Ασθένειες Καρδερινοκάναρο ξύνεται, μαδάει και δεν κελαηδά

Καλησπέρα Κυριακή! Να χαίρεσαι τον Ασημάκη!
Ζητώ συγνώμη στα παιδιά που θα ξεφύγω λίγο από το θέμα.. Αλλά επειδή πρόσεξα κάποια πραγματάκια στην εικόνα άβαταρ σου θέλω να σου πω τα εξής:
1).. Βγάλε αυτές τις πλαστικές πατήθρες.. Και αγόρασε του σαν αυτές...2017-01-14-18-19-32-1160230425.jpeg
Οι οποίες είναι μακράν καλύτερα απο τις πλαστικές... Διότι πατάνε πιο καλά πάνω στις ξύλινες πατήθρες και δεν δημιουργούν προβλήματα στα ποδαράκια τους... Μπορείς να πάρεις μια των 10mm και μια των 12mm για την σωστή εκγύμναση των ποδιών του.. (και φυσικά πάντα έχουμε στο σπίτι μας διπλό εξοπλισμό για τα πουλάκια μας)!
Εδώ θα δεις πως μπορείς να τοποθετείς σωστά τις πατήθρες σου... https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/

2).. Παστέλι μην το ξανά δώσεις. Γιατί μπορεί να είναι νόστιμο για τα πουλάκια μας.. Αλλά δυστυχώς παχαίνει γι'αυτό καλό είναι να το αποφεύγουμε!
Μπορείς εκτός την τροφή,την αυγοτροφή (οι οποίες πάντα πρέπει να είναι συσκευασμένες και τροφή και αυγοτροφή δηλαδή κάποια μάρκα και όχι σε διαφανή σακουλάκια)μπορείς λοιπόν..3 φορές την εβδομάδα να του βάζεις να τρώει κάποιο λαχανικό, χόρτο η φρούτο και ΚΥΡΙΩΣ τα δυο πρώτα... Και εδώ είναι η λίστα στην οποία αναφέρονται αυτά που επιτρέπονται να φάνε τα πουλιά και αυτά που δεν επιτρέπονται! https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/

Κάθε φορά που θα του βάζεις να φάει χόρτα..λαχανικά και φρούτα πάντα θα του τα προσφέρεις καθαρά και στεγνά και δεν θα τα αφήνεις πολλές ώρες στο κλουβί.. Όταν θα τα βάζεις στο κλουβί... Μπορείς να τα βάζεις είτε σε ένα μανταλακι απλό είτε σε κάποιο μπολάκι αρκεί μην τα βάζεις στα κάγκελα και μετά δημιουργούνται" μικρόβια...
Κάθε φορά που θα του βάζεις κάτι για αρχή να χεις το νου σου.. Μήπως ξυνετε και στο λέω αυτό γιατί μπορεί κάτι να το πειράξει... Ποτέ δεν ξες, αργότερα όμως μπορείς να του βάζεις να τρώει διάφορα μαζί... Είτε αυτό είναι λαχανικό είτε κάποιο φρούτο...
Και 3)... Και τελευταίο... Καλό είναι να μην βάζεις το πουλάκι σου πάνω σε αυτό το σταντ... Το πιο καλό γι αυτό είναι ένα σταθερό και μόνιμο μέρος... Και αν αυτό είναι έξω στο μπαλκόνι πχ... Οπωσδήποτε θα πρέπει να υπάρχει προστασία απο τα αρπαχτικά και το κρύο ... Και αν θες απλά να το έχεις μέσα θα το έχεις μακρυά απο την κουζίνα. Γενικώς θα πρέπει να βρίσκεται μακρυά από:αρώματα χώρου,ρεύματα, καπνούς τσιγάρων, αναθυμιάσεις κτλπ!
Αυτά απο μένα!Ζητώ και πάλι συγνώμη απο τα παιδιά και σενα αν σε κούρασα!
Καλή συνέχεια.. Καλή Διαμονή!
 
Καλησπέρα Εύα. Σ ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Θα εφαρμόσω όλα όσα λες. Είμαι νέα "μαμά " χάχα. Διαβάζοντας σήμερα στο φόρουμ τόσα άρθρα, γνωμες και συμβουλές κατάλαβα πόσα πολλά λάθη έχω κάνει νομίζοντας πως προσέχω τον Ασημάκη μου. Τελικά τίποτα δεν ξέρω χάχα. Το πιο σημαντικό είναι να του βρω την θέση που θα έχει. Δυστυχώς πέρα από το καλοκαίρι που ήταν έξω τώρα τον χειμώνα είναι μέσα έξω. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ που αφιέρωσες χρόνο για τον Ασημάκη.
 
