Κατασκευή με κουνελόσυρμα και ψιλή σίτα για προστασία καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tzio

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2021
Μηνύματα
173
Πόλη
Βέροια
Επιτέλους τελειώσαμε και με την κατασκευή κατι μικρό λεπτομέρειες έμειναν αλλα γενικα πιστεύω εγινε ωραίο.
[automerge]1617459339[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 20210403_164821_001_800x600-min.webp
    20210403_164821_001_800x600-min.webp
    49,2 KB · Προβολές: 111
  • 20210403_164757_800x600-min.webp
    20210403_164757_800x600-min.webp
    91,2 KB · Προβολές: 112
  • 20210403_164804_800x600-min.webp
    20210403_164804_800x600-min.webp
    36,7 KB · Προβολές: 110
@Tzio μπραβο..πολυ καλη η κατασκευή σου..ωραια και νοικοκυρεμενα.να την χαρεις και εσυ και τα πουλακια σου.
[automerge]1617459706[/automerge]
Αν στην χτυπαει ηλιος να βαλεις ενα θερμομετρο μεσα κοντά στα κλουβια να τσεκαρεις θερμοκρασιες για παν ενδεχόμενο.
 
με αυτό τον τρόπο δεν θα έχει υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι? επίσης θέλω να ρωτήσω για δικό μου μελλοντικό σχέδιο πως μπορώ να το προστατεύσω από τον αέρα αν έρχεται από την μεριά που ανοίγει η πόρτα?
 
@Tzio χωρις να ξερω ακριβως.θα μας πουν και τα πιο εμπειρα μέλη.το καλοκαιρι πανω απο 35 βαθμους πιστευω οτι δεν ειναι κ πολυ ευχαριστα για τα πουλακια μας.βεβαια ειμαι και εγω μπαλκονατος και το καλοκαιρι που μας περασε ειχα θερμοκρασιες κοντα στους 38 και την παλεψαμε.
[automerge]1617467555[/automerge]
@voxpaine στην κατασκευη που εχω φτιαξει μπορεις να βαλεις και να βγαλεις οποια πλευρα θες.το καλοκαιρι αφαιρω τα πλαινα osb και βαζω πλεγμα-σιτα.για να εχω καλυτερο αερισμο.προσπαθησε να κανεις κατι αντιστοιχο.μπροστα αν στο χτυπα αερας το χειμωνα ναυλον με αρκετες τρυπες.το καλοκαιρι να ξερεις πως και η σίτα κοβει καποια ροη αερα.
 
ναι το θυμάμαι οτι εσύ βγάζεις τα πλαϊνά το Καλοκαίρι, εμένα με προβληματίζει πως μπορώ να κάνω να μην χρειάζεται να το βγάλω όλο το πλαϊνό καθώς τα κάτω ράφια θα είναι για αποθηκευτικό χώρο, αν είναι να πάρω κ άλλα καναρίνια θα είναι το πολύ 2 αλλά όχι μαζί στο άμεσο μέλλον, οπότε θέλω τα δυο κάτω ράφια να μην τα ξεσκεπάζω το καλοκαίρι
 
@voxpaine γιαυτο ακριβως και τα κομμάτια osb τα εχω σε κομματια ανα δυο ραφια.η ραφιερα ειναι 1,87 ύψος τα κομματια μου ειναι 90ρια σε υψος.γενικα μπορεις να κανεις οτι θες με την κατασκευη σου.την προσαρμοζεις στις ανάγκες σου.
 
@voxpaine γιαυτο ακριβως και τα κομμάτια osb τα εχω σε κομματια ανα δυο ραφια.η ραφιερα ειναι 1,87 ύψος τα κομματια μου ειναι 90ρια σε υψος.γενικα μπορεις να κανεις οτι θες με την κατασκευη σου.την προσαρμοζεις στις ανάγκες σου.
Ναι δεν το σκέφτηκα αυτό εγω τα πλαϊνά τα έχω μονοκόμματο τα πισω ειναι ραφι ραφι οποτε θα ανοίξω την πισω μεριά και θα βάλω σιτα για αέρα παραπάνω παλι καλα που το ανέφερες Παντελή 😄
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 αν έπιαναν κ τα χέρια μου καλά θα ήταν, ψάχνω να βρω λύση το πως θα τα βγάζω κ βάζω χωρίς την απαίτηση πολλών εργαλείων κλπ
 
@voxpaine με αυτα τα παξιμαδια (πεταλούδες) μονο με τα χερια τις βιδωνεις-ξεβιδωνεις.αν εχεις καποιο γνωστο να σου κανει τα βασικα ολα καλα...αλλιως ηρθε η ωρα να γινεις κατσαβιδακιας 😉.
 

Συνημμένα

  • DIN315-M3-M4-M5-M6-M8-304-Stainless-Steel-font-b-Hand-b-font-font-b.webp
    DIN315-M3-M4-M5-M6-M8-304-Stainless-Steel-font-b-Hand-b-font-font-b.webp
    9,8 KB · Προβολές: 4
ας ελπίσω εκεί που θα κόψω τα osb να μπορούν να κάνουν κ τις τρύπες για να περνάω τις βίδες
 
Καλημερα και καλή Κυριακή να έχουμε βγήκαν εξω τα παιδιά σήμερα το πρωί αφου τα καθάρισα σχολαστικά όλα κλουβι και κατασκευή πλέον πήγαν στην μόνιμη κατοικία τους ο καιρός θέλω να πιστεύω δεν θα μας κάνει κανένα χουνέρι οποτε θα είναι καλα πιστεύω.
 
@voxpaine την συγκεκριμενη του lidl την ειχε παρει ενας γνωστος για να βαζει καποια εργαλεια.εγω που την ειδα απο κοντα μου φανηκαν πολυ λεπτες οι κολώνες της.θελει καλη στηριξη στον τοιχο.απο διαστασεις ειναι μια χαρα.
 
Back
Top