Γενικά Καποιο εγγυημμένο pet shop στη Θεσσαλονικη

VASSILIS25

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Κιλκίς
ΠΑιδια κάποιος από Θεσσαλονίκη που να εχει πάρει πουλιά από pet μπορεί να μου προτείνει κάποιο "εμπιστο pet τη Θεσσαλονίκη; Θέλω να πάρω ένα αρσενικό φετινής γέννησης. Ράτσα και τετοια δεν εχω αποφασίσει ακόμα. Τροφές και είδη παίρνω απο το Quiko από πουλια δεν ξέρω κατα ποσο εχει καλα.
 
ΒΑσιλη δε ξερω αλλα αυτο τον καιρο ολοι οι θεσσαλονικεις θελουν να μάθουν ποια εινια τα καλά πετ σοπ.. Περιεργο...
Αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρείς πολλες συζητησεις ακριβώς με την ιδια ερωτηση που κάνεις κι εσυ..
Κανεις δε μπορει να σου πει με ακριβεια και σιγουρια ποια είνια τα καλα πετ σοπ.. Εσυ θα το κρινεις αυτο συμφωνα με την καθαριοτητα του μαγαζιου, των κλουβιών και με τις γνωσεις του πετ σοπα! Τωρα για φετινο που ψάχνεις...ψαξε να βρεις καναρινακια με μπορντοροδοβιολετι (κατα τη Μειραρακη) δαχτυλίδι...
 
βασιλη εγω το δικο μου(Lovebird κοκο)το ειχα παρει απο το κουικο και βγηκε μια χαρα. Ενα αλλο επισησ λοβμπερντ που ειχα παρει απο εκει ομωσ μου το πουλησαν για του2008 ενω ηταν του2004και πεθανε σε λιγεσ μερεσ.. Τουσ θεωρω λοιπον απατεωνεσ, αλλα εχουν μεγαλη ποικιλια.. Πριν 2μερεσ που πηγα ειχαν ριγκνεκ,ροζελεσ, λοβ, μακαο, κοκατιλ και κοκατου(και κανα2αλλα που δεν ξερω πωσ λεγονται). Αν ενδιαφερεσαι για λοβ, στην αγιασ σοφιασ εχει μωρακια φισερ. Εγω προσωπικα εχω παει σε αρκετα πετ αλλα απο κανενα δεν ειμαι ικανοποιημενη απο το πωσ εχουν τα πουλια οποτε προσπαθω να δω το ποσο ενημερωμενοι ειναι και προθυμοι να βοηθησουν και οχι μονο να πουλησουν. Αυτο στην αγιασ σοφια παντα με βοηθανε οπωσ και σε1στην εγνατια σε υψοσ μποτσαρη οπου πηγαινω και μου κοβουν τα νυχια του κοκο. Αν θεσ διευθυνση ακριβη επειδη δε θυμαμαι πεσ μου και θα παω να δω και θα σου στειλω:)
 
k εγώ φιλε βασίλη την rosella m την πήρα από το θειικό. Τα πουλια τα προσέχουνε πολύ k έχουνε πολλά βραβεία. άμα το επισκεφθείς θα τα δεις k από κοντά έχουν αρκετά μεγάλη ποικιλία k τιμές σχετικά προσιτές.
 
ποικιλια ναι.. Αλλα εχουν παρα πολλα πουλια οπότε ειναι αδυνατον να τα προσέχουν ολα... Και απο γνωσεις καποιες φορες πεφτουν εξω.. Αλλα οπως ξανα ειπαμε ειναι ενα πολυ καλο μαγαζι αν ξερεις τι θέλεις και πας απλα να το δεις και να το αγορασεις...
 
εμενα παντωσ το quiko μου κανει οτι αντιμετωπιζει τα ζωα εντελωσ σαν εμπορευμα και γι αυτο δε μου αρεσει..συν το οτι με κοροιδεψαν που σημαινει πωσ δεν ειναι αξιοπιστοι.. Απο καθαριοτητα δεν ειχα προσεξει για να ειμαι ειλικρινησ αλλα τα πιο πολλα δεν ειχαν καλο φτερωμα(δεν ηταν κολημενο στο σωμα αλλα ηταν σαν ξεμαλλιασμενα)και επειδη τα εχουν στο υπογειο και δεν τα βλεπει καθολου ηλιοσ(ενω στα μικροτερα πετ τα βγαζουν και εξω)νομιζω πωσ δεν ειναι υγιεσ για τα πουλακια αφου δεν παιρνουν την απαραιτητη βιτανινηD.. Παντωσ μονο αν ριξεισ μια ματια σε καποια πετ θα καταλαβεισ και στην τελικη παιζει να πασ να βρεισ ενα πετ που δε θα ναι καλο αλλα να σε κοιταξει ενα πουλακι με τετοιο τροπο που δε θα μπορεισ να μην το παρεισ:)
 
