Ασθένειες Καρούμπαλο στο μάτι καναρινιού

δεν ξερω, θα προσπαθησω να του βγαλω αυριο μια κοντινη φωτογραφια για να μη το ξυπνησω τωρα που κοιμηθηκε
 
Βαθιά και δεν υπάρχει αίμα;
βαθια θελω να πω οτι δεν ειναι σαν σπυρακι προς τα εξω αλλα εσοχη προς τα μεσα(εκτος αν ειναι επειδη διπλώνει το δερμα εκει που τελειωνει το πρηξιμο)μολις παραμερισα το πτερωμα για να το

δω καλυτερα αλλα αρχισε να με τσιμπαει κ καταλαβα οτι ποναει

παιδια ενα τελευταιο που θυμηθηκα οι κουτσουλιες του απο χθες ειναι σαν νερο μπορω να του δωσω κατι αλλο στο φαγητο για να το βοηθησω; Πχ αυγο, μηλο κτλ εκτος απο σπορακια;
 
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει, αλλά ρυζόνερο αντί νερού, σε θερμοκρασία δωματίου φυσικά, μπορεί να το βοηθήσει αν είναι κάτι ανώδυνο και απλό και όχι μια σοβαρή ασθένεια.
 
ρυζόνερο δλδ;ρυζι βρασμενο με νερό;νομιζα οτι πρεπει να του δωσω κατι "στερεό"
 
Το νερό από το βρασμένο ρύζι. Δεν ξέρω κάτι άλλο Γιάννη μου, περίμενε και πιο ειδικούς.
 
Δεν μας είπες του γιατρού την γνωμάτευση, με παραξενεύει που δεν σου έδωσε κάποια αντιβίωση, ελπίζω όταν το ξαναδεί να είναι σε ζωή.
 
Εγώ όταν βλέπω διάρροια, δίνω ηλεκτρολύτες. Almoral plus από ανθρώπινο φαρμακείο, και διαλύω ένα φακελάκι σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό, ανακατεύω καλά και γεμίζω την ποτίστρα με το νερό αυτό!
 
20150130_crop.webp ναι συμφωνω οτι πρεπει να εμπιστευομαστε τους ειδικους αυριο θα το ξαναπαω στο γιατρο οπως μου ειχε πει οτι θα προσπαθησει να τρυπησει την κυστη (οταν μαζευτει σε 4-5 μερες). Σημερα εχει ηδη αρχισει να μαζευεται κιτρινο υγρό(εβγαλα φωτο) σαν κυστη πισω ακριβως απο το εξογκωμα, ασχημα τα πραματα...

το κοκκινο ειναι το betadine αλλα το ανοιχτοχρωμο η κυστη
 

Συνημμένα

  • 20150130_crop2.webp
    20150130_crop2.webp
    22,2 KB · Προβολές: 71
Ναι χρειάζεται οπωσδήποτε επέμβαση από πτηνίατρο! Ο γιατρός που πήγες και θα το ξαναπας ξέρει από πτηνά Γιάννη; Από όρεξη πως τα πάει η ψυχούλα; Τρώει καθόλου;
 
τρωει μια χαρα και σπορακια και σημερα που εβαλα στη δευτερη ταιστρα μηλο και μπροκολο επεσε με τα μουτρα. και νερο πινει επισης το ματι του το ανοιγει (εδω το εκλεινε απο το φλας) δεν ειναι τοσο πολυ πρησμενο οσο τις προηγουμενες μερες αλλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο γιατρος το περίμενε να εξελιχθει ετσι για να το τρυπησει κ να βγει...

Δεν μας είπες του γιατρού την γνωμάτευση, με παραξενεύει που δεν σου έδωσε κάποια αντιβίωση, ελπίζω όταν το ξαναδεί να είναι σε ζωή.
Μιχάλη δεν ξερει τι ειναι, αυτα που μου είπε τα αναφερω παραπάνω
αλλα δεν υπαρχουν πολλές επιλογες στο βόλο
 
παιδια εχω καλα νεα. Πηγα σημερα στον κτηνιατρο το τρυπησε σε 2 - 3 σημεια και δεν εβγαζε υγρο παρα μονο αιμα. Μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο κ μαλλον ειναι ογκος... φευγοντας σκεφτηκα να παω και αλλου για μια δευτερη γνωμη κ ευτυχως. Ο 2ος κτηνιατρος το ανοιξε με νυστερι και το εβγαλε με τη μια! Το αποστημα στα πουλακια αυτα ειπε ειναι ''τυρωδες'' δεν ειναι υγρο αλλα σκληρο και κιτρινο δειτε φωτο:

ειπε οτι θελει betadine 2-3 μερες κ θα γινει καλα,Φανταστειτε οτι μολις το εβγαλε το μικρουλι κελαηδησε!
 

Συνημμένα

  • 20150131 crop.webp
    20150131 crop.webp
    19,2 KB · Προβολές: 105
  • 20150131_crop.webp
    20150131_crop.webp
    23 KB · Προβολές: 116
Δηλαδή η τελική γνωμάτευση είναι ποιά ; Εγινε καμιά αναφορά για ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΩΣΗ - ΟΡΝΙΘΩΣΗ - ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ -ΣΤΑΦΥΛΟΚΟΚΟΣ - E-COLI ; Δώθηκε κάποια αντιβίωση ; Εύχομαι περαστικά.
 
Μακάρι να είναι έτσι, πιστεύω μόνο με betadine δεν θα γίνει καλά.
 
Δηλαδή η τελική γνωμάτευση είναι ποιά ; Εγινε καμιά αναφορά για ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΩΣΗ - ΟΡΝΙΘΩΣΗ - ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ -ΣΤΑΦΥΛΟΚΟΚΟΣ - E-COLI ; Δώθηκε κάποια αντιβίωση ; Εύχομαι περαστικά.
μου είπε οτι κάπου χτύπησε μαλλον στο κλουβί και έκανε απόστημα αλλα επειδή δεν μπορούσε να βγει μεγάλωνε, ρωτησα αν πρεπει να παρει καποια αντιβιωση κ ειπε οχι. τωρα που το κοιτααζω το ματι του εχει ανοιξει κανονικά και συνεχεια τρωει. Ελπίζω να έχει δίκιο

Μακάρι να είναι έτσι, πιστεύω μόνο με betadine δεν θα γίνει καλά.
Μιχάλη, τι να πω; αυτό ρωτησα κι εγω το γιατρο αν πρεπει να πάρει κ ειπε οχι. Αυτός είναι ειδικός... Κι αποτι φάνηκε γνωριζε πιο πολλά απο τον προηγούμενο γιατρό
 
μου είπε οτι κάπου χτύπησε μαλλον στο κλουβί και έκανε απόστημα αλλα επειδή δεν μπορούσε να βγει μεγάλωνε, ρωτησα αν πρεπει να παρει καποια αντιβιωση κ ειπε οχι. τωρα που το κοιτααζω το ματι του εχει ανοιξει κανονικά και συνεχεια τρωει. Ελπίζω να έχει δίκιο
Για να γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι μπορείς να μας πεις ποιος γιατρός ήταν ο δεύτερος; Αυτός που του έβγαλε τον όγκο...
 
Back
Top