Κυριακή, το πουλάκι από τις φωτογραφίες (ανέβηκαν στο πρώτο μήνυμα) δεν φαίνεται να είναι και πολύ καλά στην υγεία του. Θα χρειαστούν μερικές ακόμη φωτογραφίες της κοιλιάς του και των κουτσουλιών του σε λευκό χαρτί, όπως αυτές εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κυριακή, το πουλάκι από τις φωτογραφίες (ανέβηκαν στο πρώτο μήνυμα) δεν φαίνεται να είναι και πολύ καλά στην υγεία του.
Θα συμφωνήσω με το Σταύρο. Ακόμα και τώρα που τον έχεις σε σταθερό σημείο και κάνει και μπάνιο, παραμένει έτσι νωχελικό και φουσκωμένο; Εμένα το μυαλό μου πάει σε κρύωμα από το μέσα - έξω ή απ το κλιματιστικό... ☹ Βγάλε φώτο της κοιλιάς και του στέρνου και της κουτσουλιές του.

Τι διατροφή του παρέχεις;

τώρα τον χειμώνα είναι μέσα έξω.
Ελπίζω αυτό να το έκοψες... είναι ένα πολύ κακό συνήθειο που μπορεί να αποβεί και μοιραίο για τα πτηνά μας.
Και τέλος ένα πολύτιμο άρθρο για την ιδανική θέση του κλουβιού μέσα στο σπίτι.

Είμαι νέα "μαμά " χάχα. Διαβάζοντας σήμερα στο φόρουμ τόσα άρθρα, γνωμες και συμβουλές κατάλαβα πόσα πολλά λάθη έχω κάνει νομίζοντας πως προσέχω τον Ασημάκη μου. Τελικά τίποτα δεν ξέρω χάχα.
Όλοι έχουμε κάνει λάθη και ακόμα κάνουμε. Αλλά τα λάθη μας είναι και η εμπειρία μας! Διάβασε τα άρθρα και όλοι μαζί εδώ θα βοηθήσουμε τον Ασημάκη να γίνει καλά. :)
 
Το χθεσινό μπάνιο το ανακούφισε... Τον έβαλα σε σταθερό σημείο του πήρα τις βιταμίνες και το ασβέστιο που μου προτείνατε landmark επίσης του πήρα και βιταμίνες με λαχανικά. Έφαγε το αυγό του. Η τροφή του είναι συσκευασμενη. άλλαξα τις πατηθρες με ξύλινες. μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκε ήταν πέρα δώθε όλο το απόγευμα. Η θερμοκρασία δωματίου από χθές στους 16-20 βαθμούς. Πούπουλα δεν έβγαλε σήμερα. Αύριο θα στείλω φώτο με τις κουτσουλιές και την κοιλιά του. Πείτε μου κάτι όταν έχει λιακάδα έξω να μην τον βγάζω καθόλου; Μέσα στο σπίτι έχει υγρασία.
 
όταν έχει λιακάδα έξω να μην τον βγάζω καθόλου; Μέσα στο σπίτι έχει υγρασία.
Δεν είναι απόλυτο. Μπορεί και μια χειμωνιάτικη ηλιόλουστη μέρα να είναι καλή για να βγει αλλά δεν έχει να κάνει μόνο με την ημέρα. Ο χώρος που θα βρίσκεται, η θερμοκρασία που θα υπάρχει στο συγκεκριμένο σημείο, αν θα φυσάει κ.λπ. Παίζουν ρόλο. Εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορούσα να σου πω απαντήσω με ένα ναι ή ένα όχι.

Επίσης, η υψηλή υγρασία μέσα στο σπίτι μπορεί να είναι χειρότερη και από το να βρίσκεται μόνιμα έξω. Διάβασε το άρθρο για την επιλογή θέσης στο κλουβί που σου πρότεινε η Αλίκη. Είναι ένα θέμα που πρέπει να έχουμε λυμένο πριν ακόμη αποκτήσουμε κάποιο πουλί.
 
