Ασθένειες Κιτρίνισμα φτερών σε κόκκινο μωσαικό καναρίνι

Καλο είναι πριν το πάρεις το σκεύασμα να σου πει όνομα και κάνεις μια έρευνα τι κάνει, πότε και πόσες φορές χορηγείται, τιμή κλπ. (Οσο για τους υπαλλήλους πετ σοπ μην τους πάρει όλους το ποτάμι έτσι;Δεν είναιι δίκαιο:)
 
Σίγουρα δεν είναι χρωστικές.. Αλλά βοηθάνε κάπως στο χρώμα.. Δε ξέρω δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.. Περίμενε να σου πουν παιδιά που το έχουν χρησιμοποιήσει περί τίνος πρόκειται ακριβώς! 😉
Αλίκη χρωστικές είναι και μάλιστα ισχυρές...
Χρειάζονται προσοχή στην τροφοδοσία και χορηγούνται καλύτερα μέσα στην αυγοτροφή.
Δεν ξέρω όμως γιατί συνέβη αυτός ο αποχρωματισμός.. Εξαιτιας της πτερόροιας;Ή κάτι άλλο...
Αν δεν υπάρχει χορήγηση χρωστικής τότε υπάρχει αποχρωματισμός όταν τα νέα φτερά θα πάρουν τη θέση των παλιών. Αυτό που στο τέλος θα μείνει πάνω στο πουλί θα είναι ένα αχνό κόκκινο - πορτοκαλί χρώμα στα φτερά που στις άκρες θα μοιάζει κίτρινο.
Ναι,έχει ξεκινήσει αν κρίνω από τα χιλιάδες πούπουλα στον πάτο του κλουβιού και το ελάττωση του κελαηδήματος...
Αν όπως λες έχει ξεκινήσει η πτερόρροια έχεις ήδη αργήσει...
Χρειάζεται χορήγηση χρωστικής αρκετές βδομάδες πριν. Για να φανεί το αποτέλεσμα.
 
Νομιζω σε καλυψε κυριος γιαννης! Εγω ξεκιναω ν προσφερω χρωστικη στα ενηλικα δυο με τρεις εβδομαδες πριν την πτερροροια ακομα κατα την περιοδο αυτη δινω τροφες με λουτεινη!
 
Οσο για τους υπαλλήλους πετ σοπ μην τους πάρει όλους το ποτάμι έτσι;Δεν είναιι δίκαιο:)
χαχα, όχι Γιάννη φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις, απλά μιλάμε για την πλειοψηφία..

Αν όπως λες έχει ξεκινήσει η πτερόρροια έχεις ήδη αργήσει...
Χρειάζεται χορήγηση χρωστικής αρκετές βδομάδες πριν. Για να φανεί το αποτέλεσμα.
Δυστυχώς δεν το γνώριζα αυτόκαι δεν με ενημέρωσε σχετικά ο άνθρωπος που τον αγόρασα.. Οπότε αν τελικά το ψάξω και καταλήξω σε κάποιο σκεύασμα χρωστικής η γνώμη σας είναι ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή;
 
Αν όπως λες έχει ξεκινήσει η πτερόρροια έχεις ήδη αργήσει...
Χρειάζεται χορήγηση χρωστικής αρκετές βδομάδες πριν. Για να φανεί το αποτέλεσμα.

Συμφωνώ με τον Γιάννη, καθώς από τις πρόσφατες φωτογραφίες του Τίτου, τα φτερά του ήδη έχουν πάρει το νέο πορτοκαλοκίτρινο χρώμα τους...
 
Αλίκη χρωστικές είναι και μάλιστα ισχυρές...
Χρειάζονται προσοχή στην τροφοδοσία και χορηγούνται καλύτερα μέσα στην αυγοτροφή.
Ουπς συγγνώμη δεν το ήξερα.. Νόμιζα ότι με την καταξανθίνη σε συνδυασμό με ένα άλλο σκεύασμα που δε θυμάμαι το όνομα του μόνο τότε βάφεται σωστά ένα πουλάκι. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και σταγόνες!
 
Παντως η κοκκινη αυγιτροφη που σου εδωσεεμενα μια χαρα μου φανηκε.
 
