Ασθένειες Καρούμπαλο στο μάτι καναρινιού

Εγγραφή
26 Ιαν 2015
Μηνύματα
751
Πόλη
Αθήνα
Είμαι ο Γιάννης μένω στο Βόλο και ασχολούμαι με 2 καναρίνια εδώ και δύο χρόνια
Δεν γνώριζα την ύπαρξη του forum σήμερα που έψαξα για συμβουλές επειδή είδα κάτι σαν πρηξιμο - καρούμπαλο στο μάτι του ενός σήμερα και το τρίβει έντονα στο ξυλάκι που στέκεται. Ελειψα δυο μέρες απο το σπίτι αλλά τα είχα σε εσωτερικό χώρο. Επίσης λείπουν φτερά στο συγκεκριμένο σημείο -καρούμπαλο. Δεν έχουμε γάτες κτλ στο σπίτι ούτε άλλο κατοικίδιο. Γνωρίζει κάποιος τί να κάνω;
new.webp
 
Πόσες μέρες υπάρχει αυτό το "εξόγκωμα" πάνω από το μάτι του πτηνού;
Μπορείς να μας πεις αν μεγαλώνει μέρα με την ημέρα;
 
Δυστυχώς ελειπα λόγω εκλογων 2 μέρες προχθες δεν υπήρχε σίγουρα ααλά δεν ξέρω αν βγηκε χτες σημερα πρωι επέστρεψα κ το ειδα

τωρα που το παρατηρώ δεν κελαηδάει ενώ κανει μόνο τσιου και ξυνεται συνέχεια στο πλαστικό της κούνιας
λέτε να ειναι κατι σοβαρο;
 
Είμαι ο Γιάννης μένω στο Βόλο και ασχολούμαι με 2 καναρίνια εδώ και δύο χρόνια
Δεν γνώριζα την ύπαρξη του forum σήμερα που έψαξα για συμβουλές επειδή είδα κάτι σαν πρηξιμο - καρούμπαλο στο μάτι του ενός σήμερα και το τρίβει έντονα στο ξυλάκι που στέκεται. Ελειψα δυο μέρες απο το σπίτι αλλά τα είχα σε εσωτερικό χώρο. Επίσης λείπουν φτερά στο συγκεκριμένο σημείο -καρούμπαλο. Δεν έχουμε γάτες κτλ στο σπίτι ούτε άλλο κατοικίδιο. Γνωρίζει κάποιος τί να κάνω;
τωρα που το παρατηρώ δεν κελαηδάει ενώ κανει μόνο τσιου και ξυνεται συνέχεια στο πλαστικό της κούνιας
λέτε να ειναι κατι σοβαρο;

Στα θέματα υγείας δεν έχουμε πολλά περιθώρια, για αυτό καλά είναι να απευθυνόμαστε στους ειδικούς... και ειδικοί είναι μόνο οι γιατροί. Γνωρίζω όμως, λόγω εντοπιότητας πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις βοήθεια... και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις εδώ ακόμη και τηλεφωνικά ίσως σε βοηθήσει.
Μπορείς ακόμη να διαβάσεις εδώ σχετικά με τα Λοιμώδη νοσήματα στα πτηνά συντροφιάς • PetBirds μέχρι να δουν και να σου απαντήσουν αυτοί που μπορούν διάβασε και τις οδηγίες εδώ Αναγνώριση ασθενειών των πουλιών • PetBirds
Φυσικά ότι νέο υπάρχει θα περιμένουμε να το διαβάσουμε και γιατί θέλουμε ενημέρωση αλλά και γιατί εδώ στο petbird το πρόβλημα του κάθε φίλου γίνεται "πρόβλημα" σε όλους.
 
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα το παρακολουθήσω να δω αν μεγαλώνει κλπ για όποια εξέλιξη θα ενημερώσω
 
το πήγα στον κτηνίατρο που μου προτείνατε, το εξόγκωμα είναι σκληρό και μελανό στην όψη, το καναρίνι έδειξε ότι πονάει πολύ όταν το ακουμπούσε στο σημείο εκείνο. μου είπε να του βαζω betadin με μια μπατονέτα κ να το ξαναδουμε σε λίγες μέρες
 
Γιάννη συγχαρητήρια από μένα που δεν το άφησες στην τύχη του και έτρεξες αμέσως στον κτηνίατρο που ξέρει από πτηνά! Όταν τέτοιοι άνθρωποι γίνονται μέλη στο φόρουμ μας, πολύ χαίρομαι! :D

Κάνε ό,τι σου είπε ο γιατρός και από μένα ολόψυχα περαστικά στο καναρινάκι σου! Το μόνο που θα σου πω είναι να καθαρίζεις με νερό καθημερινά τις πατήθρες για να μην μολυνθεί περαιτέρω το ματάκι του και το betadine να του το βάζεις πριν κοιμηθεί, ώστε να μην ξυστεί ή τριφτεί και το βγάλει! Μόλις το βάλεις θα κοιμηθεί και έτσι θα δράσει το betadine! 😉

Αν θες ενημέρωσέ μας για όποια εξέλιξη!
 
