Ασθένειες Κατάθλιψη ή πως αλλιώς να περιγράψω την κατάσταση του καναρινιού μου;

τιποτα στην διαθεση σου σοφια
λεγεμε γιαννη κατσε να το κιταξω και θα σου πω
 
σοφια μολης γραφτικα και μου απαντισανε οτι οκ η εγραφη και να περιμενω να τιν ενεργοποιοισει ο admin
 
πολυ γρηγοροι ειναι σοφια αν θελεισεις να δωσεις κανενα απο τα πουλακια θα με θημιθεις;
 
Mythos εχεις πρακτικο μυαλο και σε ευχαριστω! Μηπως ξερει κανεις γιατι το site καρδερινες.gr με εχει γραψει στα παλαιοτερα των υποδηματων του και περιμενω ενα μηνα σχεδον για μια ενεργοποιηση κωδικου;Λιγο ασχετο βεβαια με τα παραπανω:D .

Aν εννοεις την Ιστοσελιδα [x]
στειλε ενα e-mail στην διευθυνση <email removed>,
και γραψε την απορια σουκαι νομιζω οτι θα σου απαντησουν.
 
Σοφια καλημερα! Οπως λεει και το λαικο ασμα: εδω υπάρχει ενας ερωτας μεγάλος και συ μιλας για κατι πραγματα μικρά... 😉
Παντως αν ο ερωτας αποδώσει... Καρπους βάλε με και εμενα στην λίστα αναμονής προς υιοθεσια καναρινιου... 😀 Καλη επιτυχια!

Πριν λίγες μερες μια φιλη που εχει θηλυκη καρδερινα και αρσενικο καναρίνι με ρωτησε αν μπορει να τα ζευγαρωσει. Ρωτησα και εμαθα οτι ειναι δύσκολος ο συγκεκριμενος συνδυασμος και οτι ειναι καλύτερα να είναι θυληκη η καναρα και αρσενικος ο καρδερινος. Οι καρποι του συγκεκριμένου ερωτα δεν μπορουν να αναπαραχθουν μεταξυ τους. (ελπιζω να με ενημερωσαν σωστα) Ξεχασα όμως να ρωτησω : τα καρδερινοκαναρα εχουν φύλλο; Και αν ναι πως ξεχωρίζουν μεταξύ τους;
 
Σοφια καλημερα! Οπως λεει και το λαικο ασμα: εδω υπάρχει ενας ερωτας μεγάλος και συ μιλας για κατι πραγματα μικρά... 😉
Παντως αν ο ερωτας αποδώσει... Καρπους βάλε με και εμενα στην λίστα αναμονής προς υιοθεσια καναρινιου... 😀 Καλη επιτυχια!

Πριν λίγες μερες μια φιλη που εχει θηλυκη καρδερινα και αρσενικο καναρίνι με ρωτησε αν μπορει να τα ζευγαρωσει. Ρωτησα και εμαθα οτι ειναι δύσκολος ο συγκεκριμενος συνδυασμος και οτι ειναι καλύτερα να είναι θυληκη η καναρα και αρσενικος ο καρδερινος. Οι καρποι του συγκεκριμένου ερωτα δεν μπορουν να αναπαραχθουν μεταξυ τους. (ελπιζω να με ενημερωσαν σωστα) Ξεχασα όμως να ρωτησω : τα καρδερινοκαναρα εχουν φύλλο; Και αν ναι πως ξεχωρίζουν μεταξύ τους;


με βαση των γεναιολογικο κωδικα θα κανουν και αρσενικα και θυλικα τωρα πως τα ξεχωριζεις δεν το ξερω αυτο αλλα καποια τεχνηκη θα υπαρχει
 
Καλησπέρα!φυσικά και έχουν φύλο τα καρδερινοκάναρα, αλλά είναι δύσκολο να ξεχωρίσουν σωματικά! Τα αρσενικά καρδερινοκάναρα είναι πανάκριβα στην αγορά γιατί φημίζονται για το κελαηδημά τους, μάλιστα καλύτερα θεωρούνται αυτ΄απου μιμούνται φωνή καρδερίνας. Επίσης είναι πολύ ανθεκτικά πουλιά,όσον αφορά ασθένειες (αναπνευστικά και εντερικά).
τα θηλυκά τα χρησιμοποιούν κυρίως για παραμάνες(να κλωσσάν αυγά καναρας, όταν αυτές για οποιοδήποτε λόγο τα παρατάνε). Εννοείται ότι δεν κελαηδούν τα θηλυκα (όπως και με τα καναρίνια)
 
οντως εχουν χασει την μπαλα με την τιμη που τα δεινουν εχω ακουσει κατι τρελα νουμερα βεβαια ειναι και το κατι αλλο τα καρδερινοκαναρα! Τωραομως μου διμιουργιθηκε μια απορια το αρσενικο καρδερινοκαναρο ζευγαρωνει; Και αν ναι με τι; Και τι βγενει απο αυτο το παντρεμα;
 
