Φάρμακα Καροφιλη κοστιζει 300 ευρω το κιλο;

carina81gr

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
μου εφυγαν τα μαλλια οταν το ειδα μηπως με γελουν τα ματια μου;
 
ναι ακριβως σε αυτο το λινκ το ειδα, μηπως το παρατραβανε;ουτε χρυσος να ητανε
 
ναι ακριβως σε αυτο το λινκ το ειδα, μηπως το παρατραβανε;ουτε χρυσος να ητανε


Καλα λες το παρατραβανε 😉 Carophyl ειναι σκετον το ιδιο σαν Cantaxin και απο μια καλη ετερια εχιε το Κιλο 70 €
 
Ποιά είναι αυτή η εταιρεία με 70 ευρώ το κιλό;
 
Το ζήτημα είναι πόσο κανθαξανθίνη (καροφύλλη) περιέχει κάθε σκεύασμα.
Π.χ. μια εταιρία έχει 15% και κοστίζει 100 Ευρώ το κιλό (πλασματικά τα νούμερα) η άλλη έχει 18% και κοστίζει 110 Ευρώ το κιλό. Άρα συμφαίρει η δεύτερη. Αν είναι 100% κανθαξανθίνη (δεν μπορώ να το καταλάβω από την φωτογραφία) τότε η τιμή της είναι καλή.
 
ουτε εγω το βρηκα ειναι στα γερμανικα δεν καταλαβαινω την τυφλα μου, εχει πολλεσ λιστες
 
Το ζήτημα είναι πόσο κανθαξανθίνη (καροφύλλη) περιέχει κάθε σκεύασμα.
Π.χ. μια εταιρία έχει 15% και κοστίζει 100 Ευρώ το κιλό (πλασματικά τα νούμερα) η άλλη έχει 18% και κοστίζει 110 Ευρώ το κιλό. Άρα συμφαίρει η δεύτερη. Αν είναι 100% κανθαξανθίνη (δεν μπορώ να το καταλάβω από την φωτογραφία) τότε η τιμή της είναι καλή.

Καλημερα φιλε Σακι

εχεις δικιο σε αυτο που γραφιες ειναι Καθαρο το Καροφυλ απο την ετερια για 300 €. Και η διαφορα στης Τημες ειναι εκει που γραφι ο φιλος ο Σακις.

Φιλικα

Γιωργο
 
Ένα από τα προϊόντα με Carophyl που κυκλοφορούν στην αγορά είναι το Intensief της Bogena, με περιεκτικότητα 15,75% του σκευάσματος.
Αν θυμάμαι καλά η τιμή της συσκευασίας 10gr είναι περίπου 5,5 Ε. (των 500gr είναι 57 Ε)
Άρα αν κάνουμε τη σύγκριση με 1 κιλό καθαρή(?) καροφίλη 300 ευρώ, μάλλον είναι φυσιολογική ως & ευκαιρία!
 
Χάρη
πράγματι η τιμή της Μπογκένα Ιντενσιφ είναι για τα 500γρ περίπου αυτή (γύρω στα 60 Ευρώ). όσο μεγαλύτερη σε ποσότητα συσκευασία τόσο και ποιό οικονομική είναι.
Για μένα έχει σημασία να αναγράφεται στο σκεύασμα η περιεκτικότητα σε καροφύλλη ή κανθαξανθίνη. Έτσι μπορώ να κάνω σύγκριση.
Πέρυσι μου είχαν πει ότι στη Θεσσαλονίκη σε κάποιο μαγαζί με κτηνιατρικά είδη πουλούσαν χρωστική χύμα (από συσκευασία των 5 κιλών) στην τιμή των 12 ευρώ/100γρ. Αρχικά ακουγόταν ως φοβερή ευκαιρία. Όταν όμως ρώτησα την περιεκτικότητα μου έδειξαν από το μαγαζί τη συσκευασία και ήταν 10% καροφύλλη. Άρα πανάκριβη.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι στην Ελλάδα δεν κυκλοφορεί καθαρή (100%) καροφύλλη. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο σκεύασμα της Ορνιτάλια είναι τέτοιο.
Στη Γερμανία φίλος εκτροφέας μου είπε ότι προμηθεύεται καθαρή καροφύλλη από Ελβετία στο ποσό των 250 Ευρώ/κιλό. χωρίς φυσικά μεταφορικά κλπ έξοδα.
Το μεγάλο θέμα κατα την άποψη μου (που δεν το έχω απαντήσει) είναι: πόσα γραμμάρια καθαρής καροφύλλης απαιτούνται για να βαφτεί το κόκκινο καναρίνι;
 
Σημερα αγορασα μαζι με ορισμενους φιλους ώστε να την μοιραστουμε 1.5 κιλο καθαρη καροφυλλη €220.
Για 10 ζευγαρια κοκκινα καναρινια μαζι με τα μικρα που θα βγαλουν θα χρειαστω 250 γρ. μεχρι το τελος της πτεροροιας.
 
θα συμφωνισω με τον σακη Το μεγάλο θέμα κατα την άποψη μου (που δεν το έχω απαντήσει) είναι: πόσα γραμμάρια καθαρής καροφύλλης απαιτούνται για να βαφτεί το κόκκινο καναρίνι;
χωρις να αφησει σημαδια στο κοκκινο καναρινη. Οσο για το φιλο θελω να μου το εξηγησει αυτο( Για 10 ζευγαρια κοκκινα καναρινια μαζι με τα μικρα που θα βγαλουν θα χρειαστω 250 γρ. μεχρι το τελος της πτεροροιας.)
 
ναι αλλα γιατι στο φορουμ λεει οτι πρεπει να δινουμε και καθαξινη κ καροφιλη και οχι μονο ενα απο τα δυο;
 
Φιλε vik1 απο το συγκεκριμενο προιον βαζω 1 γρ σε 1 λιτρο νερου 5 φορες τη βδομαδα κατα την περιοδο της πτεροροιας. Επισης ριχνω και λιγη καροφυλλη πανω στην αυγοτροφη που ετοιμαζω.
 
Καλησπέρα σε όλες και όλους,
επανέρχομαι στο θέμα της καροφύλλης όχι για την τιμή της αλλά για να ρωτήσω ξανά σχετικά με το πόσο καθαρό είναι το σκεύασμα της ornitalia δηλ. αν περιέχει καθαρή καροφύλλη.
 
Είναι 10 % καροφύλλη.


Υ. Γ Είναι ΛΑΘΟΣ μου αυτό εκ παραδρομής.10 % είναι η Β. καροτίνη
 
Back
Top