Φροντίδα Καρδερίνα με μεταλλικό δαχτυλίδι ήρθε στα κλουβιά μου

Στέλιος Π.

PB New Member
Εγγραφή
21 Δεκ 2014
Μηνύματα
20
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητοί συμφορουμιστες καλησπέρα!
Εδω και δυο βδομάδες περίπου ειμαι κάτοχος μιας καρδερίνας, μου την χάρισε ο γείτονας μου ο οποίος εχει 6 δικές του. Το πουλί ειναι πολυ εξοικειωμένο, του μιλάω και κελαηδάει μπροστά μου σε απόσταση μισού μέτρου. Προχθές λοιπόν ειδα μια καρδερίνα να έρχεται κοντά στο κλουβί της δίκης μου αλλα και στ κλουβιά του γείτονα. Μετά απο λίγες ώρες ο φίλος και γείτονας μου την έπιασε και μου την χάρισε και αυτή. Το πουλί φοράει δαχτυλίδι μεταλλικό αλλα δε μπορώ να δω τι γράφει γιατι ειναι πολυ τρομαγμένη. Της λείπει επίσης η ουρά της... Το πουλί το έβαλα σε κλουβάκι και το περιποιήθηκα, προσπαθω να μην πλησιάζω το κλουβί της γιατι φοβάται πολυ, τι ενεργειες πρεπει να κανω για να μπορέσω να την κανω να νιώσει καλύτερα; Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 
Θα σου απαντήσουν καλύτερα οι πολλοί εκτροφείς άγριων ιθαγενών. Μέχρι να το κάνουν.. ηρεμία, ησυχία, καλή διατροφή, φρέσκα λαχανικά και φρούτα... και κυρίως μακρυά από τα δικά σου πουλιά... Δηλαδή Καραντίνα.
 
Την εχω έξω απέναντι απο την αλλη μου καρδερίνα, αποφεύγω να πηγαίνω κοντά της για να μην την στρεσάρω, σήμερα το πρωι την άκουγα και μουρμούριζε αρκετά, ειναι θετικό δείγμα αυτο;
 
Στέλιο καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
Θα πρέπει να επισημάνω, ότι όπως διάβασες στους όρους χρήσης κατά την εγγραφή σου, οι συζητήσεις για πιασμένα άγρια πουλιά απαγορεύονται Όροι Χρήσης - Κανόνες Λειτουργίας | PetBirds

Θα πρέπει να μας πεις αν η δική σου καρδερίνα που έχεις από πριν είναι εκτροφής ή όχι καθώς και αυτή που βρήκατε αν φοράει δαχτυλίδι μεταλλικό κλειστού τύπου ή τι άλλο.
Για όποια διευκρίνιση, ρώτησε.
Αν τα πουλιά είναι άγρια, μόνο πληροφορίες για την ασφαλή προσωρινή τους φιλοξενία μπορούμε αν σου παρέχουμε. Αν είναι εκτροφικά, μπορείς να ρωτήσεις ό,τι χρειάζεσαι.
 
Η πρώτη καρδερίνα που εχω δεν εχει δαχτυλίδι, μου την έδωσε όπως προανέφερα ο γείτονας μου, δε ξέρω ακριβώς το παρελθόν της πάντως το πουλί ειναι πολυ εξοιξιωμενο, το καθαρίζω και δεν ενοχλείται καν. Όσον αφορά το δεύτερο πουλί με το δαχτυλίδι δε ξέρω τίποτα... Μένω στην αθηνα, ο φίλος που το έπιασε μένει στο απέναντι σπίτι μου, εχει μεγάλη εμπειρία απο πουλιά καθώς κατέχει χρόνια καρδερίνες, μου είπε οτι εχει φύγει απο κλουβί και κου την έδωσε, μου φάνηκε λογικό μιας και στο αιγαλεω που μένω ελεύθερα μόνο σπουργίτια και περιστέρια εχει
 
Μάλιστα με την πρώτη ευκαιρία βάλε μια φωτογραφία του νεοφερμένου να δουν τα παιδιά σε τι κατάσταση είναι γιατί οπωσδήποτε μπορεί να έχει περάσει μέρες περιπλανώμενο και νηστικό μέχρι να έρθει στα κλουβιά σας.
Το δαχτυλίδι τελικά είναι κλειστό;
 
Δε ξέρω τι σημαίνει κλειστό... Υπάρχει ενδεχόμενο να ειναι άγριο το πουλί; Εδω στην αθηνα; Έχετε ιδέα πως μπορει να του έφυγε η ουρά;
 
Μάλλον όταν το έσκαγε από το κλουβί αυτός που το είχε προσπάθησε να το πιάσει και του έμεινε η ουρά στο χέρι.
 
