Διατροφή Κανει να φανε ανανα ή καροτο τα μπατζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vic

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
144
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας τα παπαγαλακια Budgerigars κανει να φανε ανανα η καροτο;:Con/sed:


vic:beach_relax:
 
Ναι, είναι απ' τα είδη που μπορούν να καταναλώσουν.

Δες εδώ ποια είναι τα απαγορευμένα: https://community.petbirds.gr/threa...ικά-δεν-κάνει-να-ταΐζουμε-στα-καναρίνια.4423/

Πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια και για τους παπαγάλους. Εννοείται ότι δεν δίνουμε τροφές με αλάτι, ζάχαρη. Επίσης, δεν δίνουμε οινοπνευματώδη ποτά, καφέδες, σοκολάτες κτλ κτλ
 
Toν ανανα πως να τον βαλω στο κλουβι. Εχουμε παρει σε κονσερβα αλλα δεν τους εχω βαλει.Αλλο που που μπορουν να φανε ας πουμε μηλο, αχλαδι και αλλα φρουτα...
 
Toν ανανα πως να τον βαλω στο κλουβι. Εχουμε παρει σε κονσερβα αλλα δεν τους εχω βαλει.Αλλο που που μπορουν να φανε ας πουμε μηλο, αχλαδι και αλλα φρουτα...
σε κονσερβα; Εννοεις κομποστα; Αν ναι μην το βαλεις γιατι περιεχει πολυ ζαχαρι.
 
Οταν υπάρχουν καθημερινα παρα πολλά φρεσκα φρουτα, γιατι να δωσεις κονσέρβα φρουτου στα πουλιά; Δωσε τους οτι υπαρχει διαθεσιμο στο σπιτι. Μηλο, ροδάκινο, αχλάδι, μπανάνα, πεπόνι, πορτοκάλι υπαρχουν σχεδόν σε καθε σπίτι.

Καροτο μπορουν να φανε ειτε σε κομματάκι είτε τριμένο στον τρίφτη. Επισης λαχανο, μπρόκολο, πιπεριές, μαρούλι, σπανάκι ειναι μερικά λαχανικα που μπορείς να δώσεις.
 
Οχι σε κομποστα αλλα τωρα πως μπορω να τους δωσω που τον φαγαμε ολο.Αλλα μπροκολο μου κανει εντυπωση.Α και το καροτο πυνα το βαλω τριμμενο;...


vic:girl:



Ενοουσα που...
 
Γιατί δεν τους βάζεις μια extra ταϊστρα, όπου θα βάζεις τα φρούτα, τα λαχανικά, την αυγοτροφή και γενικά όλες τις extra τροφές; :)
 
Kαλη ιδεα ευχαριστω...
Και τωρα που θα παρω καινουριο κλουβι!


vic:girl:
 
Στο σουπερ μαρκετ εχει κατι για ωδικα πτηνα που λεγεται κεχρι.
Γνωριζετε τι ειναι αυτο;
 
Ειναι σπόροι που αποτελουν την βασικη τροφή μικρων παπαγαλων. Τα κατάλληλα μειγματα περιέχουν την σωστη αναλογία σπόρων διαφορετικων ειδών ανάλογα με το ειδος στο οποίο απευθυνονται.
 
Εχει βιταμινες κιτρινου χρωματος αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται.
 
Ειναι ξεχωριστά οι" βιταμινες" απο τους σπόρους σε άλλη συσκευασια ή εμπεριέχονται;
 
Εννοω στην ιδια συσκευασια που εχει τους σπόρους, διακρινεις μεσα και κιτρινες βιταμινες; Η οι βιταμινες πωλούνται ανεξαρτητα σε άλλη συσκευασια;
 
εγώ παίρνω αυτό που αναφέρεται ως κεχρί Σενεγάλης σαν τσαμπάκια που είναι. Γίνεται ανάρπαστο απ όλα και τα μπάτζι πέφτουν με τα μούτρα, και τα υπόλοιπα ροζέλα και κοκατίλ πρόσφατα. ελπίζω και να τους κάνει καλό
 
Ειναι σε ξεχωριστω σακουλακι απο τους σπορους.
 
Back
Top