Φροντίδα Καρδερίνα με μεταλλικό δαχτυλίδι ήρθε στα κλουβιά μου

Νομίζω τη δεύτερη ομάδα

Τα συγκεκριμένα δακτυλίδια μπορεί να τοποθετηθούν σε οποιαδήποτε ηλικία ενός πτηνού, είτε είναι άγριο είτε είναι εκτροφής. Επίσης δεν αποτελεί ταυτότητα για ένα πτηνό, καθώς δεν αναγράφει τίποτα όπως κωδικό ομοσπονδίας, συλλόγου, εκτροφέα, αύξοντα αριθμό και έτος γέννησης, όπως τα δακτυλίδια της πρώτης ομάδας. Οπότε όλα είναι πιθανά...
 
Είναι φανερό πως τα πουλιά είναι πιασμένα... Και... Μπλα... Μπλα... Μπλα.

Στέλιο...άστα τα πουλάκια να φύγουν βρε φίλε.

Πραγματικά είναι κρίμα.

Το ότι κελαηδάει δεν σημαίνει τίποτα.

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι το κελάηδημα της καρδερίνας στο κλουβί... Είναι μοιρολόι.

Ποιος ξέρει άραγε...
 
Φίλε άβατον την πρώτη μου καρδερίνα δε θελω να την αφήσω, ειναι πλήρως εξοικειωμένη και δε νομίζω οτι μπορει να επιβιώσει έξω απο το κλουβί, ο φίλος που μου την έδωσε την είχε ήδη κάποιους μήνες στο κλουβί και το πουλί ει Άι φετιναρι, για το δεύτερο πουλί προσπαθω να καταλάβω ποιο ειναι το καλύτερο. Ειναι κάποια στοιχεία που με κάνουν να θελω να το αφήσω και κάποια αλλα που νομίζω πως θα ειναι καλό να το κρατήσω. Οταν το έπιασε ο γείτονας και μου το έδωσε ηταν σε άσχημη κατάσταση, πήγε τρεις φορές σε ενα λεπτό στην ταϊστρα
 
Φίλε άβατον την πρώτη μου καρδερίνα δε θελω να την αφήσω, ειναι πλήρως εξοικειωμένη και δε νομίζω οτι μπορει να επιβιώσει έξω απο το κλουβί, ο φίλος που μου την έδωσε την είχε ήδη κάποιους μήνες στο κλουβί και το πουλί ει Άι φετιναρι, για το δεύτερο πουλί προσπαθω να καταλάβω ποιο ειναι το καλύτερο. Ειναι κάποια στοιχεία που με κάνουν να θελω να το αφήσω και κάποια αλλα που νομίζω πως θα ειναι καλό να το κρατήσω. Οταν το έπιασε ο γείτονας και μου το έδωσε ηταν σε άσχημη κατάσταση, πήγε τρεις φορές σε ενα λεπτό στην ταϊστρα

Θα ήθελα πραγματικά να το ξανασκεφτείς και να μου ξανα απαντήσεις.

Πρώτα όμως θέλω να αλλάξετε ρόλους.

Δηλ.

Για πήγαινε εσύ στην θέση της καρδερίνας που πιάστηκε από την φύση.

Πως θα σου φαινόταν; 👎

Κάνεις ένα...Restart...

Και

Περιμένω απάντηση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το πουλί που εχω δε νομίζω οτι ξέρει πως να ανακτήσει την τροφή του και να επιβιώσει
 
Το πουλί που εχω δε νομίζω οτι ξέρει πως να ανακτήσει την τροφή του και να επιβιώσει

Εσύ νομίζεις.

Αυτό αν είχε μιλιά...

Και θα σου πω το απλό...

Αφού λοιπόν "νομίζεις" ότι θέλει να κάθεται στο κλουβί...άσε την πόρτα ανοιχτή να δούμε όταν φύγει... Αν θα ξαναγυρίσει ποτέ πίσω.

Αν γυρίσει έχεις δίκιο.

Και κλείνω εδώ γιατί πολύ συντομα το θέμα θα κλειδώσει από τον πρώτο Διαχειριστή που θα διαβάσει τα λεγόμενα όλων μας.

Απλά να σου μείνουν κάποιες δικές μου σκέψεις που σου ανέφερα.

Να περνάς καλά και Καλά Χριστούγεννα.
 
