Φροντίδα Κατάσταση τροφής

petros3110

PB New Member
Εγγραφή
24 Σεπ 2022
Μηνύματα
62
Πόλη
Axarnai
Καλή σας μέρα!
Όταν η τροφή είναι όπως στην φωτογραφία που ακολουθεί την πετάμε? Είναι πλέον επικίνδυνη για τα καναρίνια μας?IMG20221121090823_00~2.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@ianos τα σπόρια κρέμονται από κάτι σαν ιστό αράχνης τον οποίο και γυαλιά που βάζω δεν τον βλέπω....
[automerge]1669019754[/automerge]
Φυλάσσονταν σε τάπερ κλειστό κ σε σκιερό μέρος ωστόσο έληγε τέλος χρόνου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα.
τα σπόρια κρέμονται από κάτι σαν ιστό αράχνης
Κάποιο παράσιτο αναπτύχθηκε μέσα στην τροφή και για αυτό βλέπεις τον ιστό.
Στην θέση σου θα την πέταγα και θα αγόραζα μια νέα επώνυμη συσκευασμένη τροφή, όχι χύμα.
 
Ωχ! Πέτρο αυτό σημαίνει σκουλίκι. Όπως κ να έχει θα σου έλεγα κ εγώ να την πετάξεις. Ελπίζω να μην είχες μεγάλη ποσότητα. Να σου πω, εγώ ίσως θα την έριχνα σε καμμια νησίδα πράσινου για τα ελεύθερα πουλάκια.
 
κι αυτή δεν ήταν χύμα φίλε!
Μπορεί να συμβεί και σε συσκευασμένες τροφές, μια μικρή τρύπα στην συσκευασία ή η κακή αποθήκευση μπορεί να εκθέσει την τροφή σε παράσιτα.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ κακή αποθήκευση από μέρους και βέβαια με όσα γνώριζα μέχρι τώρα δεν έκανα. Τάπερ αεροστεγές ήταν στο πιό δροσερό δωμάτιο που δεν το πιάνει ήλιος ποτέ. Βέβαια δεν την είχα στο ψυγείο. Στις συσκευασίες που αγοράζω πάντα κοιταζω για τρύπες. Τι να πω? Ευτυχώς είχα και άλλη συσκευασία που λήγει Μάρτη του επόμενου έτους. Πλέον και στο ψυγείο σε αεροστεγές βάζο και βλέπουμε. Πάντως δεν το περίμενα κ ειδικά από Μανιτόμπα. Κι ευτυχώς που το είδα...
 
Ωχ! Πέτρο αυτό σημαίνει σκουλίκι. Όπως κ να έχει θα σου έλεγα κ εγώ να την πετάξεις. Ελπίζω να μην είχες μεγάλη ποσότητα. Να σου πω, εγώ ίσως θα την έριχνα σε καμμια νησίδα πράσινου για τα ελεύθερα πουλάκια.
Το σκέφτηκα αυτό αλλά και απ' την άλλη αν είναι επικίνδυνη για τα δικά μας πουλιά δεν είναι και για τα ελεύθερα?
 
Το σκέφτηκα αυτό αλλά και απ' την άλλη αν είναι επικίνδυνη για τα δικά μας πουλιά δεν είναι και για τα ελεύθερα?
Έτσι και αλλιώς τα ελεύθερα πουλάκια είναι εκτεθειμένα σε βρώμικα νερά σκουπίδια καυσαέρια μολυσμένα έντομα κτλ. Τα σπόρια δεν είναι ότι θα πάθει ντε και καλά κάτι το πουλάκι, εγώ το καλοκαίρι έλειπα και οι δικοί μου που πρόσεχαν τα πουλιά άφησαν την τροφή έξω και έπαθε ότι και η δικιά σου και την τάιζαν κάνα μήνα στα καναρίνια. Φυσικά ότι γύρισα την πέταξα γιατί ποτέ δεν ξέρεις αλλά τα καναρίνια δεν έπαθαν κάτι ούτε μολύνθηκαν
 
@meniam τώρα φασκουμε κ αντιφάσκουμε? Είναι επικίνδυνη ή όχι?
[automerge]1669028080[/automerge]
Τεσπά εγώ για να είμαι σίγουρος την πέταξα σε κάδο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@meniam τώρα φασκουμε κ αντιφάσκουμε? Είναι επικίνδυνη ή όχι?
Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η εντύπωση που σου δόθηκε οφείλεται κυρίως σε ασάφεια.
και έπαθε ότι και η δικιά σου και την τάιζαν κάνα μήνα στα καναρίνια. Φυσικά ότι γύρισα την πέταξα γιατί ποτέ δεν ξέρεις αλλά τα καναρίνια δεν έπαθαν κάτι ούτε μολύνθηκαν
Μπορεί η εικόνα να ήταν ανάλογη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι δύο τροφές έπαθαν την ίδια αλλοίωση.
Όσο για το να τη δώσεις σε άλλα πουλιά (ελεύθερα) διαφωνώ κι εγώ.
@petros3110 πιθανόν στην μεταφορά του προς το κατάστημα ή στο χώρο τους καταστήματος να εκτέθηκε σε ήλιο!

@meniam, υποτίθεται ότι οι συσκευασίες είναι αντοχής σε συνήθεις συνθήκες έκθεσης για λίγη ώρα σε ηλιοφάνεια.
 
Μπορεί η εικόνα να ήταν ανάλογη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι δύο τροφές έπαθαν την ίδια αλλοίωση.
Συμφωνώ για αυτό και είπα να μην την δώσει στα πουλιά του άλλο.
Όσο για το να τη δώσεις σε άλλα πουλιά (ελεύθερα) διαφωνώ κι εγώ
εντάξει αυτά γνώμες είναι 🤷🏼‍♀️κι εγώ δεν ξέρω αν είναι σωστή η κίνηση αλλά όταν τρώνε μουλιασμένα ψωμιά και κασέρια θεωρώ ότι είναι καλύτερα να φάνε σπόρια που εκτέθηκαν στην ζεστή και τα οποία δεν είναι όλα αλλοιωμένα.
@meniam, υποτίθεται ότι οι συσκευασίες είναι αντοχής σε συνήθεις συνθήκες έκθεσης για λίγη ώρα σε ηλιοφάνεια
Και πως χάλασε τότε;🤔
 
Τεσπά βρε παιδιά....
Εγώ συμπεραίνω πως τελικά θα πρέπει να αγοράζουμε όσο το δυνατόν μικρότερη ποσότητα μπορούμε και χρειαζόμαστε για τα πουλιά που διαθέτει ο καθένας μας. Επίσης όσον το δυνατόν καλύτερη αποθήκευση αεροστεγώς και χωρίς φως. Επιπλέον προσεκτική παρατήρησή της κάθε φορά. Τώρα αν είναι εφικτό (εξαρτάται η ποσότητα) σε ψυγείο αεροστεγώς.
Και εμπιστοσύνη πουθενά σε καμία μάρκα... Το κόστος εξάλλου είναι μηδαμινό...
 
@petros3110 κ @ianos δεν έχετε άδικο σε αυτό κ το σωστό είναι πέταμα γιατί είναι ακατάλληλη. Τέλος. Αλλά λαμβάνοντας υπόψη τι τρώνε εκεί έξω .... Όμως έχετε δίκιο. Πέτρο, από ότι έχω διαβάσει όταν πάρεις την νέα τροφή κ δεν την έχεις στο ψυγείο, αλλά σε σκιερό κ δροσερό μέρος, βάλε από πάνω φύλλα δάφνης.
Δες κ αυτό
 
Back
Top