Γενικά Τιμες για καναρινια: ειναι καλη η τιμη των 40 ευρω για ενα καναρινι;

σημερα μου απαντισε ενας εκτροφεας για κατι καναρινια που ηθελα να αγορασο 40 ευρο το ενα. Οχι ρατσα. τα απλα τα κιτρινα. σαν πολλα δεν ειναι 40;
απο οσα γνωριζω οι εκτροφεις δεν πουλανε καναρινια, οι εκτροφεις χαριζουν τα καναρινια, τα πετσοπ που εκμεταλευονται τον κοσμο πουλανε τα καναρινια, ελπιζω να καταλαβες τι συμβαινει

στειρωσει υπαρχη τετοιο πραγμα;
στειρωση υπαρχει και παρα υπαρχει, την κανουν καποιοι εκτροφεις για να μην μπορουν να ζευγαρωνουν καποια πουλια,maggie09 δεν ξερω ποσο καιρο ασχολεισαι με καναρινια αλλα ειναι πονεμενη ιστορια αυτο το θεμα
 
Με έχεις μπερδέψεις ποικιλοτρόπως alexis. Είσαι επαγγελματίας του χώρου (ανέφερες ότι έχεις pet shop και έχεις αγοράσει από εκτροφέα) και μετά λες ότι οι ιδιοκτήτες pet shop είναι απατεώνες και ότι οι εκτροφείς δεν πουλάνε αλλά χαρίζουν;
Επί της ουσίας τώρα, η Maggie από τη μεριά της δεν έχει καθόλου απολυτότητα αλλά έχει ένα ερωτηματικό στο τέλος. Εγώ επεκτείνω ρωτώντας, αν στείρωση εννοείς την ανυπαρξία αναπαραγωγικής διάθεσης ή την ανικανότητα γονιμοποίησης. Τέλος, ό,τι και να σου έχει συμβεί, πιστεύω ότι ένα δαχτυλίδι που χαρακτηρίζει την προσπάθεια ενός ανθρώπου, σημαίνει μια ευθύνη και ταυτόχρονα μια δυνατότητα. Είτε να αμυνθεί σε κακόβουλες και μη διαδόσεις εις βάρος του, είτε απέναντι στο ίδιο το πουλί που έχει διαθέσει είτε πουλώντας το, είτε χαρίζοντας το(αν και μεταξύ μας το 'τσάμπα' μπορεί να είναι κάποιες φορές μια κίνηση καλής διάθεσης προς συγκεκριμένα πρόσωπα, αν είναι καθεστώς, φοβάμαι πως απαξιώνει την ίδια του την προσπάθεια)
 
οταν ειπα για απατεωνες πετσοπαδες, ειναι μια εκφραση που εχει χρησιμοποιηθει εδω μεσα και φυσικα το λεω ειρωνικα, ετσι χαρακτηριζονται οι πετσοπαδες εδω μεσα, τωρα οταν λεω για στειρωση εννοω ανικανοτητα γονιμοποιησης και αυτο οχι με μια καναρα αλλα με αρκετες καναρες, οσο για τον εκτροφεα, εμαθα οτι χρησιμοποιηθει το συγκεκριμενο φαρμακι πολλες φορες και το συγκεκριμενο προβλημα εχει παρατηρηθει σε παρα πολλα πουλια του συγκεκριμενου εκτροφεα, ο οποιος ειναι σε συλλογο.

επισης οτι οι εκτροφεις χαριζουν παλι ειναι μια εκφραση που χρησιμοποιειται εδω μεσα παρολο που καποιοι πηγαινουν στον σχιστο και πουλανε τα πουλια τους εκει
 
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Αναφορά στο σύλλογο με αριθμό δαχτυλιδιού, στη διάθεση τους το συγκεκριμένο πουλί και ανάλογα με την απάντηση του συλλόγου, κοινοποίηση σε κάθε ενδιαφερόμενο (ομοσπονδία, άλλους συλλόγους, φόρουμ κλπ.) της απάντησης, του εκτροφέα και του ιστορικού δεν είναι μια καλή οδός;
 
σε ολα αυτα συμφωνω αλλα σκεψου οτι εχω μαγαζι που πουλαει εναν μεγαλο αριθμο καναρινιων, αρα μια επιπλεον δυναμη σε συγκριση με εναν συλλογο, αρα αν εγω που του επαιρνα τουλαχιστον 150 πουλια το χρονο,τωρα δεν θα του ξαναπαρω, πιστευεις οτι δεν θα ηταν καλυτερη τιμωρια;
 
Είναι μιας μορφής τιμωρία και ικανοποιητική σε ό,τι αφορά εσένα. Ο σύλλλογος, αν είναι σοβαρός ή τα επόμενα "θύματα" του ζώα και άνθρωποι, πως θα πρστατευθούν;
 
αυτο να το κοιταξει ο συλλογος του, αυτος ειναι υπευθυνος να ελγχει τα μελη του, ο συλλογος δεν ειναι μονο να βγαζει μια τιμη ποσο θα πουληθουν τα πουλια η να περνει καθε χρονο την συνδρομη, εχει και καποιες υποχρεωσεις, εγω δεν μπορω να κανω ζημια στην επιχειρηση μου για να κανω δουλεια καποιου αλλου, δεν εγινε μονο σε εμενα, πουλια πηραν και μελη του συλλογου
 
δηλαδη πιστευεις οτι απο εκτροφεα ξερουν τι αγοραζουν; Με συγχωρεις αλλα κανεις λαθος, εχω δει εκτροφεις να τα στειρωνουν και να κανουν αιμομιξιες, αρα ποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα, ειτε απο εκτροφεα ειτε απο πετ
Στείρωση στο καναρίνι;
Μα τι κτηνιατρο εχει τέλος πάντων;
 
Για απλό κίτρινο καναρίνι και τα 25 πολλά είναι. Εδώ τα πουλάνε 20-25 αλλά άμα είσαι συχνός πελάτης μπορεί να στο δώσει και 17-18...
 