Χαίρομαι που κάνεις οτι καλύτερο μπορείς για το πουλάκι σου..συνέχισε έτσι!
Αυτό με την χαρτοπετσέτα στα κάγκελα.. Το είχες κάνει;
Το μέσα-έξω όπως ξανά είπαμε κάνει κακό...
Αν θέλεις να το έχεις μόνιμα έξω να κοιτάξεις πρώτα να κάνεις κάτι για την προστασία του και μετά...
Αλλά τώρα έτσι κι αλλιώς δεν είναι για έξω...χρειάζεται ζέστη!
Η διάθεση του πως είναι;
Κάθεται καθόλου φουσκωμένο η όχι;
 
Θα συμφωνήσω με το Σταύρο. Ακόμα και τώρα που τον έχεις σε σταθερό σημείο και κάνει και μπάνιο, παραμένει έτσι νωχελικό και φουσκωμένο; Εμένα το μυαλό μου πάει σε κρύωμα από το μέσα - έξω ή απ το κλιματιστικό... ☹ Βγάλε φώτο της κοιλιάς και του στέρνου και της κουτσουλιές του.

Τι διατροφή του παρέχεις;


Ελπίζω αυτό να το έκοψες... είναι ένα πολύ κακό συνήθειο που μπορεί να αποβεί και μοιραίο για τα πτηνά μας.
Και τέλος ένα πολύτιμο άρθρο για την ιδανική θέση του κλουβιού μέσα στο σπίτι.


Όλοι έχουμε κάνει λάθη και ακόμα κάνουμε. Αλλά τα λάθη μας είναι και η εμπειρία μας! Διάβασε τα άρθρα και όλοι μαζί εδώ θα βοηθήσουμε τον Ασημάκη να γίνει καλά. :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ... Μ έχετε είδη βοηθήσει με τις συμβουλές κι όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει...
Χαίρομαι που κάνεις οτι καλύτερο μπορείς για το πουλάκι σου..συνέχισε έτσι!
Αυτό με την χαρτοπετσέτα στα κάγκελα.. Το είχες κάνει;
Το μέσα-έξω όπως ξανά είπαμε κάνει κακό...
Αν θέλεις να το έχεις μόνιμα έξω να κοιτάξεις πρώτα να κάνεις κάτι για την προστασία του και μετά...
Αλλά τώρα έτσι κι αλλιώς δεν είναι για έξω...χρειάζεται ζέστη!
Η διάθεση του πως είναι;
Κάθεται καθόλου φουσκωμένο η όχι;
Τέτοιο άγχος ούτε με το παιδί μου δεν έχω...χάχα λοιπόν οι κουτσουλιές είναι πράσινες αλλά έχω βάλει τροφή με λαχανικά πράσινα του εμπορίου που αγόρασα χθες κι έχουν πάει πάνω σ αυτή. Ίσως το χρώμα να είναι γι αυτό πράσινο. Στη χαρτοπετσέτα που έβαλα για ψείρες δεν είδα κάτι ίσως πρέπει να αγοράσω φακό. Η κοιλιά του είναι πολύ καλή ούτε έχει ξεπουπουλιαστει. Σήμερα του έβαλα στο νερό ασβέστιο και δεν το πίνει ενώ βιταμίνες έπινε. του άλλαξα τη θέση νερού επειδή του έβαλα ξύλινες πατηθρες και κατά πάσα πιθανότητα δεν του αρέσει η θέση. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ένα... Δεν βρίσκω τον κατάλληλο μέρος για το κλουβί. Έχω πολύ μικρό σαλόνι που το είχα μαζί μας κι ένα δωμάτιο το οποίο έχει φως αλλά υγρασία... Πέρυσι ήταν στις ίδιες συνθήκες στο σαλόνι με τηλεόραση, την καθημερινότητα μας και δεν μου παρουσίασε κάτι μία χαρά όλα όμως το καλοκαίρι δεν είχε πτεροροια... Μεχρι πριν 20 ημέρες όλα καλά ακόμα πέταγε και μέσα στο σπίτι. Ένα μήνα είχα τον σκύλο μου μέσα έξω λόγο κήπου (τον οποίο φιλοξενώ κάθε δύο μήνες έχει καλές σχέσεις με το πουλί) αλλά όσο ναναι γαβγίζει... Τώρα δεν τον έχω... Ο Ασημάκης μου χθες και σήμερα δεν φουσκώνει τόσο όμως όποτε πάω κοντά να του μιλήσω διαολιζεται φουσκώνει και ανοίγει ράμφος. Ίσως να το στρεσάρω γιατί το έπιασα προχθές και του έκοψα τα νύχια ή γιατί αυτές τις μέρες μη ξέροντας τι του συμβαίνει όλο εμφανίζομαι μπροστά του και του αλλάζω θέση. Αυτή τη στιγμή κάθεται χαλαρός με κανονικά τα φτερά και κάνει τσίου τσίου...
 
