Ασθένειες Καρδερινα χωρις φτερουγες μετα απο επιθεση γατας

συγνωμη αλλα οταν εχεις συνεχεια το ιδιο προβλημα ακομα και με προστασια και να προσπαθεις να δασκλαεψεις πουλακια για να τα εχεις για σενα και παει συνεχεια στραβα απο το ιδιο προβλημα δεν σκεφτεσαι αυτο που θα κανεις..
Βασίλη, αν το πρόβλημα είναι όντως η προστασία των πουλακίων από τους "κακούς", τότε καλύτερα να αφήσουμε τα πουλάκια στη Φύση για να τα προστατέψει με τη Σοφία της. Αλλιώς, ας κρεμαστούμε ανάποδα εμείς πρώτοι.
 
εγω την καρακαξα την επιασα με την κρεμασα για την βλεπουν οι φιλες της! ας ξαναρθουν αν θελουν! Υπαρχει χωρος για ολεες τους!

Ντροπη σου! 👎

Δεν σου εφταιγε το πουλι που εκανε αυτο που το προσταζε η φυση του. Αν δεν εισαι ικανος να προστατεψεις τα πουλια σου με τροπο χωρις να βλαπτεις περισσοτερο την φυση απ'οτι ηδη ισως κανεις με τις καρδερινες καλυτερα να μην τα εχεις. Οταν αγαπας τα πουλια κι εχεις μερακι με το "χομπυ" της διατηρησης τους να τα αγαπας ολα, οχι μονο οσα εχουν καλη φωνη και ζουν σε κλουβια.
 
Εγώ δε θα πω κάτι για την καρακάξα και για το γεγονός ότι την κρέμασες.. Συμφωνώ με όλους τους υπόλοιπους και πραγματικά λυπάμαι που το 2014 υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται έτσι.. Θες, δε θες εσύ έφταιξες που η καρακάξα σου έφαγε το πουλί και όχι το ζωντανό που άκουσε το ένστικτο του και βρήκε έναν εύκολο στόχο...
Τωρα αν ηταν κ εμενα καρακαξα η γατα δεν ξερω, η δουλεια εγινε την νυχτα κ δεν πηρα χαμπαρι, αλλα το χα κ σκεπασμενο οποτε υποθετω για γατα που να το μυριστηκε. Νιωθω κ τυψεις απο την μια το χω κ φυλακισμενο απο την αλλη να μην μπορω να το προστατεψω, κριμα ειναι. Δεν μου ειπες το ειχες σε φως η μεσα στο σπιτι, γιατι το χω διπλα μου για να το παρακολουθω.Αυτη την στιγμη κοιμαται υποθετω εδρασε το αντιστρεσ 😉/QUOTE]
Εχθροί των καναρινιών και λύσεις για την προστασία τους
Προστασια απο αρπακτικα
Πως να προστατέψουμε τα καναρίνα απο τα αρπαχτικά πουλιά;
Ιπτάμενοι κίνδυνοι!
Μαίρουλα διάβασε λίγο αυτά για μετά, αφού γίνει καλά η καρδερινούλα σου 😉 Περαστικά σας!

Το να κοιμάται μεσημέρι είναι λογικό.. Κοιμάται και άλλες ώρες πέρα από μεσημέρι;
 
Ευχαριστω πολυ για τα post θα τα διαβασω εννοειτε!
Μολις της εβαλα το αντιστρες το μεσημερι το πηρε λιγο ο υπνος, μετα δειλα δειλα αρχισε να ζοηρευει, τσιμπολογουσε λιγο πιο συχνα κ αρχησε να ξεφουσκωνει ελαφρως κ τωρα που νυχτωσε μετα χαρας ειδα πως ανεβηκε σε ψηλοτερο κλαδακι ενω μεχρι πριν ζοριζοταν στο χαμηλο κοντα στο πατο να ανεβει εχανε την ισορροπια του, αλλα το παλευε.
 
