Αναπαραγωγή Κελαιδισμα μετα το ζευγαρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας

Τον τελευταλιο καιρο σκεπτομαι και εγω σοβαρα την Ανοιξη (Πρωτα ο Θεος) να "αποτολμησω" να ζευγαρωσω ενα απο τα δυο αρσενικα malinois που εχω.

Αυτο που με απασχολει μεταξυ αλλων ειναι κατα ποσο επηρεαζεται το κελαιδισμα ενος αρσενικου οταν αυτο ζευγαρωσει; Μπορει να το ανακτησει πληρως μετα απο καποιο χρονικο διαστημα;

Τελος οποιαδηποτε συμβουλη η πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε για το τι θα πρεπει να προσεξω στην ευαισθητη αυτη περιοδο ετσι ωστε να εχω τις λιγοτερες δυνατον απωλειες θα εκτιμουνταν δεοντως.

Ευχαριστω
 
Αυτο που με απασχολει μεταξυ αλλων ειναι κατα ποσο επηρεαζεται το κελαιδισμα ενος αρσενικου οταν αυτο ζευγαρωσει; Μπορει να το ανακτησει πληρως μετα απο καποιο χρονικο διαστημα;
Για όσο διάστημα θα είναι μαζί με το θηλυκό δεν θα κελαηδάει. Θα είναι απασχολημένος άλλωστε με άλλες δουλειές τότε. Μόλις ολοκληρωθεί η αναπαραγωγική περίοδος θα κελαηδάει και πάλι κανονικά.
Τελος οποιαδηποτε συμβουλη η πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε για το τι θα πρεπει να προσεξω στην ευαισθητη αυτη περιοδο ετσι ωστε να εχω τις λιγοτερες δυνατον απωλειες θα εκτιμουνταν δεοντως.
Είναι κάπως νωρίς ακόμη για τέτοιες συζητήσεις. Επίσης, όταν δεν υπάρχει συγκεκριμένο θέμα σε αυτό το κεφάλαιο, μια γενική συζήτηση θα ήταν ατελείωτη. Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις πως όσο πλησιάζει ο καιρός οι απορίες που θα σου μείνουν θα είναι πολύ λίγες και πολύ συγκεκριμένες. Τότε θα τα ξαναπούμε. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Καλημέρα,
έχω ακούσει ότι όταν το αρσενικό το αφήνουμε να ταΐσει χαλάει η φωνή του (δηλ. Δεν έχει την ίδια καλή φωνή που είχε αρχικά). Απ ότι κατάλαβα αφορά όλα τα αρσενικά όλων των ειδων καναρινιών. Ισχύει κάτι τέτοιο;
 
I foni ton arsenikon mpori na xalasi apo ena soro logous alla oxi asto jatheafto apo to zevgaroma
 
Μακάρι να ναι. Γιατί και γω το άφησα φέτος το αρσενικό μου να ταΐσει και είχα δισταγμούς, γιατί έχει πάρα πολύ ωραία φωνή και δεν ήθελα να πάθει κάτι τέτοιο.
 
Μερικοι εκτροφεις μαλινουα πιστευουν πως τα αρσενικα μετα το ζευγαρωμα μπορει να χασουν από 10% μεχρι και 20% της φωνητικης τους ικανοτητας. Συνηθως τον πρωτο ετος της ζωης τους, τους δασκαλους δεν τους ζευγαρωνουν αυτο γιατι το κανουν;
 
Είναι η διαδικασία του ζευγαρώματος που σκληραίνει τη φωνή των αρσενικών και όχι ειδικά το τάισμα. Πρόκειται για ορμονικό θέμα γενικότερα και δεν έχει να κάνει με το αν θα ταΐσει ή όχι.

Πέτρο νομίζω πως δεν θα πρέπει να σε απασχολεί το θέμα διότι όταν μιλάμε για αλλοίωση της φωνής των καναρινιών αυτής της κατηγορίας, εννοούμε έστω και μικρές αποκλίσεις από το τυποποιημένο ρεπερτόριο καθώς επίσης και απώλεια του ελέγχου της φωνής. Όταν τα πουλιά δεν έχουν εκπαιδευτεί για κάτι τέτοιο και μάλιστα βρίσκονται συνεχώς στο έντονο φυσικό φως της ημέρας, είναι φυσικό και επόμενο να μην είναι συνεπή στα πρότυπα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η αίσθηση που αφήνουν σε κάποιον όταν κελαηδούν είναι δυσάρεστη.
 
Back
Top