Ασθένειες Κιτρίνισμα φτερών σε κόκκινο μωσαικό καναρίνι

Ναι, κι'όμως! Και μου έκανε εντύπωση που τον ρώταγα για επιπλέον συμβουλές και δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να μου πει..Βασικά Θα ανεβάσω φώτος να δείτε και το πουλάκι και την τροφή και την ''κόκκινη βιταμίνη".Απλά δεν έχω το καλώδιο του κινητού αυτές τις μέρες για να τις περάσω..
 
χαχα, είναι ίδια εμφανισιακά Μιράντα και η μυρωδιά της είναι πολύ ευχάριστη και γλυκιά! Και όπως είπα και πιο πάνω μου είπε να μην βάζω αυγό και αυτήν μαζί γιατί θα παχύνει το πουλάκι και θα σταματήσει να κελαηδάει ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά..Αυγοτροφή φτιάχνω δική μου για τα κοκατιλάκια, την προτιμώ 1000 φορές από την έτοιμη!
 
Μιας και φτιάχνεις σπιτική αυγοτροφή για τα κοκατιλάκια βάζε και στο καναρινάκι σου! Κακό δε θα του κάνει! 😉
 
Παιδιά ιδού ο Τίτος. Στην πρώτη φώτο και τη δεύτερη φώτο είναι η ''κόκκινη βιταμίνη''που και η τροφή που μου δώσανε, στη τρίτη η τροφή που του αγόρασα, στις δύο επόμενες το χρώμα του όπως τον πήρα και στις υπόλοιπες ο αποχρωματισμός του κόκκινου... Πριν λίγες ημέρες ήταν σαν κάτι κίτρινες πιτσιλιές,τώρα φαίνεται σαν πορτοκαλί ανοιχτό..
Ααα και οι πατήθρες είναι προσωρινές μέχρι να πάρω ξύλινες😛 όπως και η κούνια είναι έξω από το κλουβί!
 

Συνημμένα

  • rsz_20150620_134608.webp
    rsz_20150620_134608.webp
    52,5 KB · Προβολές: 59
  • rsz_20150620_134720.webp
    rsz_20150620_134720.webp
    73,7 KB · Προβολές: 56
  • rsz_20150620_134820.webp
    rsz_20150620_134820.webp
    86,6 KB · Προβολές: 66
  • rsz_τιτος_πριν.webp
    rsz_τιτος_πριν.webp
    84,3 KB · Προβολές: 63
  • rsz_τιτος_πριν_2.webp
    rsz_τιτος_πριν_2.webp
    96,5 KB · Προβολές: 61
  • rsz_20150620_135233.webp
    rsz_20150620_135233.webp
    47,4 KB · Προβολές: 62
  • rsz_20150620_135245.webp
    rsz_20150620_135245.webp
    58 KB · Προβολές: 59
  • rsz_20150620_135339.webp
    rsz_20150620_135339.webp
    68,6 KB · Προβολές: 60
  • rsz_20150620_151054.webp
    rsz_20150620_151054.webp
    97,4 KB · Προβολές: 60
  • rsz_20150620_151100.webp
    rsz_20150620_151100.webp
    68,2 KB · Προβολές: 59
Παιδιά ιδού ο Τίτος. Στην πρώτη φώτο και τη δεύτερη φώτο είναι η ''κόκκινη βιταμίνη''που και η τροφή που μου δώσανε, στη τρίτη η τροφή που του αγόρασα, στις δύο επόμενες το χρώμα του όπως τον πήρα και στις υπόλοιπες ο αποχρωματισμός του κόκκινου... Πριν λίγες ημέρες ήταν σαν κάτι κίτρινες πιτσιλιές,τώρα φαίνεται σαν πορτοκαλί ανοιχτό..

