Ασθένειες Καρούμπαλο στο μάτι καναρινιού

Κυριε Γιάννη ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας από κάποιον έπρεπε να ξεκινήσω, ο άνθρωπος έκανε ότι μπορούσε και προς τιμήν του είπε σημερα ότι αυτός δεν μπορεί να κάνε κάτι άλλο! Ετσι σκέφτηκα να πάρω κ μια δεύτερη γνώμη, ο δεύτερος είναι ο κτηνίατρος Μαιάνδρου και Αναπαύσεως απέναντι από το ανθοπωλείο "Αλέκος" θα κοιταξω πάλι το όνομά του για να το αναρτήσω γιατι μου διαφεύγει αυτη τη στιγμή
 
Κυριε Γιάννη ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας από κάποιον έπρεπε να ξεκινήσω, ο άνθρωπος έκανε ότι μπορούσε και προς τιμήν του είπε σημερα ότι αυτός δεν μπορεί να κάνε κάτι άλλο! Ετσι σκέφτηκα να πάρω κ μια δεύτερη γνώμη, ο δεύτερος είναι ο κτηνίατρος Μαιάνδρου και Αναπαύσεως απέναντι από το ανθοπωλείο "Αλέκος" θα κοιταξω πάλι το όνομά του για να το αναρτήσω γιατι μου διαφεύγει αυτη τη στιγμή
Ο κος Αντώνης Μομπίλος... Θα αποτελούσε τη δεύτερη εναλλακτική πρότασή μου... Πολύ καλός γιατρός, με μεγάλη βοήθεια σε όλες τις περιπτώσεις.
 
Ο κος Αντώνης Μομπίλος... Θα αποτελούσε τη δεύτερη εναλλακτική πρότασή μου... Πολύ καλός γιατρός, με μεγάλη βοήθεια σε όλες τις περιπτώσεις.
Σωστά Μομπίλος.Αυτός είναι!
 
Περαστικά εύχομαι! Μπράβο βρε Γιάννη ξανά που δεν το άφησες στην τύχη του και πήγες και σε δύο κιόλας γιατρούς!

Αφού βλέπεις πως είναι ζωηρό και τρώει και σποράκια είναι πολύ θετικά όλα αυτά! Βέβαια και λίγο aviomycine να του δώσεις, που δεν είναι πολύ βαρύ σαν αντιβίωση, κακό δε θα κάνει... Ρώτα το γιατρό! 😉
 
Περαστικά σας Γιάννη, μπράβο για το ενδιαφέρον σου, καλή ανάρρωση να έχει το πουλάκι. Τυχεροί οι Βολιώτες που έχετε έναν γιατρό γνώστη των ασθενειών των πουλιών. Για κάθε εξέλιξη ενημέρωσέ μας, να μην λέμε μόνο τα δυσάρεστα ε; 😉
 
καλησπέρα παιδιά, σορρυ λόγω δουλειάς χάθηκα... Είναι πολύ καλύτερα τρώει πάρα πολύ και πίνει νερό, σταματησε να κανει νερωμένες κουτσουλιές σημερα ήτα κανονικές, το μάτι του ανοιξε σχεδόν στο 90% αυριο θα βγαλω φωτο για να το δειτε κι εσεις. Το μόνο που παραμενει ειναι το δερμα πανω απο το ματι του σαν κριθαρακι(λειο και ελαφρως φουσκωμενο αλλα δεν ξερω αν είναι απο την τομή)Σήμερα μιλησα σημερα με το γιατρό και μου είπε αν θελω να του δωσω μια αντιβιωση ευρεως φασματος απο ενα πετ σοπ, οτι δεν θα του κανει κακό, (μαλλον επειδη τον ξαναρωτησα) εσεις τι λέτε;(Κυριε Γιάννη απο το καταστημα στην οδο Λαρίσης απεναντι απο την Πειραιως)

Περαστικά σας Γιάννη, μπράβο για το ενδιαφέρον σου, καλή ανάρρωση να έχει το πουλάκι. Τυχεροί οι Βολιώτες που έχετε έναν γιατρό γνώστη των ασθενειών των πουλιών. Για κάθε εξέλιξη ενημέρωσέ μας, να μην λέμε μόνο τα δυσάρεστα ε; 😉
ευχαριστώ πολύ Αχιλλεα φυσικα θα ενημερωσω γιατι μπορει να τυχει και σε κανεναν αλλο να το προλαβουμε!

Περαστικά εύχομαι! Μπράβο βρε Γιάννη ξανά που δεν το άφησες στην τύχη του και πήγες και σε δύο κιόλας γιατρούς!

