Ασθένειες Καρδερινοκάναρο ξύνεται, μαδάει και δεν κελαηδά

Καλημέρα σας! Δεν ξέρετε πόσο χαρούμενη είμαι με τόσο ενδιαφέρον μπράβο σε όλους εσάς και κυρίως στο δημιουργό του φόρουμ... Ο Ασημάκης σήμερα το πρωί είχε ένα μεγάλο πούπουλο από την ουρά και μικρότερα... Αρκετά... Στο κλουβί... Σκορδονερο του έδωσα πριν δέκα ημέρες μία φορά και του άρεσε. Του αλλάζω κάθε μέρα το κλουβί όπως και το νερό του (βασικό για μένα το νεράκι του) . Σίγουρα ο κλιματισμός του έκανε μεγάλο κακό (κλιματισμός, καλοριφέρ +αερόθερμο) ήρθε κι έδεσε... Θα στείλω φωτογραφίες της κοιλιάς και τις πιθανές θέσεις που έχω για να τον έχω σταθερά στο σπίτι... Μόνο που θέλω να μου πείτε αυτό το καρβουνακι για δηλητιαση τι είναι και πως βλέπω τα συμπτώματά. Προληπτικά να ξέρω
 
Ορίστε, σαν αυτό...
images.webp
Το οποίο το βάζουμε να το φάνε προληπτικά... Είτε για δηλητηριάσεις είτε για αλλεργίες...
 
Λοιπόν τώρα... Τι εννοείς πως όλη την εβδομάδα του έδωσες λίγο βιταμίνη στο νερό και μετά σκορδόνερο;έτσι απευθείας το άρχισες μετά το βιταμιχούχο;
Βγάλε μια καθαρή φωτογραφία την κοιλιά του και το στέρνο του...
Του έδωσα μία φορά σκορδονερο για μία ημέρα και αφού πέρασαν ημέρες του έδωσα τις βιταμίνες για 7 ημέρες 5 σταγόνες στο νερό του. Μου το είπαν εδώ στο φόρουμ για βιταμίνες. Χθες έβαλα ασβέστιο με φωσφορο τρεις σταγόνες άλλα δεν είδα να πίνει αρκετά...

Ορίστε, σαν αυτό...
Το οποίο το βάζουμε να το φάνε ως πρόληψη.. Είτε για δηλητηριάσεις είτε για αλλεργίες...
Το είδα στα πετ προχθές που πήγα το έπιασα στα χέρια μου και ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν χρειάζεται... Εύα πες μου σε παρακαλώ να του το βάλω αυτή την περίοδο; Τι ποσότητα; Μόνο του ή μέσα στην τροφή;
 
Εύα πες μου σε παρακαλώ να του το βάλω αυτή την περίοδο; Τι ποσότητα; Μόνο του ή μέσα στην τροφή;
Αυτό δεν το βάζουμε μέσα στην τροφή, αλλά σε ένα μπολάκι μόνο του... Το οποίο νομίζω γίνετε να υπάρχει και μόνιμα μέσα στο κλουβί..
 
Το οποίο το βάζουμε να το φάνε ως πρόληψη.. Είτε για δηλητηριάσεις είτε για αλλεργίες...
Φυσικά δεν το βάζουμε όπως βάζουμε το σκορδόνερο ή το τσάι βοτάνων. Το δίνουμε μόνο όταν το πουλάκι μας δε δείχνει καλά. Τι δίνουμε λοιπόν σε περίπτωση που έφαγε κάτι που το πείραξε. Δε ξέρω αν κάνει για την περίπτωση του Ασημάκη. Δεν νομίζω..
 
Φυσικά δεν το βάζουμε όπως βάζουμε το σκορδόνερο ή το τσάι βοτάνων. Το δίνουμε μόνο όταν το πουλάκι μας δε δείχνει καλά. Τι δίνουμε λοιπόν σε περίπτωση που έφαγε κάτι που το πείραξε. Δε ξέρω αν κάνει για την περίπτωση του Ασημάκη. Δεν νομίζω..
Ναι το συζητάμε για να μαθαίνω...
 
Ανεβάζω τις φωτογραφίες που έστειλε η Κυριακή.