Γειά σου Μαίρη. Λοιπόν ο Τίτος είναι ένας κούκλος. Αξίζει να ασχοληθείς με το χρώμα του μολονότι στην αρχή ήμουν κατά των χρωστικών, μέχρι που αποφάσισα να βάψω και τα δικά μου φετινά κόκκινα μωσαικά. Η τροφή που του αγόρασες θεωρείται πολύ καλή. Οι φωτογραφίες που ήταν κόκκινος πότε έχουν τραβηχτεί;
 
Γεια σου Στέφανε και σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια:)Η γοητεία του και το κελάηδημα του με ώθησαν να τον διαλέξω! 😛Οι πρώτες φωτογραφίες είναι τραβηγμένες ενάμιση μήνα πριν περίπου...χαίρομαι που μου επιβεβαιώνεις την ποιότητα της τροφής! Δεν ξέρω όμως γιατί συνέβη αυτός ο αποχρωματισμός.. Εξαιτιας της πτερόροιας;Ή κάτι άλλο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Οι πρώτες φωτογραφίες είναι τραβηγμένες ενάμιση μήνα πριν περίπου

Ενάμιση μήνα; Έχει ξεκινήσει πτερόρροια ο Τίτος; Αν ναι, τότε ευθύνεται η τροφή που του έδινες έως τώρα, η οποία απ΄ ότι βλέπω έχει και ρούπσεν μέσα(μαύρα στρογγυλά σποράκια). Όταν απέκτησα τα πρώτα μου κόκκινα μωσαικά πέρυσι, δεν ήξερα ότι το ρούπσεν πορτοκαλίζει το κόκκινο χρώμα, με αποτέλεσμα μια από τις θηλυκές μου να γίνει σαν τον Τίτο. Πρόσεξε αν η τροφή που του αγόρασες της manitoba έχει ρούπσεν μέσα, διαφορετικά προσανατολίσου σε κάποια που δεν έχει.
 
πολύ ωραίος να τον χαίρεσαι.Βεβαιώσου πρώτα για το ρούπσεν και μην ανησυχείς ιδιαίτερα το χρώμα δεν είναι κάτι που χάνεται ανεπιστρεπτί, με τις κατάλληλες ενέργειες θα το ξαναφτιάξεις - αρκεί να μη βιάζεσαι 😉 το σημαντικό είναι να είναι υγιές το πουλάκι, όλα τα άλλα φτιάχνουν!
 
Έχει ξεκινήσει πτερόρροια ο Τίτος;
Ναι,έχει ξεκινήσει αν κρίνω από τα χιλιάδες πούπουλα στον πάτο του κλουβιού και το ελάττωση του κελαηδήματος...

πολύ ωραίος να τον χαίρεσαι.Βεβαιώσου πρώτα για το ρούπσεν και μην ανησυχείς ιδιαίτερα το χρώμα δεν είναι κάτι που χάνεται ανεπιστρεπτί, με τις κατάλληλες ενέργειες θα το ξαναφτιάξεις - αρκεί να μη βιάζεσαι 😉 το σημαντικό είναι να είναι υγιές το πουλάκι, όλα τα άλλα φτιάχνουν!
Σ'ευχαριστώ Γιάννη! 🙂Οπότε προσέχουμε το ρούπσεν από δω και πέρα! Και γω τώρα το μαθαίνω, δεν το ήξερα ότι έχει τέτοια ιδιότητα!Φυσικά και δε με πειράζει το πορτοκαλί του χρωματάκι αφού είναι καλά το γλυκούλι μου απλά ήθελα να ξέρω την αιτία του πράγματος! Μία κοπέλα από το pet shop που πηγαίνω με συμβούλεψε να του βάλω κάτι σταγονίτσες στην αυγοτροφή που βοηθάνε στο χρώμα..Αυτό είναι η χρωστική;
 
Ο Τίτος είναι ένας κούκλος! Φτου φτου φτου! Και πέρα από κούκλος και τυχερός που τον απέκτησες εσύ Μαίρη μου! :D Χαίρομαι που έχουν πεταχτεί η χύμα τροφή, η κόκκινη "βιταμίνη", έχει φύγει η κούνια και οι πατήθρες θα αντικατασταθούν με ξύλινες! Τι ωραίααα!

