Αναπαραγωγή Καρτέλα καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ανανεωση της καρτελας αναπαραγωγης εννοω! Εαν εχεις χρονο δοκιμασε το
Φυσικά και θα το κάνω όταν δω πως είναι απαραίτητο.
Προς το παρόν με βολεύουν απόλυτα... και τις έχω συνηθίσει.
 
μπορείτε σας παρακαλώ να αναφέρετε ενδεικτικά το μέγεθος της καρτέλας ο καθένας; Εδώ έχουμε 3 διαφορετικά είδη καρτέλας ας πούμε αλλά πόσο μεγάλη είναι η καθεμία;
Απότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει τυποποιημένη αλλά αυτή που βολεύει τον κάθε εκτροφέα
 
Αυτο που ζητας νομιζω λυνεται ευκολα αν μεγεθυνεις ή μικρυνεις τις καρτελες κατα την εκτυπωση..
 
Μάλλον έχεις δίκιο
απλά στην πρώτη έχεις μία και '΄καθάρισες" οι άλλες είναι πιο πρακτικές αλλά πρέπει να κρατάς και αρχείο
 
Η καρτελα που φτιαχνω αυτες τις μερες ειναι αυτη. Δεν την τελειωσα ακομα. Καθε χρονο προσθετω και κατι! View attachment 37481
και η καρτέλα του Νίκου είναι όντως καλή! Έχουμε περίπου τα ίδια στοιχεία καταγραφής με μόνη μας διαφορά ότι εγώ τα έχω λίγο πιο μαζεμένα, σε μικρό μέγεθος και πλαστικοποιημένη ώστε να γράφω και να ξαναγράφω με χρήση ανεξίτιλου μαρκαδόρου..
 
μπορείτε σας παρακαλώ να αναφέρετε ενδεικτικά το μέγεθος της καρτέλας ο καθένας;
  1. Η καρτέλα που μπαίνει πάνω στη φωλιά έχει διαστάσεις 10x5cm
  2. Η καρτέλα της γέννας έχει διαστάσεις 14x21cm (μισό φύλο Α4)
  3. Η καρτέλα του ζευγαριού έχει διαστάσεις 29x21cm μέγεθος Α4
 
Η καρτελα που εφτιαξα μιας και μπορω να γραψω στοιχεια και για το ζευγαρι και για τις γεννες ειναι σε μεγεθος Α4. Επισης η συγκεκριμενη καρτελα με βοηθαει πολυ στην καταχωρηση στοιχειων στο ηλεκτονικο προγραμμα διαχειρησης καναρινιων που χρησιμοποιω τα τελευταια 3 χρονια. (το λινκ για να κατεβασετε το demo του προγραμματος: http://www.birdsevolutionpro.com/ )

Ευχαριστω Δημητρη! (dimitrisp)
 
Αν σε βολεύει... είναι και η καλύτερη.
Πιστεύω πως στην εποχή που ζούμε και με τη χρήση υπολογιστών οι καρτέλες μπορούν άνετα να προσαρμοστούν απόλυτα στις απαιτήσεις του εκτροφέα και να γίνουν έτσι περισσότερο πρακτικές για τον ίδιο και την εκτροφή του.
Άλλωστε οι καρτέλες είναι το πρώτο βήμα για την αρχειοθέτηση κάθε εκτροφής... https://community.petbirds.gr/threads/Η-αρχειοθέτηση-στην-εκτροφή-πτηνών.27084/
 
Εδώ ένα υπόδειγμα, με παράδειγμα που με βοηθάει πολύ στην αναπαραγωγή. Ισως φανεί χρήσιμο και σε εσας.
Υπάρχει μήπως σε μορφή pdf ώστε να μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε;
 
οι 2 καρτέλες που έχω κι εγώ...
τη πρώτη χρησιμοποιώ για τους παπαγάλους...
 

Συνημμένα

Back
Top