Κατασκευή τεράστιας υπαίθριας κινητής κλούβας για παραδείσια

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΑ απ το μέγεθος τους; Πάντα όποια φωτογραφία θέλω να ανεβάσω την απορρίπτει λόγω μεγέθους. Κάθε φορά θέλω μισή ώρα για να καταφέρω να τη μικραίνω. Και συνήθως δεν τα καταφέρνω

Αυτοί είναι οι πάσσαλοι-γωνίες που επέλεξα για τον σκελετό. Σχετικά οικονομικοί. Η κατασκευή θα χρειαστεί 6 4μετρους, 8 5μετρους και 4 τρίμετρους. Στην άλλη φωτογραφία είναι μια από τις 4 κουλούρες σύρμα
 

Συνημμένα

  • Εικόνα8.webp
    Εικόνα8.webp
    12,2 KB · Προβολές: 132
  • Εικόνα23.webp
    Εικόνα23.webp
    3,8 KB · Προβολές: 133
Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΑ απ το μέγεθος τους; Πάντα όποια φωτογραφία θέλω να ανεβάσω την απορρίπτει λόγω μεγέθους. Κάθε φορά θέλω μισή ώρα για να καταφέρω να τη μικραίνω. Και συνήθως δεν τα καταφέρνω

Διάβασε εδώ:
petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
είναι πολύ λίγα τα 100kb, όπως και να το κάνεις σε περιορίζουν πάρα πολύ. Αλλά όντως ο σύνδεσμος με το πρόγραμμα που λιγοστεύει τα kb δουλεύει
 
είναι πολύ λίγα τα 100kb, όπως και να το κάνεις σε περιορίζουν πάρα πολύ. Αλλά όντως ο σύνδεσμος με το πρόγραμμα που λιγοστεύει τα kb δουλεύει

Μπορεις να μην κανεις καμια αλλαγη και να πατησεις να δεις την φωτογραφια χωρις καμια αλλαγη και μετα να την ανοιξεις σε νεα καρτελα και να την περασεις εδω σερνοντας την φωτογραφια
 
Μέσα σε αυτήν την κλούβα πως θα καθαρίζεις και γενικά δεν αυξάνονται οι πιθανότητες σε ένα τόσο μεγάλο κλουβί, να ασθενήσουν τα πουλιά, αν ασθενεί ένα απο αυτά(μετάδοση ασθενειών )
 
Ο καθαρισμός θα είναι πολύ εύκολος. 1) οι ακαθαρσίες θα πέφτουν κάτω από την κλούβα (έξω από αυτή δηλαδή). Άρα θα είναι εύκολο να απομακρυνθούν από κάτω 2) η πόρτα αλλά και οι διαστάσεις της κλούβας θα μου επιτρέπουν να μπω μέσα με άνεση, για οποιαδήποτε καθαριότητα

Για τη μετάδοση τον ασθενειών η άποψη μου είναι ότι πρέπει η κάθε κλούβα (γενικά ο κάθε χώρος, είτε είναι απλό κλουβί ή κλουβα) να φιλοξενεί ΛΙΓΌΤΕΡΑ πουλιά από τον μέγιστο αριθμό που maximum μπορεί. Αυτό σε συνδυασμό με τη καθημερινή προσωπική παρατήρηση των πουλιών είναι ο οδηγός μου κατά των ασθενειών. Και τώρα συγγνώμη αλλά πάω να συνεχίσω την ηλεκτροκόλληση!
 
Νομίζω πως θα χρειαστείς πολύ περισσότερες κατακόρυφες και οριζόντιες δοκούς (γωνιές) για να αντέξουν απλά και μόνο το βάρος της κατασκευής... Κατά τα άλλα... υπερπαραγωγή!
 
Να σας πω αρχικά ότι οι διαστάσεις προσαρμόστηκαν στην... Πραγματικότητα ώστε η κλούβα να μη παλατζάρει και να είναι πιο εύχρηστη. Οι διαστάσεις που τελικά έχει είναι μήκος 7 μέτρα, πλάτος 3 μέτρα και ύψος 2,20 (2 στην ουσία, οι 20 πόντοι είναι ''πόδι'' που θα πάρει ώστε να μην ακουμπά κάτω η κλούβα. σαυτό το πόδι θα μπουν διπλά ροδάκια)

φωτογραφία 5: Εδώ να σας πω ότι βλέπετε πόδια 70 πόντων. Αργότερα τα έκοψα και τα έκανα 20 πόντους ώστε να μαζευτεί η όλη κατασκευή. Να σας πω επίσης ότι εννοείται ότι θα περάσω ένα χέρι μίνιο και ένα αστάρι όλη τη κατασκευή πριν μπει πλέγμα

φωτογραφίες 3+2: φαίνονται οι τρύπες που έκανα με τρυπάνι ώστε να μου είναι πιο εύκολο να δέσω το σύρμα με το πλέγμα και τον σκελετό. Περίπου ανά 10 πόντους υπάρχει τρύπα

