Ασθένειες Καρδερινοκάναρο με ακαμψία στα δάχτυλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexavra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexavra

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2015
Μηνύματα
9
Πόλη
Σέρρες
Εχω ενα καρδερινοκαναρο 2.5 ετων. Εχει προβλημα με τα πισω του δαχτυλα. Ειναι ακαμπτα εντελως και δεν μπορει να τα κλεισει με συνεπεια να μη μπορει να σταθει στα κλαδακια του κλουβιου. Τι μπορει να ειναι και τι μπορω να κανω;Εχει ορεξη κανονικα τρωει πινει και προσπαθει συνεχως να ανεβει στα κλαδακια.

IMG_20151209_093908.webpIMG_20151209_115856.webp
 
Παιρνω τροφη απο πετ σοπ ετοιμη που ουτε ξερω τι εχει μεσα του δινω σπορους chia και ηλιοσπορους
 
Του δινω σπανια ομως η μηλο η κανενα φυλλο μαρουλι. Το καλοκαιρι του εδινα γλυστριδα
 
Οι φρέσκες τροφές είναι πάντα απαραίτητες σε όλους τους οργανισμούς.
Η απουσία τους επιφέρει σοβαρές αβιταμινώσεις στον οργανισμό που πιθανόν να έχουν και τα συμπτώματα που περιγράφεις.
Σίγουρα θα πρέπει να βάλεις σταθερά στη διατροφή του φρέσκα λαχανικά και φρούτα μήπως και βελτιωθεί η κατάστασή του.
Επί του προβλήματος τώρα. Υπάρχει δυνατότητα να αναζητήσεις ιατρική βοήθεια (εξετάσεις στις κουτσουλιές του) για να μην εικάζουμε και μιλάμε στον αέρα; Ξέρω πως η Θεσσαλονίκη σου πέφτει μακρυά... αλλά αν με κάποιο τρόπο στείλεις το δείγμα θα σου απαντήσουν.
 
Στη θεσσαλονικη που να στειλω και πως δεν θα ξεραθουνε εννοω μεχρι να φτασουν; Οι κουτσουλιες σαν σχημα ειναι καλες απο τα λιγα που ξερω δεν εχουν αλλαξει

Στη θεσσαλονικη που να στειλω και πως δεν θα ξεραθουνε εννοω μεχρι να φτασουν; Οι κουτσουλιες σαν σχημα ειναι καλες απο τα λιγα που ξερω δεν εχουν αλλαξει
ξεχασα να πω πως αυγοτροφη δεν τρωει καθολου του βαζω εγω αυγο αλλα σπανια. Τελευταια ετρωγε τις κουτσουλιες του που δεν το ειχε κανει ξανα
 
Σε τι χώρο ζει το πουλάκι, το κλουβί του τι μέγεθος έχει;
 
Ενίσχυση της διατροφής με αυτά που σου είπε ο Γιάννης. Σκούρα πράσινα χόρτα πρωτίστως, όχι μαρούλι. Υπάρχουν πολλά χόρτα στον μανάβη, μην τα συγχέουμε με τα λαχανικά που κι αυτά είναι απαραίτητα αλλά όχι πρώτης γραμμής. Αυγοτροφή αφού δεν τρώει σκέτο αυγό. Πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα. Περίμενε και τους πιο σχετικούς για καναρίνια ιθαγενή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ενίσχυση της διατροφής με αυτά που σου είπε ο Γιάννης. Σκούρα πράσινα χόρτα πρωτίστως, όχι μαρούλι. Υπάρχουν πολλά χόρτα στον μανάβη, μην τα συγχέουμε με τα λαχανικά που κι αυτά είναι απαραίτητα αλλά όχι πρώτης γραμμής. Αυγοτροφή αφού δεν τρώει σκέτο αυγό. Πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα. Περίμενε και τους πιο σχετικούς για καναρίνια ιθαγενή.
Σε τι χώρο ζει το πουλάκι, το κλουβί του τι μέγεθος έχει;
Προχτες το εφερα μεσα στο σπιτι. Τον ειχα εξω συνεχεια χειμωνα καλοκαιρι στο μπαλκονι σε ειδικη κατασκευη πλεξιγκλας. Το κλουβι του ειναι μικρο απο τη μερα που γεννηθηκε ειναι το ιδιο δεν αλλαξε ειναι 25χ35. Ο κτηνιατρος που τον ρωτησα τι εχει μου ειπε οτι ειναι απο το κρυο το πιο πιθανο γι αυτο και τον εβαλα μεσα
 
25x35 δεν είναι κλουβί να ζει ένα πτηνό, είναι ένα κλουβάκι κατάλληλο για να μεταφέρεις πουλιά και τίποτα άλλο. ☹

Το μέγεθος του κλουβιού είναι ο κύριος λόγος για την κατάσταση του κατά την γνώμη μου χωρίς να θέλω να μειώσω την σημασία της διατροφής, αλλά αν δεν αλλάξεις κλουβί δεν το βλέπω να βελτιώνεται.