Το πουλί που εχω δε νομίζω οτι ξέρει πως να ανακτήσει την τροφή του και να επιβιώσει
Υπάρχουν άτομα αρμόδια που μπορούν να μας βοηθήσουν σε όλες τις περιπτώσεις
Αν διαβάσεις το σχετικό από το ΕΚΠΑΖ Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση | PetBirds θα καταλάβεις πως όλα χρειάζονται, χρόνο, γνώσεις και διάθεση ώστε να βοηθήσουν ένα "σκλάβο" της φύσης.
Αυτοί έχουν τα παραπάνω... εσύ απλά να βάλεις τη διάθεση
Επιπρόσθετα μπορείς να μιλήσεις με τη φίλη μας @Γιάννα Κ. εθελόντρια του ΕΚΠΑΖ για τις πρώτες οδηγίες.
 
Άρα όλοι όσοι εχουν καρδερίνες πρεπει να τις αφήσουν ελεύθερες, κυτο καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σας
 
Άρα όλοι όσοι εχουν καρδερίνες πρεπει να τις αφήσουν ελεύθερες, κυτο καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σας
Το ελεύθερες είναι μια παγίδα λεκτική.
Κανείς από μας δεν κυριολεκτεί όταν λέει άφησέ τη ελεύθερη τουλάχιστο όχι χωρίς προετοιμασία και όχι άμεσα χρονικά.
Υπάρχουν κέντρα Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση | PetBirds και άνθρωποι @Γιάννα Κ. Που έχουν τις γνώσεις που απαιτούνται για να επανεντάξουν τα πτηνά στο χώρο που πραγματικά ανήκουν... εκεί που γεννήθηκαν... σπίτι τους.
Κι αυτό δεν είναι το κλουβί μας... αλλά η φύση.
Τα αυτονόητα πρέπει να είναι αποδεκτά από όλους...
Τα άγρια πουλιά γεννήθηκαν και ανήκουν στη φύση.
Αν δεν μπορούμε να το καταλάβουμε, αν δεν μπορούμε να το αποδεχτούμε τότε δεν υπάρχει λόγος για περισσότερη συζήτηση εδώ.
Νομίζω πως οι θέσεις του PetBird και οι όροι χρήσεις τους οποίους και αβίαστα αποδέχτηκες, το αποσαφηνίζουν απόλυτα.
Εμείς δεν μπορούμε να προσφέρουμε καμιά άλλη βοήθεια.
 
Ευχαριστώ πολύ που το ξανασκέφτεσαι.
Δίνεις της ευκαιρία σε ένα ζώο να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του ελεύθερο... όπως ακριβώς γεννήθηκε...
Προτείνω το θέμα να κλείσει εδώ...
 
Άρα όλοι όσοι εχουν καρδερίνες πρεπει να τις αφήσουν ελεύθερες, κυτο καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σας
Ναι Στέλιο, αυτό ακριβώς προσπαθούμε να σου πούμε. Όσοι έχουν αιχμαλωτισμένα πουλιά, θα πρέπει μέσα από την κατάλληλη διαδικασία, να τους χαρίσουν την ελευθερία που τους στέρησαν.
Αν δεν ηθελα το καλό τους δε θα αναζητούσα καποιο φόρουμ για πληροφορίες. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες που δώσατε, θα προσπαθήσω για το καλύτερο.
Τουλάχιστον εγώ προσωπικά πίστεψα από την αρχή στο αγαθό των πρόθεσεων σου. Γι' αυτό άλλωστε και δόθηκε συνέχεια στη συζήτηση ενός τόσο λεπτού θέματος. Παρακολουθώντας όμως την εξέλιξη της συζήτησης, φοβάμαι ότι την απόφασή σου την είχες πάρει πριν καταλήξεις σε αυτό το μήνυμα.

Εν πάση περιπτώσει, εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση για το πουλί. Αν σκέφτεσαι όμως να επιστρέψεις, να το κάνεις μόνο για να ζητήσεις πληροφορίες σχετικά με την απελευθέρωση των πουλιών.
 
