Φροντίδα Κατάσταση τροφής

Αν το κοιτάξουμε συγκριτικά, η ακατάλληλη-χαλασμένη τροφή που θα προτιμήσουμε να μη δώσουμε στο δικό μας πτηνό ίσως είναι καλύτερη από το τι τρώνε εκεί έξω τα ελεύθερα.

Αν το δούμε όμως ξεχωριστά είναι ακατάλληλη και για τις δύο περιπτώσεις.

Προσωπικά δε θα κάνω τη σύγκριση, στον κάδο χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
Και πως χάλασε τότε;🤔
Δεν έχω ιδέα πως χάλασε ή γιατί χάλασε. Υπάρχουν άλλωστε πολλοί παράγοντες με κυριότερο αυτόν της συσκευασίας (να υπάρχει δλδ το παράσιτο σε κάποια μορφή ήδη εντός των σπόρων που μπαίνουν στη συσκευασία ή η τελευταία να έχει ασυνέχειες οι οποίες επιτρέπουν την αλλοίωση των συνθηκών εντός της ή / και την είσοδο παρασίτων)

Επίσης, χωρίς να ξέρω, θα ισχυριστώ ότι και η Δάφνη δεν είναι στα σίγουρα πανάκεια. Π.χ. έχω δέντρο Δάφνης και είναι φίσκα στα παράσιτα (δεν ξέρω πως λέγονται τα συγκεκριμένα) αλλά έχω δει και ιστό αράχνης πάνω του, επομένως ίσως και από το φύλλο δάφνης θα μπορούσε να προέρχεται η όλη ιστορία .....τα συμπεράσματα δικά σας.
 
Καλά αυτό με τα φύλλα δάφνης θυμίζει κάτι θειτσες σε πρωινάδικα που δείχνουν εναλλακτικους φυσικούς τρόπους για τα πάντα.

Επι της ουσίας τώρα, αυτές οι προνύμφες που εμφανίστηκαν παίζει να είναι το λιγότερο επιβλαβές από όσα μπορούν να υπάρχουν στους σπόρους.
Οκ, σαφώς και δεν είναι καλό να υπάρχουν άλλα είναι κάτι που συχνά - πυκνά εμφανίζεται.

Προσωπικά θα πετούσα την τροφή μόνο αν υπήρχε εκτεταμένη προσβολή ή η ποσότητα ήταν λίγη οποτε δε βαριέσαι. Κάποιες φορές υπάρχουν μόνο 1-2 τέτοια "σβολακια" σπορων κολλημένα σε προνύμφη, τα πετάς και είσαι οκ.
 
@patrickios εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει φύλλα δάφνης γιατί τους σπόρους τους αποθηκεύω στο ψυγείο κ έτσι δεν έχω προσωπική γνώμη. Κ όντως δεν φάνηκε να πιάνει το κόλπο με τον Πέτρο.
Αλλά την πληροφορία την έχω διαβάσει από αξιόλογα κ έμπειρα μέλη, όπως



κ όχι μόνο. Είμαι σίγουρη για να το προτείνουν εκείνοι είδαν διαφορά.
Καλά αυτό με τα φύλλα δάφνης θυμίζει κάτι θειτσες σε πρωινάδικα που δείχνουν εναλλακτικους φυσικούς τρόπους για τα πάντα.
Γι' αυτό οι παραλληλισμοί σου ή οι συγκρίσεις σου είναι τουλάχιστον ατυχείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos πάντως από το φύλλο της δάφνης είμαι βέβαιος ότι είναι το λιγότερο πιθανό να χάλασε. Στη δική μου περίπτωση φυσικά. Το λέω αυτό για τον τρόπο (πλύσιμο, στέγνωμα) που την χρησιμοποίησα και απ'τα ίδια φύλλα, το ίδιο δέντρο μου κόβω κ κόβει όλη η γειτονιά για τις φακές! Βέβαια μικροσκόπιο δεν χρησιμοποιώ, αλλά παρατηρώ, προσπαθώ να είμαι σχολαστικός. Για αυτό εξάλλου παρατήρησα το συμβάν. Τεσπά νομίζω πως το παρααναλύσαμε το θέμα... ευχαριστώ άπαντες!
[automerge]1669060448[/automerge]
@MARY58 εδώ έχουμε φώτο με σκουλήκι πάνω στο δαφνοφυλλο κι εσυ μου παραθέτεις κάτι που είπε κάποιος και υποθέτεις ότι ισχύει.

