Ασθένειες Πρήξιμο στα δάχτυλα και απώλεια νυχιού

Τα πόδια πρέπει να μπαίνουν πάντα και τα δύο, ολόκληρα (βάπτισμα), μέσα στο διάλυμα ιωδίου.
Πείτε μου... Κρέμα Betadine ή Ιωδιουχό Γλυκερίνη (διάλυμα ιωδίου) ή και τα 2 μαζί; 😛
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από τον κ. Μάκη αφού θα κάνεις βάπτισμα των ποδιών του, είναι διάλυμα ιωδίου σε νερό, το διάλυμα πρέπει να είναι υγρό.
Η ιωδιούχος γλυκερίνη δεν έχει την μορφή αλοιφής ή έστω δεν είναι παχύρευστη; Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για να την ξέρω.
 
Δηλαδή για να καταλάβω ιωδιούχος γλυκερίνη = διάλυμα ιωδίου; Και βάζω μόνο αυτό ή και Betadine? Για πες Δημήτρη... Που το έχεις δει και αρκετές φορές.. 😛
αυτό που εχω δει είναι πως το σκέτο betadine είναι πολύ βαρύ για τα πουλάκια. Για αυτό και το αραιώνουμε. Που θα το αραιώσουμε; Σε νερό; Μάλλον όχι. Τωρα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, αλλα έτσι φαίνεται.
Για τις πηγές θα περιμένεις.
 
Δημήτρη @Deukalion όπως καταλαβαίνεις εγώ θα έβαζα κρέμα...
Μιλάω για επάλειψη με κάποιο πινελάκι κι όχι για πολύ ποσότητα που πιθανόν να πέσει "βαριά" στα καναρίνια και να δημιουργήσει κάποια μορφή εγκαύματος.
 
Δημήτρη @Deukalion όπως καταλαβαίνεις εγώ θα έβαζα κρέμα...
Μιλάω για επάλειψη με κάποιο πινελάκι κι όχι για πολύ ποσότητα που πιθανόν να πέσει "βαριά" στα καναρίνια και να δημιουργήσει κάποια μορφή εγκαύματος.
Αυτό μου είναι πέραν του σαφέστατου! 😛
Ψάχνω να βρώ τις αναφορές για την υγρή που αραιώνεται και πρέπει να υπερπηδήσω τουλάχιστον 150 posts που ο Μισαλούρης γράφει "...βάλε κρέμα betadin,όχι την υγρή..." 😀😛.
Βρίσκω αναφορές πάντως, μια βασική πρέπει να υπάρχει και σε βιντεο σεμιναρίου, αλλά τώρα έχω δουλειές και η κυρία βιάζεται..🙄
 
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από τον κ. Μάκη αφού θα κάνεις βάπτισμα των ποδιών του, είναι διάλυμα ιωδίου σε νερό, το διάλυμα πρέπει να είναι υγρό.
Η ιωδιούχος γλυκερίνη δεν έχει την μορφή αλοιφής ή έστω δεν είναι παχύρευστη; Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για να την ξέρω.
Νομίζω πως έχεις δίκιο Μαράκι.. Αλλά η ιωδιούχο γλυκερίνη είναι και αυτή υγρή αν θυμάμαι καλά... Αχ δε ξέρω παιδιά μπερδεύτηκα! Μόνο ένας μπορεί να μας βοηθήσει! Και δεν εννοώ τον Δημήτρη φυσικά! 😛

Δημήτρη @Deukalion όπως καταλαβαίνεις εγώ θα έβαζα κρέμα...
Μιλάω για επάλειψη με κάποιο πινελάκι κι όχι για πολύ ποσότητα που πιθανόν να πέσει "βαριά" στα καναρίνια και να δημιουργήσει κάποια μορφή εγκαύματος.
Το Betadine κρέμα έχει και πινελάκι;
 
Μα τώρα αυτό είναι το θέμα; Βάλε μπεταντίν 1/10 με νερό, βάλε έτοιμη αραίωση που υπάρχει στα φαρμακεία ειδική για πλύσεις, βάλε κρέμα, βάλε σκέτο μπεταντίν (δεν υπάρχει κανενός είδους έγκαυμα ούτε με 10 επαναλήψεις). Βάλε κάτι τέλος πάντων και στα δυό πόδια. ΑΝΑΛΟΓΑ με την πρόοδο της κατάστασης αποφασίζεις για την συνέχεια. Τι είναι αυτό το πράγμα που θέλετε "μασημένο" φαγητό συνεχώς; Πάρτε μια πρωτοβουλία κυρία μου :):D. Οι άλλοι που σας συμβουλεύουν ΔΕΝ είναι γιατροί. Μπορείτε με την απλή λογική και με την εμπειρίας σας να διαχειριστείτε αυτή την κατάσταση εύκολα και απλά.
 
