Γενικά Καρδερίνες τεσσαρες, εξαρες, οχταρες και φωνή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Ξέρει κανείς κατά πόσο παίζει ρόλο στην μορφολογία του πουλιού η φωνητικά; Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι η εξαρες είναι ποιο φανταχτερά πουλιά. Ισχύει η είναι μύθος;
 
Δεν θα μπορέσει κανείς να σου δώσει εμπεριστατωμένη και τεκμηριωμένη απάντηση.
Λένε ότι οι εξάρες γίνονται πιο ήρεμα πουλιά..λένε ότι οι σιδεροκέφαλες τραγουδάνε πιο στεντόρια. Λένε ότι οι καλύτεροι τραγουδιστές είναι οι γυφτοπούλες και οι μικροκαμωμένες. Λένε ότι οι ''κερασούλες'' είναι αρχηγοί σε κοπάδι..Λένε ότι θες λένε...
 
Ξέρει κανείς κατά πόσο παίζει ρόλο στην μορφολογία του πουλιού η φωνητικά; Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι η εξαρες είναι ποιο φανταχτερά πουλιά. Ισχύει η είναι μύθος;
Μύθος!
 
Τα χρωματα διαφερουν λογο διατροφης,ρατσας, διασταυρωσης και περιοχης. Η φωνη διαφερει αναλογα το ατομο την ρατσα και τα ηχητικα ερεθισματα που εχει το καθε πολυ διαφορετικα.Αν θες ομορφο πουλι, κοιτας τα χρωματα, αν θες καλη φωνη τα ακους τα πρωινα για λιγες μερες και διαλεγεις αυτο που σου αρεσει και οχι αυτο που λενε ολοι οι αλλοι, γιατι οι καλες φωνες, τουλαχιστον για μενα ειναι υποκοιμενικες για καθε ανθρωπο.
 
Τα χρωματα διαφερουν λογο διατροφης,ρατσας, διασταυρωσης και περιοχης. Η φωνη διαφερει αναλογα το ατομο την ρατσα και τα ηχητικα ερεθισματα που εχει το καθε πολυ διαφορετικα.Αν θες ομορφο πουλι, κοιτας τα χρωματα, αν θες καλη φωνη τα ακους τα πρωινα για λιγες μερες και διαλεγεις αυτο που σου αρεσει και οχι αυτο που λενε ολοι οι αλλοι, γιατι οι καλες φωνες, τουλαχιστον για μενα ειναι υποκοιμενικες για καθε ανθρωπο.
Μπίλλυ, μιλάς για διαλογή από πιασμένα.. Εδώ κάνουμε αγώνα για να εμπεδώσουν όλοι την αξία και τα οφέλη (και για μας και για τα πουλιά και για τη φύση γενικότερα) των πουλιών εκτροφής... Μην το χαλάς!
 
Οχι καμια σχεση, παιζουν μεγαλο ρολο αυτα που λεω σε πουλια εκτροφης.Ακομα αν ειναι εσωτερικης η εξωτερικης εκτροφης,την τροφη του καθε εκτροφεα την περιοχη του ακομα και με της καρδερινες που αλλαζεις τα αιματα στην εκτροφη, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το γενεολογικο τους δεντρο.Αυτα τα εμαθα απο συζητησεις γνωστων μου εκτροφεων. Τα δικα μου μουλα παντος τα εχω παντα εξω και ακομα απο πουλια ιδιας γενας ειχα διαφορετικες φωνες ακομα κι αν δασκαλευοταν ολα μαζι, λογο του οτι λογο επαρχιας που μενω εχουν πολλα ερεθισματα απ'τα αγρια πουλια.
 
παραμυθια ειναι ολα! Ενα απο τα καλυτερα πουλια μου ειναι δυαρα! Και η οχταρα της φωτογραφιας δεν κανει τιποτα μπροστα τις και οποιος λεει οτι οι κερασατες ειναι αρχηγοι τον κοπαδιον ειναι ασχετος! Λες και του το ειπαν η υπολοιπες καρδερινες οτι την επελεξαν αρχηγο!
 
και εγω δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητα καλυτερα πουλια τα 6αρια. Εχω μια απορια ομως. Δικα μου πουλια γεννημενα απο γονεις 4αρια πως γινεται να βγηκαν 6αρια;νομιζα πως δεν γινεται κατι τετοιο.
 
ειναι στο πουλι! Δεν κελαιδανε με την ουρα! Εγω με οχταρα αρσενικη και εξαρα θυλικη εβγαλα τεσσαρες! Εχω 7 κερασατες και τιποτα το ιδιαιτερο, μονο εμφανιση!
 
