Γενικά Κιτρινα καναρινια χανουν το χρωμα τους

Διαβαζω αρκετα, αλλα παντα υπαρχει και ο παραγοντας ενος απροοπτου περιστατικου(π.χ. Να μου πεσουν απο τη φωλια)και αυτο ειναι που φοβαμαι.Ας πουμε αυτο το κολπακι με τα πατηθρα δεν το εχω διαβασει καπου.Αλλα ισως και αυτο το να διαβαζεις πολλα και διαφορα καμια φορα μπορει και να μην βοηθαει τοσο.

Μαria p σε ευχαριστω πολυ.

Πολυ ενδιαφερον αρθρο αυτο!
 
Οποτε οταν τα πουλακια βγαινουν απο τη φωλια σημαινει πως ειναι αρκετα μεγαλωμενα και θα μπορεσουν να κοιμηθουν σε πατηθρα;
Αν δεν τρομάξουν και δεν εγκαταλείψουν τη φωλιά από φόβο τότε μπορούν άνετα να σταθούν, να κοιμηθούν και να παίξουν δοκιμάζοντας τα φτερά τους, εξω απο τη φωλιά.
Μέρες πριν έχουν προετοιμαστεί για κάτι τέτοιο με τινάγματα φτερών και μικρές σε διάρκεια αποδράσεις από τη φωλιά του.

Ας πουμε αυτο το κολπακι με τα πατηθρα δεν το εχω διαβασει καπου
Αυτο το κόλπο έχει καλή εφαρμογή στα πολύ μικρά πουλιά, στις φοβισμένες εξόδους της καναρας και στις ρηχές φωλιές
Αντίθετα όσο μεγαλωνουν μπορεί να προκαλέσει αδυναμία επανεισοδου στη φωλιά αν απο λάθος κάποιο μικρό πέσει απο αυτή.
 
Οσο για τις πατηθρες, στις φωτο τα πουλακια ειναι μεσα στη φωλια τους, φαινονται πατηθρες;
Καλημέρα Κατερίνα. Γράφοντας σου για την αλλαγή στις πατήθρες είχα στο μυαλό μου την ταλαιπωρημένη ουρά της θηλύκια
που φαίνεται στις φωτογραφίες. Προφανώς κάπου ακουμπάει στα κάγκελα `η κάπου αλλού και είναι σε αυτή την κατάσταση.
Μπορεί και να κάνω λάθος. Μια φωτογραφία ολόκληρου του κλούβιου σου θα βοηθούσε να εντοπιστούν μικρές λεπτομέρειες
που ίσως χρειάζονται αλλαγές για το καλό των πουλιών σου.

Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος.
 
θα βγαλω και θα ανεβασω.
Βλέποντας τις φωτο εχεις βαλει παρα πολλες πατηθρες και πολυ κοντα στα καγκελα με αποτελεσμα να τριβονται οι ουρες των καναρινων και να "ξεφτανε".
Για αρχή αντικατέστησε ολες τις πατηθρες με ξυλινες απο ξυλο οξειας:
https://petbirds.gr/product/φυσικές-ξύλινες-πατήθρες-οξιάς-30-cm/

Και μετα σε καθε ζευγαρωστρα τοποθετησε μονο 3 κλαδια. Τα 2 ψηλα και στις ακρες της ζευγαρωστρα (10 ποντους αποσταση απο τα καγκελα) και ενα κλαδι στην μεση και πιο χαμηλα στο υψος των ταιστρων για να πηγαινουν να τρωνε.

Και αυτό το αρθρο θα σε βοηθησει: https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/
 
Στη δεύτερη φωτό, το κλουβί στο άνω τμήμα του φαίνεται να έχει κενά ή οι σύνδεσμοι δεν έχουν πιάσει καλά ή έχουν ξεχειλώσει. Αν είναι έτσι, διότι δεν είμαι σίγουρος ότι βλέπω με τόση λεπτομέρεια, πρέπει οπωσδήποτε να φροντίσεις να μην υπάρχουν χάσματα. Θα μπορούσαν κάλλιστα σε αυτήν την περίπτωση να πιαστούν τα νύχια, πόδια των πουλιών και να τραυματιστούν. Μπορείς για αυτήν την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις tire up. Όμως, αν έχεις πουλί που κλωσσά, μην κάνεις τίποτα επί του παρόντος, παρά μόνο όταν θα έχουν εκκολαφθεί όλοι οι νεοσσοί.
Το κλουβί σου είναι ζευγαρώστρα; Παίρνει χώρισμα στη μέση; Πόσο είναι το μήκος του; Η σχάρα και το ταψάκι από κάτω είναι αποσπώμενα;
 
Ωραια Αλικη θα το κανω, μονο που θα πρεπει να τις παραγγειλω, γιατι δυστυχως εδω στο νησι δεν εχουν τα pet shop.
 
Γιαννη το κλουβι ειναι καινουριο, δεν νομιζω πως εχει ξεχειλωσει κατι. Ναι, ειναι ζευγαρωστρα, εχει χωρισμα και ειναι 65χ35χ47.
Το μονο αρνητικο ειναι ο πατος, δεν εχει σχαρα με ταψακι, εχει λεκανη.

Απο το pet4you.gr παραγγελνω τα παντα!

Αλικη αυτα τα πατηθρα τα βοηθαει να τριβουν και τη μυτουλα τους;
 
Αλικη αυτα τα πατηθρα τα βοηθαει να τριβουν και τη μυτουλα τους;
Τα βοηθάει να εκγυμνασουν τα ποδαράκια τους και δεν τα κουράζουν. Σε αντίθεση με τις πλαστικες και ειδικα αυτες με τα εξογκωματα σαν κλαδακια που κουραζουν τα ποδια.
 