Τι είναι αυτό το πράγμα που θέλετε "μασημένο" φαγητό συνεχώς; Πάρτε μια πρωτοβουλία κυρία μου :):D. Οι άλλοι που σας συμβουλεύουν ΔΕΝ είναι γιατροί. Μπορείτε με την απλή λογική και με την εμπειρίας σας να διαχειριστείτε αυτή την κατάσταση εύκολα και απλά.
Απλά μπερδεύτηκα με την παραπληροφόρηση... Ο ένας έλεγε διάλυμα ιωδίου, ο άλλος έλεγε κρέμα Betadine, ο άλλος ιωδιούχο γλυκερίνη... Ο άλλος ότι το Betadine θα το κάψει... Όταν κάποιος είναι μες το πρόβλημα και έχεις τόσες πληροφορίες λογικό είναι να μπερδευτεί και να μην ξέρει τι να επιλέξει απ τις τόσες επιλογές ως την καλύτερη λύση για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει το καναρινάκι του. Όπως και να έχει κατάλαβα πως είτε βάλω Betadine υγρό, είτε το διαλύσω με νερό, είτε βάλω ιωδιούχο γλυκερίνη, είτε Betadine σε κρέμα, κτλ κτλ όλα την ίδια δουλειά θα κάνουν. Αυτό δεν το είχα καταλάβει.. Σας ευχαριστώ πολύ!

Θα ενημερώσω το θέμα με φώτο σε λίγες μέρες...
 
... Θα ενημερώσω το θέμα με φώτο σε λίγες μέρες...
Πρόσεξε οι φωτογραφίες να είναι με στεγνά ποδιά. Τα σταγονίδια του ιωδίου μπερδεύουν την όλη εικόνα.
 
Οταν τα δικα μου πουλια ειχαν παθει ευλογια ειχα βαλει τον κακτο που σου αναφερα. Ολα εγιναν καλα. Ενας εκτροφεας μου ειχε πει πως παντα θα κουβαλουν τον ιο και καποια στιγμη ισως επανελθει. Δεν εδωσα σημασια. Αλλα αφου αναφερθηκε και εδω εχω δυο αποριες.
Αν ενα πουλι γινει καλα και δεν ξανα εμφανιστει ο ιος:
1) υπαρχει πιθανοτητα να το μεταφερει στους απογονους του;
2) υπαρχει πιθανοτητα να κολλησει καποιο αλλο που ειναι στο ιδιο κλουβι μαζι του;
 
Οταν τα δικα μου πουλια ειχαν παθει ευλογια ειχα βαλει τον κακτο που σου αναφερα. Ολα εγιναν καλα.
Κοιτά να δεις τι κάνει ένα φυτό!

Ενας εκτροφεας μου ειχε πει πως παντα θα κουβαλουν τον ιο και καποια στιγμη ισως επανελθει. Δεν εδωσα σημασια.
Ψάχνοντας λίγο..
https://community.petbirds.gr/threads/Ξηρή-ευλογία-για-δεύτερη-χρονιά.24759/
https://community.petbirds.gr/threads/Εχω-ευλογια-σε-μερικα-καναρινακια.24089/
σ αυτά τα 2 θέματα ο ένας λέει πως η ανοσία μετά την προσβολή του ιού διαρκεί για ένα έτος και ο φίλος μου ο Παιανίας λέει πως δεν ξανανοσούν.. Τα δικά μου όσα έπαθαν μια φορά ξηρή ευλογιά δεν ξαναεμφάνισαν σπυράκια.. (φτου να μην τα ματιάσω). Αρά απ την εμπειρία μου, έχουν ανοσία για το υπόλοιπο της ζωής τους, αλλά τα νούμερα που έχω (2 κρούσματα) δεν είναι ικανά να γίνει αυτό ο κανόνας...