Προφανως και ητανε λαθος σκεψη Μαρια.
αλλα δεν ειπα οτι θα το ξανακανω..
Ντροπη σου! 👎

Δεν σου εφταιγε το πουλι που εκανε αυτο που το προσταζε η φυση του. Αν δεν εισαι ικανος να προστατεψεις τα πουλια σου με τροπο χωρις να βλαπτεις περισσοτερο την φυση απ'οτι ηδη ισως κανεις με τις καρδερινες καλυτερα να μην τα εχεις. Οταν αγαπας τα πουλια κι εχεις μερακι με το "χομπυ" της διατηρησης τους να τα αγαπας ολα, οχι μονο οσα εχουν καλη φωνη και ζουν σε κλουβια.
Θα σου σχολιασω μονο για την αγαπη των πουλιων και το μερακι μου σε αυτα, γιατι το οτι εκανα το αλλο συμβαν δεν παει να πει πως δεν αγαπαω τα πολια μου και δεν τα φροντιζω. Ισως μπορει να εχω και τα μισα χρονια απο οτι ασχολεισαι εσυ με τα πουλια αλλα και αυτα τα 8 χρονια ποτε δεν εβλαψα πουλακι.
Ποτε δεν επιασα αγριο πουλι. Και για τις καρδερινες που ειπες δεν εχω 100, 2 εχω κ αυτες αγοραστες
Και θα σου ελεγα πρωτα να ηξερες για καποιον που μιλας χωρις να ξερεις για αυτον επειδη εφαγε μια καρακαξα..
Δες ποσα ατομα καθημερινα σκοτωνουν τα περιστερια ειτε με το αμαξι ειτε με αυτα με τα καρφια που βαζουν στα παραθυρα.
 
Βασίλη, σκοπός μας δεν είναι να σου ''επιτεθούμε'', αλλά να καταλάβεις ότι έχεις λάθος προσέγγιση στο θέμα επίθεσης από αρπακτικά.. Και ίσως ν'αλλάξεις άποψη και συμπεριφορά.
Δεν αφαιρούμε ζωές. Φροντίζουμε καλύτερα και προστατεύουμε αυτές που έχουμε.
 
Προφανως και ητανε λαθος σκεψη Μαρια.
αλλα δεν ειπα οτι θα το ξανακανω..

Θα σου σχολιασω μονο για την αγαπη των πουλιων και το μερακι μου σε αυτα, γιατι το οτι εκανα το αλλο συμβαν δεν παει να πει πως δεν αγαπαω τα πολια μου και δεν τα φροντιζω. Ισως μπορει να εχω και τα μισα χρονια απο οτι ασχολεισαι εσυ με τα πουλια αλλα και αυτα τα 8 χρονια ποτε δεν εβλαψα πουλακι.
Ποτε δεν επιασα αγριο πουλι. Και για τις καρδερινες που ειπες δεν εχω 100, 2 εχω κ αυτες αγοραστες
Και θα σου ελεγα πρωτα να ηξερες για καποιον που μιλας χωρις να ξερεις για αυτον επειδη εφαγε μια καρακαξα..
Δες ποσα ατομα καθημερινα σκοτωνουν τα περιστερια ειτε με το αμαξι ειτε με αυτα με τα καρφια που βαζουν στα παραθυρα.

To οτι οι καρδερινες σου δεν ειναι πιασμενες απο εσενα (αν ειναι απο πετ σοπ ειναι σιγουρα αγριες) δεν αναιρει την αποτροπαια πραξη σου να σκοτωσεις το αγριοπουλι για να παραδειγματιστουν τα αλλα οπως ειπες. Ελεος εν ετει 2014. Αν ηταν γατα αντι για καρακαξα θα εκανες το ιδιο να φανταστω;
 
To οτι οι καρδερινες σου δεν ειναι πιασμενες απο εσενα (αν ειναι απο πετ σοπ ειναι σιγουρα αγριες) δεν αναιρει την αποτροπαια πραξη σου να σκοτωσεις το αγριοπουλι για να παραδειγματιστουν τα αλλα οπως ειπες. Ελεος εν ετει 2014. Αν ηταν γατα αντι για καρακαξα θα εκανες το ιδιο να φανταστω;
Οπως ειπα και σε αλλο ποστ ειναι εκτροφειου
Τωρα αν δεν πιστευεις ισως να ερθεις να τα δεις
Κ τωρα για το ολα θεμα εχει ξεκινησει η υπερβολη
Μια φορα εγινε. Δεν ξαναγινε, πανε χρονια απο τοτε.
 
Δεν εχω κανεναν λογο να σε αμφισβητησω για την προελευση των πουλιων σου. Αυτο που μου εκανε πολυ ασχημη εντυπωση και σχολιασα ειναι η απαισια πραξη σου να σκοτωσεις το αγριο πουλι για τους λογους που ανεφερες. Για οτιδηποτε συμβαινει στα πουλια που ζουν σε κλουβια δεν φταιει ουτε η "φυση" αφου δεν τα εφτιαξε για να ζουν περιορισμενα ουτε κανεις αλλος περα απο εμας τους ιδιους που τα αναγκασαμε να ζουν εκει χωρις τη δυνατοτητα διαφυγης σε περιπτωση επιθεσης. Η προστασια τους με καθε τροπο πρεπει να ειναι το πρωταρχικο μας μελημα. Κι οταν συμβει καποιο ατυχημα που δεν προνοησαμε για το 110%, χτυπαμε το δικο μας κεφαλι στον τοιχο οχι αλλουνου.
 