Παμε παρακάτω

@patrickios αυτό το πάνω στο δαφνόφυλλο δεν ισχύει! Με το δαφνόφυλλο έπιασα μέρος τροφής για να βγάλω φωτό. Όλη η τροφή όταν βουτηξα το κουτάλι ήταν σε αυτή την κατάσταση. Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί για να στηρίξουμε τη γνώμη μας.... έφτασες να δεις σκουλήκι...ώπα αδερφέ με το συμπάθειο πάντα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θέλω να πω κάτι ιδιαίτερο αλλά μην προσπαθείτε να συγκρίνετε και να φέρετε σε ανθρώπινο επίπεδο αντιδράσεις, συναισθήματα, συμπεριφορές, διατροφικές συνήθειες κτλ στα πουλιά...

Έχω πετάξει τροφή που δεν έγινε αποδεκτή από τα πουλιά πχ για λόγους όπως ότι "μαλάκωσαν" οι σπόροι και δεν μπορούσαν να τους σπάσουν ή και γιατί πχ "άναψε" η βρώμη αλλά ποτέ για την παρουσία κάποιας πεταλουδίτσας ή κουκούλι με ή χωρίς σκουληκάκι, μιλάμε για τα μικρά λευκά γνωστά ως αλευροσκούληκα όχι τίποτα πραγματικά σιχαμερό για εμένα όχι για τα πουλάκια...
 
@TZANNSPY Σπύρο επειδή θεωρώ πως ο λόγος ο δικός σου έχει ιδιαίτερη βαρύτητα, λόγω αποτελεσμάτων σου σε εκθέσεις κλπ, τα τελευταία λεγόμενα σου σχεδόν ταυτίζονται με τα του patrickios. Τελικά αδίκως πέταξα την τροφή? Ομολογώ πως μπερδεύτηκα και νομίζω πώς δεν είμαι ο μόνος!
 
Επειδή ο γραπτός λόγος πολλές φορές δεν λαμβάνεται από όλους ως ξεκάθαρος:
Α.το όχι δά που απαντά?
Β.η πείρα και η κοινή λογική που οδηγεί? Πετάμε κουκούλια, σκουλήκια και συνεχίζουμε να την δίνουμε?
 
@petros3110 Μα δεν υπάρχουν κανόνες και οδηγίες χρήσης...
Στη φύση ένα πουλάκι θα έτρωγε από μαμουνιασμένο φυτό τους καρπούς;
Θεωρώ πως ναι, από την άλλη αν όταν άνοιγα το δοχείο πετάγονταν σμήνη πεταλούδων και διάφορα σκουλήκια κολυμπούσαν στα σπόρια ε, τότε θα τους πετούσα μαζί με το δοχείο...
Το στομάχι ή γενικότερα το πεπτικό σύστημα δεν είναι το ίδιο πουθενά...

Το "όχι δα..." αφορά τα περί βαρύτητας της γνώμης μου...

Η πείρα η παρατήρηση και η κοινή λογική οδηγούν στις καλύτερες δυνατές αποφάσεις...

Σε κάθε περίπτωση γενικά η υπερ απλούστευση έχει το αντίθετο αποτέλεσμα...
 
Δεν θα το έλεγα εγώ προσωπικά υπεραπλούστευση απεναντίας θα το έλεγα επιστημονικοποίηση.... ωστόσο φτάνουμε στη δικαιολόγηση κάποιων που εν τέλη δίνουν χύμα τροφές! Ξέρω ίσως και να μην γίνομαι αντιληπτός αλλά πάντα όταν οι απόψεις διίστανται....οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις
[automerge]1669119099[/automerge]
Κ επίσης ποτέ στη ελεύθερη φύση το προσδόκιμο ζωής δεν είναι το ίδιο... όπου και η λήψη τροφής είναι μια από τις βασικές συνθήκες
 
ωστόσο φτάνουμε στη δικαιολόγηση κάποιων που εν τέλη δίνουν χύμα τροφές!
Από την άλλη πάλι, έχουμε φτάσει και στην δαιμονοποιηση της που είναι και αυτό λάθος. Η χύμα τροφή δεν είναι απαραίτητα κακή τροφή ή επικίνδυνη. Είναι απλά πολύ πιθανό μία χύμα τροφή να είναι κακή τροφή και επικίνδυνη.

