Φροντίδα Προστασία καναρινιών από το κρύο τον χειμώνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stelans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να ρωτήσω κάτι που μου ήρθε καθώς χάζευα τα ερπετά σε Pet Shop. Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια λάμπα νυκτός που να εκπέμπει μόνο θερμότητα χωρίς φως ούτως ώστε να ελέγχουμε τη θερμοκρασία σε πιο φυσιολογικά επίπεδα. Πάντα σε συνδιασμο με καλό κλείσιμο ναυλον και προστασία ρευμάτων αέρα. Έχει κανείς καμιά εμπειρία έχει δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο;
 
Θα μπορούσες αλλά πραγματικά δεν χρειάζεται, ειδικά σε περιοχές όπως ο Πειραιάς. Προστασία από τη βροχή, τον αέρα και θα είναι μια χαρά, μην ανησυχείς. Σε περιοχές με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες οι φροντιστές των πουλιών αλλάζουν δύο τρεις φορές την ημέρα το νερό των πουλιών για να μην παγώσει. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μην τα χτυπάει ο αέρας.
 
Να ρωτήσω κάτι που μου ήρθε καθώς χάζευα τα ερπετά σε Pet Shop. Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια λάμπα νυκτός που να εκπέμπει μόνο θερμότητα χωρίς φως ούτως ώστε να ελέγχουμε τη θερμοκρασία σε πιο φυσιολογικά επίπεδα. Πάντα σε συνδιασμο με καλό κλείσιμο ναυλον και προστασία ρευμάτων αέρα. Έχει κανείς καμιά εμπειρία έχει δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο;
Βρε μην αγχώνεσαι μέχρι 5 βαθμούς είσαι καλυμμένος με το νάιλον (ίσως και ποιο κάτω)σιγά μην πέσει τόσο η θερμοκρασία στον Πειραιά!και αν,λέμε τώρα πέσει,βγαλτα στην σκάλα του σπιτιού !
 
@Stavros Είναι το άγχος μου μωρέ γιατί είναι ο πρώτος τους χειμώνας είναι φετινά Απριλίου γεννημένα γιαυτό αλλά με καθησυχάζετε.
[automerge]1605212570[/automerge]
@Scoros Αν και είναι ωραία ιδέα μένω σε πολυκατοικία και φοβάμαι μην τα ψάχνω μετά από επιτήδειους. Νομίζω πως 5 βαθμούς ζήτημα αν φτάσουμε το Γενάρη και αυτό τη νύχτα.
 
@Scoros εγώ ναυλον χοντρό αγόρασα απο μινι μαρκετ. Πήρα αυτό που χρησιμοποιείται ως τραπεζομάντηλο και είναι μια χαρά.
Τώρα λοιπόν που τα "εφτιαξες"όπως πρέπει καλά ακούσματα!
 
Καλησπέρα παιδιά. Εντυσα την ντουλάπα μου με ναυλον στις 3 μεριές. Η ντουλάπα έχει διατάσεις Μήκος Χ Πλάτος Χ ύψος = 75 cm X 45 cm X 200cm. Έχω αφήσει ανοικτή την πλευρά των 45 cm η οποία βλέπει στη τζαμαρία μου άρα δεν χτυπάει κανένας αέρας. Ωστόσο 2 μέρες μετα παρατηρώ σταγόνες νερού πάνω στο ναυλον πραγμα που υποδηλώνει αρκετή υγρασία. Πιστεύετε θα έχω κάποιο θέμα; Ήδη στον Πειραιά μένω 200 μέτρα από τη θάλασσα και έχουμε κάθε χρόνο αρκετή υγρασία. Φοβάμαι να ανοίξω και 2η πλευρά γιατί έχει αρκετό αέρα στο 4ο όροφο που είμαι.
 
Έχω αφήσει ανοικτή την πλευρά των 45 cm η οποία βλέπει στη τζαμαρία μου άρα δεν χτυπάει κανένας αέρας
Θα σου πρότεινα μα αφήσεις ανοιχτή την πλευρά της πρόσοψης 75cm, θα σε διευκολύνει στην διαχείρισή τους και ο χώρος θα αερίζεται ικανοποιητικά.
Σε ακραίες συνθήκες μπορείς να κλείνεις και την μισή πρόσοψη.
 
@Scoros και στις 3 πλευρές έχω δει λίγα στα γονίδια. Θα μπορούσε να είναι νεράκι που πετάχτηκε καθώς πίνουν νερό και βρέχονται;
[automerge]1606823568[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ούτως ή άλλως η πόρτα που έχω φτιάξει είναι στη πλευρά των 45 cm δηλαδή αυτή είναι η πρόσοψη στη δική μου περίπτωση απλά αυτή βλέπει βορρά. Τώρα δεν ξέρω αν ανοίξω την μεριά με τα 75 cm φοβάμαι μην μπαίνει αρκετός αέρας γιατί φυσάει αρκετά εδώ.
 