φωτογραφία 1: δοκοί υποστήριξης έχουν πάει σε κάθε σημείο που υπάρχει ηλεκτροκόλληση (σε κάθε γωνία) ώστε να είναι πιο σταθερή η κατασκευή

φωτογραφία 4: σύνδεσμος ηλεκτροκόλλησης

Να σας πω επίσης ότι δοκίμασα να μεταφέρω χωρίς ρόδες την όλη κατασκευή μαζί μέναν φίλο μου. Ήταν σχετικά εύκολο, είναι αρκετά ελαφριά η όλη κατασκευή. Σαφώς και όταν μπει πλέγμα θα βαρύνει. Αλλά οι ρόδες και ίσως 4 αντί για 2 άντρες θα ισορροπήσουν τη κατάσταση

Να πω επίσης ότι συμπληρώθηκαν δοκοί και στο εσωτερικό. Στο δάπεδο θα λέγαμε. Σε επόμενες φωτογραφίες, ίσως αύριο, θα τις δείξω. Αυτό το έκανα ώστε όταν μπαίνω μέσα ολόκληρος να μην πατάω σε πλέγμα που θα είναι στο κενό (και άρα θα κάνει κοιλιά). Η κατάσταση σαφώς διορθώθηκε με εσωτερικούς δοκούς
 
Ερώτηση. Έχω περάσει τη κλούβα ένα χέρι αστάρι μετάλλων και ένα χέρι μίνιο. Σκέφτομαι να μη περάσω 3το χέρι με χρώμα μετάλλων, μιας και το πορτοκαλί του μίνιου θα δένει με τη κόκκινη λαμαρίνα που θα μπει από πάνω ως σκεπή. Θεωρείτε ότι υπάρχει κίνδυνος τοξικότητας των πουλιών από το στεγνωμένο μίνιο;
 
Ερώτηση. Έχω περάσει τη κλούβα ένα χέρι αστάρι μετάλλων και ένα χέρι μίνιο. Σκέφτομαι να μη περάσω 3το χέρι με χρώμα μετάλλων, μιας και το πορτοκαλί του μίνιου θα δένει με τη κόκκινη λαμαρίνα που θα μπει από πάνω ως σκεπή. Θεωρείτε ότι υπάρχει κίνδυνος τοξικότητας των πουλιών από το στεγνωμένο μίνιο;
Υπάρχουν μη τοξικά χρώματα... Το τελευταίο πέρασμα να είναι με κάτι... παρόμοιο
 
Ερώτηση. Έχω περάσει τη κλούβα ένα χέρι αστάρι μετάλλων και ένα χέρι μίνιο. Σκέφτομαι να μη περάσω 3το χέρι με χρώμα μετάλλων, μιας και το πορτοκαλί του μίνιου θα δένει με τη κόκκινη λαμαρίνα που θα μπει από πάνω ως σκεπή. Θεωρείτε ότι υπάρχει κίνδυνος τοξικότητας των πουλιών από το στεγνωμένο μίνιο;

Τοξικότητα θα υπάρχει ούτως ή άλλως, περάσεις δεν περάσεις το τελικό χρώμα μετάλλου η τοξικότητα δεν καταργείται.

Το θέμα όμως είναι ότι το αστάρι και το μίνιο δεν δουλεύουν, δηλαδή δεν θα προστατευόσουν από την σκουριά αν δεν περαστούν χρώμα από πάνω (2 χέρια τουλάχιστον) κατάλληλο για τελική επιφάνεια.
 
Ναι Γιάννη, έτσι είναι. Θα περάσω και τρίτο χέρι τελικά... Με οικολογικό χρώμα μετάλλων
 
Ναι Γιάννη, έτσι είναι. Θα περάσω και τρίτο χέρι τελικά... Με οικολογικό χρώμα μετάλλων
2 χέρια να περάσεις με αυτό το χρώμα!

Δηλάδή τελείωσες με τις κολλήσεις;
 
Ναι Γιάννη. Μετά το βάψιμο (που αύριο θα τελειώσει) ακολουθεί το δέσιμο του σύρματος. Και μετά η κατασκευή δύο πόρτων, εκεί θα κάνω πάλι ηλεκτροκόλληση. Αύριο που το βάψιμο θαχει τελειώσει θα περάσω νέες φωτογραφίες. Δυστυχώς μέρες τώρα βρέχει στη Ζάκυνθο και αυτό με έχει πάει λίγο πίσω..
 
Ναι Γιάννη. Μετά το βάψιμο (που αύριο θα τελειώσει) ακολουθεί το δέσιμο του σύρματος. Και μετά η κατασκευή δύο πόρτων, εκεί θα κάνω πάλι ηλεκτροκόλληση. Αύριο που το βάψιμο θαχει τελειώσει θα περάσω νέες φωτογραφίες. Δυστυχώς μέρες τώρα βρέχει στη Ζάκυνθο και αυτό με έχει πάει λίγο πίσω..

