Φροντίδα Καρδερίνα με μεταλλικό δαχτυλίδι ήρθε στα κλουβιά μου

Στελιο καλησπερα! Το πουλακι πολυ πιθανον να ειναι αγριο και το δακτυλιδι να ειναι ανοιχτου τυπου! Σιγουρα εφυγε απο καποιον που το ειχε κλουβομενο και γιαυτο ηρθε στην ευκολη και γνωριμη γιαυτο παροχη τροφης!
Οσο για την αλλη σου καρδερινα και αυτη δεν νομιζω να ειναι εκτροφης οσο ηρεμη και αν ειναι! Δυστηχως συνηθιζουν και ηρεμουν καποια στη αιχμαλωσια!
Οσο για το Αιγαλαιω σιγουρα εχει αρκετες αγριες οπως και πολλες περιοχες στην Αθηνα!
Ολα αυτα στα λεω με διαθεση φιλικη!
 
Εγώ πάντως, κι ας μου επιτραπεί, δεν μπορώ να έχω φιλική διάθεση για κανέναν που... Κάνει το κομμάτι του. Τι θα πει αν ησυχάσει θα το κρατήσω, αν όχι θα... Κλπ. Ποιος είσαι ΕΣΥ για να αποφασίζεις για την τύχη των άλλων;
Συζητάμε τώρα για το μέγιστο εγωισμό, την υπέρμετρη ασυνειδησία, και ψάχνουμε να βρούμε τα σωστά επιχειρήματα, την καταλληλότερη προσέγγιση για να πειστείς να κανείς αυτό που εξυπακούεται.
Ένα κατακλείδι, το πουλάκι είχε την τύχη να σε βρει, ώστε να το απελευθερώσεις και μάλιστα σε μη αστική περιοχή και μετά από καθοδήγηση ειδικού ή είχε την ατυχία να πέσει πάνω σου, και να μην εκπληρώσει τη φύση και το πεπρωμένο του, μόνο και μόνο για να αποτελέσει το... Διασκεδαστή σου.
Αποφασίζεις και πραττεις, αλλά όλα στη ζωή πληρώνονται και τα καλά και τα κακά
 
Φίλε ιανε ο τρόπος που απαντάς φανερώνει ιδιαίτερα επιθετική διάθεση και μάλιστα απέναντι σε εναν άνθρωπο που δε γνωρίζεις καν. Μέγιστος εγωισμός, υπέρμετρη ασυνειδησία, διασκεδαστής, δε θα μπω καν στη διαδικασία να σου απαντήσω... η ευγένεια ξερεις ειναι ενα αγαθό που δυστυχώς δεν εχουν πολλοί άνθρωποι κι εσυ δεν αποτελεις εξαίρεση.
 
Οποία ειρωνία! Να συζητάμε για ευγένειες... Να υπενθυμίσω ότι και στον Αμερικάνικο Νότο, οι κάτοχοι βαμβακοφυτειών θεωρούνταν ευγενείς και είχαν σκλάβους.
Τέλος πάντων, για την ιστορία, αντιλαμβανόμενος ότι δεν κατανοείς όσα σου έγραψαν παραπάνω με ωραίο τροπο, αποπειράθηκα να σε προκαλέσω πιο έντονα, μήπως και συνειδητοποιουσες το τεράστιο σφάλμα που πας να κάνεις. Δυστυχώς, βλέπω ότι δεν τα καταφέρνω.
Στην τελική, θα σου προτείνω, να σου χαρίσω ένα αρσενικό tibrando, τον επόμενο Οκτωμβρη, αρκεί να γεννηθεί (εφέτος χάρισα 8 ), αρκεί να το φροντίζεις και φυσικά αν απελευθερώσεις αποδεδειγμένα τις καρδερίνες, όταν πρέπει και όπως πρέπει σύμφωνα με τις υποδείξεις επανένταξης που σου αναφέρθηκαν πιο πάνω, δλδ να τις δώσεις π.χ. Στην anima
 
Καο εγώ στην πρόταση του συνησφερω... Σου δίνω και έναν αρσενικό μαλινουα... Εφόσον τηρηθούν τα παραπάνω... Εκεί ν δεις φωνές στο μπαλκόνι σου
Με ολη την καλή διάθεση, απλά η τελευταία πρόταση δεν ισχύει :)
 
Οι απόψεις όλων είναι απόλυτα σεβαστές ακόμη και στη μεγαλύτερη διαφωνία.
Ο σεβασμός των προσώπων που συμμετέχουν είναι κάτι στο οποίο δε διαπραγματευόμαστε.
Η ισορροπία αρχίζει και τελειώνει από το γεγονός πως ένα άγριο πιασμένο πουλί πρέπει όσο πιο γρήγορα γίνεται να γίνει ελεύθερο άγριο πουλί... και τίποτε λιγότερο.
 