Τα καρδερινοκάναρα έχουν ανάγκη για μεγάλα κλουβιά και μόνο σε αυτά μπορούν να ζήσουν καλά και πολλά χρόνια.
Να αγοράσεις κλουβί-ζευγαρώστρα τουλάχιστον 60 εκατοστά. Το ότι ζει έξω δεν πειράζει αρκεί να προστατεύεται από τον αέρα, ήλιο, βροχή...
Φυσικά θα πρέπει να εμπλουτίσεις την διατροφή του και να του προσφέρεις εκτός από φρούτα λαχανικά μείγμα σπόρων για καρδερίνες, συσκευασμένο, δεδομένου ότι ζει έξω και σε μεγάλο κλουβί.

Συγνώμη που θα το πω αλλά το έχεις παραμελήσει, είναι τραγική η εικόνα του στο μικροσκοπικό κλουβί...Αν δεν μπορείς να του προσφέρεις τα λίγα που χρειάζεται καλύτερα να το δώσεις σε κάποιον που ενδιαφέρεται.
 
25x35 δεν είναι κλουβί να ζει ένα πτηνό, είναι ένα κλουβάκι κατάλληλο για να μεταφέρεις πουλιά και τίποτα άλλο. ☹

Το μέγεθος του κλουβιού είναι ο κύριος λόγος για την κατάσταση του κατά την γνώμη μου χωρίς να θέλω να μειώσω την σημασία της διατροφής, αλλά αν δεν αλλάξεις κλουβί δεν το βλέπω να βελτιώνεται.

Τα καρδερινοκάναρα έχουν ανάγκη για μεγάλα κλουβιά και μόνο σε αυτά μπορούν να ζήσουν καλά και πολλά χρόνια.
Να αγοράσεις κλουβί-ζευγαρώστρα τουλάχιστον 60 εκατοστά. Το ότι ζει έξω δεν πειράζει αρκεί να προστατεύεται από τον αέρα, ήλιο, βροχή...
Φυσικά θα πρέπει να εμπλουτίσεις την διατροφή του και να του προσφέρεις εκτός από φρούτα λαχανικά μείγμα σπόρων για καρδερίνες, συσκευασμένο, δεδομένου ότι ζει έξω και σε μεγάλου κλουβί.


Συγνώμη που θα το πω αλλά το έχεις παραμελήσει, είναι τραγική η εικόνα του στο μικροσκοπικό κλουβί...Αν δεν μπορείς να του προσφέρεις τα λίγα που χρειάζεται καλύτερα να το δώσεις σε κάποιον που ενδιαφέρεται.
Δηλαδη το οτι τα πισω δαχτυλα δεν κλεινουν οφειλεται στο μικρο κλουβι θελεις να πεις; Αν βαλω μεγαλο κλουβι θα αρχισουν τα δαχτυλα να πιανουν;
 
Αν βαλω μεγαλο κλουβι θα αρχισουν τα δαχτυλα να πιανουν;
Η αποκατάσταση μιας αναπηρίας δεν γίνεται ποτέ ως δια μαγείας. Αυτό δεν χρειάζονται γνώσεις για να το καταλάβουμε. Εξαρτάται από την έκταση της βλάβης που έχει υποστεί το πουλάκι.
Θέλει φροντίδα και μασάζ σε μία προσπάθεια να επανέλθει η λειτουργία των ποδιών και αν...
Είσαι διατεθειμένος; Αλλιώς δώσε το σε κάποιον πρόθυμο όπως σου είπαν και πιο πάνω.
 