Σταύρο το έχω διαβάσει το άρθρο και δεν βρίσκω άκρη. Ειλικρινά έχω μπερδευτεί. Δυστυχώς αν τα ήξερα όλα αυτά πρώτα θα κοίταζα τον χώρο του σπιτιού μου κι έπειτα θα αγόραζα το πουλί. Πρώτα θα διάβαζα το άρθρο για το φαρμακείο του που είναι ένα κατεβατό και μετά θα το αγόραζα χάχα... Θέλω να σας ευχαριστώ όλους γιατί εδώ μέσα διαβάζοντας έμαθα πολλά πράγματα.
 
Ειλικρινά έχω μπερδευτεί. Δυστυχώς αν τα ήξερα όλα αυτά πρώτα θα κοίταζα τον χώρο του σπιτιού μου κι έπειτα θα αγόραζα το πουλί. Πρώτα θα διάβαζα το άρθρο για το φαρμακείο του που είναι ένα κατεβατό και μετά θα το αγόραζα χάχα
Έχεις δίκαιο. Αυτό συνέβη σε όλους μας στην αρχή.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι το πουλάκι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και όχι πρόβλημα φροντίδας. Μην ξεχάσεις το μήνυμά μου #24.
 
Κυριακή βλέπω μένεις Αθήνα. Έχεις σκεφτεί να επισκεφτείς έναν πτηνιατρο;
 
Έστειλα φώτο με τις κουτσουλιές του.
Ανέβηκαν στο #32. Χρειάζονται όμως φωτογραφίες και της κοιλιάς. Είναι εξίσου ή και πιο σημαντικές ακόμη.

Κυριακή, κάνε σε παρακαλώ μια αναφορά στη διατροφή που του παρέχεις. Τι ακριβώς έχει φάει την τελευταία εβδομάδα; Ότι θυμάσαι.
 
Κυριακή, κάνε σε παρακαλώ μια αναφορά στη διατροφή που του παρέχεις. Τι ακριβώς έχει φάει την τελευταία εβδομάδα; Ότι θυμάσαι.
Τρώει την τροφή του η οποία είναι συσκευασμενη για άγρια πουλιά από τα pet shop (μου είπαν ότι είναι πολύ καλή για καρδερινοκαναρο... Του αρέσει) αυγό βραστό δυο φορές την εβδομάδα καλά βρασμένο (σε δύο ώρες το αφαιρώ) μαρούλι καθημερινά. Την Παρασκευή του έβαλα μπρόκολο αλλά δεν του άρεσε όπως και τριμμένο καρότο επίσης δεν του άρεσε. Όλη την εβδομάδα του έδωσα βιταμίνη 5 σταγονες στο νερό του. Του έδωσα και σκορδονερο (του Αρέσει) Εδώ και καιρό έχω σταματήσει τις λιχουδιές που λατρεύει. Χθές πήρα ασβέστιο σε σταγόνες και μείγμα λαχανικών συσκευασμένο που είναι πράσινοι σπόροι έχει όλα τα λαχανικά. Σήμερα που του έβαλα σε μία μικρή ταιστρα δεν του άρεσαν. Επίσης παρατήρησα πως το νερό με το ασβέστιο landmark δεν το ήθελε. Του έχω κρεμάσει από χθές σπόρους φυσικούς κεχρι αυτό που και που το τσίμπα. Γενικά είναι πουλί με όρεξη. Οι κουτσουλιές του ως συνήθως είναι άσπρες. Σήμερα δεν φουσκωνε παρά μόνο όταν πήγαινα κοντά του. Θα στείλω φώτο με την κοιλιά του αλλά απ ότι είδα ειναι φυσιολογική δεν έχει ούτε απώλεια φτερων. Στο κλουβί δεν βλέπω φτερά όσο την περασμένη εβδομάδα δηλαδή ένα πολύ μικρό μικρό πούπουλο σήμερα. Όταν πηγαίνω κοντά του πολλές φορές μου τιτιβίζει σαν να μου απαντάει. Επίσης του βάζω καθημερινά CD από καναρίνια για μία ώρα περίπου. Να συνεχίσω το ασβέστιο;

