Ασθένειες Κιτρίνισμα φτερών σε κόκκινο μωσαικό καναρίνι

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά είναι φυσιολογικό να κιτρινίζουν κάποια σημεία στα φτερά των κόκκινων μωσαικών καναρινιών; Παρατηρώ να γίνεται στον μικρό μου εδώ και λίγο καιρό. Και του δίνουμε βιταμινούλες κόκκινες. Μήπως παίζει ρόλο η πτερόροια;
 
Παιδιά είναι φυσιολογικό να κιτρινίζουν κάποια σημεία στα φτερά των κόκκινων μωσαικών καναρινιών; Παρατηρώ να γίνεται στον μικρό μου εδώ και λίγο καιρό. Και του δίνουμε βιταμινούλες κόκκινες. Μήπως παίζει ρόλο η πτερόροια;
Μπορείς να μας βάλεις μια δυο φωτογραφίες να δούμε την έκταση του "προβλήματος";
 
Ναί μπορώ μέσα στις επόμενες ημέρες να ανεβάσω κάποιες απλά ελπίζω να φαίνεται στις φώτος γιατί είναι πολύ υπερκινητικός όταν πλησιάζουμε κοντά ειδικά με το κινητό. Πάντως είναι στα φτεράκια του κυρίως σαν σταμπίτσες...
 
Αν πρόκειται για φετινό καναρίνι ίσως είναι λογικό, καθώς έχει ξεκινήσει η πρώτη πτερόρροια, η οποία και θα διαμορφώσει το μωσαικό του χρώμα. Προτείνω να χρησιμοποιείς ουδέτερη αυγοτροφή, που προορίζεται για μωσαικού τύπου καναρίνια, χωρίς φυσικά να παραλείπεις και το φυσικό αυγό, που εγώ προσωπικά το χορηγώ στα δικά μου μικρά με τον κρόκο, ο οποίος ενδέχεται να προσδώσει μια κιτρινίλα στα φτερά οδηγούς, αλλά όχι τόσο έντονη.


Και του δίνουμε βιταμινούλες κόκκινες

Τι είδους βιταμινούλες είναι αυτές; Άν σκοπεύεις να το κάνεις κόκκινο(γιατί από μόνο του δεν θα γίνει) χορηγείς μόνο χρωστικές και εφόσον ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες χρήσεως του σκευάσματος. Μια πολύ μικρή ποσότητα της τάξης του 1 γραμμαρίου σε 100 γρ. λευκής αυγοτροφής (κατά προτίμηση υγρής), είναι ικανή μέσα σε διάστημα ενός μήνα, να τονίσει τα σημεία που θα χρωματιστούν και εφόσον συνεχιστεί έως το τέλος της πτερόρροιας, να αποφέρει ικανοποιητικά αποτελέσματα.
 
Είναι ήδη λευκό με κόκκινο το καναρινάκι, απλά όταν το αγόρασα ο εκτροφέας μου έδωσε σε ένα σακουλάκι τις κόκκινες βιταμίνες που απ ότι κατάλαβα χρωστική είναι και μου τόνισε όταν του βάζουμε αυγό, να βγάζουμε τις βιταμίνες από το κλουβί. Δεν ξέρω αν είναι συγκεκριμένης μάρκας, μάλλον όχι και θα ήθελα να μάθω αν παίζει ρόλο. Μετά από κανένα 2μηνο παρατήρησα κίτρινες πιτσιλιές στα φτεράκια. Για τα καναρίνια έχω να μάθω πολλά ακόμα που δεν ξέρω...
 
απλά όταν το αγόρασα ο εκτροφέας μου έδωσε σε ένα σακουλάκι τις κόκκινες βιταμίνες

Μαίρη μου δεν υπάρχουν κόκκινες βιταμίνες. Και επειδή το θέμα μας είναι το χρώμα, ας αφήσουμε στην άκρη τον όρο "βιταμίνη" και ας επικεντρωθούμε σε δύο πράγματα. Λοιπόν, κατά πάσα πιθανότητα σου έδωσε κόκκινη αυγοτροφή. Αν δεν σου κάνει κόπο, βγάλε μια φωτογραφία και του σακουλιού, για να δούμε αυτό που... Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα θέλαμε. Εφόσον το καναρινάκι είναι ήδη χρωματισμένο, σημαίνει πως δεν έχει ξεκινήσει ακόμη την ετήσια πτερόρροια του. Υπολόγισε πως θα ξεκινήσει μέσα Ιουλίου και θα κρατήσει έως Οκτώβριο. Μέχρι τότε προτείνω να πάρεις μια καλής ποιότητας υγρή λευκή αυγοτροφή και εφόσον επιθυμείς να παραμείνει κόκκινο, να πάρεις και μια χρωστική, που θα την αναμιγνύεις σε αυτή και όχι στο νερό. Το νερό καλό είναι να το προσφέρουμε καθαρό, απαλλαγμένο από κάθε είδους χρωστικές, βιταμίνες κλπ για αποφυγή μικροβίων. Ρίξε μια ματιά στους παρακάτω συνδέσμους και για οποιαδήποτε απορία στην διάθεσή σου.

https://culpret.gr/product.php?productid=11375&cat=216&page=1

http://www.gardenfeathers.co.uk/versele-laga-oropharma-supplements/versele-laga-can-tax.html
 
Στέφανε σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι πολύ κατατοπιστικός! Δεν τα γνώριζα δυστυχώς αυτά ☹Θα κοιτάξω να προμηθευτώ τα προιόντα που μου είπες και θα ανεβάσω και φωτογραφία από το σακουλάκι που είπαμε και φωτογραφίες του Τίτου να δείτε τα κιτρινίσματα..
 