παιδια, πριν μια βδομαδα πηγα στο quiko για να αγορασω κλουβια κ εριξα μια ματια στα καναρινια. Τα πουλια ειναι σε αθλια κατασταση, καποια ηταν ετοιμα να ψωφησουν. Τα κλουβια ηταν ιδιετερος βρομικα κ ειχε πολλα καναρινια μαζι σε κλουβια με αποτελεσμα να μαλωνουν συνεχως. Δεν ξερω τι θα γινει με τις καινουριες παραλαβες πουλιων, παντος αυτην την στιγμη πιστευω οτι δεν αξιζει να αγορασεις απο εκει.
 
Καλησπέρα. Επειδή έχω βαρεθεί να πληρώνω μεταφορικά κι επειδή αύριο θα βρίσκομαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, έχει κάποιος να μου προτείνει pet shop από όπου να μπορώ να αγοράσω παιχνίδια και (βασικά) συσκευασμένη τροφή για τους παπαγάλους μου;
 
Καλησπέρα. Επειδή έχω βαρεθεί να πληρώνω μεταφορικά κι επειδή αύριο θα βρίσκομαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, έχει κάποιος να μου προτείνει pet shop από όπου να μπορώ να αγοράσω παιχνίδια και (βασικά) συσκευασμένη τροφή για τους παπαγάλους μου;
Παιχνίδια μπορείς να κοιτάξεις στο κέντρο στο quiko, αν θυμάμαι καλά έχει διάφορα αν και από τιμές δεν είναι και οτι πιο οικονομικό. Εγώ προσωπικά που ασχολούμαι με ενυδρεία και με παπαγάλους εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια τον παναγιώτη που έχει το Blue Fish Aquariums ο οποίος φέρνει και Versele Laga. Πάντως για ζωντανά μακριά από το quiko, τουλάχιστον σε αυτά τα δύο είδη που προανέφερα.
 
Α όχι, ζωντανά από πετ σοπ δε θα έπαιρνα ούτε σκουλήκια, που λέει ο λόγος.

Βλέπω ότι το Blue Fish Aquariums είναι στους Αμπελόκηπους, δεν μπορώ να πάω ως εκεί, στο κέντρο ψάχνω. Μάλλον θα πέσω στα νύχια του Quiko, αν και δε θέλω να στηρίζω τέτοια pet shops. ☹

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένα e shop, έστω ένα ρε παιδί μου, που από μια τιμή και πάνω, να σου κάνει δώρο τα μεταφορικά. Δλδ είναι λογικό να θέλω να κάνω παραγγελία των 50+ ευρώ και να πρέπει να πληρώσω και 5-6 ευρώ μεταφορικά εξτρα; Πώς το κάνουν όλα τα άλλα καταστήματα που παραγγέλνω άλλα είδη, πχ βιβλία; 😡 Δε μένω δα και σε κανένα ακριτικό νησί!

Τελοσπάντων, σε ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο.
 
Μακάρι να βρεις λύση γιατί τα περισσότερα pet shop είναι ότι να 'ναι. Άν πάντως τα καταφέρεις θα έρθω μαζί σου επειδή με γνωρίζει, αν και δεν παιζει ρόλο στον συγκεκριμένο.
 
Παιχνίδια μπορείς να κοιτάξεις στο κέντρο στο quiko, αν θυμάμαι καλά έχει διάφορα αν και από τιμές δεν είναι και οτι πιο οικονομικό. Εγώ προσωπικά που ασχολούμαι με ενυδρεία και με παπαγάλους εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια τον παναγιώτη που έχει το Blue Fish Aquariums ο οποίος φέρνει και Versele Laga. Πάντως για ζωντανά μακριά από το quiko, τουλάχιστον σε αυτά τα δύο είδη που προανέφερα.

