Φροντίδα Κατασκευή ευρύχωρου κλουβιού - κλούβας για εξωτικά

Kwstas0905

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2019
Μηνύματα
8
Καλημέρα και πάλι... Επειδη είμαι στο ψάξιμο για αγορά diamont firetail θα ήθελα να φτιάξω ένα ευρύχωρο κλουβί το οποίο θα το κατασκευάσω μόνος μου. Κοίταξα λίγο εδώ μέσα αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο... Υπάρχει κάποιο Link που να ξέρετε για την δημιουργία κλουβιού;Είτε με ξύλο είτε με σίδερο;
 
-1m x πόσο; x πόσο;
-Θα την έχεις μέσα ή έξω; Γιατί σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πάρεις καποια επιπλέον μέτρα για την προστασία τους φίλου μας από αρπακτικά, κουνούπια, καιρικές συνθήκες κλπ. Επίσης, από αυτό θα εξαρτηθεί και το υλικό κατασκευής (ξύλο ή μέταλλο)

Ξέρω ότι η παρακάτω κλούβα (1m x 1m 0,45m )σου στερεί την χαρά της δημιουργίας και είναι και ακριβή (γύρω στα 150euro) άλλα.. Κάτι τέτοιο έχεις κατά νου;

1547539285649.webp
 
Θα μπορουσες να βρεις ένα σχέδιο από μια κλούβα π σ αρέσει να το αντιγραψεις κ να το προσαρμόσεις στης διάστασεις π θες.
Αυτό ακριβώς θέλω να βρω κάποιο σχέδιο από εδώ μέσα εάν έχετε να μου προτείνετε.
 
Ξέρω ότι η παρακάτω κλούβα (1m x 1m 0,45m )σου στερεί την χαρά της δημιουργίας και είναι και ακριβή (γύρω στα 150euro) άλλα.. Κάτι τέτοιο έχεις κατά νου;
Κάποιο σύνδεσμο Δημήτρη;

Τι πουλια θα φιλοξενήσει μέσα;
Γράφει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ Δημήτρη.

Μια διόρθωση... Οι διαστάσεις είναι:

Εξωτερικές διαστάσεις Κλούβας: 80 x 57.5 x 85 cm.
Εσωτερικές διαστάσεις Κλούβας: 80 x 54.5 x 76.5 cm.
Βάρος εκάστης κλούβας: 15,00 κιλά.
 
Αυτό ακριβώς θέλω να βρω κάποιο σχέδιο από εδώ μέσα εάν έχετε να μου προτείνετε.
Δες αυτή την κατασκευή https://community.petbirds.gr/threads/Ξύλινη-ζευγαρώστρα-ιδιοκατασκευή.32292/
τις διαστάσεις μπορείς να τις προσαρμόσεις στις ανάγκες σου.
Στην διάθεση για όποια πληροφορία.
 
Τα πουλια αυτά για πετυχημένη αναπαραγωγή δεν χρειάζονται πάνω από ένα 60αρι κλουβί. Η μεγαλύτερη προσοχή να δόσεις στο τι φωλια να βάλεις και σε ποια θέση. Το πιο βασικό είναι να αισθάνονται ασφάλεια, δηλαδή να έχουν δικό τους χόρο που δεν θα βλέπουν ούτε εσένα ούτε αλλα πουλια.
 
Back
Top