Αν αυτή η "κόκκινη βιταμίνη" ήταν σε διαφανές σακουλάκι και είναι κάπως έτσι
4182

τότε πιθανότατα μιλάμε για μια άχρηστη τροφή που προσφέρει μόνο λίπος και συντηρητικά και μάλλον αυτή οφείλεται για το χρωματισμό των φτερών. Βραστό αυγουλάκι, συσκευασμένη τροφή και φρέσκο νερό. Τίποτα άλλο δεν χρειάζονται τα καναρίνια μας. Από κει και πέρα αν θες να γίνει κόκκινο τότε πρέπει να χορηγήσεις χρωστική!

Αλλά επειδή μπορώ να κάνω λάθος και να είναι αυγοτροφή βγάλε αν θες κάποιες φώτο και της "βιταμίνης" και του καναρινιού!
 
Αλίκη, προς στιγμήν ανησύχησα που άργησες να απαντήσεις! 😛Πολύ φοβάμαι ότι είναι όντως αυτό που λες!☹Και αν το γνώριζα από την αρχή, θα έπραττα διαφορετικά! Αυτό σου κάνει ο φανατισμός με τα κοκατίλ😛Πρέπει να μορφωθώ περισσότερο για τα καναρίνια! Θα ανεβάσω και φώτο να τη δείτε αλλά αυτό που θέλω ουσιαστικά είναι να διατηρήσει το πουλάκι μου το λευκοκκόκινο χρώμα του,όπως ακριβώς ήταν όταν το απέκτησα! Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν είχε από πριν τις κίτρινες πιτσιλιές αφού και ο εκτροφέας του έδινε την ίδια κόκκινη"βιταμίνη"
 
Αλίκη, προς στιγμήν ανησύχησα που άργησες να απαντήσεις! 😛Πολύ φοβάμαι ότι είναι όντως αυτό που λες!☹Και αν το γνώριζα από την αρχή, θα έπραττα διαφορετικά! Αυτό σου κάνει ο φανατισμός με τα κοκατίλ😛Πρέπει να μορφωθώ περισσότερο για τα καναρίνια! Θα ανεβάσω και φώτο να τη δείτε αλλά αυτό που θέλω ουσιαστικά είναι να διατηρήσει το πουλάκι μου το λευκοκκόκινο χρώμα του,όπως ακριβώς ήταν όταν το απέκτησα! Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν είχε από πριν τις κίτρινες πιτσιλιές αφού και ο εκτροφέας του έδινε την ίδια κόκκινη"βιταμίνη"
Μαίρη τα αποτελέσματα της χορήγησης χρωστικής δεν φαίνονται άμεσα με την επόμενη μέρα της χορήγησης, φτάνουν μέχρι 45 μέρες μετά τη χορήγηση.
 
Αα, μάλιστα... Και δεν βλάπτει καθόλου τα καναρινάκια σωστά; Πρέπει να τους δίνουμε εφ όρου ζωής χρωστική για να διατηρήσουν το χρώμα τους;
 
Μαίρη τα αποτελέσματα της χορήγησης χρωστικής δεν φαίνονται άμεσα με την επόμενη μέρα της χορήγησης, φτάνουν μέχρι 45 μέρες μετά τη χορήγηση.
αυγό πόσο του δίνεις και πόσες φορές τη βδομάδα;

Αα, μάλιστα... Και δεν βλάπτει καθόλου τα καναρινάκια σωστά; Πρέπει να τους δίνουμε εφ όρου ζωής χρωστική για να διατηρήσουν το χρώμα τους;
Αν ακολουθείς τις οδηγίες χορήγησης-ειδικά την ποσότητα- όχι! Δεν θες να πάθει overdose 🙂 Θέλει από λίγο (όσο προβλέπουν οι οδηγίες) και για μεγάλο χρονικό διάστημα

Η μεγαλύτερη ποσότητα πέρα από το γεγονός ότι ο οργανισμός μπορεί να αποροφήσει μια συγκεκριμένη τιμή μόνο, θα δημιουργήσει πιθανότατα και πρόβλημα στο συκώτι
 
Του βάζω 2 φορές την εβδομάδα και για κάποιο λόγο τρώει πιο πολύ το ασπράδι! 🙂
 
την ίδια κόκκινη"βιταμίνη"
Αρχικά Μαίρη μου αυτή την "κόκκινη βιταμίνη" να την πετάξεις. Αυτή ναι κάνει κακό..

