Κατασκευή τεράστιας υπαίθριας κινητής κλούβας για παραδείσια

Να ξέρατε και τη αγώνα έδωσα για να συγκεντρώσω τα πρώτα υλικά ! από ένα μεγάλο ξενοδοχείο που έκανε πρόπερσι ανακαίνιση είναι όλη η ξυλεία! Πλήρωσα μόνο ένα φορτηγό για να μου τα κουβαλήσει στην έδρα μου! τα έστησα και τώρα... στο περίμενε!

Μετά έχει... κρεβάτι μέσα τα καλοκαίρια και χάζεμα στα πουλιά ! 😉
 
Μιλάμε για 90 μέτρα σύρμα (10χ3χ3). χ5 ευρώ το μέτρο = 450 ευρώ. Όντως όμως το ζήτημα της ασφάλειας δεν παζαρεύεται
με μήκος 10 μέτρα και με δεδομένο οτι η σίτα που αναφέρεις (πονταριστό γαλβανιζέ με καρέ 1,25Χ1,25 πόντους ) έχει ένα μέτρο ύψος θέλεις για κάθε μήκος (εμπρός πίσω και οροφή) από 30 μέτρα = 90 σύν τα δύο πλαινά από 9 μέτρα = 18 σύνολο 108.. αλλά αφού θα είναι μεταφερόμενο υποχρεωτικά θα βάλεις το ίδιο και στον πάτο άρα σύν 30 =138... Εκτός άν οροφή και πίσω βάλεις άλλο υλικό οπότε αλλάζει...
 
Περιμένουμε όλοι με αγωνία την κλούβα υπερπαραγωγή. Καλή επιτυχία και καλότυχο σπιτικό να είναι για τα πουλάκια σου!
 
Και Γιάννη αν θες και μπορείς να δούμε και το τελικό αποτέλεσμα αλλά να δούμε και κάποιες φώτο από την κατασκευή βήμα προς βήμα! 😉
 
Φιλε Νίκο καλη επιτυχία με την κατασκευή της τεράστιας κλούβας. Μερκές παρατηρήσεις απο μένα.

Με διαστάσεις 10*3*3 απαιτούνται συνολικά 147 τετραγωνικά μέτρα σύρμα (υπολογίζω σύρμα στο πάτο & χώρισμα). Με 5 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο πάει στα 735 ευρώ το σύρμα + τα υπόλοιπα υλικά.
Το βάρος μιας τέτοιας κατασκευής είναι πολύ μεγάλο και δεν το βλέπω ρεαλιστικό να την μετακινούν 4 άτομα.
Επιπλέον λόγω μήκους η κατασκευή θα καταπονηθεί στους συνδέσμους της κατά την μεταφορά της.
Οι ρόδες είναι μία λύση αλλά και πάλι δεν θα είναι τόσο εύκολη η μετακίνηση της. Εκτός αν τοποθετήσεις ράγες/οδηγούς.
 
Να ξέρατε και τη αγώνα έδωσα για να συγκεντρώσω τα πρώτα υλικά ! από ένα μεγάλο ξενοδοχείο που έκανε πρόπερσι ανακαίνιση είναι όλη η ξυλεία! Πλήρωσα μόνο ένα φορτηγό για να μου τα κουβαλήσει στην έδρα μου! τα έστησα και τώρα... στο περίμενε!

Μετά έχει... κρεβάτι μέσα τα καλοκαίρια και χάζεμα στα πουλιά ! 😉

απο το Aquila Atlantis τα υλικά; Πεντάστερη η κλούβα! :D και πρόσεξε.. Το κρεβάτι με οροφή για την αποφυγή ρουκετών από τα πουλιά!
 
Αρχικά να σας πω ότι η τιμή του σύρματος δεν πάει με το ύψος αλλά με το τετραγωνικό. Η τιμή είναι 5,5 ευρώ το τετραγωνικό, αλλά επειδή αγόρασα 4 25άρες κουλούρες (100 μέτρα σύρμα δηλαδή) μου τις άφησε 4 ευρώ το τετραγωνικό. Μαζί με τους πασσάλους-γωνίες πήγε 730 ευρώ.

Γιάννη το ύψος του σύρματος είναι 1,5 μέτρο και όχι 1. Άρα δε θέλω 138 μέτρα. Αλλά γύρω στα 100 (κάτι λιγότερο).