2) υπαρχει πιθανοτητα να κολλησει καποιο αλλο που ειναι στο ιδιο κλουβι μαζι του;
Αν διαβάσεις το τελευταίο θέμα αναφέρει πως μεταδίδεται απ το ένα πουλί στο άλλο.. Προσωπικά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.. Σαν τα σκυλιά με το καλαζάρ ας πούμε. Αν τα τσιμπήσει μολυσμένη σκνίπα αρρωσταίνουν τα ίδια και δεν μεταδίδεται στα άλλα σκυλιά (τουλάχιστον απ τον αέρα). Προσωπικά νομίζω ότι αφού ένα μολυσμένο κουνούπι μεταφέρει και μεταδίδει τον ίο, μόνο με αυτόν τον τρόπο μεταδίδεται.. Αλλά δεν στο λέω με βεβαιότητα..

1) υπαρχει πιθανοτητα να το μεταφερει στους απογονους του;
Είχα θηλυκό που είχε ξηρή ευλογιά, την επόμενη χρονιά έκανε μόνο ένα μικρό που ακόμα παραμένει υγιέστατος χωρίς κανένα κρούσμα και ούτε και οι δικοί του απόγονοι! (φτου φτου) Πάλι όμως τα στατιστικά μου δεν αρκούν για να είναι και οι κανόνες... Ας μιλήσουν οι εμπειρότεροι!
 
Ιωδιούχους γλυκερίνη σε αραίωση 1:10, το φτιάχνουν στο φαρμακείο, επάλειψη καθημερινά ή bedadine διάλυμα ή κρέμα.
Στην Celestoderm δεν υπάρχει μέρα κενή: 1η και 5η μέρα μία επάλειψη, ενώ 2η έως και 4η δυο επαλειψεις.
 
Nα παρακολουθείτε τα σεμινάρια των κτηνιάτρων και όχι τι λέει ο Νίκος, ο Μάκης κλπ. Η ξηρή ευλογιά μπορεί να επανεμφανιστεί (σιγουράκι). Οι λόγοι και ο τρόπος μπορεί να διαφέρουν. Εξ' άλλου μη ξεχνάτε... Ο εμβολιασμός είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ετήσιος και αφορά όλα τα πουλιά μιας εκτροφής. Ακόμα και εκείνα που είχαν ασθενήσει στο παρελθόν.
...
Αν ενα πουλι γινει καλα και δεν ξαναεμφανιστει ο ιος:
1) υπαρχει πιθανοτητα να το μεταφερει στους απογονους του;
2) υπαρχει πιθανοτητα να κολλησει καποιο αλλο που ειναι στο ιδιο κλουβι μαζι του;

1) Φυσικά.
2) Οχι τόσο εύκολα, αν απλά είναι φορέας και δεν ασθενεί.
 
Ποια η κατάσταση του φίλου μας;
Της φίλης μας εννοείς! 😛
Πάει πολύ καλά! Τα δάχτυλα έχουν ξεπρηστεί και οδεύουμε προς την θεραπεία! Ααα ξέχασα να σου πω πως πήγα και πήρα Betadine κρέμα για σένα και μόνο 😀 Ο αντίχειρας (έτσι λέγεται αυτό το δάχτυλο; 😛 ) έχει ξεπρηστεί αρκετά, αλλά νύχι ακόμα δεν βλέπω! Το άλλο δάχτυλο που ήταν ελαφρώς πρησμένο έχει ξεπρηστεί εντελώς. Εγώ επιμένω και κάθε βράδυ της βάζω με το χέρι μου κρέμα και στα δύο πόδια. Δείχνει καλά και ζωηρή! Και τα μπάνια της τα κάνει τα πρωινά! Πιστεύω πάμε καλά.. Αναμένετε φώτο!
 
εγω στην μπανιαρα τους βαζω που και που ιοδιο και αλλες φορες τους βαζω ζελε αλοη κανει καλο και στο φτερωμα ετσι προληπτικα
Στο φτέρωμα δε ξέρω αν αυτά κάνουν καλό.. Απλά έχε υπόψην σου Δημήτρη μου ότι από αυτό το νερό πίνουν κιόλας... Πόσο καλό κάνει να πίνουν νερό με ιώδιο ή νερό με αλόη; Δε ξέρω... Έχω τις αμφιβολίες μου..
 
οχι βλεπω το βαζω βουτουν τα ποδαρακια τους και το βγαζω αμεσως και δεν το κανω καθε μερα 1 φορα το μηνα στο καθημερινο μπανιο τους τους βαζω οπως και στο νερο βιταμινες για την πτεορεια
 
Back
Top