20170115_164546.webp
 
Κυριακή μου.. Δε χρειάζεσαι να του βάζεις να τρώει κάθε μέρα μαρούλι!
Και όχι μόνο μαρούλι...υπάρχουν τόσα λαχανικά, φρούτα και χόρτα που μπορεί να φάει...
Τα οποία 3 φορές την εβδομάδα αν του τα προσφέρεις είναι μια χαρά... (και φυσικά πάντα θα του δίνεις οτι είναι εποχής)!
Όταν του δίνεις κάτι καινούργιο να φάει και δεν το τρώει... Μην ανησυχείς.. Έτσι κάνουν στην αρχή... Και συνήθως στο τέλος τα τρώνε όλα!
Το μπρόκολο εκτός ωμό" μπορούμε να το βράσουμε για λίγο για να φύγουν τα οξαλικά που περιέχει... Δοκίμασε το! Μπορεί έτσι να του αρέσει...
Μπορείς επίσης σιγά σιγά να αρχίσεις να προσθέτεις στην διατροφή του βότανα! Τα οποία μπορείς να τα προσφέρεις αποξηραμένα, φρέσκα και σε μορφή αφεψήματος...

"Όταν θα του βάζεις στο νερό σκορδόνερο,τσάι η ( μηλόξυδο το οποίο πρέπει να είναι βιολογικό και σε γυάλινο μπουκάλι)θα φροντίζεις κάθε μέρα να πίνει φρέσκο για καλύτερη χρήση...

Εγώ πάντως άμα ήμουν στην θέση σου... Θα του έδινα μόνο φρέσκα λαχανικά και θα σταματούσα να του δίνω απο αυτή την συσκευασία που αγόρασες...
Άσε που είδα έξω στην φωτογραφία πως περιέχει ντομάτα...η οποία είναι τοξική για τα πουλάκια μας και δεν κάνει...

Δυο φορές την εβδομάδα που του βάζεις αυγό είναι πάρα πολύ για την εποχή που διανύουμε... μια φορά την εβδομάδα η μια φορά στις 10 ημέρες είναι μια χαρά...
(Το καλοκαίρι δεν θα το αφήνεις πάνω απο μια ώρα δεν κάνει)...

Λοιπόν τώρα... Τι εννοείς πως όλη την εβδομάδα του έδωσες λίγο βιταμίνη στο νερό και μετά σκορδόνερο;έτσι απευθείας το άρχισες μετά το βιταμιχούχο;
Το ασβέστιο της landmark... Το βάζεις όπως λένε οι οδηγίες;
*όταν του βάζεις στο νερό κάποιο βιταμινούχο καλό θα ήταν να μην υπάρχει στο κλουβί σουπιοκοκαλο και να τρώει εκείνες τις μέρες μόνο την τροφή του...

Βγάλε μια καθαρή φωτογραφία την κοιλιά του και το στέρνο του...
 
