Φροντίδα Καρακάξα έφαγε μικρά χελιδόνια

Εχετε δικαιο.. Αλλα ειναι ωραιο να μενει καποιος θεατης; Γιατι να μην γινει η οποιαδηποτε προσπαθεια για να τα προστατεψει; Εγω προσωπικα θα ενιωθα ασχημα αν δεν εκανα καποια κινηση.
 
Γενικά συμφωνώ με την Ανέστη αλλά στο θέμα του ανακατέματος είμαι αρκετά πιο ενδοτική.
Το βλέπουμε και στον υπόλοιπο ζωικό κόσμο παρατηρούμε αλληλεγγύη μεταξύ διαφορετικών ζώων αλλά για να μην πάμε σε μακρινά παραδείγματα, η σκύλα μου παρεμβαίνει άμεσα όταν τσακώνονται οι γάτες για να τις χωρίσει, μάλιστα διαλέγει και κάποιαν που θα βάλει στην θέση της γαβγίζοντας της.
Εξάλλου κι εμείς φύση είμαστε με την λογική και το συναίσθημά μας και η όποια κίνησή μας δεν μπορεί να θεωρηθεί "αφύσικη".
Το θέμα είναι ότι στο παρόν θέμα δεν υπάρχει τρόπος βοήθειας.
 
Η φυσική τροφική αλυσίδα δεν δέχεται συναισθηματισμούς.
Το σωστό είναι να τα αφήσουμε να αυτο-ρυθμιστούν οι πληθυσμοί τους και να εξελίξουν τις φυσικές άμυνες.
 
Τοτε Γιαννη γιατι προστατευεις τα καναρινια σου με τον Α ή Β τροπο; Γιατι δεν τα αφηνεις να γινει μεζες για τις γατες, τα αλλα πουλια; Γιατι λειτουργας συναισθηματικα εκει; Ή μηπως αυτα αξιζουν περισσοτερο απο τα αλλα που ζουν στην φυση;

Εγω ειμαι της αποψης αν μπορεις να προσπαθησεις να βοηθησεις καντο. Κι ας μην πετυχει. Ας βρει αλλου τροφη.

Ειναι καλο να ακουγονται πολλες αποψεις. Για να περνετε η καλυτερη αποφαση. Πραξε οπως νομιζεις.
 
Το σωστό είναι να τα αφήσουμε να αυτο-ρυθμιστούν οι πληθυσμοί τους και να εξελίξουν τις φυσικές άμυνες.
Αν αυτή ήταν η σωστή επιστημονική θεώρηση δεν θα καταβάλλονταν τεράστιες προσπάθειες να προστατευθούν απειλούμενα είδη, χελώνες, φώκιες, παπαγάλοι, αετοί, μεταναστευτικές πάπιες και τόσα θηλαστικά.
Αφού κάποιοι του είδους μας με τις ενέργειές του παρεμβαίνουν στην φυσική εξέλιξη, κάποιοι από εμάς πρέπει να δημιουργήσουν και την αντίρροπη δύναμη και μάλιστα πριν φτάσουν να γίνουν απειλούμενα.
 
Θα βγούμε off @Ariadnh , αλλά μια και ρωτάς...
Τοτε Γιαννη γιατι προστατευεις τα καναρινια σου με τον Α ή Β τροπο; Γιατι δεν τα αφηνεις να γινει μεζες για τις γατες, τα αλλα πουλια;
Γιατί Αριάδνη τα οικόσιτα δεν αποτελούν κρίκο αυτής της τροφικής αλυσίδας.
Αν μάλιστα με κάποιο τρόπο τα δώσουμε "τροφή" στα άγρια... επεμβαίνουμε υπέρ τους και κάνουμε πάλι κακό στη φύση.
Και για να ολοκληρώσω την άποψή μου (ως μη ειδικός)...
Αν ο άνθρωπος με τα όποια "έργα" του δεν πιέσει πληθυσμιακά ένα ζώο, δεν θα χρειαστεί σε καμία περίπτωση να μπει στη διαδικασία μετά να το σώσει. Η φύση "περπάτησε" για εκατομμύρια χρόνια χωρίς τη "βοήθεια" του ανθρώπου.
 