Ρε παιδιά είναι τόσο παλιό το θέμα και "απορώ" που "απορείτε"...
Γιάννη, δεν έχει σημασία η χρονολογία. Αυτό που έχει σημασία είναι εάν έχει αλλάξει κάτι από τότε ή όχι. Σήμερα, οι συνθήκες διαβίωσης είναι διαφορετικές από τότε. Εάν έχει αλλάξει κάτι, οφείλεται στη μειωμένη ζήτηση ή στην αυξημένη συνείδηση των πωλητών της μαύρης αγοράς; Μακάρι να μπορούσε να αναδειχθεί κάτι τέτοιο από τη συγκεκριμένη συζήτηση.

Αυτά τα θέματα δεν έχουν ηλικία. Τελειώνουν μόνο όταν αλλάζει ουσιαστικά η κατάσταση.
 
εδω στην Αθηνα σε ολα τα pet shop που εχω παει η για να χαζεψω η για να αγορασω κατι για το καναρινι μου ρωταω και μου λενε οτι τα αρσενικα κοινα καναρινια ειναι γυρο στα 30-40 ευρω!
Εδω λαρισα παντως 10€ θηλυκα και 15€ αρσενικα
 
Ο καθένας πουλάει όσο θέλει
Σωστά...
Όσο αξιολογεί τον κόπο του και τα αποτελέσματα της προσπάθειάς του...
Εμείς απλά επιλέγουμε την καλύτερη προσφορά τόσο ως προς την τιμή όσο και προς την ποιότητα η οποία δεν θα πρέπει να αγνοείται...
 
94 ευρώ το ένα κόκκινο χιονε,pet city νέας Σμύρνης, πριν ενάμιση μήνα. Είχε δυο και τα βαπτίζε intensif.
46 ευρώ μαύρο κόκκινα στον Πειραιά, βαπτισμενα ιζαμπελες.
35-50 ευρω το αρσενικό ή ο δασκαλος τραγουδιστής, Παγκράτι, απλά κίτρινα λιποχρωμικα.

Μηδέν ευρώ στις εγκαταστάσεις,την φροντίδα των πουλιων,την ενημέρωση και υποστήριξη του αγοραστικου κοινου, πουθενα μέχρι στιγμής, όπου και αν έχω πάει.
 
Μηδέν ευρώ στις εγκαταστάσεις,την φροντίδα των πουλιων,την ενημέρωση και υποστήριξη του αγοραστικου κοινου, πουθενα μέχρι στιγμής, όπου και αν έχω πάει.
Κοινώς μπουρμπολήθρες! Σκας 50 ευρώ τάχα μου για ένα κόκκινο intensive και μετά σου βγαίνει άρρωστο!
 
Το θέμα είναι πολύ λεπτό και συναντάς διάφορες νοοτροπίες κυρίως αν εξαιρέσεις τα pet shops που εκει γινεται χαμός πχ κόκκινο λιποχρωμικο να το πουλάνε για αρλεκινο. Έχω συναντήσει περίπτωση κάποιος να ζητάει καναρίνι 92 βαθμών ( βραβευμένο ) με μία καλή τιμή, ο εκτρωφεας να το δίνει με 40 ευρώ και του φάνηκαν πολλά. Παρά πολλά τα θέματα γενικά είναι και η νοοτροπία μας αν κάτι μας το δίνουν πολύ φθηνά δεν μας κάνει γιατί είναι φθηνό κσι κάτι συγουρα θα έχει αν μας το δίνουν ακριβά πάλι δεν μας κάνει γιατί δεν πιάνει τα λεφτά του. Φυσικά όλα τα δάκτυλα του χεριού δεν είναι ίδια και για τους αγοραστές και για τους πωλητές
 
Το θέμα είναι πολύ λεπτό και συναντάς διάφορες νοοτροπίες κυρίως αν εξαιρέσεις τα pet shops που εκει γινεται χαμός πχ κόκκινο λιποχρωμικο να το πουλάνε για αρλεκινο. Έχω συναντήσει περίπτωση κάποιος να ζητάει καναρίνι 92 βαθμών ( βραβευμένο ) με μία καλή τιμή, ο εκτρωφεας να το δίνει με 40 ευρώ και του φάνηκαν πολλά. Παρά πολλά τα θέματα γενικά είναι και η νοοτροπία μας αν κάτι μας το δίνουν πολύ φθηνά δεν μας κάνει γιατί είναι φθηνό κσι κάτι συγουρα θα έχει αν μας το δίνουν ακριβά πάλι δεν μας κάνει γιατί δεν πιάνει τα λεφτά του. Φυσικά όλα τα δάκτυλα του χεριού δεν είναι ίδια και για τους αγοραστές και για τους πωλητές
92 βαθμούς μόνο 40 ευρώ;Καλή τιμή, μην ξεχνάμε ότι ήταν από εκτροφέα.
Σε μαγαζί δε θέλω να ξέρω πόσο πάει.
 
Back
Top