20170117_131513-min.webp 20170117_131518-min.webp 20170117_131527-min.webp 20170117_131309-min.webp 20170117_131201-min.webp

Κυριακή, μην προσπαθείς να φωτογραφίσεις την κοιλιά του άλλο, είναι εντελώς λάθος ο τρόπος και ίσως να μην είναι καλή ιδέα να το ταλαιπωρήσουμε άλλο προσπαθώντας.

Μια παρατήρηση... η θέση του κλουβιού στο παράθυρο δεν είναι σωστή. Μπορεί να πέσει πολύ εύκολα από το μάρμαρο.

Τέλος, στο συγκεκριμένο θέμα πρέπει να επικεντρωθούμε στις αιτίες και τους λόγους για τους οποίους το πουλάκι ξύνεται και δεν κελαηδά. Αν χρειάζεσαι βοήθεια για άλλα θέματα που αφορούν στην φροντίδα του, συγκέντρωνε σε παρακαλώ τις απορίες και τις ερωτήσεις σου ανά θέμα και ξεκίνησε μια νέα συζήτηση για καθένα από αυτά. Να μη διστάζεις να ρωτάς ότι θέλεις καθώς υπάρχει διάθεση από όλους μας να βοηθήσουμε. Μόνο κάνε το σε ξεχωριστές συζητήσεις για να μην χανόμαστε στο τέλος.
 
Το καρβουνάκι, λόγω του οτι έχει πολύ μεγάλο πορώδες, απορροφά τοξίνες ή δηλητήρια, τα οποία αποβάλλονται με τα κόπρανα. Χωρίς να ειμαι σιγουρος, ενδεχομένως να απορροφά και κάποιες βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, και ίσως και άλλα απαραίτητα για τον οργανισμό, οποτε, κι αν ειναι έτσι, δεν πρεπει επουδενί να χορηγείται αν δεν υποψιαζόμαστε δηλητηρίαση.
 
Τα πουλιά δεν τρώνε το καρβουνάκι χωρίς λόγο.
Οπωσδήποτε δεν το τοποθετούμε στο κλουβί όταν χορηγούμε πρόσθετα, είτε φάρμακα, είτε διατροφικά χημικά συμπληρώματα.
Αλλά παρακράτηση και αποβολή χρήσιμων διατροφικών στοιχείων, δεν έχω διαβάσει ποτέ, κάπου.
 
Τα πουλιά δεν τρώνε το καρβουνάκι χωρίς λόγο.
Οπωσδήποτε δεν το τοποθετούμε στο κλουβί όταν χορηγούμε πρόσθετα, είτε φάρμακα, είτε διατροφικά χημικά συμπληρώματα.
Αλλά παρακράτηση και αποβολή χρήσιμων διατροφικών στοιχείων, δεν έχω διαβάσει ποτέ, κάπου.
Ούτε κι εγώ, αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι δεν συμβαίνει, ούτε βέβαια και το αντίθετο. Εφόσον κατακρατά κάποια στοιχεία επικίνδυνα, ίσως κάνει κάτι παρόμοιο και με ωφέλιμα.
 
Το καρβουνάκι, λόγω του οτι έχει πολύ μεγάλο πορώδες, απορροφά τοξίνες ή δηλητήρια, τα οποία αποβάλλονται με τα κόπρανα. Χωρίς να ειμαι σιγουρος, ενδεχομένως να απορροφά και κάποιες βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, και ίσως και άλλα απαραίτητα για τον οργανισμό, οποτε, κι αν ειναι έτσι, δεν πρεπει επουδενί να χορηγείται αν δεν υποψιαζόμαστε δηλητηρίαση.
Αλλά παρακράτηση και αποβολή χρήσιμων διατροφικών στοιχείων, δεν έχω διαβάσει ποτέ, κάπου.
Ούτε κι εγώ, αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι δεν συμβαίνει, ούτε βέβαια και το αντίθετο. Εφόσον κατακρατά κάποια στοιχεία επικίνδυνα, ίσως κάνει κάτι παρόμοιο και με ωφέλιμα.
Αυτό που έχει σημασία είναι να μην χορηγείται αβέρτα και χωρίς λόγο. Μόνο σε υποψία δηλητηρίασης είναι καλό να το βάζουμε στο κλουβί. Και όχι για ψύλλου πήδημα. :)
 
Back
Top