Όντος Γιώργο, πολύ καλό παιδί ο Παναγιώτης, με τρομερές γνώσεις πάνω στα ενυδρεία και στα ψάρια γενικότερα👍. Στα πτηνά δεν θα έλεγα ότι έχει και ιδιαίτερες γνώσεις, πάντως είναι πρόθυμος να βοηθήσει και να εξυπηρετήσει τον πελάτη.
Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι πριν μερικές μέρες προσφέρθηκε να μου ανοίξει καινούριο τσουβάλι τροφή, γιατί του είπα ότι θέλω συσκευασμένη τροφή για καναρίνια.
 
Όχι μου είναι αδύνατον, έχω άλλες δουλειές στο κέντρο και συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, απλά σκέφτηκα ότι, παρεμπιπτόντως, προλαβαίνω να μπω σε ένα μαγαζί εκεί που θα κινούμαι και να ψωνίσω, αυτή τη φορά. Σε ευχαριστώ πάντως.
 
Όντος Γιώργο, πολύ καλό παιδί ο Παναγιώτης, με τρομερές γνώσεις πάνω στα ενυδρεία και στα ψάρια γενικότερα👍. Στα πτηνά δεν θα έλεγα ότι έχει και ιδιαίτερες γνώσεις, πάντως είναι πρόθυμος να βοηθήσει και να εξυπηρετήσει τον πελάτη.
Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι πριν μερικές μέρες προσφέρθηκε να μου ανοίξει καινούριο τσουβάλι τροφή, γιατί του είπα ότι θέλω συσκευασμένη τροφή για καναρίνια.
Ξεχωρίζει από τους άλλους σε τιμές και σε ποιότητα. Και εμένα με έχει εξυπηρετήσει σε περίοδο εορτών που ήταν τα πάντα κλειστά και γενικά όπως είπες και εσύ είναι πάντα πρόθυμος να βοηθήσει.
 
Ξεχωρίζει από τους άλλους σε τιμές και σε ποιότητα. Και εμένα με έχει εξυπηρετήσει σε περίοδο εορτών που ήταν τα πάντα κλειστά και γενικά όπως είπες και εσύ είναι πάντα πρόθυμος να βοηθήσει.

Αν είναι φίλος του, πες του να "στήσει" ένα οργανωμένο e shop. Aν έχει καλές τιμές και ειδικά δωρεάν τα μεταφορικά από μια λογική τιμή και πάνω, όπως ανέφερα και νωρίτερα, δε θα προλαβαίνει να στέλνει.

Γενικά οι πωλήσεις μέσω διαδικτύου γνωρίζουν τεράστια άνθηση. Φίλος μου με πολύ μεγάλο κατάστημα οπτικών (δουλεύουν μέσα 5 άτομα), μου έλεγε πως το 50% των κερδών του, είναι από παραγγελίες μέσω διαδικτύου. Σε γυαλιά, που, όσο να 'ναι, θέλεις να τα βάλεις να δεις αν σου πάνε! Φαντάσου τώρα σε συσκευασμένες τροφές, κλουβιά κλπ συγκεκριμένων γνωστών εταιριών, πόσο ευκολότερα παραγγέλνει κανείς!
 
Αν είναι φίλος του, πες του να "στήσει" ένα οργανωμένο e shop. Aν έχει καλές τιμές και ειδικά δωρεάν τα μεταφορικά από μια λογική τιμή και πάνω, όπως ανέφερα και νωρίτερα, δε θα προλαβαίνει να στέλνει.

Γενικά οι πωλήσεις μέσω διαδικτύου γνωρίζουν τεράστια άνθηση. Φίλος μου με πολύ μεγάλο κατάστημα οπτικών (δουλεύουν μέσα 5 άτομα), μου έλεγε πως το 50% των κερδών του, είναι από παραγγελίες μέσω διαδικτύου. Σε γυαλιά, που, όσο να 'ναι, θέλεις να τα βάλεις να δεις αν σου πάνε! Φαντάσου τώρα σε συσκευασμένες τροφές, κλουβιά κλπ συγκεκριμένων γνωστών εταιριών, πόσο ευκολότερα παραγγέλνει κανείς!
Φίλος μου δεν είναι προσωπικά αλλά είναι κάτι διαφορετικό από τους άλλους. Δεν χάνεις κάτι να τον πάρεις ένα τηλέφωνο μήπως και μπορέσει να σε εξηπυρετήσει αύριο με κάποιον τρόπο. Σίγουρα η διαδυκτιακή αγορά είναι πολύ δυνατή πλέον αλλά όπως είπα δεν έχω κάποια σχέση μαζί του για να του δώσω συμβουλές για την επιχείρησή του.
 
ΟΚ έλεγα μήπως του έχεις θάρρος. 😉 Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 
Back
Top