Γενικά Καρδερίνες έκαναν φωλιά στο σπίτι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ένα ζευγάρι καρδερίνες αποφάσισαν αν κάνουν φωλιά σε ένα δέντρο της αυλής μου! Πολύ όμορφη εμπειρία να βλέπεις τις καρδερίνες, που χωρίς να φοβούνται μαζεύουν ξυλαράκια απο τις διπλανές αυλές και χτίζουν την φωλιά τους στο σπίτι μου!

Είναι πλέον σαν να έχω δικές μου καρδερίνες που να επιστρέφουν πάντα σε εμένα :D
Το κελάηδημα του αρσενικού... απλά τέλειο! Δεν χορταίνω να τον ακούω τα πρωινά !
τους έχω βάλει και τροφή σε ένα μπολάκι αλλά μέχρι στιγμής το τιμούν μόνο σπουργίτια και δεκαοκτούρες...

Τώρα το θηλυκό κλωσάει τα αυγά στην φωλιά

IMG_20160428_131319.jpg IMG_20160501_164544.jpg
IMG_20160428_141217.jpg IMG_20160428_141221.jpg
Η φωλιά
IMG_20160428_131334.jpg
 
Μπράβο τυχεράκια! Είδες για να είσαι καλό παιδί; :) Από γάτες κινδυνεύουν εκεί;
όχι με τίποτα! Είναι σε ακριανό κλαδί 4-5 μέτρα απο το μπαλκόνι και 6-7 μέτρα ύψος!
 
Διάλεξαν το καλύτερο σημείο να κάνουν τη φωλιά τους! Είσαι πολύ τυχερός Γιώργο και εσύ που τα χαίρεσαι δίπλα σου, αλλά και αυτά που θα είναι ασφαλή κοντά σου! Θα περιμένουμε εξελίξεις!
 
Ωωω τέλεια! Να κάθεσαι να φυλάς την φωλιά μην έρθει κανένας "καλός κύριος" και την πάρει! 😉
Όλη μέρα κάθομαι και τις χαζεύω!
 
Όλη μέρα κάθομαι και τις χαζεύω!
καλά κάθεσαι όλη μέρα και τις χαζευεις αλλα στείλε και τίποτα.
Βρήκαν τον σκηνοθέτη τους οι καρδερίνες. Με το καλό στο δέντρο.
 
Πάρε τη κάμερα και γράφε video...
Όντως πάρε τη κάμερα και αν μπορείς γράψε βίντεο!:D
καλά κάθεσαι όλη μέρα και τις χαζευεις αλλα στείλε και τίποτα.
Βρήκαν τον σκηνοθέτη τους οι καρδερίνες. Με το καλό στο δέντρο.
προσπάθησα 2-3 φορές αλλά δεν βολεύει γιατί ο αρσενικός πετάει συνέχεια σε αναζήτηση τροφής και η φωλιά είναι καλά κριμένη... αν τα πετύχω εννοείτε πως θα ανεβάσω βίντεο! 😉
 
Προσπάθησε να τραβήξεις από διαφορετική γωνία. Από κάποια άλλη μεριά μπορεί κάτι να φαίνεται.:D
 
Προσπάθησε να τραβήξεις από διαφορετική γωνία. Από κάποια άλλη μεριά μπορεί κάτι να φαίνεται.:D
Αν είχα μεγάλο ζουμ στην κάμερα μου θα ήταν πολύ πιο εύκολο...
Αυτές τις μέρες βγήκαν και τα μικρά ! βλέπω την μαμά που ταΐζει αλλά δεν μπορώ να δω τα μικρά ετσι όπως είναι κριμένη η φωλιά...

Θέλω να ρωτήσω επίσης τους ειδικούς (π.χ.ΑΒΑΤΟΝ, dimitris_patra, kostas karderines, Paianas, @jk21 κτλ) ή όποιος άλλος ξέρει...
Πόσες γέννες κάνουν οι άγριες καρδερίνες σε φυσιολογική κατάσταση; Μία ή και περισσότερες;


*Έχω στο μυαλό μου να βάλω μια live cam για να βλέπουμε όλοι όποτε θέλουμε από πολύ κοντά ! αλλά αν γίνει αυτό θα γίνει μετά τις πανελλήνιες(δηλαδή Ιούνιο) που αυτοί οι νεοσσοί θα έχουν μεγαλώσει αρκετά και θα ήταν πιο ωραίο να γίνει απο την αρχή της επώασης...
Απαντήστε μου λοιπόν αν ξέρετε αλλά και πως σας φαίνεται αυτή η ιδέα 👍
 
Back
Top