Φροντίδα Κατάλληλο κλουβί για parrotlet και set up κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης YannisC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

YannisC

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2020
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι parrotlet και έχω διαθέσιμα (για χάρισμα από φιλαράκια πρωην χομπίστες 🙂) τα παρακάτω κλουβιά:

1. Hagen Vision L01 - Size: 75 x 38 x 54.5 cm - http://usa.hagen.com/Bird/Housing/Hybrid-Cages/83300

2. Ferplast Canto - Size: 71 x 38 x h 60,5 cm - https://www.ferplast.com/products/canto

Ποιό από τα 2 θα είναι καταλληλότερο για τα νέα μέλη της οικογένειας?

Βασικοί παράμετροι που προσωπικά έχω λάβει υπόψιν είναι:
Καταλληλότητα για το είδος
Ευρυχωρία - διαστάσεις
Ευκολία καθαρισμού
Ευκολία πρόσβασης για αλλαγή τροφής-νερού
Πλαινές πόρτες-ανοίγματα σε περίπτωση ζευγαρώματος (εδώ δυστυχώς από ότι είδα το Hagen υστερεί)

Περιμένω τις συμβουλές σας!

Σας ευχαριστώ πολύ, Γιάννης
 
Καταρχας καλως να δεχτεις τα μικρα σου!
Κατα την γνωμη μου το 1 vision θα σε βολεψει περισσοτερο και απο αποψη καθαριοτητας και απο αποψη διαστασεων.Επισης το 2 ferplast δεν εχει σχαρα πραγμα που τα πουλια θα ερχονται σε επαφη με τις κουτσουλιες τους και ειναι λαθος!
 
Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τα πουλιά και μετά να καταλήξεις στο κλουβί. Αν τα θες για παρέα, και τα δύο κλουβιά είναι εξαιρετικά σε ποιότητα , αλλά έχει το καθένα και κάποια μειονεκτήματα με κυριότερο την απουσία σχάρας από το Ferplast. Επίσης και οι ταΐστρες του δεν είναι πολύ βολικές. Προσωπικά ανάμεσα στα δύο θα επέλεγα το Vision.
Από την άλλη αν υπάρχει στο μυαλό σου η προοπτική ζευγαρώματος κανένα από τα δύο δεν είναι κατάλληλο. Ίσως το Ferplast με κάποιες πατέντες να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ζευγαρώστρα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σου πρότεινα να πας να αγοράσεις μια ζευγαρώστρα 60άρα (60Χ40Χ40). Το κόστος είναι αρκετά προσιτό, περίπου στα 25€.
 
Ανάμεσα στα 2 θα προτεινα κι εγω το Vision.
Στο Vision μπορεις να προσθεσεις αλλον εναν οροφο και να εχεις ακομα 2 κεντρικες πορτες οπου μπορεις να βαλεις φωλια αλλα κρινεται ασυμφορο.

Για ζευγαρωμα πας στην λυση που προτεινε ο Γιαννης @jk1980
 
Back
Top