Βασίλη καταλαβαίνω πως σε στεναχωρήσαμε και σε φέραμε σε δύσκολη θέση. Από την πλευρά μου δεν θέλω να συνεχίσουμε την κουβέντα αυτή, ούτε να χαλάμε το θέμα της Μαιρούλας, ούτε να πικραινόμαστε.
Ξέρεις το πιο σημαντικό δεν είναι αν κάνει κάποιος λάθος, γιατί όλοι κάνουμε λάθη στην ζωή μας.
Το σημαντικό είναι να νομίζει ότι το λάθος του είναι το σωστό και να επαίρεται γι' αυτό, όταν θα έπρεπε να νοιώθει συστολή.
Γι' αυτό και σου είπα πιο πριν ό,τι είχα να σου πω, γιατί διαβάζουν νέα παιδιά και δεν μου αρέσει στις σελίδες μας να παίρνουν τέτοιο παράδειγμα.
Από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι τώρα πλέον που πέρασαν χρόνια από το συμβάν κι εσύ θεωρείς υπερβολικό τον θυμό σου και την αντίδρασή σου.
 
θα σας ζητουσα και εγω συγνωμη με την σειρα μου για αυτο που ειπα στην Μαιρουλα (για την καρακαξα).
Προφανως δεν θελω να χαλασω τις σχεσεις μας εδω στο φορουμ με εσας.
και δεν θα ηθελα να φερω σε δυσκολη θεση και αλλο κοσμο.
ητανε μια λαθος σκεψη.
Οπως ειπες Μαρια ολοι κανουμε λαθοι στην ζωη μας και μεσα απο αυτα μαθαινουμε..
 
θα σας ζητουσα και εγω συγνωμη με την σειρα μου για αυτο που ειπα στην Μαιρουλα (για την καρακαξα).
Προφανως δεν θελω να χαλασω τις σχεσεις μας εδω στο φορουμ με εσας.
και δεν θα ηθελα να φερω σε δυσκολη θεση και αλλο κοσμο.
ητανε μια λαθος σκεψη.
Οπως ειπες Μαρια ολοι κανουμε λαθοι στην ζωη μας και μεσα απο αυτα μαθαινουμε..
 
Καλυτερα ειναι, εχτεσ το απογευμα μου εκανε κ ενα τσιου 😛
Τωρα μενει να ξαναβγαλει τα φτερακια του να μην δυσκολευεται στο πεταγμα.. Ποιος ξερει αργουν αυτα να βγουν;👎
 
Α ωραια, μολις γινουμε και παλι αρτημελες πουλακι θα σας ενημερωσω, ευχαριστω πολυ :)
 
δεν θέλω να σχολιάσω αρνιτικάαπλά να σας επισημάνω τήν προσοχή σε κάτι. ένα αρπακτικό οπιοδήποτε και να είναι δεν περνάει τυχαία μια μέρα και τήν ίδια ώρα επιτίθετε. Ποτέ δέν συμβαίνει αυτό 2 μέρες πρίν εντωπίζετε στήν περιοχή να πετάει και στέκετε εκεί για ώρα. αυτό είναι που μας ειδοποιή για ενδεχώμενη επίθεση. κανένα από τα αρπακτικά δεν επιτήθετε σε τυχαίο στόχο από εχτές ξέρουν τι θα φάνε αύριο.
 
Από το να την πληρώνουν οι αθώοι για δικά μας λάθη μην ασχολείστε καθόλου και λέτε ότι τα λυπάστε...
Δεν ευθύνεται ούτε η γάτα ούτε η καρακαξα ο άνθρωπος που πιάνει και αιχμαλωτίζει άγρια πουλιά (σε πρώτη φάση) και ο άλλος άνθρωπος που δεν το προστατεύει (σε δεύτερη φάση).
Κρίμα σε φόρουμ πτηνών που είσαι μέλος να συζητάτε δολοφονία άλλων προς παραδείγματισμο.
 
