Γενικά Κι αλλη απωλια

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
σημερα πηγα στα κλουβια για να βαλω τροφη στα πουλια και ειδα οτι ελειπε το θυλικο μου κοκατιλ! Δεν αντεχω αλλο! Πριν ενα μηνα εχασα το αγαπημενο μου Lovebird και τωρα αυτο! Ειναι απαισιο! Και τωρα δεν ξερω τι να κανω με το αρσενικο!φωναζει απελμισμενα την θηλυκια και δεν ειναι πολυ ορεξατο! Τι να κανω... Να παω να αγορασω αλλο ειναι σχεδον αδυνατον...
 
Πολύ λυπάμαι. Σου εύχομαι να τούλαχιστον το αρσενικό να το ξεπεράσει!
 
σημερα πηγα στα κλουβια για να βαλω τροφη στα πουλια και ειδα οτι ελειπε το θυλικο μου κοκατιλ! Δεν αντεχω αλλο! Πριν ενα μηνα εχασα το αγαπημενο μου Lovebird και τωρα αυτο! Ειναι απαισιο! Και τωρα δεν ξερω τι να κανω με το αρσενικο!φωναζει απελμισμενα την θηλυκια και δεν ειναι πολυ ορεξατο! Τι να κανω... Να παω να αγορασω αλλο ειναι σχεδον αδυνατον...

Λυπάμαι για αυτό που σου έτυχε.
Που τα έχεις τα πουλιά;
Στο μπαλκόνι; Πώς είναι δυνατόν να έφυγε και το κοκατίλ; Η πόρτα του κλουβιού είναι συρόμενη; Μάλλον θα πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου και να προσέξεις τις πόρτες των κλουβιών.🙄 Τώρα για το κοκατίλ που έμεινε μόνο του, γιατί δεν μπορείς να του πάρεις άλλο;
 
μηπως να εβαζες κατι στα κλουβια;😡
στις πορτες εννοω! Συνηθως το παθημα μασ γινεται μαθημα!
 
ισως δεν ξερω...ηταν ενα μωρο χτες εδω που πηγαινε συνεχως στα πουλια... Και σκεφτομαι μηπως ανοιξε καμια πορτουλα... Να παρω ενα αλλο ειναι δυσκολο γιατι δεν εχω ειδη αρκετα πουλια και ξοδευβω αρκετα χρηματα για την καλη τουσ σηντηρηση και τα οικονομικα δεν ειναι και στην καλυτερη τουσ φαση...
 
Ψαξε στη γειτονια, στα τριγυρω δεντρα...ρωτησε γνωστους εκει κοντα... Μηπως κ εισαι τυχερος! Μπορει να μην εχει παει μακρια και ειναι και μεγαλο πουλι κ φαινεται
 
Βρε Φώτη βάλε κάτι στα πορτάκια... Έχει γραφτεί πολλές φορές οτι οι παπαγάλοι (και οχι μόνο) ανοίγουν και φεύγουν!
Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα άλλο ή να σου χαρίσει κάποιος από εδώ... Αν δεν γίνεται αυτό τότε νομίζω πως μπορείς να κρατάς εσύ συντροφιά στο cockatiel σου παίζοντας μαζί του (ίσως έτσι θα είναι λιγότερο επώδυνη η απώλεια), μέχρι να μπορέσεις να του πάρεις ταίρι.
 
Αν δεν κάνω λάθος Φώτη ήθελες να τα ανταλλάξεις τα κοκατίλ σου; Αν ναι, ίσως τώρα βρεις κάποιον που να έχει ένα θηλυκό και να το θέλει...
Πάντως βάλε μανταλάκι ή συρματάκι στην πόρτα οπωσδήποτε.
 
Κριμα ρε Φωτη! Προσπαθησε να κανεις αυτο που σε συμβουλεψε η Γεωργια ισως σταθεις τυχερος και το ξαναβρεις!
 
Krima poli! Afise to arseniko an fonazei simera...mporei na ksanagirisi to thiliko...kai klise oles tis portes tou klouviou kala...
 