@Scoros και στις 3 πλευρές έχω δει λίγα στα γονίδια. Θα μπορούσε να είναι νεράκι που πετάχτηκε καθώς πίνουν νερό και βρέχονται;
[automerge]1606823568[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ούτως ή άλλως η πόρτα που έχω φτιάξει είναι στη πλευρά των 45 cm δηλαδή αυτή είναι η πρόσοψη στη δική μου περίπτωση απλά αυτή βλέπει βορρά. Τώρα δεν ξέρω αν ανοίξω την μεριά με τα 75 cm φοβάμαι μην μπαίνει αρκετός αέρας γιατί φυσάει αρκετά εδώ.
Μπορεί και να είναι αυτό!αλλά εγώ θα έκανα δύο τρεις τρύπες όχι μεγάλες με ένα καρφί ψιλά στο νάιλον αν είναι υγρασία να φεύγει
 
Αυτο σκεφτομουν και εγω κανε λιγες τρυπες πολυ μικρες ισα ισα να φευγει η υγρασια.Πιστευω δεν θα χρειαστει κατι αλλο μετα!
 
Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Βλέπω στις προβλέψεις καιρού ότι η θερμοκρασία εδώ στον Πειραιά από 15-22 που είναι τις τελευταίες μέρες θα πέσει στους 2-8. Έχω βάλει στη ντουλάπα μου όπως είπα ναυλον σε 3 από τις 4 μεριές. Θα είμαι καλυμμένος πιστεύετε γιατί το 2°c σαν νούμερο μου ακούγεται αρκετά μικρό όντας και νότιος και με διψήφιες θερμοκρασίες μέχρι τώρα.

Ps. Σκεφτείτε ότι 3 μέρες τώρα που ήρθε το κύμα ζέστης επανήλθαν μέχρι και τα κουνούπια.
 
Εγώ πιστεύω ότι είσαι καλυμμένος! Και εγώ μπαλκόνι με παρόμοιο τρόπο τα έχω πρόσεχε μόνο μην τα χτυπάει άμεσα αέρας μην κρατάει υγρασία μέσα το νάιλον λόγο νοτία και αν έχει αέρα μην "σφαλιαριζει" το νάιλον και τρομάζουν και δεν τρώνε -πινουν
 
Καλησπέρα παιδιά. Πέρασε το προηγούμενο κύμα και ευτυχώς είχε κρατήσει 3 μέρες. Το θέμα είναι ότι αυτές τις μέρες η θερμοκρασία έφτασε 14 (ελάχιστη) με 21 (μέγιστη) για καμιά εβδομάδα τώρα. Τα πουλιά κρίνοντας από τη συμπεριφορά τους τραγουδούσαν όλη μέρα ενδεχομένως σε ρυθμούς άνοιξης. Βλέπω τώρα ότι η θερμοκρασία θα πέσει πάλι 0 ελάχιστη 5 μέγιστη αλλά θα κρατήσει 10 μέρες τουλάχιστον. Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε σταδιακή μεταβαση όπως πριν ένα μήνα τον Γενάρη καθώς όπως σας είπα ο καιρός θυμίζει ανοίξει εδώ στο Πειραιά. Σκέφτηκα να τα βάλω μόνιμα μέσα, όχι μόνο για το βράδυ αφού δεν κάνει μέσα έξω, σε σημείο που θα έχει έχει περίπου 17 βαθμούς δίπλα στα κουφώματα. Αυτό μέχρι το Μάρτη που οι θερμοκρασίες έξω θα είναι 15 και άνω δηλαδή όσο και μέσα ώστε να μην υπάρξει διαφορά θερμοκρασίας. Πως κρίνετε αυτή τη πρακτική γιατί φοβάμαι να τα αφήσω 10 μέρες με μονοψήφια κοντά στο 0 δεδομένου ότι εδώ έχουμε μόνιμα διψήφια μέχρι και 20 βαθμούς τις τελευταίες 10 μέρες. Συγνώμη αν σας κούρασα.
 
Πως κρίνετε αυτή τη πρακτική γιατί φοβάμαι να τα αφήσω 10 μέρες με μονοψήφια κοντά στο 0
Κακώς φοβάσαι, στην θέση σου θα τα άφηνα στην θέση τους προφυλαγμένα από ρεύματα.
Τις πολύ κρύες ημέρες μπορείς να ενισχύεις την διατροφή τους με πιο λιπαρούς σπόρους (εγώ δίνω καναβούρι).
 
Back
Top