Με συγχωρείς Βασίλη αλλά θεωρώ την πράξη επιεικώς απαράδεκτη και την άποψη παντελώς λανθασμένη. Δηλαδή τι νομίζεις, εκπαίδευσες τις άλλες καρακάξες να γίνουν φυτοφάγες και ν' αφήσουν τα πουλιά σου ήσυχα;
Δουλειά της καρακάξας είναι να βρίσκει την τροφή της σύμφωνα με τον οργανισμό που διαθέτει και δική μας να παίρνουμε μέτρα προφύλαξης για τα οικόσιτα πτηνά μας.
αγαπητη μαρια,
σ' ευχαριστω που μου δινεισ
την ευκαιρια ν' αναλυσουμε ενα τοσο σοβαρο θεμα.
αυτο που εκανε ο βασιλησ το κανουνε οι γεωργοι χιλιαδεσ χρονια για να προστατεψουνε τη σοδια τουσ και τα ζωα τουσ απο τ' αρπακτικα πτηνα. Πραγματικα μια κρεμασμενη καρακαξα η' μια καλιακουδα απωθει τισ αλλεσ!
αλλα ειναι σωστη;
ωσ προσ το αποτελεσμα μαλλον ειναι αποτελεσματικη.
ειναι και ''ηθηκη'';
και με ποιουσ ''νομουσ'' θα το κρινουμε;
οι νομοι των ανθρωπων ειναι διαφορετικοι απο χωρα σε χωρα και απο εποχη σε εποχη.
ειναι λοιπον πολυ υποκειμενικο να κρινουμε μια πραξη που επαναλαμβανετε χιλιαδεσ χρονια και σε ολο τον κοσμο με τουσ υποκειμενικουσ ανθρωπινουσ νομουσ.

οι νομοι τησ φυσησ ομωσ ποιοι ειναι και τι μασ λενε;

''η αληθεια τησ φυσησ'' οπωσ την ονομαζει ο πλατωνασ, δηλ. ''οι εντολεσ τησ'' οι οποιεσ διαιωνιζοντε απο την αρχη τησ δημιουργιασ μεσα απο το dna καθε ζωντανου οργανισμου που βρισκεται σε ολη τη γη, πιστευω οτι ειναι και οι ''νομοι'' τησ φυσησ.

ετσι λοιπον καθε ζωντανο που δεχεται ''εισβολη'' στην οικια του η' στην φωλια του η' γενικα στο περιβαλλον του, εχει υποχρεωση να το υπερασπισθει και να ''διασφαλισει'' την οικογενεια του η' τη σοδια του η' τα κατοικιδια του κτλ

με καθε τροπο. αυτο ομωσ το γνωριζει και ο εισβολεασ. το αν ομωσ πρεπει να σκοτωσει τον εισβολεα ειναι ενα αλλο θεμα που κρινεται κατα περιπτωση.

στη δικη μασ ιστορια πιστευω οτι η καρακαξα θα ξαναχτυπουσε.

ποσο ευκολα λοιπον κατακρινουμε τον βασιλη που υπερασπισθηκε τα υπολοιπα κατοικιδια του με αυτον τον τροπο;

σιγουρα ομωσ αν ο βασιλησ εισεβαλε στην φωλια τησ καρακαξασ και αυτη του εβγαζε τα ματια ολοι θα λεγαμε ''καλα να παθεισ''.

σασ ευχαριστω, και θα' θελα τα σχολια σασ
 
Επειδή ακριβώς υπάρχουν νόμοι της φύσης και ο νοήμον άνθρωπος γνωρίζει ότι το αρπαχτικό ζώο ψάχνει την λεία του, είναι ανοησία φίλε Βάιε να βάζουμε ένα πουλάκι στο κλουβί εκτεθειμένο στα αρπαχτικά και να έχουμε την απαίτηση να μην πλησιάσει τίποτα και αν κάποιο ζωντανό επιτεθεί να θεωρούμε δικαίωμα μας να το εξαλείψουμε.

Στο σπίτι μου κυκλοφορούν όλα τα αρπακτικά καρακάξες κουκουβάγιες, γάτες, νυφίτσες, γεράκια... κανένα δεν με ενοχλεί και δεν το ενοχλώ, έχω λάβει τα μέτρα μου. Αν κάποιος έχει κατοικίδια θα πρέπει να μεριμνήσει για την ασφάλεια τους. Είναι πολύ απλό και υπάρχουν όλα τα μέσα στη διάθεση μας!

Επίσης μην συγκρίνεις την σοδειά με τα οικόσιτα ζώα είναι πολύ διαφορετική περίπτωση.
 
Back
Top