ειναι στο πουλι! Δεν κελαιδανε με την ουρα! Εγω με οχταρα αρσενικη και εξαρα θυλικη εβγαλα τεσσαρες! Εχω 7 κερασατες και τιποτα το ιδιαιτερο, μονο εμφανιση!
συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.στισ καρδερίνες είναι "και αν σου κάτσει;"
 
ειναι στο πουλι! Δεν κελαιδανε με την ουρα! Εγω με οχταρα αρσενικη και εξαρα θυλικη εβγαλα τεσσαρες! Εχω 7 κερασατες και τιποτα το ιδιαιτερο, μονο εμφανιση!
Κώστα, έχεις δοκιμάσει να ζευγαρώσεις κερασούλες;... Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν την χρωματική αυτή ιδιαιτεερότητα (μετάλλαξη;) την περνάνε στους απογόνους.
 
Κώστα, έχεις δοκιμάσει να ζευγαρώσεις κερασούλες;... Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν την χρωματική αυτή ιδιαιτεερότητα (μετάλλαξη;) την περνάνε στους απογόνους.
εγώ φίλε μου έχω πάρει κερασάτη από μπαμπά γραβατωμένη.Φέτος το ένα μου ζευγάρι είναι θηλυκό γραβάτα αρσενικό κερασάτη. Ελπίζω να πάρω πουλιά για να δω αποτελέσματά. Είδωμεν.
 
οχι νικο δεν εχω ζευγαρωση κερασατες γιατι δεν εχω θυλικη κερασατη! Απο γραβατωμενες εχω βγαλει οπως ο σακης(καρβουνης) και τα γραβατωμενα που εβγαλα ορισμενα ειναι και κερασατα. Απο ζευγαρι με θυλικη αρχεγονη και αρσενικη κερασατη δεν βγηκε κανενα κερασατο
 
οχι νικο δεν εχω ζευγαρωση κερασατες γιατι δεν εχω θυλικη κερασατη! Απο γραβατωμενες εχω βγαλει οπως ο σακης(καρβουνης) και τα γραβατωμενα που εβγαλα ορισμενα ειναι και κερασατα. Απο ζευγαρι με θυλικη αρχεγονη και αρσενικη κερασατη δεν βγηκε κανενα κερασατο
Φαίνεται πως υπερισχύει το αρχέγονο γονίδιο. Ενδέχεται όμως τα παιδιά της παραπάνω διασταύρωσης να είναι φορείς και αν τα ζευγαρώσεις με αντίστοιχα να πάρεις μερικά κερασάτα.
 
ετσιπρεπει να ειναι γιαννη δηλαδη φορεις! Γιατι και μερικα αρχεγονα που εχω βγαλει απο γραβατες τα ζευγαρωνω με καναρες για μουλους και βγαζω λευκα καρδερινοκαναρα. Αυτο εχω δει παντως εγω με τις γραβατες που ασχολουμε χρονια
 
Λευκό καρδερινοκάναρο! βάλε καμιά φωτό αν έχεις, να το θαυμάσουμε!
 
Και αν βγάλεις φέτος, θέλω ένα.. Ανεξαρτήτως κόστους η τι λέει.
 
παιδια θα ανεβασω φωτο αυτες τις μερες απο καποια που ειχα βγαλει πιο παλια αλλα δεν εχω ιδεα πως γινετε. Θα με βοηθησει η γυναικα!
νικο καθε χρονο βγαζω μουλους και τους χαριζω σε φιλους. Δεν εχω παρει ποτε λεφτα απο πουλια.φετος εβγαλα 4 λευκα οχι τοσο πολυ οπως αλλες φορες αλλα πολυ ομορφα. Τα δασκαλεψα, ελεγα να κρατησω ενα αλλα τελικα τα χαρισα ολα παλι! Η αληθεια ειναι οτι τα καρδερινοκαναρα ειναι κουραστικα στα δικα μου αυτια! Ενα εχω για δασκαλο και αυτο οχι λευκο! Σου υποσχομαι οτι εαν βγαλω θα σου δωσω εννοειται χωρις χρηματα! Αν και δεν σε ξερω φαινεται οτι τα γουσταρεις! Γιατι χαρισα ενα σε φιλο λεμε τωρα και πηγε και το πουλησε! Η καρδερινα να ειναι καλα και θα βγαλω παλι γιατι την συγκεκριμενη την βαζω μεσα σεπτεμβρη και την βγαζω ανοιξη γιατι ειναι πολυ ευαισθητη και εαν την αφησω εξω με της πρωτες υγρασιες αρωσταινει! Η συνταγη για λευκα ειναι καρδερινα με οσο τον δυνατον μεγαλυτερη γραβατα και λεμονι καναρα!
 
Back
Top