Θεωρώ ότι με ρόδες + ΄4 άντρες στη μεταφορά δε θα υπάρχει θέμα. Ξαναλέω ότι η μεταφορά θα γίνεται μόνο 2 φορές τον χρόνο. Επίσης οι σύνδεσμοι θα δεθούν με ηλεκτροκόλληση. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα καταπόνησης. Ξύλο δε θα χρησιμοποιηθεί πουθενά. Ο σκελετός θα είναι από μεταλλικές γωνίες. Θα υπάρχουν και φωτογραφίες σήμερα. Περιμένω το φορτηγό να μου φέρει τα υλικά σήμερα ως το μεσημέρι
 
Αρχικά να σας πω ότι η τιμή του σύρματος δεν πάει με το ύψος αλλά με το τετραγωνικό. Η τιμή είναι 5,5 ευρώ το τετραγωνικό, αλλά επειδή αγόρασα 4 25άρες κουλούρες (100 μέτρα σύρμα δηλαδή) μου τις άφησε 4 ευρώ το τετραγωνικό. Μαζί με τους πασσάλους-γωνίες πήγε 730 ευρώ.

Γιάννη το ύψος του σύρματος είναι 1,5 μέτρο και όχι 1. Άρα δε θέλω 138 μέτρα. Αλλά γύρω στα 100 (κάτι λιγότερο).

Θεωρώ ότι με ρόδες + ΄4 άντρες στη μεταφορά δε θα υπάρχει θέμα. Ξαναλέω ότι η μεταφορά θα γίνεται μόνο 2 φορές τον χρόνο. Επίσης οι σύνδεσμοι θα δεθούν με ηλεκτροκόλληση. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα καταπόνησης. Ξύλο δε θα χρησιμοποιηθεί πουθενά. Ο σκελετός θα είναι από μεταλλικές γωνίες. Θα υπάρχουν και φωτογραφίες σήμερα. Περιμένω το φορτηγό να μου φέρει τα υλικά σήμερα ως το μεσημέρι

100 μέτρα μήκος Χ 1,5 μέτρα ύψος = 150 τετραγωνικά μέτρα (εμβαδόν).
Ποιο σύρμα αγόρασες τελικά, κουνελόσυρμα;
Πόσες ρόδες σκοπεύεις να βάλεις;
 
Γιάννη το σωστό σύρμα 😉 Το κουνελόσυρμα το ελληνικό, και όχι κινέζικο ή κοτετσόσυρμα. Οι ρόδες θα είναι 4 διπλές
 
Γιάννη το σωστό σύρμα 😉 Το κουνελόσυρμα το ελληνικό, και όχι κινέζικο ή κοτετσόσυρμα. Οι ρόδες θα είναι 4 διπλές

Το κοτετσόσυμα μια χαρά υλικό είναι, υπάρχει και αυτό σε ελληνικό ή κινέζικο. Η δικά μου κλούβα είναι από διπλό κοτετσόσυρμα και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα, είναι σαν να το έβαλα εχτές και έχει ξεπεράσει τα 10 χρόνια χρήσης.
Η διάρκεια ζωής δεν έχει να κάνει με το αν είναι κοτετσόσυρμα η κουνελόσυρμα αλλά με την τεχνική γαλβανοποιήσης στο εργοστάσιο κατασκευής. Απλά το αναφέρω για να μην δημιουργηθεί λάθος εντύπωση.

4 ρόδες στα 10 μέτρα... Φοβάμαι ότι θα κάνει κοιλιά στην μέση, μακάρι να δουλέψει. Όπως και να έχει καλή επιτυχία. Θα φτιάξεις κάτι αξιόλογο!
 
Στη μέση θα υπάρχει δυνατότητα χωρίσματος που θα μετατρέπει σε 2 5άρες τη κατασκευή, όταν το θέλω. Το κοτετσόσυρμα είναι πολύ πιο εύκαμπτο και γενικώς (για μένα) λιγότερο καλαίσθητο απ το κουνελόσυρμα. Γιαυτό δε το επέλεξα. Θέλω να ελπίζω ότι η ηλεκτροκόλυση θα δώσει λύσεις στο θέμα τις κοιλιάς. Θα δούμε. Ότι και να σχεδιάζεις στο χαρτί... Κάποια πράγματα μόνο στη πράξη τα αντιμετωπίζεις..
 
Νίκο @passenger μας έσκασες. :D Αντε, ξεκινα να το δουλεύεις, θέλουμε φωτογραφίες.
 
Στη μέση θα υπάρχει δυνατότητα χωρίσματος που θα μετατρέπει σε 2 5άρες τη κατασκευή, όταν το θέλω. Το κοτετσόσυρμα είναι πολύ πιο εύκαμπτο και γενικώς (για μένα) λιγότερο καλαίσθητο απ το κουνελόσυρμα. Γιαυτό δε το επέλεξα. Θέλω να ελπίζω ότι η ηλεκτροκόλυση θα δώσει λύσεις στο θέμα τις κοιλιάς. Θα δούμε. Ότι και να σχεδιάζεις στο χαρτί... Κάποια πράγματα μόνο στη πράξη τα αντιμετωπίζεις..
Περί ορέξεως ουδείς λόγος.
Την ηλεκτροκόλυση ποιος θα την κάνει; Εσύ; έχεις εμπειρία;
 
Back
Top