Φροντίδα Καρδερινες και καναρινια στον ιδιο χωρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GALEKOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GALEKOS

PB Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
326
Πόλη
Θήβα
καλησπερα
θελω να ρωτησω αν κανει να εχουμε στον ιδιο χωρο( μπαλκονι) καρδερινες και καναρινια
ευχαριστω
 
Δεν βλέπω το λόγο που να το απαγορεύει πέραν του να έχεις καναρίνια φωνής και δεν θέλεις να πάρουν φωνές ή ιατρικούς του στυλ να φοβάσαι μην κολάει το ένα είδος το άλλο.
 
Αν θες τα βαζεις μαζι αλλα θα πρεπει να τα παρατηρεις αν θα μαλωνουν γιατι οι καρδερινες ειναι αγρια πουλια και μπορει λεω μπορει να εχει προβλημα με τα καναρινια.Αν παλι δεν μαλωνουν μπορεις να τα αφησεις μαζι γιατι οπως ειπε και ο φιλος μας παραπανω μπορουν τα καναρινια να παρουν φωνες καρδερινας και το αντιστιχο.
 
δεν υπαρχει κανενα προβλημα... Κ αν εχεις καναρινια φωνης (οπως εγω) το πολυ-πολυ να παρουν καποιες φωνες απο τις καρδερινες... Το οποιο ειναι αρκετα καλο...
 
δεν υπαρχει κανενα προβλημα... Κ αν εχεις καναρινια φωνης (οπως εγω) το πολυ-πολυ να παρουν καποιες φωνες απο τις καρδερινες... Το οποιο ειναι αρκετα καλο...
η και το αντιθετο αν οι καρδερινες ειναι μικρες
 
Τα δικά μου είναι δίπλα-δίπλα και μόλις κελαηδήσει η καρδερίνα αρχίζει και το καναρίνι το τραγούδι μέχρι να τη "σκεπάσει". Είναι καλό ντουέτο.
Στο ίδιο κλουβί που τα είχα δέκα μέρες μάλωναν τακτικά για το χώρο και το φαί, η καρδερίνα ήταν συνέχεια ανήσυχη και από κελάηδισμα τίποτα και τα δύο.
Όπως έχω διαβάσει εδώ στο PB τα πουλιά αυτά είναι από τη φύση τους μοναχικά και ανταγωνιστικά. Πιστεύω πως πρέπει να τα βάλεις όσο πιο μακρυά μπορείς, στην αρχή τουλάχιστον και αν γίνεται να μη βλέπονται ώστε να μη τρομάξουν και να γνωριστούν ήσυχα.
Καλή επιτυχία.
 
Τα δικά μου είναι δίπλα-δίπλα και μόλις κελαηδήσει η καρδερίνα αρχίζει και το καναρίνι το τραγούδι μέχρι να τη "σκεπάσει". Είναι καλό ντουέτο.
Στο ίδιο κλουβί που τα είχα δέκα μέρες μάλωναν τακτικά για το χώρο και το φαί, η καρδερίνα ήταν συνέχεια ανήσυχη και από κελάηδισμα τίποτα και τα δύο.
Όπως έχω διαβάσει εδώ στο PB τα πουλιά αυτά είναι από τη φύση τους μοναχικά και ανταγωνιστικά. Πιστεύω πως πρέπει να τα βάλεις όσο πιο μακρυά μπορείς, στην αρχή τουλάχιστον και αν γίνεται να μη βλέπονται ώστε να μη τρομάξουν και να γνωριστούν ήσυχα.
Καλή επιτυχία.


η καρδερινα ειναι απο την φυση της ανταγωνιστικο πουλι, στο ιδιο κλουβι ακομα και με αλλες καρδερινες μαλωνει για την τροφη ακομα κ για το σημειο που 9α κα9ισει... Οπως ειπες τα εχεις διπλα-διπλα τα κλουβια, καλο 9α ηταν να εβαζες ενα χαρτονι αναμεσα απο τα κλουβια για να μην βλεποντε
 
εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να βαζεις καρδερινες με καναρινια γιατι λεει τα καναρινια προσπαθουν να ξεπερασουν τις καρδερινες στο κελαηδημα οι οποιες ειναι καλυτερες και σκανε! Αυτο μου το πε ενας θειος μου ο οποιος ειχε καναρια σε μεγαλη κλουβα για πολλα χρονια! Ισχυει;
 
εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να βαζεις καρδερινες με καναρινια γιατι λεει τα καναρινια προσπαθουν να ξεπερασουν τις καρδερινες στο κελαηδημα οι οποιες ειναι καλυτερες και σκανε! Αυτο μου το πε ενας θειος μου ο οποιος ειχε καναρια σε μεγαλη κλουβα για πολλα χρονια! Ισχυει;


δεν ισχευει κατι τετιο... Οι γαλιαντρες "σκανε" τα καναρινια, αλλιως ποιος ο λογως να βγαζαμε καρδερινοκαναρα... Τα καναρινια εχουν πιο πολυ φωνη υπεροχης κ οι καρδερινες καλεσματος...
 
Έχει σκάση καναρίνι αλλά με αντίπαλο, μέσα σε εισαγωγεικά το αντίπαλος, με αηδόνι.
Το αηδόνι τραβάει πολύ περισσότερο την φωνή του.
Το καναρίνι προσπαθεί να φτάση την φωνή του αηδονιού και έτσι από το πολύ χώρη, λένε,ότι σκάει.

Με τις καρδερίνες δίπλα από τα καναρίνια φίλε μου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έτσι νομίζω.
Εκτός και αν θέλεις τα καναρίνια σου αν είναι μικρά να έχουν συνγκεκριμένο καλάηδημα όταν μεγαλώσουν.
 
Back
Top