Γενικά Καρδερίνες έκαναν φωλιά στο σπίτι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απαντήστε μου λοιπόν αν ξέρετε αλλά και πως σας φαίνεται αυτή η ιδέα 👍
Η ιδέα σου είναι καταπληκτική Γιώργο! Όσο αφορά τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου για τα ιθαγενή θα σου απαντήσουν οι ειδικοί.
 
Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά κάμερες θα βάλεις όταν η φωλιά θα είναι άδεια από νεοσσούς για επόμενη γέννα.
ναι για αυτό ρωτάω πόσες γέννες κάνουν κτλ... και πάντα διακριτικά μην μας φύγουν !
 
ναι αλλά λέει πως κάνουν δεύτερη φωλιά... μακάρι να κάνουν στο ίδιο δέντρο...

Κάνουν σίγουρα ξεχωριστή φωλιά,τωρα για το δέντρο δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο, αλλα ίσως αν βοηθήσεις λίγο την κατάσταση με κανα σποράκι κλπ. θεωρήσουν οτι είναι πολύ καλο σημείο και για δεύτερη!
 
Κάνουν σίγουρα ξεχωριστή φωλιά,τωρα για το δέντρο δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο, αλλα ίσως αν βοηθήσεις λίγο την κατάσταση με κανα σποράκι κλπ. θεωρήσουν οτι είναι πολύ καλο σημείο και για δεύτερη!
σωστά !
 
Γιώργο και 3 γέννες μπορεί να κάνουν στην φυση απ όσο γνωρίζω αλλα πιστεύω ότι δεν πρόκειται να κάνει την δεύτερη φωλια σ αυτο το δεντρο! Θα τα ταιζει στο δεντρο μολις βγουν απο την φωλιας και μολις ξεπεταχτουν και μπορούν να πετάξουν καλα, λογικα θα τα παρει και θα φυγει! Μακαρι να μην τα προλάβει καποια καρακαξα...
 
Γιώργο και 3 γέννες μπορεί να κάνουν στην φυση απ όσο γνωρίζω αλλα πιστεύω ότι δεν πρόκειται να κάνει την δεύτερη φωλια σ αυτο το δεντρο! Θα τα ταιζει στο δεντρο μολις βγουν απο την φωλιας και μολις ξεπεταχτουν και μπορούν να πετάξουν καλα, λογικα θα τα παρει και θα φυγει! Μακαρι να μην τα προλάβει καποια καρακαξα...
απο καρακάξα δεν έχουν φόβο... μέσα στη μέση του χωριού δεν έχουν τι να κάνουν... εγω τουλάχιστον μπροστά στο σπίτι δεν είδα καμιά φορά
 
Μακάρι Γιώργο να είναι έτσι αλλα εγώ πιστεύω ότι έχεις καρακαξες, παντού εχει! Πέρα από τους "γνωστους"λόγους τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει τεράστια καταστροφή αυτά τα πουλια! Είσαι τυχερός πάντως που μπορείς και τις έχεις δίπλα σου, εννοείτε τις καρδερινες!
 
Αν δεν ενοχληθούν κάνουν τη νέα φωλιά μέσα στην παλιά.
Τουλάχιστο σε μια δική μου περίπτωση αυτό έζησα...
Απλά ενισχύουν με νέο υλικό τη φωλιά...
Θα δεις να κουβαλούν αντί για τροφή διάφορα υλικά.
Η κάμερα θα πρέπει να μπει μακρυά και σε σταθερό μέρος..
Αν πας κοντά θα εγκαταλειφθεί...
Εντόπισε το μέρος τοποθέτησης από τώρα... και σιγά σιγά να καθαρίσεις το οπτικό πεδίο αρχίζοντας από την κάμερα προς τη φωλιά.
Η περιοχή κοντά της φωλιάς θα καθαριστεί όταν θα λείπουν...
 
Αν δεν ενοχληθούν κάνουν τη νέα φωλιά μέσα στην παλιά.
Τουλάχιστο σε μια δική μου περίπτωση αυτό έζησα...
Απλά ενισχύουν με νέο υλικό τη φωλιά...
Θα δεις να κουβαλούν αντί για τροφή διάφορα υλικά.
Η κάμερα θα πρέπει να μπει μακρυά και σε σταθερό μέρος..
Αν πας κοντά θα εγκαταλειφθεί...
Εντόπισε το μέρος τοποθέτησης από τώρα... και σιγά σιγά να καθαρίσεις το οπτικό πεδίο αρχίζοντας από την κάμερα προς τη φωλιά.
Η περιοχή κοντά της φωλιάς θα καθαριστεί όταν θα λείπουν...
καλή ιδέα και δεν χάνουμε και τίποτα να δοκιμάσουμε!
 
Μόνο να κερδίσουμε έχουμε.
Οργανώσου... ετοιμάσου
Κι εμείς θα περιμένουμε.
ελπίζω μόνο να μην μας αφήσουν... αν μείνουν θα είναι ωραία εμπειρία
 
Λοιπόν η κάμερα εγκαταστάθηκε με επιτυχία αλλά τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά... μόνο ένα κλαδί προσφερόταν για τοποθέτηση κοντά αλλά και ταυτόχρονα σε ασφαλή απόσταση απο την φωλιά αλλά απο εκεί είχαμε κόντρα τον ήλιο και η εικόνα ήταν όλη άσπρη...
Τουλάχιστον κατάφερα να βγάλω κάποιες καλύτερες φωτογραφίες τους γονείς :
P1120336 - Αντίγραφο.webp P1120337 (2).webp P1120337.webp P1120338.webp P1120340.webp
 
Τα μικρά έχουν αρχίσει να τριγυρίζουν στη φωλιά ! σε λίγες μέρες πιστεύω να αρχίσουν τις πρώτες πτήσεις! αύριο σκοπαύω να προσπαθήσω να τα βγάλω μια φωτο διακριτικά χωρίς να πάω κοντα για να μην τρομάξουν...
Νέα φώτο απο τους γονείς και απο 5 μικρά χελιδονάκια που έχουν εγκατασταθεί στα καλώδια του τηλεφώνου όπου και τα τάιζε η μάνα τους όλη μέρα! Έχει γεμίσει η αυλή μας πουλιά !
:D
2016-05-29 13.04.webp 2016-05-29 13.05.webp
 
Back
Top