Αφού βλέπεις πως είναι ζωηρό και τρώει και σποράκια είναι πολύ θετικά όλα αυτά! Βέβαια και λίγο aviomycine να του δώσεις, που δεν είναι πολύ βαρύ σαν αντιβίωση, κακό δε θα κάνει... Ρώτα το γιατρό! 😉
Τί ειναι Αλικη; το βρισκω στα πετ σοπ;
 
Γιάννη το aviomycine είναι αντιβίωση και ναι το βρίσκεις σε πετσοπ. Η δοσολογία αναγράφεται έξω από το κουτί.
 
Εγώ αφού σου είπε ο γιατρός έτσι, λέω να του δώσεις Aviomycine για 5-7 μέρες και μετά Liviferm ή βιταμίνες στο νεράκι να δυναμώσει! 😉

Πολύ ευχάριστα τα νέα! Πολύ χάρηκα! :D
 
Κυριε Γιάννη απο το καταστημα στην οδο Λαρίσης απεναντι απο την Πειραιως
Καλημέρα... και εκεί. Η αντιβίωση θα βοηθήσει... Το είπε κι ο γιατρός.
 
καλησπερα παιδια μου εδωσε την αντι βιωση astricycline για 2 εβδομαδες και στο πετ σοπ μου συνσεστησε και το vitamix plus να το ριχνω κιαυτο στο νερο ταυτλιχρονα αλλα για 7 μερες - παυση μιας εβδομαδας κ αλλες 7 μερες. Ομως στις οδηγιες του astricycline λεει να μην χορηγειται ταυτοχρονα με βιταμινες. Προς το παρον του εδωσα μονο αντιβιωσηΤι λετε;
 
Θεωρώ τυχερό το πουλί που βρέθηκε στα χέρια σου. Νομίζω πως ξέφυγε... κόντρα σε κάποιες "κακές" προβλέψεις, εικασίες και "προβλήματα".
Εύχομαι να είναι τελικά νικητής όλων και να "ποζάρει" εκ νέου. Γερό και ακμαίο για τη φωτογραφία της ίασης που ελπίζω να δούμε σε λίγες μέρες.
 
μα και μια σημερινη φωτο φαινεται οτι το ματι του εχει ανοιξει (το σκουρο χρωμα πανω απο το ματι ειναι betadine απο χθες)
 

Συνημμένα

  • 3 02 15 crop.webp
    3 02 15 crop.webp
    8,6 KB · Προβολές: 103
μα και μια σημερινη φωτο φαινεται οτι το ματι του εχει ανοιξει (το σκουρο χρωμα πανω απο το ματι ειναι betadine απο χθες)
Άψογος... σε λίγες μέρες... όλα όσα πέρασε... Θα μοιάζουν κακός εφιάλτης.
 
μακαρι γιατι η μικρες μας εχουν διαλεξει απο ένα και το έχουν "δικό" τους 😀. Ξερετε πως δενονται τα παιδακια. μαλιστα τα εχουν βαφτισει κιόλας
 
Ο ασθενής είναι ο Θωμάς και το κίτρινο είναι ο Ναπολέων! Θα ανεβασω και μια φωτο του Ναπολέοντα μια μερα να μου πείτε τι ρατσες είναι αν διακρινονται
 
Εγώ λέω να δώσεις μόνο αντιβίωση για όσες μέρες και οσο σου είπε ο γιατρός και μετά βάλε τις βιταμίνες για καμιά βδομάδα με δέκα μέρες! Περαστικά σας! Πολύ μεγάλη βελτίωση! Μπράβο!
 
καλησπερα παιδια μου εδωσε την αντι βιωση astricycline για 2 εβδομαδες και στο πετ σοπ μου συνσεστησε και το vitamix plus να το ριχνω κιαυτο στο νερο ταυτλιχρονα αλλα για 7 μερες - παυση μιας εβδομαδας κ αλλες 7 μερες. Ομως στις οδηγιες του astricycline λεει να μην χορηγειται ταυτοχρονα με βιταμινες. Προς το παρον του εδωσα μονο αντιβιωσηΤι λετε;
Δεν ανακατεύουμε την αντιβίωση με οτιδήποτε άλλο. Πρώτα την αντιβίωση και κανονικά μετά κάποια ένζυμα όπως πχ ultra levure για 3-4 μέρες και μετά βιταμίνες.
Άκου και άλλες γνώμες και περαστικά.
 
Δεν ανακατεύουμε την αντιβίωση με οτιδήποτε άλλο

Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο αυτό. Ούτε εγώ τα ανακατεύω ποτέ. Από την πρώτη φορά που χρειάστηκε να βάλω αντιβίωση, δε μου "πήγαινε" να τα ανακατέψω. Δε λέω ότι θα πάθει κάτι το πουλάκι ντε και καλά, αλλά μου φαίνεται πιο σωστό να βάζουμε ένα σκεύασμα τη φορά. Φαντάζομαι ότι το φάρμακο θα δρα και καλύτερα μόνο του.
 
Back
Top