Παντως η κοκκινη αυγιτροφη που σου εδωσεεμενα μια χαρα μου φανηκε.
Βασίλη αυτό δεν είναι κόκκινη αυγοτροφή... Δεν είναι συσκευασμένη.. Είναι η γνωστή κόκκινη βιταμίνη που πουλάνε σε διαφανή σακουλάκια και κανείς δε ξέρει τι μπορεί να έχει μέσα.. Αλλά και αυγοτροφή να είναι (που πολύ αμφιβάλω) είναι χύμα οπότε είναι και απαγορευτική! Διάβασε και αυτά:
Θα σε βοηθήσουν!
 
Πάντως ο Τίτος δεν το πλησίαζε και πολύ αυτό το πράγμα! Κάτι ήξερε το πουλάκι! 🙂
 
Δεν μοιαζει με αυτες τις αηδιες που οντως καποιοι δινουν. Εχει υφη πατε... Πολλες φορες υπαρχουν και σε μεγαλες συσκευασιες και τα χωριζουν σε μικροτερες
 
Δεν μοιαζει με αυτες τις αηδιες που οντως καποιοι δινουν. Εχει υφη πατε... Πολλες φορες υπαρχουν και σε μεγαλες συσκευασιες και τα χωριζουν σε μικροτερες
Και ξέρεις πότε λήγει; Σε τι συνθήκες το διατηρούν; Από πότε έχει ανοίξει και αν έχει έρθει σε επαφή με έντομα ή άλλα ζώα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Τα χεις βάλει σε πρόγραμμα Μαιρούλα :)
Ε, βέβαια! Πειθαρχημένα τα πουλάκια μας😛

Δεν μοιαζει με αυτες τις αηδιες που οντως καποιοι δινουν. Εχει υφη πατε... Πολλες φορες υπαρχουν και σε μεγαλες συσκευασιες και τα χωριζουν σε μικροτερες
Πολλοί από διάφορα pet shop που ρώτησα είχαν καλή άποψη γι'αυτην την κόκκινη τροφή απλά από τι φτιάχνεται όντως δεν αναγράφεται πουθενά και όπως είπε και η Αλίκη πότε λήγει και τα σχετικά... Πως να δώσεις στο πουλάκι σου κάτι που δεν γνωρίζεις τόσα πράγματα και τι ακριβώς του προσφέρει;
 
Δεν νομιζω αυτος που σου εδωσε το πουλακι να σου εδωσε ληγμενη για να το σκοτωσει!

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
Δεν ειναι η γνωστη " κοκκινη βιαμινη" αυγοτροφη της εδωσαν για κοκκινα καναρινια Μαρια
 
αυγοτροφη της εδωσαν για κοκκινα καναρινια Μαρια

Μόνο που η συγκεκριμένη "αυγοτροφή" δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Ούτε καν χρώμα.

Δεν νομιζω αυτος που σου εδωσε το πουλακι να σου εδωσε ληγμενη για να το σκοτωσει!

Ούτε εγώ πιστεύω πως κάποιος πωλητής δίνει ληγμένη τροφή για να σκοτώσει κάποιο ζωντανό. Απλά για να την ξεφορτωθεί μια ώρα νωρίτερα, κερδίζοντας παράλληλα χρήματα.

σε συνδυασμό με ένα άλλο σκεύασμα που δε θυμάμαι το όνομα του μόνο τότε βάφεται σωστά ένα πουλάκι.

β-καροτίνη.
 
Η κοκκινη αυγοτροφη ειναι για διατηρηση του χρώματος. Εσύ δεν δίνεις κόκκινη αυγοτροφη;
 
Η κοκκινη αυγοτροφη ειναι για διατηρηση του χρώματος. Εσύ δεν δίνεις κόκκινη αυγοτροφη;

Προσωπικά δεν δίνω κόκκινη αυγοτροφή, αλλά ουδέτερη( https://culpret.gr/product.php?productid=11373&cat=216&page=1)για λιποχρωμικά κόκκινα μωσαικά καναρίνια, στην οποία βάζω χρωστική,(http://www.gardenfeathers.co.uk/versele-laga-oropharma-supplements/versele-laga-can-tax.html) για να διατηρηθεί το κόκκινο χρώμα τους ΜΟΝΟ κατά την περίοδο της πτερόρροιας. Συμφωνώ ότι μια κόκκινη αυγοτροφή, σαν αυτή που παραθέτω παρακάτω, όντως βοηθά στην διατήρηση του χρώματος των λιποχρωμικών κόκκινων καναρινιών.

(http://www.delinature.com/vogels/product.asp?lt=4&pc=32&psc=43&p=203&SId=1&k=0)
 
Back
Top