Πάντως καλό είναι να μην εθελοτυφλούμε. Υπάρχει ολόκληρη "βιομηχανία" παραγωγής υβριδίων (φλωροκάναρα, καρδερινοκάναρα, φανετοκάναρα κλπ.). Οι επιβήτορες είναι όλοι γεννημένοι σε κλουβιά; Δεν αντιλαμβανόμαστε ότι πλείστα εξ αυτών έχουν συλληφθεί με παράνομο τρόπο(ξόβεργα, άρες κλπ);
 
Πάντως καλό είναι να μην εθελοτυφλούμε. Υπάρχει ολόκληρη "βιομηχανία" παραγωγής υβριδίων (φλωροκάναρα, καρδερινοκάναρα, φανετοκάναρα κλπ.). Οι επιβήτορες είναι όλοι γεννημένοι σε κλουβιά; Δεν αντιλαμβανόμαστε ότι πλείστα εξ αυτών έχουν συλληφθεί με παράνομο τρόπο(ξόβεργα, άρες κλπ);
@stamoschios , δεν εθελοτυφλούμε...
Ξέρουμε τι συμβαίνει γύρω μας. Έχουμε πολλά χρόνια επαφή με τα πτηνά, με petshop, με internet, με ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης ώστε να μπορούμε να δούμε, να καταλάβουμε, να φανταστούμε όταν χρειαστεί, τι ακριβώς συμβαίνει γύρω από τα ιθαγενή πουλιά στην πατρίδα μας.
Από αυτό το σημείο... και μέχρι το σημείο να αποδεχτούμε, ή να υιοθετήσουμε ή να κάνουμε τα "στραβά μάτια" σε τέτοιες καταστάσεις... απέχει πολύ.
Αποτελεί την κόκκινη γραμμή (είναι της μόδας η λέξη) και απαράβατο όρο της παρουσίας του καθένα... μέσα στο petbird.
Σε κανένα σημείο και για κανένα λόγο δεν προτίθεμαι και είμαι σίγουρος πως και οι περισσότεροι της παρέας μας, να παραχωρήσω έστω και την υπόνοια ο,τι το αποδέχομαι και κυρίως ο,τι δεν το πολεμάω.
Για τους περισσότερους στο petbird η αιχμαλώτιση είναι άσχημη, κακή, ανήθικη, παράνομη και εγκληματική...
Ακριβώς γι αυτό εδώ μέσα μιλάμε μόνο για πουλιά εκτροφής... και τίποτε περισσότερο.
Θα σταματήσω εδώ για να μη βγούμε "εκτός θέματος"...
 
Πάντως καλό είναι να μην εθελοτυφλούμε. Υπάρχει ολόκληρη "βιομηχανία" παραγωγής υβριδίων (φλωροκάναρα, καρδερινοκάναρα, φανετοκάναρα κλπ.). Οι επιβήτορες είναι όλοι γεννημένοι σε κλουβιά; Δεν αντιλαμβανόμαστε ότι πλείστα εξ αυτών έχουν συλληφθεί με παράνομο τρόπο(ξόβεργα, άρες κλπ);
Θίγεις δύο ξεχωριστά θέματα υβρίδια - αιχμαλωσία που και τα δύο έχουν μεγάλο ηθικό βάρος, το καθένα για διαφορετικούς λόγους.
Όσο και να έχεις δίκιο πως συμβαίνουν συχνά και τα δύο, συμφωνώ με τον Γιάννη Μισαλούρη. Δεν είναι κάτι που αποδεχόμαστε, ούτε και πρέπει κατά την γνώμη μου.
Θέματα που έχουν συζητηθεί εξαντλητικά όπως θα δεις με μια ματιά στα ιθαγενή.
 
Back
Top