Μία κοπέλα από το pet shop που πηγαίνω με συμβούλεψε να του βάλω κάτι σταγονίτσες στην αυγοτροφή που βοηθάνε στο χρώμα..Αυτό είναι η χρωστική;
Νομίζω πως ναι. Γενικά αν θες να δώσεις χρωστική ώστε να γίνει πάλι όπως στην αρχή θα πρέπει να αγοράσεις τουλάχιστον 2-3 σκευάσματα (στο λέω γιατί το έχω ψάξει λίγο το θέμα) και θεωρώ πως για ένα καναρινάκι και μόνο για το χρώμα του δεν αξίζει τόσα λεφτά. Καλύτερα να τα διαθέσεις σε καλές τροφές και σε λαχανικά και χόρτα κόκκινα (παντζάρι, φράουλα κτλ). Αλλά και έτσι κούκλος είναι! Βέβαια αν αποφασίσεις να του δώσεις χρωστική και πάλι εδώ είμαστε! 😉

Και φυσικά το χρώμα του μπορεί να γίνει κόκκινο αν δώσεις χρωστική τώρα και μετά την πτερόροια! 😉
 
Γλυκό μου Αλικάκι, σ'ευχαριστώ πολύ πολύ για τα καλά σου λόγια! 🙂Αν δεν φροντίσουμε σωστά αυτές τις ψυχούλες που είναι και συνειδητά στην κατοχή μας τότε τι κάνουμε;😛Λες αν αναζητήσουμε νύφη στο μέλλον να έχουμε ζήτηση;😛Θα δοκιμάσω να πάρω τις σταγονίτσες που μου πρότεινε η κοπέλα στο pet shop απλά να δω αν λειτουργούν,θα του βάζω και μπατζαράκι και είμαι περίεργη να δω αν θα το φάει!
 
Λες αν αναζητήσουμε νύφη στο μέλλον να έχουμε ζήτηση;😛
Με τέτοιο κούκλο και τέτοια φροντίδα από σένα; Εγώ η ίδια σου δίνω νύφη αύριο το πρωί! 😉 Απλά καλό θα ήταν επειδή έχεις ένα πολύ όμορφο καναρινάκι χρώματος, ράτσας μωζαίκ να τον ζευγαρώσεις τον μικρό σου με μία μωσαικίνα! 😉

α δοκιμάσω να πάρω τις σταγονίτσες που μου πρότεινε η κοπέλα στο pet shop απλά να δω αν λειτουργούν
Αν θες πες μας πως λέγεται αυτό το σκεύασμα πριν το πάρεις να σε κατατοπίσουμε όσοι και αν το ξέρουμε! Και μετά αν όντως βοηθάει στο χρώμα το αγοράζεις και το δοκιμάζεις! 😉 Μην το πάρεις και τελικά είναι κάτι άλλο και δώσεις τσάμπα λεφτά.. μεταξύ μας οι άνθρωποι που δουλεύουν στα πετ σοπ δε ξέρουν ούτε τα στοιχειώδη για τα καναρίνια... ☹
 
Με τέτοιο κούκλο και τέτοια φροντίδα από σένα; Εγώ η ίδια σου δίνω νύφη αύριο το πρωί! 😉 Απλά καλό θα ήταν επειδή έχεις ένα πολύ όμορφο καναρινάκι χρώματος, ράτσας μωζαίκ να τον ζευγαρώσεις τον μικρό σου με μία μωσαικίνα! 😉
😀 ωραία! Μια μωσαικίνα για τον Τίτο μας παρακαλώ!Έχει και προίκα!

Αν θες πες μας πως λέγεται αυτό το σκεύασμα πριν το πάρεις να σε κατατοπίσουμε όσοι και αν το ξέρουμε! Και μετά αν όντως βοηθάει στο χρώμα το αγοράζεις και το δοκιμάζεις! 😉 Μην το πάρεις και τελικά είναι κάτι άλλο και δώσεις τσάμπα λεφτά.. μεταξύ μας οι άνθρωποι που δουλεύουν στα πετ σοπ δε ξέρουν ούτε τα στοιχειώδη για τα καναρίνια... ☹
Νομίζω είναι κάποιο από αυτά Αλικάκι, https://community.petbirds.gr/tags/chrostikes/

Το ξέρω δυστυχώς η δουλειά που κάνουν το απαιτεί αλλά λίγοι είναι γνώστες του αντικειμένου!
 
Σίγουρα δεν είναι χρωστικές.. Αλλά βοηθάνε κάπως στο χρώμα.. Δε ξέρω δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.. Περίμενε να σου πουν παιδιά που το έχουν χρησιμοποιήσει περί τίνος πρόκειται ακριβώς! 😉
 
Πρωτα απο ολα φτου φτου να σου ζησει ο κουκλος σου! Και δευτερον αυτες οι σταγονες ειναι χρωστικη για την βελτιωση του χρωματος του καναρινιου
 
Back
Top