Γενικά Καρδερίνες έκαναν φωλιά στο σπίτι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επιτέλους μετά 4-5 αποτυχημένες προσπάθειες κατάφερα να γράψω τον αρσενικό να κελαηδάει! Είχε και τα κέφια του!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τα μικρά ταΐζονται πλέον εκτός φωλιάς! Και τα πάνε μια χαρά !
Tο ένα μάλιστα στην πρώτη απόπειρα έπεσε στην αυλή όπου το μάζεψε ο αδερφός μου και μου το έφερε, εγώ το πήρα και σκεφτόμουν τι να το κάνω όταν ξαφνικά είδα τους γονείς σε απόσταση αναπνοής απο εμένα να περιμένουν... Τότε άνοιξα το χέρι μου και αυτό πέταξε μαζί τους στο διπλανό μπαλκόνι.
Στη συνέχεια οι γoνείς του το οδήγησαν σε ένα ασφαλές δέντρο όπου και το ταΐζουν μαζί με τα αδερφάκια του.:)
Φωτογραφίες σε λίγο... (ότι μπόρεσα να βγάλω δηλαδή... έκανα χαζομάρα που δεν έβγαλα φωτο το μικρό όσο το κρατούσα)
 
Εξαιρετική η ομορφιά των πουλιών στο φυσικό τους περιβάλλον.
Άριστη η συμπεριφορά σας απέναντί τους...
Εκπαιδευτική η ενημέρωση και το φωτογραφικό υλικό που μας παραθέτεις..
Συγχαρητήρια για όλα.
 
Γιώργο τώρα είδα το θέμα😳... Τελικά πόσα γαρδελάκια βγήκαν;
3 είναι και μεγαλώνουν στην γειτονιά, κάθε τόσο τα ακούω να ζητάνε τροφή ή τα βλέπω να περνάνε! :D
 
Φοβερή εμπειρία, άντε περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες καθώς μεγαλώνουν! 🙂
Υ. Γ. Πάντως ο αρσενικός, αν και είχε μονότονο κελάηδημα, με μάγεψε! 🙄
 
Αυτό σημαίνει φιλόξενο και ασφαλές περιβάλλον!
Κάτι που επαναλαμβάνεται δεν μπορεί να χαρακτηριστεί τυχαίο...
Σωστή η επιλογή των πουλιών...
Ζηλεύω
Φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που το μέρος που τους προσφέρει ασφάλεια είναι στο σπίτι μου :) ελπίζω και φέτος να έχουν μια καλή αναπαραγωγή όπως και πέρυσι!
 
Το δέντρο αυτό είναι μελιά είπαμε;
Ναι, αυτό :
30113.jpg
 
Λοιπόν @nikosael26 ,@Deukalion , @Stavros , αυτό το δέντρο που χρησιμοποιούν οι καρδερίνες στην αυλή-γειτονιά του Γιώργου, είναι η Μελιά, περιέχει την ουσία Αζαδιραχτίνη εξαιρετική αντιπαρασιτική ουσία. Την ίδια περιέχει και τον ξενικό δέντρο neem, από το οποίο παρακευάζοντα τα ομώνυμα προϊόντα που κυκλοφορούν σε σπρέϋ για αντιπαρασιτική προστασία.
Στο εξωτερικό στρώνουν φύλλα neem στον πάτο των φωλιών για προστασία από τις ψείρες κατά την αναπαραγωγή.
Έχουμε πληροφορίες στα media για το δέντρο Μελιά και περισσότερα μπορείτε να βρείτε εδώ https://www.ftiaxno.gr/2010/09/neem-azadirachta-indica.html.
 
Back
Top