Δηλαδη το οτι τα πισω δαχτυλα δεν κλεινουν οφειλεται στο μικρο κλουβι θελεις να πεις; Αν βαλω μεγαλο κλουβι θα αρχισουν τα δαχτυλα να πιανουν;

Πιστεύω ότι αν βελτιώσεις την κατοικία του και την διατροφή του είναι πολύ πιθανό να βελτιωθεί η κατάσταση του!
Επίσης κάτι που εμείς αγνοούμε είναι το επίπεδο της υγιεινής που έχει, δηλαδή κάθε πότε καθαρίζεις το κλουβί του, τις πατήθρες του, αν κάνει μπάνιο συχνά, αν το έχεις αποπαρασιτώσει...

Όλα τα παραπάνω παίζουν καθοριστικό ρόλο.

Ίσως αν του έκανες μασάζ με επιθόλ να το βοηθούσε!
Epithol Bogena

Επίσης να ρωτήσω το βλέπεις να τσιμπάει τα δάχτυλά του, σαν κάτι να το ενοχλεί;
Αν μπορείς βάλε μια γενική φωτογραφία του κλουβιού και του πτηνού.
 
το κλουβι του το καθαριζω καθε μερα ανα 3μηνο το απολυμαινω αποπαρασιτωση οχι δεν του εχω κανει. Τα δαχτυλα του οχι δεν τα τσιμπαει καθολου
 

Συνημμένα

  • IMG_20151210_105607[1].webp
    IMG_20151210_105607[1].webp
    225,7 KB · Προβολές: 0
  • IMG_20151209_182623[1].webp
    IMG_20151209_182623[1].webp
    36,2 KB · Προβολές: 0
ΟΚ, αυτό το άσπρο υποτιθέμενο ασβέστιο να το βγάλεις και στη θέση του να βάλεις ένα κόκαλο σουπιάς, τα πουλάνε στα πετσοπ.
Αν ανέβει στην πατήθρα που βρίσκεται πάνω απο την τροφή του θα λερώσει την τροφή του.
Εγώ θα έκανα τα παρακάτω στην θέση σου:

Καινούριο μακρύ κλουβί με ξύλινες στρογγυλές πατήθρες σαν βασικές, με όλο τον εξοπλισμό του καθαρό και αποπαρασιτωμένο.
Μείγμα για καρδερίνες - διατροφή όπως αναφέρεται παραπάνω
Πολυβιταμίνες στο νερό του για 4 μέρες και μετά για 2 μέρες κάθε εβδομάδα.
Ψέκασμα του πουλιού με κάποιο αντί παρασιτικό.
Την επόμενη μέρα μετά το ψεκασμό του ελαφρύ μασάζ στα πόδια με επιθόλ μια φορά την ημέρα για μία εβδομάδα.
Μπανιέρα 2 φορές την εβδομάδα συνέχεια.
 
ΟΚ, αυτό το άσπρο υποτιθέμενο ασβέστιο να το βγάλεις και στη θέση του να βάλεις ένα κόκαλο σουπιάς, τα πουλάνε στα πετσοπ.
Αν ανέβει στην πατήθρα που βρίσκεται πάνω απο την τροφή του θα λερώσει την τροφή του.
Εγώ θα έκανα τα παρακάτω στην θέση σου:

Καινούριο μακρύ κλουβί με ξύλινες στρογγυλές πατήθρες σαν βασικές, με όλο τον εξοπλισμό του καθαρό και αποπαρασιτωμένο.
Μείγμα για καρδερίνες - διατροφή όπως αναφέρεται παραπάνω
Πολυβιταμίνες στο νερό του για 4 μέρες και μετά για 2 μέρες κάθε εβδομάδα.
Ψέκασμα του πουλιού με κάποιο αντί παρασιτικό.
Την επόμενη μέρα μετά το ψεκασμό του ελαφρύ μασάζ στα πόδια με επιθόλ μια φορά την ημέρα για μία εβδομάδα.
Μπανιέρα 2 φορές την εβδομάδα συνέχεια.
την τροφη την εβαλα προχτες εκει κατω γιατι δεν μπορει να ανεβει πανω στα πορτακια που εχει το κλουβι τις τροφες πεφτει μεσα. Δεν πιανει το πισω του δαχτυλο και δεν μπορει να στιριχθει. Προχτες τον ειχα βρει μεσα στη θηκη του φαγητου και ειχε σφηνωσει.Αν τυχον ελειπα θα τον εβρισκα νεκρο. Και ετσι αναγκαστικα πηρα αυτη τη ταιστρα για να μην ζοριζεται και τελικα μου πεθανει απο την πεινα. ΜΕ Το ζορι κρατιεται για να πιει νερο. Πρεπει να βρω πατεντα να κατεβασω και το νερο κατω
 
Back
Top