Ασθένειες Καρίνα κόκκινη και ανικανότητα πτήσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jackdaw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jackdaw

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2017
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα, εδώ και 4 μήνες έχω πάρει μία καρδερίνα εκτροφής του 2012 από έναν γνωστό που δεν μπορούσε πλέον να έχει πουλιά στο σπίτι. Είναι αρσενική, και μέχρι πρόσφατα πολύ ζωηρή. Κελαηδούσε λίγο αλλά γενικά ήταν σε φόρμα και ήταν πολύ ήμερη και κοινωνική.
Μερικές φορές συνήθιζε να κοιμάται στα χαμηλά κλαδιά του κλουβιού. Πριν λίγο καιρό κρυολόγησε, και τον κράτησα μέσα στο σπίτι όπου βελτιώθηκε η κατάσταση του με λίγες βιταμίνες στο νερό και καθημερινό καθάρισμα κλουβιού.
Δυστυχώς αυτό κράτησε για λίγο. Είναι πολύ άκεφος εδώ και 3 μέρες, δεν μιλάει καθόλου, ούτε στο καναρίνι μας που συνήθιζαν να επικοινωνούν, κάθεται φουσκωμένος, λαγοκοιμάται, τρώει καθαρίζει τον λαιμό του και τα φτερά του χωρίς να κάνει όλα τα υπόλοιπα που συνήθιζε.
Το θέμα είναι οτι δεν έδειχνε κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Χθες που είχε ήλιο είπα να τον βγάλω έξω αλλά δεν πρόλαβα να αφήσω κάτω το κλουβί και άρχισε να τουρτουρίζει σε θερμοκρασία που δεν τον ενοχλούσε ποτέ (να πω οτι τον περισσότερο καιρό ήταν έξω στο προηγούμενο αφεντικό). Τον έβαλα μέσα και τον άφησα στον ήλιο με κλειστές τις μπαλκονόπορτες και προσπαθούσε να καθαρίσει στο στήθος του υγρό που είχε στεγνώσει και έμοιαζε με εμετό.

Σήμερα τον βρήκα να κοιμάται στην ταιστρα, ενώ αυτές τις 3 μέρες κοιμόταν στο πάτωμα. Είναι υπερβολικά αδύναμος, δεν μπορεί ούτε απ το πάτωμα να ανέβει στο κλαδί το πιο χαμηλό που είναι 3 εκατοστά απόσταση. Τον τάισα με το χέρι σήμερα. Έχει φυσιολογική θερμοκρασία σώματος. Κρυώνει, τον έχω βάλει σε πολύ ζεστό μέρος όπου κάθεται και κοιμάται με το κεφάλι έξω απ το σώμα τώρα. Κατέβασα την τροφή του χαμηλά για να πηγαίνει. Προσπάθησα να καθαρίσω τα πόδια του με λίγο ζεστό νερό να φύγουν οι βρωμιές γιατί χάνει την ισορροπία του και έλεγξα την κοιλιά του. Έχει κάνει καρίνα, κατακόκκινη..
Δεν ξέρω τι να του δώσω.. Αλλά δεν μου δείχνει οτι μπορεί να επιβιώσει, είναι πολύ άσχημα και έγινε μέσα σε μια νύχτα τέτοια αλλαγή. Δεν πετάει αυτή τη στιγμή καθόλου, και κάθεται στο πάτωμα και τρώει που και που μικρές ποσότητες τροφής πολύ αργά..
Μπορώ να δοκιμάσω να του δώσω κάτι, ή να κάνω κάτι άλλο για να τον βοηθήσω;
Ευχαριστώ.

5.webp 4.webp 1.webp 3.webp 2.webp

Θα προσπαθήσω και για την κοιλιά, αλλά ίσως να την ανεβάσω αργότερα αν δεν τα καταφέρω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επίσης ξέχασα να πω οτι απ την αρχή που τον πήρα έκανε πορτοκαλί- μουσταρδί κουτσουλιές με πράσινο. Σήμερα κάνει λευκές με πράσινο και αρκετό νερό. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες απ την καρίνα, αλλά ήταν έντονη γιατί όταν έπιασα το πουλάκι κατάλαβα απευθείας το πόσο πρόβλημα είχε...
 
Χωρίς να έχω δει περισσότερα αλλά από την πρώτη απλή ματιά βλέπω κατεστραμμένα - σπασμένα φτερά στην ουρά. Αν υποθέσουμε πως και τα φτερά πτήσης είναι το ίδιο "άρρωστα" τότε η δυνατότητα πτήσης είναι μακριά από το ρεαλισμό.
Ξέρεις να μας πεις γιατί αυτό το πουλάκι βρέθηκε σε αυτή την κατάσταση;
 
όχι δεν μπορώ να πω, αν ήξερα τι έχει θα το είχα λύσει το θέμα. Το κλουβί έχει αρκετό χώρο για να πετάει. αλλά έχει σχεδόν 2 μέρες τώρα που έπεφτε. Ίσως φταίει αυτό. Επίσης συνήθιζε να σκαρφαλώνει στα κάγκελα, ανάποδα και στα πλάγια, ακόμη και στην καρδούλα που έχει για να τρίβει το ράμφος του. Πούπουλα δεν του πέφτουν αλλά τα έχει κάνει έτσι επειδή τα χτυπάει στα κάγκελα όταν σκαρφαλώνει.
 
