Ασθένειες Καρδερίνα δεν κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν κελαηδούν όλες οι καρδερίνες όλη την διάρκεια του έτους. Υπάρχουν και μουγκές. Αυτή ζευγάρωσε, εάν ναι πότε χωρίστηκε;
 
δεν ξέρω... εγω δεν την έχω ζευγαρώσει αλλά δεν την έχω πολυ καιρό απο 23 Αυγούστου
 
dimitris_patra ορίστε μια νέα φωτο του πουλιού View attachment 35258
Η καρδερίνα είναι balcanica? Γιατί εμενα μου μοιάζει για κάποιο αλλο είδος βλέποντας τον δαχτυλιο αρο πίσω μέρος του κεφαλιού της βέβαια δεν ξέρω απο καρδερίνες και έκανα μια απλή παρατήρηση!
 
τι να σου πω Βαγγέλη δεν ξέρω ούτε εγω πολλά απο καρδερίνες! αν ήταν περιστέρι θα σου έλεγα :D
 
λοιπόν έχω νέα απο την καρδερίνα άρχισε να κάνει κάτι ήχους σαν κάτι να σπάει με το ράμφος της και όταν προσπάθησε να κελαηδήσει έβγαλε μια πολύ βραχνή εξασθενημένη φωνή... Βίντεο δεν μπόρεσα να βάλω γιατί δεν το κάνει συχνά και δεν μπόρεσα να την πετύχω όταν το κάνει με την κάμερα (αν μπορέσω θα βάλω)

vxdtd.webp (να και μια σημερινή φώτο έχουμε αρχίσει πτερόρροια)
 
Λετε να ειναι τιποτα ακαρεα τραχείας; Εχεται υπ οψην σας καποια ασθενεια που να εχει τετοια συμπτωματα;
 
Λετε να ειναι τιποτα ακαρεα τραχείας
Θα μπορούσε Γιώργο, όπως θα μπορούσε να έχει προκληθεί από μύκητες, τριχομονάδα ιούς κλπ.

Πως είναι κατά τα άλλα η εικόνα του, η φυσική του κατάσταση; Τρώει κανονικά; Το έχεις εξετάσει καθόλου; Θα χρειαστούν μερικές φωτογραφίες κοιλιά - στήθος, κουτσουλιές και να δεις μέσα στο στόμα και προς τον οισοφάγο αν διακρίνεις εθισμόυς ή σημεία με διαφορετικό χρώμα από αυτό που έπρεπε να έχει.
 
https://petbirds.gr/product/beaphar-pulmosan/
Γενικά τα ακάρεα της τραχείας, δίνουν συχνά παραπλήσια συμπτώματα με κάποιες παθήσεις του αναπνευστικού, και δεν είναι τόσο συχνα απαντώμενα στις καρδερίνες, καναρίνια όσο εμείς θεωρούμε. Στο παραπάνω άρθρο γράφει πως θα διαπιστώσεις αν όντως εχει ακάρεα
 
Λοιπόν διάβασα αυτό το άρθρο και μάλλον δεν έχουμε να κάνουμε με ακάρεα γιατί το πουλί είναι δραστήριο τρώει απο όλα και κανονικά δεν ξίνεται και τέτοια, το έχω εξετάσει δεν έχει καρίνα και η κοιλιά μοιάζει φυσιολογική, κουτσουλιές μια χαρά(γενικά αν έβλεπε κάποιος το πουλί δεν θα καταλάβαινε οτι έχει πρόβλημα αν δεν το άκουγε) θα ανεβάσω φωτο όταν μπορέσω
 
να και φωτο απο την κοιλιά, το στήθος και τις κουτσουλιές
απο αυτά μπορούμε να συμπεράνουμε κάτι; (και στην περιοχή μου υπάρχουν μόνο κτηνίατροι ζώων παραγωγής που δεν νομίζω να μπορούν να με βοηθήσουν)
20151009_135042.webp 20151009_135058.webp2015-10-09 14.31.10.webp
 
Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι οι κουτσουλιες του δεν ειναι πολυ στερεες.. στη θεση σου θα πηγαινα σ αυτους τους κτηνιατρους της περιοχης μου και θα τους ζητουσα να κανουν αναλυση των κουτσουλιων... κατι θα βγει...
 
τα ίδια... Δεν ξέρω τι έχει... κατα τα άλλα μια χαρά αλλά δεν βγάζει μιλιά πλέον την έχω μονο για το χρώμα...
 
Back
Top