Καλησπερα!
Δεν ειναι ευκολο να ξεχωρισεις το αρσενικο απο το θηλυκο καρδερινοκαναρο, εχουν μεγαλη ομοιοτητα! Στα χρωματα. Στο... Παραστημα λιγο διαφερουν. Τα αρσενικα ειναι πουλια ανεπτυγμενα (μεγαλα) ενω τα θηλυκα ειναι πιο minion. Το πρωτο και μοναδικο θηλυκο καρδερινοκαναρο που ειχα (πριν 4 χρονια απεβιωσε), ειχε ερθει μονο του στο μπαλκονι μου, προφανως καποιος το ειχε αφησει. Δεν κελαιδανε, δεν ζευγαρωνουν κατι για παραμανες που ακουω παιδια δεν ξερω (δεν μου χρειαστηκε κιολας). Το ειχα κοντα μου για 6 χρονια, μαλλον απεβιωσε λογο ηλικιας. Για τα αρσενικα, Γιαννη νομιζω πως δεν ζευγαρωνουν, λογο του οτι ειναι μουλοι, δεν αναπαραγονται.Ισως σαυτο ωφειλεται και οι "κουφες" τιμες που τα πουλανε. Προσεχτε ομως τους αιτονυχηδες των pet shop μπορουν ευκολα να ξεγελασουν καποιον που δεν εχει δει ποτε του θηλυκο, επισης οταν ειναι μικρα μοιαζουν καταπληκτικα! Τωρα σε οτι αφορα το κελαιδημα εχουν την φωνη και τα γυρισματα καρδερινας αλλα και την διαρκεια του καναρινιου.
Georgina θα σ"εχω στα υποψη μου! 🙂
 
ασε σοφια εχουν δει τα ματακια μου σε pet shop που αμα στα πω δεν θα τα πηστεψεις!
 
Νομιζω πως πρεπει να ανοιξει ειδικη κατηγορια για το τί λεγονται, ακουγονται και τι βλέπουμε στα pet shops... Το τί ακουσα και εγω σήμερα, δεν λέγεται... Θα χρειαστουμε ειδικη ενότητα με τίτλο "ανεκδοτα"😱 Ακόμα γελάω... 😀 ( μόνη μου) Και είναι ενας ωραιος τρόπος να περνει η... Καταθλιψη!:D
 
αν ανηξουμε τετοια ενοτητα θα μηλαμε για μηνες και ακομα δεν θα εχου πει ουτε τα μισο
 
Συμφωνω, μαζι σας παιδια! Και για να το συνδεσω με τον τιτλο, μονο καταθλιψη προξενει το γεγονος. Γεμισε ο τοπος λαμογια, που προσπαθουν να εκμεταλευτουν το μερακι καποιων. Δηθεν ειδημονες που δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα... Με μονο στοχο πως να μας τα παρουν!
 
Έχω μια άλλη ιδέα…

Να ανοίξουμε μια άλλη κατηγορία με τίτλο «Ελεύθερη Συζήτηση» για να μπορούμε να συζητάμε θέματα γενικού ενδιαφέροντος.

Το συγκεκριμένο θέμα με τίτλο «καταθλιψη;» έχει καλυφθεί με το 5 - 6 μήνυμα περίπου και από εκεί και πέρα βρισκόμαστε off topic.

Μην ξεχνάτε ότι το Forum είναι ένας χώρος από τον οποίο μπορούμε να αντλήσουμε πληροφορίες από τις εμπειρίες άλλων χρηστών, αλλά και να προσφέρουμε τις δικές μας εφόσον το επιθυμούμε. Πώς θα μπορούσε λοιπόν να ωφεληθεί κάποιος από ένα Topic με τίτλο «καταθλιψη;», όταν θα έψαχνε απαντήσεις τις οποίες θα μπορούσαν να καλύψουν οι κατά τα άλλα ενδιαφέρουσες απόψεις σας περί καρδερινοκάναρων και petshop;
 
ασε σοφια εγω εχω τσακοθει απιρες φορες και ενα θα σου πω οτι ξερω τοσα οστε αμα τα πω δεν θα ξαναψονισετε οπο κανενα μαγαζι
 
sorry!
κ. Σταυρο αλλα ξεφυγε η συζητηση :D φταιω δε λεω .. Αλλα κατα την ροη του (γραπτου) λογου προεκυψαν και νεα ενδιαφεροντα θεματα και "ανοιξε "λιγο το θεμα! Παντως νομιζω πως παραμενει ενδιαφερον.
 
σταυρο πολυ καλη ιδεα σου τι λες και εσυ σοφια;

Συμφωνω να... Μεταφερθουμε... 😀

ωραια και που λες να μεταφερθουμε;
 
Back
Top