Αρχικά θα ηθελα να σας πω οτι αγαπάω πολυ τα ζώα, εχω μια γάτα και ενα ενυδρείο εδω και πολλα χρόνια και ολα μου τα ζώα ζουν αρμονικά καθώς καθημερινά τα φροντίζω και τα προςεχω. Εχω ρίξει ατέλειωτες ώρες διάβασμα για να μπορέσω να τους παρέχω όσα χρειάζονται με το σωστό τροπο. Ειμαι μουσικός και ίσως λόγω αυτού το κελάηδημα της καρδερινας με γοήτευσε. Διαβάζω απο το πρωι άρθρα στο φόρουμ σας και προσπαθω να καταλάβω κάποια πράγματα. Εχω καταλάβει οτι πολλοί διατηρούν υπό τη φροντίδα τους καρδερίνες, κάποιοι απο αυτούς εχουν καταφέρει να τις ζευγαρώσουν κιόλας κερδίζοντας τα εύσημα. Δεν εχω αποφασίσει ακομα τι θα κανω, θα παρακολουθήσω και τις επόμενες μέρες το πουλί και αναλόγως θα πράξω, αποφεύγω γενικά να παίρνω βιαστικές αποφάσεις. Θα ηθελα να κλείσω με μια ερώτηση, καταλαβαίνω ολα όσα μου λέτε για τις άγριες καρδερίνες και συμφωνώ απόλυτα. Με την ίδια λογική όμως δεν πρεπει όλοι όσοι κατέχουν καρδερίνες να επιδιώξουν την επανένταξη τους στη φύση; ακομα κι αν ειναι αποτέλεσμα δίκης τους γεννας, ρωτάω διότι τα γεννητούρια προέρχονται σίγουρα απο γονείς που πιάστηκαν απο τη φύση, δεν υπάρχει παρθενογένεση! Πάντα φιλικά!
 
Καταρχήν, τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν αμφισβητώ ότι αγαπάς τα ζώα και φροντίζεις για το καλό τους. Επίσης, μέσα από αυτήν τη συζήτηση δεν σε κρίνουμε, ούτε εσένα ως ανθρωπο, ούτε την απόφαση που θα πάρεις. Προσπαθούμε απλώς να σε πείσουμε να πάρεις την απόφαση που κατά την άποψή μας είναι η πιο σωστή.
Με την ίδια λογική όμως δεν πρεπει όλοι όσοι κατέχουν καρδερίνες να επιδιώξουν την επανένταξη τους στη φύση; ακομα κι αν ειναι αποτέλεσμα δίκης τους γεννας, ρωτάω διότι τα γεννητούρια προέρχονται σίγουρα απο γονείς που πιάστηκαν απο τη φύση, δεν υπάρχει παρθενογένεση! Πάντα φιλικά!
Με την ίδια λογική θα πρέπει και οι κάτοχοι καναρινιών και παπαγάλων να αφήσουν τα πουλιά τους ελεύθερα γιατί κάποτε ζούσαν και αυτά ελεύθερα, όπως και οι οδηγοί να αφήσουν τα αυτοκίνητά τους και να πάρουν άμαξες με άλογα γιατί κάποτε έτσι κυκλοφορούσαν οι άνθρωποι και μετά να αφήσουν τις άμαξες με τα άλογα γιατί κάποτε τα άλογα ήταν ελεύθερα και συνεχίζοντας θα μπούμε σε μια ατέλειωτη συζήτηση η οποία δεν πρόκειται να καταλήξει πουθενά.

Αυτό που θέλουμε εμείς να κάνουμε, είναι να σταματήσουμε την αιχμαλωσία των ελεύθερων πουλιών και να συμβιβαστούμε με την ιδέα ότι από τη στιγμή που θέλουμε να τα διατηρούμε σε αιχμαλωσία, οφείλουμε να μην αιχμαλωτίζουμε νέα για τη δική μας ευχαρίστηση. Είτε επειδή μας αρέσει η φωνή τους, είτε επειδή μας αρέσουν τα χρώματα τους, είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Είναι πλέον καιρός να στραφούμε στον πολλαπλασιασμό των πουλιών που κατέχονται ήδη, παρά στη μείωση των πουλιών που δεν έχουν γνωρίσει κατοχή.
 
Εχει διάφορα το καναρίνι που επι πολλές γενιές μεγαλώνει σε κλουβί απο την καρδερίνα, τέλος πάντων η συζήτηση ειναι μεγάλη, ο κάθε ένας εχει την άποψη του, αν το πουλάκι που μου έδωσαν αρχίσει να συμπεριφέρεται όπως αυτο που εχω, το οποίο σήμερα έκατσε και πάνω στο χέρι μου, τότε θα το κρατήσω, αν δω οτι συνεχίζει να ειναι ανήσυχο και να φοβάται θα έρθω σε επαφή με κάποια φιλοζωική για την απελευθερώσει του
 
αν δω οτι συνεχίζει να ειναι ανήσυχο και να φοβάται θα έρθω σε επαφή με κάποια φιλοζωική για την απελευθερώσει του
Αν καταλήξεις σε αυτήν την απόφαση, μερικές πρώτες πληροφορίες μπορείς να πάρεις από εδώ Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση | PetBirds

Κατά τα άλλα, εύχομαι το καλύτερο.
 
Back
Top