Εva vrs εχεις δικιο.Ανανεωνω το φαι ανα δυο μερες. Το νερο καθε μερα και το αυγο καθε μερα για λιγες ωρες μονο,ωστε να μην προλλαβει να χαλασει. Και τα λαχανικα και τα φρουτακια τα κραταω λιγες ωρες και αυτα! Ευχαριστω για τη συμβουλη!
 
Να βάζεις λίγο σε κάθε μια
Μιας και τα μαθαίνει ολα... η ημερησια καταναλωση σπορων για ενα καναρινι κατα μεσο ορο ειναι μια κουταλια της σουπας σπορους. Αρα μπορεις σε καθε ταιστρα να βαζεις μια κουταλια της σουπας, την επομενη μερα να φυσας τα τσοφλια και την παρεπομενη να δινεις φρεσκο μειγμα! 😉
 
Μιας και τα μαθαίνει ολα... η ημερησια καταναλωση σπορων για ενα καναρινι κατα μεσο ορο ειναι μια κουταλια της σουπας σπορους. Αρα μπορεις σε καθε ταιστρα να βαζεις μια κουταλια της σουπας, την επομενη μερα να φυσας τα τσοφλια και την παρεπομενη να δινεις φρεσκο μειγμα! 😉
Αν η ημερήσια κατανάλωση είναι μία κουταλιά της σούπας σπόρους Αλίκη, τότε τόσο γέμισμα σε μία ταΐστρα αρκεί για μία μόνο ημέρα, οπότε αν φυσά την επομένη δεν θα μένει τίποτα. Μάλλον κάτι άλλο ήθελες να γράψεις.
Επιπρόσθετα, τώρα που ζευγαρώνει τα πουλιά, ίσως και να χρειάζονται παραπάνω τροφή.
 
Πράγματι. Η εποχή αυτή (αναπαραγωγής), είναι η μόνη περίοδος που η υπερβολή στην διατροφή, θα έλεγα, επιβάλλεται. Οχι τόσο πολύ απο τις ιδιαίτερες ανάγκες των πουλιών, αλλα περισσότερο, έχοντας σαν στόχο την διαμόρφωση μιας αντίληψης αφθονίας, απο το θηλυκό. Αυτό είναι κάτι που κωδικοποιείται και μεταφέρεται σαν πληροφορία στο αυγό, με ανάλογα αποτελέσματα.
 
Αν η ημερήσια κατανάλωση είναι μία κουταλιά της σούπας σπόρους Αλίκη, τότε τόσο γέμισμα σε μία ταΐστρα αρκεί για μία μόνο ημέρα, οπότε αν φυσά την επομένη δεν θα μένει τίποτα. Μάλλον κάτι άλλο ήθελες να γράψεις.
Επιπρόσθετα, τώρα που ζευγαρώνει τα πουλιά, ίσως και να χρειάζονται παραπάνω τροφή.
Πράγματι. Η εποχή αυτή (αναπαραγωγής), είναι η μόνη περίοδος που η υπερβολή στην διατροφή, θα έλεγα, επιβάλλεται. Οχι τόσο πολύ απο τις ιδιαίτερες ανάγκες των πουλιών, αλλα περισσότερο, έχοντας σαν στόχο την διαμόρφωση μιας αντίληψης αφθονίας, απο το θηλυκό. Αυτό είναι κάτι που κωδικοποιείται και μεταφέρεται σαν πληροφορία στο αυγό, με ανάλογα αποτελέσματα.
Να διευκρινίσω αγαπημένοι μου.. μίλησα για μια κουταλιά της σούπας ανά ταίστρα. Οι ζευγαρώστρες έχουν αν οχι 6, 4 ταίστρες, αρα μιλάμε ήδη για διπλάσια παροχή τροφής απ΄οτι "θα έπρεπε".
Επίσης αναφερόμουν κατα μέσο όρο, και όχι στην περίοδο αναπαραγωγής. Οταν εχουμε μικρό ή μικρά εννοείται πως βαζουμε καθε μερα βουρ σπορους και δεν τσιγκουνευομαστε τις ποσότητες. Μην ξεχνάμε πως είμαστε και Έλληνες με ιδιαίτερες διατροφικές αντιλήψεις, αρα τα ελληνικα καναρινια δε θα πεινασουν ποτέ ! 😛
Όπως και να εχει σας ευχαριστω για τις διευκρινιστικες παρατηρησεις. :)
 
Κατερίνα μπράβο για την προσπάθεια και τις ενέργειες που κάνεις για το καλό των καναρινιών σου. Από τις φωτογραφίες που ανέβασες αρκετά μέλη σου έγραψαν πολύ σωστά πράγματα και χαίρομαι που αμέσως κινήθηκες για αλλαγές. Κάποιες φιλικές παρατηρήσεις που θέλω να σου πω είναι ότι οι δυο πατήθρες που έχεις βάλει στην είσοδο της φωλιάς μου φαίνετε λίγο υπερβολικό. Θεωρώ ότι μόνο μια με μεγαλύτερο μήκος είναι ότι πρέπει. Όσο για τις βάσεις που τοποθετείς τις στρογγυλές ταΐστρες η προσωπική μου γνώμη είναι να τις βάλεις πάνω στις πόρτες του κλούβιου `η κοντά σε αυτές. Έτσι δεν χρειάζεται να βάζουμε όλο το χέρι μας μέσα στο κλουβί και να στρεσάρουμε περισσότερο τα πουλιά.

Σε ευχαριστώ.
 
Back
Top