Κυριακή μου παρακολουθώ το θέμα σου με ενδιαφέρον και συμπάθεια για την αγωνία σου για την υγεία του μικρού σου φίλου.
Απ' ότι έχω καταλάβει έχεις διαβάσει αρκετά και έχεις πάρει και πολύτιμες συμβουλές από τα παιδιά ήδη.
Όσον αφορά τις πιθανές "ενοχές" που προέρχονται από το διάβασμα των άθρων και την ζάλη από το πλήθος των πληροφοριών, είναι κοινό σε όλους μας, στην αρχή.
Μην σε φρενάρει όμως αυτό, γιατί κάθε θέμα έχει και μια λύση, μια εναλλακτική στην οποία μπορούμε να προσαρμόσουμε τις δυνατότητές μας, όπως εξάλλου κάνουμε για μας και τα παιδιά μας.
Ψάχνοντας το σπίτι σου και έχοντας υπ' όψιν σου τα αυστηρά ΜΗ, θα βρεις μία θέση μόνιμη και βολική για το πουλάκι και για εσάς.
Το έξω, πέραν της χαράς που του προσφέρει, βασικότερα το βοηθάει στην απορρόφηση της D3 μέσω των ακτίνων του ήλιου και τον καλό μεταβολισμό του ασβεστίου.
Λίγα λεπτά τις ηλιόλουστες ημέρες αρκούν κατά την διάρκεια του χειμώνα. Μπορείς να το βγάζεις για δεκαπέντε - είκοσι λεπτά, σε προστατευμένο σημείο και να κάθεσαι κι εσύ μαζί του αφού θα είναι ολιγόλεπτη η παραμονή του.
Για το φαρμακείο, όντως υπάρχουν και κάποια πολύ εξτρεμιστικά σημεία, που δεν είναι ανάγκη να τα προμηθευτείς, αφού πιθανότατα δεν θα τα χρειαστείς ή και δεν θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις ακόμα και αν χρειαστεί. Κάποια βασικά, ισχύουν και για τις δικές μας προμήθειες και συνήθως αυτά είναι αρκετά. Μην αγχώνεσαι λοιπόν.
Θεωρώ απαραίτητο, το καρβουνάκι για τις μικροδηλητηριάσεις ή και ζεόλιθο για τον ίδιο λόγο καθώς και τις αλλεργίες.
Θέλω να σας πω πως τις τελευταίες ημέρες η θερμοκρασία στο σπίτι είναι υψηλή και το είχα κάτω από κλιματισμό. Επίσης το έχω στο σαλόνι που καθομαστε συνέχεια με φώτα ανοιχτά και το πουλί δεν έχει καλό ύπνο.
Πιστεύω εξ' αρχής είχες εντοπίσει την βασικότερη αιτία των προβλημάτων του πουλιού. Ως καπνίστρια μπορώ να σε διαβεβαιώσω, πως στην έκτακτη χρήση κλιματιστικού θερμαντικού, αντιμετωπίζω σοβαρό θέμα με τους πνεύμονες και βαρύ βήχα κατά τον βραδινό ύπνο.
Δημιουργεί πολύ ξηρή ατμόσφαιρα, αφόρητη ζέστη όσο λειτουργεί, απότομη πτώση της θερμοκρασίας όταν παύει και πιθανότατα διοχετεύει στον αέρα αλλεργιογόνες ουσίες.
Φυσικό είναι ένα πουλάκι κάτω από το κλιματιστικό να υποφέρει από στέγνωση των πνευμονικών κυψελίδων και ξηροδερμία.
Όσα έχεις κάνει μέχρι στιγμής είναι εν πολλοίς σωστά, φρόντισε το καθημερινό μπάνιο του πουλιού, γιατί τα νέα φτερά που προκύπτουν από την πτερόρροια, συν την ξηροδερμία, δημιουργούν αφόρητη φαγούρα, βάλε αν βρεις λίγες σταγόνες αλόης στο νερό του μπανιου του.
Έχεις ψεκάσει αρκετά για εξωπαράσιτα, δεν βλέπω να συντρέχει λόγος να συνεχίσεις να επιβαρύνεις το πουλάκι με δηλητήρια.
Το πουλί χρειάζεται εσωτερική και εξωτερική ενυδάτωση. Φρόντισε το καθαρό νερό του και αν θέλεις πρόσθεσε για λίγες ώρες της ημέρας κατά προτίμηση το πρωί στο νερό ηλεκτρολύτες (almora plus από ανθρώπινη φαρμακείο), για να αναπληρώσει πιθανές απώλειες από την αφυδάτωση. Και μακριά από το κλιματιστικό. (Αν θέλεις άνοιξε θέμα για τα πιθανά σημεία του σπιτιού, να βοηθήσουμε κι εμείς στην επιλογή κατάλληλου σημείου, αν μας εμπιστεύεσαι :) ). Σταδιακή πτώση και όχι απότομη της θερμοκρασίας που βρίσκεται το κλουβί, μέχρι να φτάσει σ' μία φυσιολογική για δωμάτιο, των 22-24 βαθμών.
Βιταμίνες, χόρτα και λαχανικά και σπόρους τους λεγόμενους υγείας συμπληρωματικά και όλα θα πάνε καλά. Και το σκόρδο πολύ καλό είναι αλλά κι αυτό χρειάζεται μέτρο. Δυο-τρεις μέρες τον μήνα αρκούν.
Φυσικά πάντα μια επίσκεψη και γνωμάτευση ειδικού γιατρού, είναι η άριστη επιλογή.
Καλή ανάρρωση! 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @maria p ! Ακολούθησε τις συμβουλές τις και αν δε δεις κάποια βελτίωση (που ήδη νομίζω υπάρχει βελτίωση της εικόνας του μικρού Ασημάκη) βρε έναν πτηνίατρο κοντά στο σπίτι σου από την λίστα να τον πας να τον δει!

Μπράβο για την τόση φροντίδα και αγάπη που του δείχνεις! Περαστικά του εύχομαι!
 
Back
Top