Γενικά Καρδερινοκάναρο δεν κελαηδά μαζί με το timbrado

Christos10

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2016
Μηνύματα
77
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

Την άνοιξη του 20 πήρα ένα καρδερινοκαναρο, όπου ήταν δυναμίτης. Το καλοκαίρι πολύ αργά έκανε πτερορροια και τέλος Οκτωβρίου σταμάτησε.
Έως και τον Οκτώβριο δεν σταματούσε το κελάηδημα παρόλο που είχε πτερορροια.
Τοτε αποφάσισα και πήρα ένα νέο καναρίνι Tibrado.

Το καρδερινοκαναρο σταμάτησε το κελάηδημα, θεώρησα λόγω πτερορροιας και το καναρίνι άρχισε να δίνει ρέστα και εβδομάδα με εβδομάδα έβαζε καινούργιες μελωδίες.

Τους βάζω να ακούν εκπαίδευση από Tibrado και καρδερίνες.

Ακόμη και σήμερα το καρδερινοκαναρο δεν κάνει κιχ, το Tibrado από το πρωί έως το βράδυ δεν σταματά το τραγούδι!

Τα έχω πάντα έξω σε δύο μεγάλα ξεχωριστα κλουβιά (60 εκ. Μήκος)

Τρώνε Manitoba Premium το ένα και για καρδερίνες το άλλο.
Εναλλαγές κάνω καθημερινά σε συμπληρωματική διατροφή Αγγούρια, Πορτοκαλί, μήλο, μπρόκολο, αυγό μια φορά την εβδομάδα, βασιλικό φρέσκο.

τους βάζω μεγάλες εξωτερικές μπανιέρες κάθε 2 μέρες και τους άρεσει με λίγο βιολογικό μηλοξυδο μέσα.

Το καρδερινοκαναρο τρώει κανονικά, κινείται κανονικά, πίνει νερό, κάνει μπάνιο αλλά να τραγουδήσει δεν θέλει.

μηπως του την σπάει το Tibrado?
Μήπως θέλει και κάτι άλλο να φάει να δυναμώσει και να είναι πιο χαρούμενο?
Να δώσω βιταμίνες? Τι να πάρω?

Με εκτίμηση προς όλους
Χρήστος
 
Υπάρχει πιθανότητα το timbrado να έχει κομπλάρει το καρεδερινοκάναρο.
Άλλαξε θέση στο κλουβί με το καρδερινοκάναρο, αν έχεις την δυνατότητα σε διαφορετικό μπαλκόνι για να δεις αν αλλάξει η συμπεριφορά του και αρχίσει να τραγουδά.
Είναι σίγουρο ότι έχει τελειώσει η πτερόροια του καρδερινοκάναρου ? ανέβασε μια κοντινή καθαρή φωτογραφία από το κεφάλι του.
Τα έχω πάντα έξω σε δύο μεγάλα ξεχωριστα κλουβιά (60 εκ. Μήκος)
Φρόντισε να έχουν πάντα προστασία από αρπακτικά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τα έχω έξω στο μπαλκονι σε μια θέση με προστασία από αέρα, που τα βλέπει λίγο ο ήλιος για 2 ώρες (από 2 έως 4).
Την νύχτα τα σκεπάζω με κουβέρτα.
Ακόμη και έτσι το πρωί πριν τα ξεσκεπάσω, το tibrado τραγουδά!

Μόλις ανοίξουν τα κτηνιατρεία θα πάω τις κουτσουλιές του για εξέταση για κάθε ενδεχόμενο.

Απο το καλοκαίρι τα έχω έξω συνέχεια.


IMG_20210101_173223 (1).webpIMG_20210101_173105_2 (1).webpIMG_20210101_173053 (1).webpIMG_20210101_173023 (1).webpIMG_20210101_173020 (1).webp
 
Καλημερα και καλη χρονια. Και εγω το ιδιο προβλημα ειχα με το δικο μου καρδερινοκαναρο μετα την πτερορροια . Για ενα εξαμηνο δεν ελεγε τιποτα και αργοτερα αρχισε απο μονο του.
 
Καλημέρα @Christos10 .
Εάν ήμουνα στην θέση σου προτού προχωρήσω σε άλλα θα άλλαζα θέση στα κλουβιά,το καρδερινοκαναρο από πάνω ή αυτό που σου έγραψε ο Ιωάννης σε άλλο μπαλκόνι.
 
@Christos10 Οι φώτο που μας έβαλες είναι πρόσφατες; Μια χαρά φαίνεται το πουλάκι και τα έχεις και τα δύο ''στην πένα''.
Λίγο απίθανο να έχει κάτι παθολογικό που θα του κόβει κιόλας την όρεξη/δύναμη για τραγούδι. Πιστεύω πως με τον καιρό και δοκιμάζοντας και αυτά που σου πρότειναν θα επανέλθει.

Τώρα να στείλεις κουτσουλιά για εξετάσεις χωρίς να υπάρχει έστω υπόνοια για κάτι το θεωρώ τουλάχιστον υπερβολικό.
 
@patrickios σε ευχαριστώ! Σήμερα το πρωί είδαμε φως. Η γειτονιά ξεσηκώθηκε. Το μόνο διαφορετικό ότι τα ξεσκέπασα στις 09:15 αντί για 07:30 ( όπως κάθε μέρα). Λέτε να είναι τόσο μάγκας που του χαλαω την μέρα όταν ξυπνά τόσο πρωί? ;)

Τι να πω?
Πολύ χάρηκα με το σημερινό

Για να δούμε τώρα αν θα συνεχίσει ο διαγωνισμός τραγουδιού καθημερινά!


PS: Αυγοτροφη, βιταμίνες δεν τους δίνω καθόλου, μήπως είναι απαραίτητο; ( καθώς τα έχω συνεχώς έξω? )

Τρώνε Manitoba Premium το Timbrado και Manitoba για καρδερινοκαναρο το άλλο.
Αυγό κάθε εβδομάδα 1 φορά για 1ωρα με τον κρόκο και το τσόφλι (μισό ο ένας μισό ο άλλος )
Καθημερινά βασιλικό φρέσκο ( τους έχω 3 γλάστρες με χειμερινούς βασιλικούς για να κόβω κάθε μέρα και να τους δίνω)
Καθημερινά εναλλαγές σε αγγούρι, μήλο, πορτοκάλι, μπρόκολο, μαρούλι.

Καρότο τριμμένο, ρόδι, φρέσκο άνηθο, χαμομήλι αποξηραμένο δοκιμασα αλλά δεν τα ακουμπάνε και οι δύο.

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ όλους για την υποστήριξη!

Καλές χρονιά σε όλους εύχομαι.
 
Με τέτοια περιποίηση και διατροφή θα κελαϊδουσα και εγώ. Την αυγοτροφη και τις βιταμίνες εάν και εφόσον τις έχεις πάρει μια στο τόσο και μέσα από την αυγοτροφη θα περνάς τις τροφές που δεν τις αποδέχονται.
Ένα μεγάλο Μπράβο για την προσπάθεια και την φροντίδα που παρέχεις στα πουλιά.
 
Το καρδερινοκαναρο στο αριστερο ματι εχει αραιωση ή ειναι η μασκα περιεργη?
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top