Εχω την εντυπωση οτι η πρασινη κουτσουλια μας δειχνει θεμα με το συκωτι. Το πουλακι φαινεται να ειναι πολυ ασχημα τη δεδομενη στιγμη και απ ολα αυτα που μας εχεις πει το οτι εφτασε να εχει καρινα ξυραφι δεν εγινε μεσα σε μια μερα.Απλως οταν εβαλες το πουλακι μεσα ζεσταθηκε και εκρυψε τα συμπτωματα του λιγο καιρο παραπανω αλλα ταυτοχρονα η ασθενεια συνεχιζε να υπαρχει να το ταλαιπωρει και να το αδυνατιζει.

Επρεπε απο την πρωτη στιγμη που παρατηρησες οτι δεν ειναι καλα και το εβαλες μεσα να ζητησεις βοηθεια απο το φορουμ η να το πας σε γιατρο ( που επρεπε να ειναι το πρωτο αλλα δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα η τον καταλληλο γιατρο κοντα για μια τετοια κινηση).

Για να βγουν ισως καποια συμπερασματα πρεπει να βαλεις και μια εικονα της κοιλιας με παραμερισμενα τα πουπουλα με νερο.
 
Έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό?
Σου έχει πει κάτι;
Όχι, δεν υπάρχει κτηνιατρείο εδώ κοντά. Υπάρχει ένα κυνιατρείο μόνο και γω δεν έχω μέσο μεταφοράς. Έγραψα στο φόρουμ διότι το πουλί υποτροπίασε μέσα στη νύχτα. Χθες πετούσε ακόμη. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιον αλλά είναι μακριά από εδώ που έψαξα.

Το πουλακι φαινεται να ειναι πολυ ασχημα τη δεδομενη στιγμη και απ ολα αυτα που μας εχεις πει το οτι εφτασε να εχει καρινα ξυραφι δεν εγινε μεσα σε μια μερα.
Ναι, η καρίνα είναι πολύ μυτερή. Το ξέρω οτι δεν γίνεται σε μια μέρα, ωστόσο αυτά τα συμπτώματα τα εμφάνισε σήμερα το πρωί. Του έδινα βιταμίνες και τροφή για καρδερίνες ειδική, πρόσεχα μην φάει πολλά λιπώδη στοιχεία.
Προσπάθησα να το βγάλω φωτογραφία αλλά χρειάζομαι βοήθεια μαυτό οπότε θα περιμένω το απόγευμα αναγκαστικά. Το πουλί δείχνει ενόχληση και δεν μπορώ να το ταλαιπωρώ για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Κρυώνει πολύ γιαυτό δεν μπορούσα να το βρέξω, δεν έκατσε ούτε με χλιαρό προς ζεστό νερό, αλλά θα το επιχειρήσω ξανά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ξέχασα να αναφέρω οτι έχει κόκκινο δαχτυλίδι κλειστού τύπου το πουλάκι. Στις φώτο δεν είναι εντελώς ορατό νομίζω. Επίσης δεν είναι το ίδιο πουλί με αυτό που έχω φωτογραφία προφίλ.
 
Κρυώνει πολύ γιαυτό δεν μπορούσα να το βρέξω

Δεν χρειαζεται να το βρεξεις μουσκευεις τα δαχτυλα σου και σιγα σιγα παραμεριζεις δεξια αριστερα τα πουπουλα της κοιλιας μεχει να ειναι εμφανης, δεν χρειαζεται να βρεξεις το δερμα, απλα προσπαθεις να ενωθουν με την υγρασια τα πουπουλα για να ειναι πιο "συνεργασιμα" στο χειρισμο.
 
Δεν χρειαζεται να το βρεξεις μουσκευεις τα δαχτυλα σου και σιγα σιγα παραμεριζεις δεξια αριστερα τα πουπουλα της κοιλιας μεχει να ειναι εμφανης, δεν χρειαζεται να βρεξεις το δερμα, απλα προσπαθεις να ενωθουν με την υγρασια τα πουπουλα για να ειναι πιο "συνεργασιμα" στο χειρισμο.
Εντάξει, θα το κάνω απλα θέλω να βγουν σωστες οι φωτογραφίες οπότε θα τις στειλω όσο γιίνεται νωρίτερα. Ευχαριστώ για την βοηθεια.
 
... Του έδινα βιταμίνες και τροφή για καρδερίνες ειδική, πρόσεχα μην φάει πολλά λιπώδη στοιχεία.

