Γενικά Τιμες για καναρινια: ειναι καλη η τιμη των 40 ευρω για ενα καναρινι;

Προσωπικά γνωρίζω σοβαρους εκτροφείς συλλόγων που πουλάνε αξιόλογα πουλια φτηνότερα από τα πετ.. Κσι η ποιοτητα των πουλιων δεν συγκρίνεται με τα πετ.. Προτιμήστε εκτροφεις..
 
Κοινώς μπουρμπολήθρες! Σκας 50 ευρώ τάχα μου για ένα κόκκινο intensive και μετά σου βγαίνει άρρωστο!
Αυτο ειχα παθει και εγω. Το αγωρασα 40 € αρσενικο και οχι μονο δεν κελαιδουσε αλλα ψωφησε μεσα σε 1 βδομαδα
 
92 βαθμούς μόνο 40 ευρώ;Καλή τιμή, μην ξεχνάμε ότι ήταν από εκτροφέα.
Σε μαγαζί δε θέλω να ξέρω πόσο πάει.
Παρά πολλοί αναγνωρισμένοι εκτροφείς με πολύ καλά κοπάδια ξεκινούν τις τιμές από 30 ευρώ φυσικά αν θέλεις κάτι πολύ εξεζητημένο μπορεί να φθάσει και τα 100 ευρώ ανάλογα και με τη ράτσα που θέλεις.

40 για κοινό δεν θα τα έδινα, ειδικά από πετ και για κοινό.
Χίλιες φορές εκτροφέας, πουλάκι με ονοματεπώνυμο!
Πλέον στη Ελλάδα υπάρχουν πολλές ράτσες και πολύ βελτιωμένη εκτρωφη το να πάρεις πλέον πουλιά εισαγωγής έχει και κάποιο ρίσκο. Ή πρέπει να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που το κάνεις αυτό...
 
40€ το πουλί ειναι ακριβά για κοινά καναρίνια. Πόσο μάλλον τα 80€ το ζευγάρι... Επίσης η εποχή δεν είναι η κατάλληλη για αγορές...
 
Γιατί το γράφεις αυτό?
Έχεις κάποια αιτιολόγηση;
Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό άλλες χρονιές τέτοια εποχή. Τα καλά έχουν μπει στην αναπαραγωγή και οι νεοσσοί ή είναι αγέννητοι ή νεοσσοί.
 
Τα καλά έχουν μπει στην αναπαραγωγή και οι νεοσσοί ή είναι αγέννητοι ή νεοσσοί.
Πριν λίγες μέρες έδωσα το τελευταίο ζευγάρι που είχα κρατήσει ως εφεδρικό.
Υποθέτω πως είναι εύκολα κατανοητό, πως αυτό το ζευγάρι μπορεί να μην είναι το καλύτερο της αγοράς (για να προλάβω και τους "καλοπροαίρετους") αλλά ήταν από τα καλύτερα που είχα και το είχα προετοιμάσει με την καλύτερη δυνατή προσοχή...
Νομίζω όλα είναι σχετικά και χρειάζεται εμπιστοσύνη, επαφή με τον εκτροφέα, συζήτηση και ασφαλώς καμία βιασύνη.
 
Βασικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Γενικά, το να αρχίσεις αυτή την περίοδο αναζήτηση εκ του μηδενός για να βρεις καλά πουλιά να ξεκινήσεις τη ράτσα που επέλεξες δεν είναι και ό,τι καλύτερο γιατί ο ''μέσος'' εκτροφέας θα έχει ήδη κάνει τα ζευγάρια του. Επίσης νομίζω πως οι περισσότεροι από όσους κρατάνε εφεδρικά πουλιά, είναι ένα κλικ πιο κάτω από αυτά που έβαλαν για αναπαραγωγή.

Τίποτα όμως δεν είναι απόλυτο. Διότι υπάρχουν εκτροφείς (όχι η πλειοψηφία δυστυχώς), οι οποίοι κρατάνε για εφεδρεία το ίδιο καλά πουλιά ή ακόμα και δε διστάζουν να δώσουν ένα από τα ζευγάρια τους προκειμένου να ξεκινήσει κάποιος σωστά το χόμπι. Απλά πρέπει να το ψάξει κάποιος αρκετά ώστε να βρει εκτροφέα που να ανήκει σε αυτή την κατηγορία.
 
