακομα το ιδιο κανει που ειναι περιπου 10...
 
κάτι που είχα κάνει με το δικό μου καναρίνι για να το προκαλέσω να κελαηδήσει: του έβαζα εκπαιδευτικά βίντεο με κελάηδημα καναρινιού από το youtube σε μεγάλη ένταση, αποτέλεσμα άρχισε να κελαηδάει με μεγαλύτερη ένταση από πριν ίδια με του βίντεο, δοκίμασε το και εσύ να ανεβάζεις σταδιακά την ένταση και να το προκαλείς να κελαηδάει
 
Εχω ενα καναρινι αρσενικο το οποιο ειναι 10 μηνων εχω το εξης προβλημα κελαιδα πολυ χαμηλοφωνα(οχι λογω ρατσας) γιατι συμβαινει αυτο;
Σε ποιό σημείο του σπιτιού το έχεις; Μήπως έχει συνέχεια χαμηλό φωτισμό? Κελαηδάει χαμηλόφωνα και το καλοκαίρι με δυνατό ήλιο στο μπαλκόνι σου ας πούμε;
 
Το ότι ξεκίνησε στους έξι μήνες δεν είναι περίεργο. Ούτε ότι συνεχίζει να κελαηδά χαμηλόφωνα. Το δεύτερο δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα, αλλά όταν δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για το ιστορικό του πουλιού, δεν μπορούμε να το πούμε και με ακρίβεια.
 
Αν είμαστε σίγουροι ότι είναι αρσενικό θα βοηθούσε να ανεβάσεις ένα video. Θα ήθελες να μας πεις λίγα λόγια για την διατροφή του κτλ
 
Το καναρινι ακουει τα αλλα αρσενικα οποτε ακουει απο εκει καλαησματα αλλων καναρινιων,το εχω σε σημειο με καλο φωτισμο κ ψηλα στον τοιχο, παιρνει αρκετο φως τοθ ηλιου καθημερινα, επισις κ οταν το κρεμαω εξω παλι τα ιδια, σιγουρα ειναι αρσενικο γιατι εχω ακουσει και θυκηκο να κελαηδα και καμια ομοιοτητα,ι διατροφη του ειναι λαχανικα 2 φορες την βδομαδα, αυγοτροφη αγοραστη 2 φορες αυγο την βδομαδα κ μια φορα την βδομαδα μηλοκαι σπορους εννοειται...
 
Μακη δεν νομιζω παρα πολυ δυσκολα...

Το πουλακι το συγκεκριμενο λετε να κανει για ζευγαρωμα οταν κλεισει τους 12 μηνες;ι να μην το δοκιμασω καλυτερα;
 
Εχω ενηλικο πουλι που αππλα κελαηδα πιο χαμηλοφωνα απο τα αλλα. Ακουγοντας τα αλλα δεν αλλαξε τιποτα (προφανως) απλα συνεχιζει να μου τραγουδαει ομορφα και πιο χαμηλα απο τα αλλα. Ακομα και μικρακια του '15 τον βαζουν ανετα κατω :) Αλλα εινα γλυκομπαλιτσα!
 
Αν θες να το ζευγαρώσεις να το κάνεις. Δεν είναι σημάδι ασθένειας το χαμηλό κελάηδισμα. Κάτσε να το δεις και αργότερα πιστεύω κάτι θα φτιάξει :)
 
Ωραια θα το βαλω σε κανενα μηνα και βλεπουμε αποτελεσματα, περιμενω 4 αυγουλακια να σκασουν σε 9 μερες τα πρωτα για φετος :)
 
Back
Top