γιαννη καλως ηλθες στην παρεα μας, περαστικα στο φιλαρακι σου, εαν το εχεις ομως μαζι με το 2ο που εχεις καλο ειναι να τα χωρισης.
 
Γεια σας παιδιά σήμερα αυτό το περίεργο εξόγκωμα φαίνεται να έχει μικρύνει λίγο και το μάτι του να έχει μισοανοίξει ενώ χθες ήταν πιο κλειστό. Επίσης, ενώ είχε γίνει μαύρο, το μεγαλύτερο μέρος του σήμερα έχει γίνει οπως το χρώμα του υπόλοιπου δέρματος. Ακόμη ξύνεται αλλα λιγότερο συχνά απο χθες
 

Συνημμένα

  • crop1.webp
    crop1.webp
    9,7 KB · Προβολές: 173
γιαννη καλως ηλθες στην παρεα μας, περαστικα στο φιλαρακι σου, εαν το εχεις ομως μαζι με το 2ο που εχεις καλο ειναι να τα χωρισης.
ευχαριστώ πολύ, ναι χωριστά τα εχω αλλα ο κτηνιατρος είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για το αλλο, οτι δεν είναι κατι μεταδοτικό

Άρα πάει καλύτερα... Πότε θα ξαναπάς στο γιατρό?
Νομίζω ότι πάει λίγο καλύτερα, το παραξενο είναι οτι δεν είναι τόσο ζωηρό όσο χθες... Καθεται ακινητο πάνω στο κλαδί κ κανει καναδυο τσιου που και που

ο γιατρός είπε οτι θα το ξαναδει σε 4-5 μέρες κι οτι αν εχει υποχωρησει αρκετα το πρηξιμο θα το τρυπησει με βελόνα για να βγει τυχον υγρο
 
ευχαριστώ Αλίκη, το ελπίζω απλά δεν μου φαινεται καλό που είναι σχεδόν ακίνητο...
 
το είδα να τρωεει σπορακια πριν απο καμμια ωρα. Ειναι καλό να το βγάλω στο μπαλκόνι ή θα το πειραξει ο αερας;

Χρειάζεται ησυχία... Δεν είναι και λίγο αυτό που έχει.
το εχω μεσα στο σπίτι από την πεμπτη μήπως να το εβγαζα λίγο εξω ή θα το πειραξει που είναι πιο κρυο εξω;
 
το είδα να τρωεει σπορακια πριν απο καμμια ωρα. Ειναι καλό να το βγάλω στο μπαλκόνι ή θα το πειραξει ο αερας;
Άστο καλέ μέσα! Με τέτοιο θέμα δεν είναι για να βγαίνει έξω! Μέσα στη ζεστούλα, και θα βγει όταν ανοίξει ο καιρός και γίνει καλά!

το είδα να τρωεει σπορακια πριν απο καμμια ωρα.
καλό αυτό! Παρατήρησε το! Αν τρώει και πίνει θα γίνει καλά! 😉
 
Γιάννη εύχομαι να πάνε όλα καλά. Το ότι δεν κελαηδάει είναι φυσικό αφού δεν είναι τελείως καλά. Αν θες κάνε του και κομπρέσες με χαμομηλόνερο ή αν δεν θέλεις να το ταράζεις, βάλε χαμομηλόνερο στην μπανιέρα του μιας και το έχεις μέσα.
 
παιδια καλησπέρα ενω χθες φαινονταν καλυτερα σημερα ανησυχησα περισσοτερο. ειναι πιο ζωηρο πηδαει απο κλαδακι σε κλαδακι ενω χθες ηταν ακινητο αλλα τωρα που πηγα να του βαλω betadine ειδα οτι εχει ανοιξει μια τρυπουλα στο δερμα του 1 εκ πιο κατω απο το ματι εκει που τελειωνει το πρηξιμο; δεν εχω ξαναδει τετοια τρυπα σαν ανοιχτη πληγη αλλα δεν εχει ουτε αιμα ουτε υγρο φαινεται καθαρα οτι ειναι βαθια
 
Back
Top