Νίκο συγνώμη που θα το πω έτσι αλλά φοβάμαι (μακάρι να είμαι λάθος) ότι αυτή η κατασκευή δεν θα σταθεί στο χρόνο.
Για να μην πάει ο κόπος σου χαμένος θα σου πρότεινα τα παρακάτω:

- Ενίσχυση των πλευρών με χιαστί συνδέσμους (πολύ πιο δυνατοί από τους οριζόντιους/κάθετους)
- Ενίσχυση των πλευρών που θα μπουν οι πόρτες με κάθετους συνδέσμους (ουσιαστικά θα αποτελέσουν την κάσα των πορτών)
- 6 ρόδες.
- Σκέτη λαμαρίνα θα την κάνει φούρνο το καλοκαίρι, χρειάζεται μονωτικό ενδιάμεσα….
- Ολοκλήρωση όλων των ηλεκτροσυγκολλήσεων και μετά σωστό βάψιμο.

Το τελικό βάρος, με τις πόρτες, το σύρμα, το πλέγμα, την σκεπή, θα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που έχεις τώρα συνεπώς σκέψου καλά πριν αποφασίσεις

Επίσης αναθεώρησε το αρχική σου σκέψη να μεταφέρεις την κλούβα εσωτερικά το χειμώνα. Που εσωτερικά δηλαδή;
 
Υπάρχει μια πολύ μεγάλη αποθήκη (όροφος ολόκληρος) που θα την αποθηκεύω τον χειμώνα.

- Υπάρχουν δοκοί υποστήριξης σε κάθε γωνία. Επίσης στα πλευρά (που θα φτιαχτούν οι πόρτες) όντως θα έχουν κάθετους συνδέσμους
-6 ρόδες θα έχει. 4 + 2 στη μέση.
-Η περιοχή είναι παραθαλάσσια, η θαλασσινή αύρα θα λούζει τη κατασκευή το καλοκαίρι. Πιστεύω δε θα είναι φούρνος. Άλλωστε τα παραδείσια (ιθαγενή της Αυστραλίας) ξέρουν από υψηλές θερμοκρασίες :)

Η μία και μοναδική φωτογραφία που έχω ανεβάσει με το πως φαίνεται η κλούβα, αδική τη κατασκευή. Διότι έγιναν διορθώσεις. Εσωτερικά στο δάπεδο υπάρχουν δοκοί (κούφια σίδερα σχήματος ορθογωνίου) κάθε ένα μέτρο. Τα πόδια από 70 πόντους έγιναν 20. Το μήκος από 10 έγινε 7 μέτρα και το ύψος από 3 έγινε 2 μέτρα

Είναι προφανές ότι είναι μεγάλο εγχείρημα το μέγεθος μιας τέτοιας κλούβας, συναντώ προβλήματα μπροστά μου στη πράξη. Που όμως ως τώρα λύνω. Η βοήθεια σας ως τώρα είναι πολύτιμη, ελπίζω να συνεχίσω να διαβάζω τις συμβουλές σας :)

Το μόνο που φοβάμαι είναι ότι θαλάσσια αύρα = αλάτι = σκουριά. Γιαυτό έχω περάσει δύο χέρια αστάρι και μίνιο και θα περάσω και χρώμα από πάνω. Θα μου πεις και πάλι αθάνατη δεν θα είναι. Όντως. Είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω όμως. Η τιμή των ανοξείδωτων υλικών ήταν 3πλάσια των υλικών που τελικά αγόρασα. Με εξαίρεση το σύρμα...όπου επέλεξα τη πιο ποιοτική λύση (και την ακριβότερη από πλευράς χρημάτων)
 
ΟΚ εσύ έχεις την εικόνα και αυτό έχει την αξία του! Η θάλασσα όντως διαβρώνει τα μέταλλα (μόνο το ξύλο αντέχει κάπως) Βάψε καλά τώρα ώστε να κερδίσεις κάποιο χρόνο. Τα σύρμα που πήρες δεν είναι ανοξείδωτο αλλά γαλβανιζέ. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα κοτετσόσυρμα ώστε να το αλλάζω πιο φθηνά (όχι ότι θα αντέξει παραπάνω)… Επίσης η θάλασσα εκτός από αύρα έχει και αέρα και αυτό πρέπει να σε απασχολήσει...

Αποκαλούμε τα εξωτικά πουλιά παραδείσια αλλά αυτό δεν είναι σωστό.
Παραδείσια είναι κοινή ονομασία μιας ομάδας Εξωτικών στρουθιόμορφων πτηνών της οικογένειας των παραδεισιιδών (Παραδεισιίδες, Paradisaeidae
http://www.poulia.info/2013/11/paradisaeidae.html ). Θα βάλεις τέτοια πουλιά; Δεν νομίζω.

Τα Ιθαγενή (Εξωτικά για τους Ευρωπαίους) της Αυστραλίας δεν είναι όλα Παραδείσια και δεν είναι όλα Τροπικά πουλιά συνεπώς δεν ανέχονται όλα τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Συνεπώς καλό είναι να έχεις PLAN B το καλοκαίρι που θα πιάσουν οι καύσωνες.
 
Back
Top