Αναπαραγωγή Ποιον μηνα να βαλω καρδερινες με καναρες για αναπαραγωγη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φοίβο, προβοκατόρικη ερώτηση. Αφού ξέρεις την απάντηση...

Δεν την ξερω γι'αυτο ρωταω. Δεν ασχολουμαι με καρδερινες αλλα εδω μεσα τα εχω ακουσει ολα με τα παλιοπουλα αυτα. Στραγγαλισμους, πεταμα εκτος κλουβιου να βρουν να ζησουν μονα τους, παραμανες (και καλα), χαρισμα σε αδαεις κτλ. Τι απο ολα αυτα σκοπευεις να κανεις λοιπον, αφου θεωρεις οτι μαντεψα την απαντηση;
 
Κι εγώ δεν την ξέρω παιδιά, μην μάθουμε τίποτα τέρατα χρονιάρες μέρες.
 
Δεν την ξερω γι'αυτο ρωταω. Δεν ασχολουμαι με καρδερινες αλλα εδω μεσα τα εχω ακουσει ολα με τα παλιοπουλα αυτα. Στραγγαλισμους, πεταμα εκτος κλουβιου να βρουν να ζησουν μονα τους, παραμανες (και καλα), χαρισμα σε αδαεις κτλ. Τι απο ολα αυτα σκοπευεις να κανεις λοιπον, αφου θεωρεις οτι μαντεψα την απαντηση;

Την άνοιξη, όσα θηλυκά βγάλω, θα βάλω εδώ αγγελία να τα χαρίσω...
 
Φέτος ήταν μια χρονιά με πολλά υβρίδια δεν υπάρχουν μυστικά ούτε σκουρόχρωμες κανάρες ούτε ανοιχτόχρωμες το παν είναι να είναι πυρωμένα και τα δυο πουλιά νομίζω ποιο μικρός έβγαζα στην τύχη γιατί βιαζόμουνα και οι κανάρες όταν τα αρσενικά ήταν έτοιμα αυτές ήταν τελειωμένες. Υπομονή θέλει πρώτα στα αρσενικά και μετά στα θηλυκά αλλά η προετοιμασία να είναι και τα δυο πουλιά έτοιμα στα μισά και κάτι του Απρίλη.
 
Εγώ έχω μια καρδερίνα που ότι καναρα κ ν μπει την βατεβει... Βέβαια έχει χαλάσει το πουλί αλλά αυτό τον κάνει ακαταμάχητο στις καναρες..
 
Δημητρη δηλαδη εσυ λες πως ειναι καλο να τα βαλω απο τωρα σε ζευγαρωστρες με χωρισμα;κ οσο αφορα αν δω αυγο να βγαλω την καρδερινα εσυ τι λες φιλε μου;
 
Λοιπον φιλε ακου να δεις πως γινεται.
Εχεις μια καρδερινα αρσενικη και θηλυκη καναρα του 14 (αν εχει γεννηθει ιουνη ειναι καλο ).
Τα βαζεις σε μια 60αρα το ενα διπλα στο αλλο να βλεπονται, τουμπανιαζεις την διατροφη της καρδερινας και την καναρα την αφηνεις με πολυ απλα πραγματα. Περιμενεις να ερθεις ο Μαης να εχει παρει η καρδερινα μπρος για τα καλα και να μην σταματα. Η καναρα θα εχει αρχισει να πυρωνει, βαζεις φωλια η καναρα κατα πασα πιθανοτητα θα αρχισει να χτιζει. Εχεις ενα μηχανημα να παιζει καναρινι η βαζεις στον χωρο ενα καναρινι που να λεει καλα. Θα δεις οτι η καναρα στηνεται τοτε ενωνεις και αφηνεις τα πουλια στην ησυχια τους.
Μολις δεις το πρωτο αυγο βγαζεις την καρδερινα (γιατι αφου 9/10 καρδερινες που μπαινουν για μουλους ειναι πιασμενες ετσι και αυτη οποτε ουτε να ταισει περιμενεις ουτε τιποτα αλλα αυγα θα σπαει και την καναρα θα παιδευει.)Αφηνεις την καναρα να μεγαλωσει τα μικρα οσο θες.
Θα σου ελεγα πριν το κανεις να σκεφτεις αν οντως το θες και γιατι θες τα πουλια ειναι κριμα να κανεις τετοια διαδικασια και να πανε χαμενα οπως τα περισοτερα.
Επισης σκεψου εσυ με θηλυκο χιμπατζή θα θελες να ζευγαρωσεις;
 