Αυτο σκέφτηκα κι εγω, ευχαριστω παρά πολυ για τις πληροφορίες σου, τα αγαπάω πολυ κι ελπίζω να τα φροντίσω σωστά. Το πρωι χάρηκα πολυ για τον άκουσα και μίλαγε αλλα ακομα φοβάται πολυ, θελω να πιστεύω οτι θα τον βοηθήσει η παλιά μου καρδερίνα και οι απέναντι καρδερίνες να ηρεμήσει
 
Για να τα φροντίζεις σωστά αφού έχεις τόση αγάπη, χρειάζεται συνεχές διάβασμα, συζήτηση με γνώστες των θεμάτων και ξεκαθάρισμα στο μυαλό περί του σωστού και λάθους σε ό,τι αφορά αυτά τα πουλάκια. Ξεκίνα με αυτό Bασικές αρχές διαχείρησης και εκτροφής καρδερίνας | PetBirds και στην πορεία θα έρθεις σε επαφή με άτομα μεγάλης πείρας στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.
Καλή τύχη στο πουλάκι!
 
Παραθέτω και μερικές ακομα πληροφορίες για να μου προσπαθήσετε να μου πείτε αν το πουλί ειναι άγριο η οχι. Εχω παρατήρηση την παρουσία του πουλιού αυτού δυο μέρες πριν την πιάσει ο φίλος απέναντι. Ερχόταν συνέχεια στην ταράτσα μου και στην ταράτσα του φίλου και πηγαινε πάνω στα κλουβιά μας, της άφησα και φαγητό γιατι το λυπήθηκα το κακόμοιρο πουλί. Το οτι ερχόταν συνέχεια στα δικά μας πουλιά μπορει να αποδεικνύει οτι ειναι απο κλουβί; Ρωτάω γιατι αν ηταν άγρια λογικά δε θα έμενε
 
Μπα μην το λες αν καλούσαν οι δικές σας κάπως έτσι πιάνονται καλούν η άλλες και αυτές πάνε στα κλουβια μπορεί να έχει πιάστει από μικρό κ να είναι σε κλουβι και ν ήρθε να φάει και αυτό πάλι αγρίο είναι βάλε καμιά φώτο..
 
Αφού φοράει δαχτυλίδι, η πιο πρόσφατη κατοικία της ήταν κάποιο κλουβί.
Γι' αυτό ρωτάμε αν είναι κλειστό ή ανοιχτό το δαχτυλίδι, γιατί αν είναι ανοιχτό, υπάρχει ενδεχόμενο να είναι άγρια αλλά επίσης και να είναι εκτροφική φυσικά. Αν είναι κλειστό είναι το πιθανότερο γεννημένη σε κλουβί.
 
Παιδια δε ξέρω τι ειναι το ανοιχτό η το κλειστό δαχτυλίδι... Σίγουρα προέρχεται απο κλουβί διότι εδω στο αιγαλεω άγριες δεν έχουμε
 
Μπορεί ν την πιάσω εγώ ν κοτσαρω δαχτυλίδι κ ν μου φύγει εε από κλουβί έφυγε αλλά είναι άγρια αν δεν σου κάνει κόπο βγάλε φώτο
 
Κοιτά, και η πρώτη που μου έδωσαν τις πρώτες τρεις μέρες φοβόταν, τωρα κάθομαι ακριβώς μπροστά της και τα λέμε! Επειδή παλιά ειχα και καναρίνια μου κανει τρομερή εντύπωση που ειναι πιο ήρεμη και απο καναρίνι
 
Back
Top