Βρέθηκε ο δράστης, όπως έφευγα από το σπίτι, είδα την κουκουβάγια με ένα χελιδονάκι στο στόμα και τα άλλα χελιδόνια να την κυνηγάνε... κουκουβάγια ήταν τελικά. ☹
 
Βρέθηκε ο δράστης, όπως έφευγα από το σπίτι, είδα την κουκουβάγια με ένα χελιδονάκι στο στόμα και τα άλλα χελιδόνια να την κυνηγάνε... κουκουβάγια ήταν τελικά. ☹
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Το λέω γιατί σπάνια συναντώ κουκουβάγια τώρα τελευταία...
 
Γενικά συμφωνώ με την Ανέστη αλλά στο θέμα του ανακατέματος είμαι αρκετά πιο ενδοτική.
Το βλέπουμε και στον υπόλοιπο ζωικό κόσμο παρατηρούμε αλληλεγγύη μεταξύ διαφορετικών ζώων αλλά για να μην πάμε σε μακρινά παραδείγματα, η σκύλα μου παρεμβαίνει άμεσα όταν τσακώνονται οι γάτες για να τις χωρίσει, μάλιστα διαλέγει και κάποιαν που θα βάλει στην θέση της γαβγίζοντας της.
Εξάλλου κι εμείς φύση είμαστε με την λογική και το συναίσθημά μας και η όποια κίνησή μας δεν μπορεί να θεωρηθεί "αφύσικη".
Το θέμα είναι ότι στο παρόν θέμα δεν υπάρχει τρόπος βοήθειας.

Μα δεν υπάρχει σύγκριση Μαρία. Εσύ αναφέρεσαι σε άτομα μιας ομάδας που καυγαδίζουν μεταξύ τους ενώ εδώ πρόκειται για τη βασικότερη ανάγκη όλων, την τροφή.
 
Για τις κουκουβάγιες δεν υπάρχει κάποιος τρόπος απομάκρυνσής τους;
Παλεύουμε να σε αποτρέψουμε να κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια επέμβασης.
Είναι ενάντια στους φυσικούς νόμους.
Πιστεύω πως αυτό και μόνο είναι αρκετό... μην κάνεις απολύτως τίποτε.
 
Έχω την ίδια γνώμη με τον misalouris , αν αποτρέψουμε την κουκουβάγια από το να επιτεθεί μπορεί να μην μπορέσει μετά η ίδια να διαθέσει τροφή στα δικά της πουλάκια. Πιστεύω πως καλύτερα να μην επεμβένουμε σε θέματα της φύσης και να αφήσουμε τα χελιδόνια να αποφασίσουν με το δικό τους φυσικό ένστικτο που να κάνουν τη φωλιά τους. Γιατί αν λειτουργουμε έτσι, θα έπρεπε να σκοτώνουμε κάθε νεόσσο κούκου που γεννιέται σε ξένη φωλιά και ρίχνει τα υπόλοιπα αβγά από έξω για να μεγαλώσει μόνο του. Αυτοί οι συναισθηματισμό θα είχαν αποτέλεσμα να μην υπήρχαν στο τέλος κούκοι! Άς αφήσουμε την φύση να κάνει την δουλειά της, αφού για να υπάρχει ισορροπία η φύση αποφάσισε να γίνονται θυσίες.

O καθένας εκφράζει τις προσωπικές του απόψεις.
Εγώ έχω διαφορετική οπτική γιατί πιστεύω πως πρέπει να προνοούμε και όχι να παλεύουμε εκ των υστέρων όπως εδώ https://www.facebook.com/KakapoRecovery.
Γιατί παραθέτεις την σελίδα του Kakapo, Μαρία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γιατί παραθέτεις την σελίδα του Kakapo, Μαρία;
Γιατί είναι είδος προς εξαφάνιση, που γίνεται τεράστια προσπάθεια διάσωσής του. Ένα μεταξύ πολλών άλλων. Συχνά-πυκνά διαβάζουμε ειδήσεις για είδη που εξέλειπαν οριστικά.
 
Back
Top