Τώρα είναι κρίσιμο να φάει όσο πιο λιπαρούς σπόρους γίνεται.
Έξτρα λιόσπορο, νίζερ, καναβούρι (και σπασμένο αν δεν έχει δύναμη να το σπάσει) και αυγό.
Πολύ ζέστη, γύρω στους 30 βαθμούς (επίσης πολύ κρίσιμο) και almora στο νερό (1/3 από το φακελάκι στα 100 ml).
 
Τώρα είναι κρίσιμο να φάει όσο πιο λιπαρούς σπόρους γίνεται.
Έξτρα λιόσπορο, νίζερ, καναβούρι (και σπασμένο αν δεν έχει δύναμη να το σπάσει) και αυγό.
Πολύ ζέστη, γύρω στους 30 βαθμούς (επίσης πολύ κρίσιμο) και almora στο νερό (1/3 από το φακελάκι στα 100 ml).
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πουλάκι τρώει μόνο του τωρα μόνο μαυρους σπόρους και λευκούς. Του εβαλα και βιταμίνη στερεά που είναι πολύ λιπαρή.
 
Τα πράγματα είναι πάρα πολυ άσχημα. Δεν μπορεί να σταθεί καν. Γέρνει στο πλάι μπροστά. Έχει γείρει πάνω σε μια ζεστή πετσέτα και απλά ανοιγοκλείνει αργά τα μάτια του...
 
Σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης βρίσκεσαι; Ξέρω έναν καλό πτηνιατρο αλλά στη κατάσταση που περιγράφεις ότι είναι το πουλάκι δεν ξέρω καν εάν θα το προλάβεις. Νομίζω ότι ότι περνούσε από τα χέρια σου το έκανες. Τώρα είναι αναγκαίο να το δει γιατρός.
 
Σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης βρίσκεσαι; Ξέρω έναν καλό πτηνιατρο αλλά στη κατάσταση που περιγράφεις ότι είναι το πουλάκι δεν ξέρω καν εάν θα το προλάβεις. Νομίζω ότι ότι περνούσε από τα χέρια σου το έκανες. Τώρα είναι αναγκαίο να το δει γιατρός.
Σημερα εχει κοντα 9 ωρες που ειμαι ααπο πανω και προσπαθω να τον βοηθησω. Πτηνιατρους βρηκα πολυ μακρια απ το σπιτι μου και δεν εχω μεσο να παω. Δεν ξερω τι να κανω, το πουλακι ειχε δειξει λιγα σημαδια βελτιωσης και κινητικοτητα κατα τις 14.00 αλλα τωρα τον βρηκα με την κοιλια στην πετσετα πανω γερμενο προς τα αριστερα και δεν ανταποκρινεται..Αναπνεει και ανοιγολκεινει τα ματακια του..
 
Σημερα εχει κοντα 9 ωρες που ειμαι ααπο πανω και προσπαθω να τον βοηθησω. Πτηνιατρους βρηκα πολυ μακρια απ το σπιτι μου και δεν εχω μεσο να παω. Δεν ξερω τι να κανω, το πουλακι ειχε δειξει λιγα σημαδια βελτιωσης και κινητικοτητα κατα τις 14.00 αλλα τωρα τον βρηκα με την κοιλια στην πετσετα πανω γερμενο προς τα αριστερα και δεν ανταποκρινεται..Αναπνεει και ανοιγολκεινει τα ματακια του..
Είναι σε πάρα πολύ άσχημη κατάσταση αυτή τη στιγμή αλλά εύχομαι από καρδιάς να επανέλθει. Αφού δεν έχεις τη δυνατότητα να επισκεφτείτε γιατρό πλέον απλά ελπίζουμε στο πουλάκι να αντέξει, εφόσον έκανες και όλα αυτά που σου προανέφεραν τα παιδιά.
 
Μολις πηγα να τον ξαναδω και εχει πεθάνει ηδη..
Λυπάμαι πολύ. Το είχα καταλάβει να σου πω την αλήθεια από την τελευταία περιγραφή της κατάστασης του αλλά δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω παραπάνω. Καλή ανάπαυση στο πουλάκι.
 
Λυπάμαι πολύ. Το είχα καταλάβει να σου πω την αλήθεια από την τελευταία περιγραφή της κατάστασης του αλλά δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω παραπάνω. Καλή ανάπαυση στο πουλάκι.
Και γω το περίμενα, αλλά ξαφνικά χειροτέρεψε πολύ μέσα σε δυο ώρες. Το πρωί προσπαθούσε να ανέβει στα πάνω κλαδάκια. Το μεσημέρι έτρωγε και χουχούλιαζε.. Τωρα δεν ηηταν σε θεση ούτε να σταθεί.. Καλή ανάπαυση να έχει το γλυκό μου..
 
jackdaw, ποιος είναι ο εκτροφέας του πουλιού;

Πότε ακριβώς το πήρες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top