είναι ένα κλικ πιο κάτω από αυτά που έβαλαν για αναπαραγωγή
Όχι απαραίτητα...
Εφεδρικό μπορεί να "παραμένει" κάποιο ζευγάρι ακόμη και σε μια αλλαγή σχεδίων της τελευταίας στιγμής.
Επίσης σημαντικό είναι σε ποιας ποιότητας εκτροφή παρέμεινε αυτό εφεδρικό και κατά συνέπεια θα μπορούσε να είναι από τα καλύτερα διαθέσιμα...
Γιατί όπως σωστά διατύπωσες...
Διότι υπάρχουν εκτροφείς (όχι η πλειοψηφία δυστυχώς), οι οποίοι κρατάνε για εφεδρεία το ίδιο καλά πουλιά ή ακόμα και δε διστάζουν να δώσουν ένα από τα ζευγάρια τους προκειμένου να ξεκινήσει κάποιος σωστά το χόμπι
 
Αν θέλει κανείς να ξεκινήσει κάτι σωστό, αγοράζει αμέσως μετά την πτερόρροια. "Ντυμένα" , υγειή πουλιά αλλά ΟΧΙ προετοιμασμένα για αναπαραγωγή. Τό τελευταίο, είναι κάτι που θα γίνει όταν τα έχουμε στην κατοχή μας και ξεκινά αμέσως μετά την καλοκαιρινή πτερόρροιά τους.. Αφου έχουμε αποφασίσει, ανάλογα με τις δικές μας συνθήκες διαχείρισης, τον ακριβή χρόνο που θέλουμε να μπούμε σ' αυτή την διαδικασία (αναπαραγωγής). Τα πουλιά πρέπει να έχουν άφθονο χρόνο να εξοικειωθούν με τον άνθρωπο και τον χώρο, ώστε με ηρεμία να δεχθούν την όποια προετοιμασία και να αποδώσουν τα αναμενόμενα.
 
Γιατί το γράφεις αυτό?
Έχεις κάποια αιτιολόγηση;
τι πάει να πει εφεδρικό ζευγάρι; δλδ αν όλα τα ζευγάρια σου πάνε καλά δεν θα το βάλει να ζευγαρώσει;
Το ζευγάρι που θα πάρεις τώρα, απλά δεν θα είναι ζευγάρι... Θα είναι ενά αρσενικό.. Οκ
και ένα θηλικό, που θα είναι πυρωμένο από οποιοδήποτε πουλί μέσα στο εκτροφείο!
εκτός αν κάποιος σου δώσει μια ζευγαρώστρα με τα πουλάκια όπως ειναι... χλώμό όμως...
 
δλδ αν όλα τα ζευγάρια σου πάνε καλά δεν θα το βάλει να ζευγαρώσει;
Δεν έχει σχέση η σκέψη σου με τη λογική του εφεδρικού ζευγαριού που έχω εγώ.
Όταν έχεις κάποιο εκτροφικό στόχο και για λόγους ας πούμε κάποιας ασθένειας κινδυνέψει να χαθεί όλη η χρονιά τότε ίσως αναγνωρίσεις το ρόλο του εφεδρικού ζευγαριού.
Κάθε χρόνο μαζί με τα υπόλοιπα έχω κάποια εφεδρικά ζευγάρια... ακριβώς για τους παραπάνω λόγους.
Αν δε υπάρξει ανάγκη όπως έγινε φέτος αποδεσμεύονται και σίγουρα βρίσκει εκτοφική στέγη σε φίλους μου.
τι πάει να πει εφεδρικό ζευγάρι;
Ελπίζω να κάλυψα την απορία σου;
εκτός αν κάποιος σου δώσει μια ζευγαρώστρα με τα πουλάκια όπως ειναι
Ακριβώς έτσι θεωρώ πως πρέπει να δοθεί ένα τέτοιο ζευγάρι...
Αποκλειστικά και μόνο σαν ζευγάρι πανέτοιμο να μπει σύντομα σε αναπαραγωγή.
Και το συγκεκριμένο ζευγάρι ήδη (4-5 μέρες μετά) έχει ολοκληρώσει τη φωλιά χωρίς να χρειαστεί να γίνει τίποτε παραπάνω ούτε από τον νέο κάτοχο ούτε φυσικά κι από τα ίδια τα πουλιά.
 
Back
Top