Όταν μπαίνεις σε ένα μαγαζί και βλέπεις ανοιχτά σακιά με τη σέσουλα μέσα ή ακόμη χειρότερα βλέπεις τα σακια έξω από το μαγαζί για να μην πιάνουν χώρο και μέσα στα σακιά να τρώνε και όχι μόνο να τρώνε, σπουργίτια και περιστέρια, τότε αυτή η τροφή είναι για πέταμα.

Ως forum, επειδή δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα για λην εκάστοτε χύμα τροφή, λέμε απλά “μακριά” ώστε να μην βάλουμε σε κίνδυνο τα άτομα που μας ζητούν βοήθεια.

Εν τέλει η χύμα τροφή δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή και δεν είναι ούτε σωστό ούτε λάθος να ψωνίζει κάνεις χύμα τροφή, απλά η αποφυγή της είναι η ασφαλέστερη επιλογή και στις περισσότερες περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει γνώση της προέλευσης της, η αγορά συσκευασμένη τροφής είναι μονόδρομος.
 
@Stavros και εν τέλη αν σε τροφή (ακόμη κ συσκευασμένη αν ήταν) βρούμε ιστούς ή κουκούλια ή σκουληκάκι τα πατάμε και συνεχίζουμε να τη δίνουμε γιατί στην ελεύθερη φύση κλπ κλπ? Αυτό λέει η πείρα των έμπειρων ως προς την ασφάλεια της τροφής?
 
Μα Πέτρο, μπορεί να βγει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα αναφορικά με το ερώτημα την πετάμε / τη χρησιμοποιούμε; Εφόσον δεν γνωρίζουμε ποιος οργανισμός παρασιτεί / εκκολάφθηκε στην τροφή και τι παθογόνων μικροοργανισμών μπορεί να είναι φορέας, πώς είναι δυνατό να ισχυριστούμε ότι τη δίνουμε χωρίς δισταγμό;
Θεωρώ ότι πολύ καλά έκανες και την πέταξες.
 
@ianos , @Tony Forpus το αυτό έκανα και το γνωρίζετε...
Αλλά έχει μεγάλη διαφορά από το να γράφεται και το αντίθετο !
 
@Stavros και εν τέλη αν σε τροφή (ακόμη κ συσκευασμένη αν ήταν) βρούμε ιστούς ή κουκούλια ή σκουληκάκι τα πατάμε και συνεχίζουμε να τη δίνουμε γιατί στην ελεύθερη φύση κλπ κλπ?
Δίνουμε στα πουλιά την τροφή που αγοράσαμε η οποία πρέπει να πληροί τις προδιαγραφές της και όχι την κατάσταση που την παραλάβαμε.

Επομένως:

Αν η ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΈΝΗ τροφή που άνοιξες έχει μέσα όλα αυτά τα τρομερά που περιγράφεις, τότε ενημερώνεις το κατάστημα και η συνέχεια εξαρτάται από την πολιτική του εκάστοτε καταστήματος στην αντιμετώπιση αυτών των θεμάτων.

Αν η συσκευασία είχε κάποιο πρόβλημα και παρόλα αυτά εσύ την άνοιξες και μετά διαπίστωσες ότι περιείχε όλα αυτά τα τρομερά που περιγράφεις, τότε καλό είναι να σημειωθεί ότι δεν ανοίγουμε ποτέ σε συσκευασίες που έχουμε κάποιο πρόβλημα Γιατί με αυτόν τον τρόπο είναι ευκολότερο και πολύ πιο πιθανό να αποζημιωθούμε ως καταναλωτές.
 
Back
Top