και δεν βλάπτει καθόλου τα καναρινάκια σωστά; Πρέπει να τους δίνουμε εφ όρου ζωής χρωστική για να διατηρήσουν το χρώμα τους;
Όπως λέει ο Γιάννης πρέπει να δίνουμε όσο λένε οι οδηγίες και κάθε πότε λένε πάλι οι οδηγίες. Αλλά βρε Μαίρη μου οι χρωστικές είναι μείξη 2-3 σκευασμάτων και αν έχεις μόνο ένα καναρινάκι που δε θα το πας σε έκθεση θεωρώ πως είναι πάρα πολλά τα λεφτά και μεγάλη ταλαιπωρία για σένα! Αν πάλι σε ενδιαφέρει διάβασε αυτά:
Εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να διατηρήσεις το χρώμα του με φυσικούς τρόπους. Εδώ θα πάρεις μερικές ιδέες: https://community.petbirds.gr/threads/Το-παντζάρι-ως-φυσικό-μέσο-για-τη-βαφή-καναρινιών.705/ . 😉

Αλίκη, προς στιγμήν ανησύχησα που άργησες να απαντήσεις! 😛
*Πάλι άργησα να απαντήσω λόγω εξεταστικής! #καταραμένηεξεταστική 😛 Μην μου ανησυχείς! 😉

Και αν το γνώριζα από την αρχή, θα έπραττα διαφορετικά! Αυτό σου κάνει ο φανατισμός με τα κοκατίλ😛Πρέπει να μορφωθώ περισσότερο για τα καναρίνια!
Ποτέ δεν είναι αργά! Όλοι έχουμε κάνει λάθη! Ό,τι θες γι αυτό είμαστε εμείς εδώ! 😉
 
Μαίρη τα αποτελέσματα της χορήγησης χρωστικής δεν φαίνονται άμεσα με την επόμενη μέρα της χορήγησης, φτάνουν μέχρι 45 μέρες μετά τη χορήγηση.
Δε θα το έλεγα...
Γα την ακρίβεια μπορεί να συμβεί συμπτωματικά κι αυτό. Γιατί η χρωστική θα εμφανίσει την αλλαγή στο χρωματισμό του πτερώματος μετά την πτερόρροια...
Αν για παράδειγμα έχω ένα άβαφτο πουλί το φθινόπωρο... Το αποτέλεσμα της χρωστικής θα φανεί το καλοκαίρι...
Εξαίρεση αποτελούν τα μικρά πουλάκια... Τα "γιαβράκια" που θα κάνουν την πρώτη τους πτερόρροια και θα αλλάξουν τα πρώτα τους φτερά συνήθως τον τρίτο μήνα της ζωής τους, ανεξάρτητα αν σύντομα θα ακολουθήσει και η καλοκαιρινή κανονική πτερόρροια.
 
Αρχικά Μαίρη μου αυτή την "κόκκινη βιταμίνη" να την πετάξεις. Αυτή ναι κάνει κακό..
Θα την πετάξω στα σίγουρα! 😡

Ναι, φυσικά και είναι περιττό αν έτσι είναι τα πράγματα! Με ενδιαφέρει το μικρό μας να είναι υγιές και ας αλλάξει το χρωματάκι του!Ίσως με κάποιο φυσικό τρόπο είναι το καλύτερο!

Ποτέ δεν είναι αργά! Όλοι έχουμε κάνει λάθη! Ό,τι θες γι αυτό είμαστε εμείς εδώ! 😉
Ευχαριστώ Αλικάκη και μην ανησυχείς, χαλάλι η αργοπορία, οι συμβουλές σου είναι χρησιμότατες! 😛
 
Ευχαριστώ Αλικάκη και μην ανησυχείς, χαλάλι η αργοπορία, οι συμβουλές σου είναι χρησιμότατες! 😛
Μαιρούλα μου γλυκειά! :D Να σαι καλά! Και ό,τι άλλο θες ξαναλέω εδώ είμαστε! Και ας αργούμε να απαντήσουμε μερικοί μερικοί! 😛 ❤️️️️
 
Του βάζω 2 φορές την εβδομάδα και για κάποιο λόγο τρώει πιο πολύ το ασπράδι! 🙂
καλύτερα, το ασπράδι έχει πρωτείνη ο κρόκος παχαίνει.Από μισό αυγό δύο φορές τη βδομάδα νομίζω αρκεί. Η τροφή που δίνεις μήπως περιέχει ρούπσεν;
 
Δε νομίζω πως έχει..συνεχίζω την τροφή που του έδινε ο εκτροφέας για λίγο καιρό και όταν μου τεέιώσει θα του πάρω συσκευασμένη. Είναι απαραίτητο να περιέχει ρούπσεν;
 
Δε νομίζω πως έχει..συνεχίζω την τροφή που του έδινε ο εκτροφέας για λίγο καιρό και όταν μου τεέιώσει θα του πάρω συσκευασμένη. Είναι απαραίτητο να περιέχει ρούπσεν;
όχι. Αντιθέτως, εξηγεί το κιτρίνισμα στα φτερά. Γι'αυτό συνισταται να αποφεύγεται στα καναρίνια κόκκινου παράγοντα
 
Back
Top