Λοιπον φιλε ακου να δεις πως γινεται.
Εχεις μια καρδερινα αρσενικη και θηλυκη καναρα του 14 (αν εχει γεννηθει ιουνη ειναι καλο ).
Τα βαζεις σε μια 60αρα το ενα διπλα στο αλλο να βλεπονται, τουμπανιαζεις την διατροφη της καρδερινας και την καναρα την αφηνεις με πολυ απλα πραγματα. Περιμενεις να ερθεις ο Μαης να εχει παρει η καρδερινα μπρος για τα καλα και να μην σταματα. Η καναρα θα εχει αρχισει να πυρωνει, βαζεις φωλια η καναρα κατα πασα πιθανοτητα θα αρχισει να χτιζει. Εχεις ενα μηχανημα να παιζει καναρινι η βαζεις στον χωρο ενα καναρινι που να λεει καλα. Θα δεις οτι η καναρα στηνεται τοτε ενωνεις και αφηνεις τα πουλια στην ησυχια τους.
Μολις δεις το πρωτο αυγο βγαζεις την καρδερινα (γιατι αφου 9/10 καρδερινες που μπαινουν για μουλους ειναι πιασμενες ετσι και αυτη οποτε ουτε να ταισει περιμενεις ουτε τιποτα αλλα αυγα θα σπαει και την καναρα θα παιδευει.)Αφηνεις την καναρα να μεγαλωσει τα μικρα οσο θες.
Θα σου ελεγα πριν το κανεις να σκεφτεις αν οντως το θες και γιατι θες τα πουλια ειναι κριμα να κανεις τετοια διαδικασια και να πανε χαμενα οπως τα περισοτερα.
Επισης σκεψου εσυ με θηλυκο χιμπατζή θα θελες να ζευγαρωσεις;

Best Answer.
 
Εχεις ενα μηχανημα να παιζει καναρινι η βαζεις στον χωρο ενα καναρινι που να λεει καλα. Θα δεις οτι η καναρα στηνεται τοτε ενωνεις και αφηνεις τα πουλια στην ησυχια τους.

ΠΑΝ-ΜΕΓΙΣΤΟ... λάθος. Γιάννο.

Πολλές πιθανότητες να χάσεις την καρδερίνα.
 
Δεν ξερω αν υπαρχουν πιθανότητες να χασει την καρδερίνα, αλλά σε καλά πυρωμένα πουλιά
νομίζω πώς είναι περιττό αυτό που προτείνει ο Γιάννης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Ναι ρε παιδιά. ΄Το ''μυστικό'' έγκειται στο να είναι πυρωμένα και τα δύο πουλιά. Η αλλιώς η σωστή προετοιμασία της καρδερίνας. Το καναρίνι έρχεται σε αναπαραγωγικό οίστρο ούτως η άλλως.
 
Εγώ έχω μια καρδερίνα που από λάθος μου έμεινε με τα καναρίνια και κάνει καναρινι στο φουλ αυτή βατεβει ασύστολα...
 
Την είχες μαζί από μικρή...Αν έχει περάσει και 2η πτερόρροια δύσκολα χάνει τις φωνές της.
 
Ναι την είχα για θυληκο κ την αφησα μαζί μ τα καναρίνια.. Έχει περάσει την πρώτη αφού γεννήθηκε και μια φέτος... Σώζεται;
 
Δεν πειράζει, ας είναι... Αυτή δηλαδή εκτός από την φωνή που δεν επιστρέφει θ έχει θέμα ν μπει μ καρδερίνα;
 
Ωραία, αυτά τα πουλάκια είχαν παραμανα καναρα και το ενα λέει καναρίνι δεν με θέλει το ιθαγενή...😀
 
Να πούμε και το γιατί. Για να μαθαίνουμε και όσοι δεν ξέρουμε;

Μία από τις δύσκολες στιγμές της αρσενικής καρδερίνας είναι η περίοδος του φλερτ.
Οταν θα νιώσει "απειλή" για το ταίρι του.. Έρχεται και το στρες με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μερικές φορές ακούγονται άλλα αρσενικά από δίπλανα κλουβιά όπου και αποτελεί πρόβλημα όσο για τα αρσενικά άλλο τόσο και για τα θηλυκά.
Υπάρχουν πουλιά που φτάνουν μέχρι το θάνατο και ψάχνει να βρει ο εκτροφέας τι φταίει.
Δεν βάτεψε ο αρσενικός και γι αυτό ήταν άσπορα τα αυγά...
Μάλλον θα ηταν άρρωστο και πέθανε ξαφνικά...
Οπότε... φανταστείτε η κανάρα να ακούει από το cd το αρσενικό καναρίνι να την καλεί...Φανταστείτε αν θα κάτσει ποτέ στην καρδερίνα... φανταστείτε το στρες της καρδερίνας όταν θα νιώσει απειλή για το ταίρι του...

Και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για πουλιά διαφορετικής ράτσας που σώνει και καλά θέλουμε να ζευγαρώσουν.
 
Back
Top