λυπαμαι πολυ, συμφωνω με οσα ειπαν τα παιδια παρα πανω...
ψαξε μηπως και το βρεις...
και κλεισε την πορτουλα μην σου φυγει και το αλλο...
 
πω πω κριμα θα συμφωνησω με τους αλλους δοκιμασε αυτο που ειπε η Γεωγια μηπως και το ξαναβρεις.
 
Λυπαμαι πολυ☹! Εχω χασει κ εγω πουλια κ ξερω πως νοιωθεις, ευχομαι να ξαναγυρισει
 
παιδια εψαξα παντου αλλα τιποτα! Ελπιζω να το βρει καποιος που να ξερει καλίτερα απο μενα και να το φροντιζει καλα... Το κουλο ειναι οτι το ενα φευγει και το αλλο ερχεται! Πηγαιντε στην αναπαραγωγη ιθαγενων πουλιων και θα καταλαβαιτε τι εννοω..
 
πολυ ασχημο συναισθημα η απωλεια!☹
Κουραγιο και ποτε δεν ξερεις ισως ξαναβρει το δρομο του!
αλλα καλου κακου βρες εναν τροπο να μην ανοιγουν οι πορτες! 🙂
 
☹λυπαμαι παρα πολυ ελπιζω νατο βρει καποιος απο την γειτονια σου και να σου το φερει παλι πισω
 
Φώτη πραγματικά λυπάμαι πολύ για το cockatiel σου. Πριν από μία βδομάδα έχασα τον Τιμολεοντάκο μου με τον ίδιο τρόπο (ήταν η πρώτη φορά και ελπίζω η τελευταία) και ξέρω πόσο άσχημα νιώθεις. Ρώτα γύρω-γύρω, δεν χάνεις τίποτα. Κι ελπίζω όλα να πάνε καλά.. Πάρε και τα μέτρα σου με τα υπόλοιπα κλουβιά, αυτό έκανα κι εγώ.
 
πολυ ασχημο συναισθημα η απωλεια!☹
Κουραγιο και ποτε δεν ξερεις ισως ξαναβρει το δρομο του!
αλλα καλου κακου βρες εναν τροπο να μην ανοιγουν οι πορτες! 🙂

Ασε, χάσαμε 2 Lovebirds που ήταν τρομερά παιχνιδιάρικα και είχαν δέσει μεταξύ τους. Το τι κλάμα έπεσε στην οικογένεια, δεν φαντάζεσαι, και τα είχαμε λίγους μήνες μόνο. ΑΣΦΑΛΕΙΑ παιδιά, διπλή και τριπλή ασφάλεια στο μπαλκόνι με σίτες, διάφανες πλαστικό και σύρμα στις πόρτες των κλουβιών.
 
σημερα πηγα στα κλουβια για να βαλω τροφη στα πουλια και ειδα οτι ελειπε το θυλικο μου κοκατιλ! Δεν αντεχω αλλο! Πριν ενα μηνα εχασα το αγαπημενο μου Lovebird και τωρα αυτο! Ειναι απαισιο! Και τωρα δεν ξερω τι να κανω με το αρσενικο!φωναζει απελμισμενα την θηλυκια και δεν ειναι πολυ ορεξατο! Τι να κανω... Να παω να αγορασω αλλο ειναι σχεδον αδυνατον...
Μου έχει συμβεί και είναι πολύ λυπηρό. Εύχομαι να το ξεπεράσετε, υιοθέτησε ένα καινούριο και δώσε του όλου σου την αγάπη και ζεστασιά. Οταν έφυγε ο Καριόκα μας ξαφνικά, σκεφτόμουν τι θα απογίνει, που είχε μάθει να ζει διαφορετικά.
Βάλε πάντως, κάτι στο κλουβί, για κάθε ενδεχόμενο. είναι πανέξυπνοι οι φίλοι μας οι φτερωτοί. Για να είμαι σίγουρη, ασφαλίζω το πορτάκι με ένα πλαστικό μανταλάκι των ρούχων... εύκολο, γρήγορο, ασφαλές και αποτελεσματικό...
 
Back
Top